Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Marquis Richter
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Mandan
Mandan Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
W
Replay
F 10-5 5:59
K. Grebel
Valley City
NDHSAA Class A State Indv Tournament
1st Place
133
02/15
W
Replay
F 10-5 6:00
G. Glaser
Dickinson
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Semis
133
02/15
W
Replay
MD 17-7
J. Shar
Bismarck Legacy
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Quarters
133
02/15
W
F 15-1 3:34
M. Cine
Davies
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Round 1
133
02/10
L
F 12-10 6:18
G. Glaser
Dickinson
NDHSAA Class A West Region
placings
133
02/10
W
DEC 6-2
L. Schlepuetz
Jamestown
NDHSAA Class A West Region
Semis & 3rd WB
133
02/10
W
F 9-3 2:17
E. Richter
Dickinson
NDHSAA Class A West Region
Quarters & 1st WB
133
02/10
W
F 13-3 1:18
E. Dewitt
Watford City
NDHSAA Class A West Region
Round 1 (16 Man)
133
01/27
W
F 12-5 4:19
L. Schlepuetz
Jamestown
Jamestown @ Mandan
Round 1
133
01/19
W
F 2-0 0:18
F. Dotseth
Fargo South
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
133
01/19
W
F 7-2 3:05
D. Charboneau
Devils Lake
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
133
01/19
W
F 16-4 3:43
J. Alexander
West Fargo Sheyenne
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
133
01/19
W
DEC 12-6
N. Mack
Fargo Davies
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
133
01/19
W
F 13-2 5:44
Z. Nelson
Grand Forks Central
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 4
133
01/19
W
F 10-1 3:22
T. Burton
Minot
Mandan @ Minot
Round 1
133
01/13
W
TF 17-1 3:11
H. Olson
Bismarck St Mary`s
Bismarck St Mary`s @ Mandan
Round 1
133
01/09
W
DEC 10-9
G. Glaser
Dickinson
DHS/WC/MAN Triangular
Round 1
133
01/09
W
F 11-3 6:05
S. Sorenson
Watford City
DHS/WC/MAN Triangular
Round 1
133
01/06
W
DEC 10-6
T. Huff
Aberdeen Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Placement Matches (32 Man)
133
01/06
W
DEC 7-1
D. Hanson
Watertown
2024 Bismarck Rotary - Varsity
6th Wrestleback (32 Man)
133
01/06
L
DEC 10-5
K. Grebel
Valley City
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
133
01/05
W
DEC 7-4
L. Brown
Rapid City Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Quarters (32 Man)
133
01/05
W
F 10-2 2:36
B. Trottier
Turtle Mountain
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
133
01/05
W
F 16-4 3:40
L. Albrecht
Killdeer
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
133
01/05
W
F 4-0 1:47
T. Taylor
Williston
Williston @ Mandan
Round 1
133
12/29
L
F 4-3 5:59
Z. Williams
Eden Prairie
2023 Rumble on the Red - Varsity
PLACINGS
133
12/29
L
F 5-2 2:48
V. Barz
Sauk Rapids-Rice
2023 Rumble on the Red - Varsity
Consi Semis
133
12/29
L
MD 13-0
C. Carlson
Willmar
2023 Rumble on the Red - Varsity
SEMIS
133
12/29
W
DEC 7-6
Z. Williams
Eden Prairie
2023 Rumble on the Red - Varsity
QTRS - WB3
133
12/28
W
DEC 6-4 SV
C. Mickelson
Perham
2023 Rumble on the Red - Varsity
R2/WB1
133
12/28
W
F 10-7 5:36
J. Walker
Mounds View
2023 Rumble on the Red - Varsity
R1
133
12/09
L
F 13-4 4:19
C. King
Dickinson
Rapid City Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
138
12/08
L
DEC 5-4
A. Leegaard
Thunder Basin
Rapid City Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/08
W
TF 17-2 3:48
A. Laden
Douglas/Rapid City Christian/New Underwood
Rapid City Invitational
Round 1 (32 Man)
138
12/08
W
F 12-1 3:00
K. Klentz
Beresford/Alcester-Hudson
Rapid City Invitational
Prelims #1
138
12/08
W
F 10-3 3:32
J. Shar
Bismarck Legacy
Bismarck Legacy @ Mandan
Round 1
139
12/08
W
F 2-0 0:29
S. Hoots
Killdeer
Killdeer @ Mandan
Round 1
139
12/02
W
M FOR 0-0
E. Kuntz
Century
2023 Mandan Lions Tournament
Placement
139
12/02
L
F 2-0 1:13
T. Spencer
T. F. Riggs
2023 Mandan Lions Tournament
Semis
139
12/02
W
F 7-1 1:19
S. Stadheim
Hettinger
2023 Mandan Lions Tournament
Round 3 (8) Round 5 (12)
139
12/02
L
MD 11-3
J. Juenger
Rapid City Stevens
2023 Mandan Lions Tournament
Round 2 (8) Round 3 (12)
139
12/01
W
F 2-0 1:10
R. Vetter
South Border
2023 Mandan Lions Tournament
Round 2 (12 Man)
139
12/01
W
F 6-2 2:44
P. Lemar
Central Cass
2023 Mandan Lions Tournament
Round 1
139
12/01
W
F 2-0 0:39
E. Kuntz
Bismarck Century
Bismarck Century @ Mandan
Round 1
139
11/22
W
F 8-3 1:22
B. Trottier
Turtle Mountain
Turtle Mountain @ Mandan
Round 1
139
10/28
L
Replay
DEC 7-2
Z. Parisi
Izzy Style Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R9 - WB (128, 64, 32, & 8)
132
10/28
W
Replay
DEC 8-6
K. Stiffler
Assassins Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.2 Cons
132
10/27
L
Replay
DEC 8-1
M. Mukhamedaliyev
Izzy Style Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
132
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
DEC 12-5
P. Rasmussen
Jamestown
Mandan @ Jamestown
Round 1
126
01/20
W
TF 18-3 5:30
T. Burton
Minot
Minot @ Mandan
Round 1
126
01/14
W
F 17-4 5:25
L. Huck
Bismarck St Mary`s
Mandan @ Bismarck St Mary`s
Round 1
126
01/14
W
DEC 10-4
G. Morel
Dickinson
Triangular
Round 1
132
01/14
W
F 4-1 0:35
W. Langford
Watford City
Triangular
Round 1
126
01/06
L
DEC 3-1
P. Rasmussen
Jamestown
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
126
01/06
W
DEC 4-3
J. Williams
Rapid City Stevens
2023 Bismarck Rotary - Varsity
3rd WB (32 Man)
126
01/06
W
F 3-3 4:25
J. Coles
Williston
2023 Bismarck Rotary - Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
126
01/06
L
F 10-2 3:21
J. Thompson
Bismarck Legacy
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/06
W
TF 22-5 4:51
C. DeCoteau
Turtle Mountain
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
DEC 11-8
O. Lindstrom
Devils Lake
2022 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
120
01/21
L
DEC 6-4
A. Perales
Grand Forks Central
2022 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
126
01/21
W
F 0-5 1:25
W. Borud
Moorhead
2022 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
132
01/21
W
F 9-1 3:50
N. Hokstad
Fargo South
2022 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
126
01/21
W
MD 13-2
S. Christopherson
West Fargo
2022 Metro Duals (Varsity)
Round 4 (6 Team)
126
01/15
W
DEC 6-2
K. Beneke
Mandan
2022 Gadberry Invitational
Placings
120
01/15
L
F 9-3 5:48
J. Olson
Border West Buccaneers
2022 Gadberry Invitational
Cons Semis
120
01/15
W
F 8-2 3:47
C. Barth
Breckenridge/Wahpeton
2022 Gadberry Invitational
Round 4- Semis/ WB
120
01/15
W
TF 17-1 3:51
W. Ritter
Grand Rapids
2022 Gadberry Invitational
Round 1
120
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
MD 17-4
C. Steidler
Bismarck St Mary`s
ND Class A State Indv Tournament
WB3
126
02/18
W
F 10-1 4:50
A. Schafer
West Fargo
ND Class A State Indv Tournament
WB2
126
02/18
L
F 2-0 0:29
A. Braun
Jamestown
ND Class A State Indv Tournament
Rnd 16 and WB1
126
02/18
W
FOR 0-0
J. Krueger
Grand Forks Red River
ND Class A State Indv Tournament
Round of 32
126
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/27
L
F 11-2 4:01
J. Mikkelsen
United Clay Becker Badgers
2019 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
120
12/27
L
MD 13-3
O. Alvarez
Bishop Ryan
2019 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
120
12/21
W
F 4-5 2:37
E. Leppell
Watford City
2019 ND Junior High State
Placement Matches (16 Man)
122
12/21
L
F 4-0 1:00
J. Nitschke
South Border
2019 ND Junior High State
Semis & 3rd WB (16 Man)
122
12/21
W
MD 17-8
B. Wolbaum
Bowman County
2019 ND Junior High State
Quarters & 1st WB (16 Man)
122
12/21
W
TF 20-1 2:58
J. Goodvin
Minot
2019 ND Junior High State
Round 1
122
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024