Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jayden Delao
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
La Crosse Logan/Cent.
La Crosse Logan/Central
LaCrosse Area Wrestlers
LaCrosse Logan/Central
Lacrosse Logan/Central
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
DEC 2-0
T. Blomquist
Arizona
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Round 10.1 Cons Rd w/SF
190
03/15
W
Replay
F 8-0 4:20
R. Rainey
Warrior Trained Wrestling
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Cons Rd 8.1 Consol w QF
190
03/10
W
MD 10-1
J. Smetters
Illinois
TOA - 2024 Dominate in the Dells
Rd 6 Semis
190
02/18
L
DEC 6-2
R. Falk
Middleton
WIAA D1 Sect C @ West Salem
2nd Place Match (8 Man)
190
02/17
L
DEC 3-0
K. Tritz
Wisconsin Rapids Lincoln
WIAA D1 Sect C @ West Salem
1st & 3rd (8 Man)
190
02/17
W
F 2-0 0:55
L. Albers
Sauk Prairie/Wis. Heights
WIAA D1 Sect C @ West Salem
Semifinals (8 Man)
190
02/17
W
F 5-2 3:14
H. Perenich
Madison Memorial
WIAA D1 Sect C @ West Salem
Quarterfinals (8 Man)
190
02/10
W
F 4-7 5:37
K. Tritz
Wisconsin Rapids Lincoln
WIAA D1 Reg CI @ Holmen
1st, 3rd, 5th (8 Man)
190
02/10
W
F 5-0 1:05
B. Goyette
Holmen
WIAA D1 Reg CI @ Holmen
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
190
02/10
W
F 2-0 0:48
A. Sytsma
Onalaska/Luther
WIAA D1 Reg CI @ Holmen
Quarterfinals (8 Man)
190
02/08
L
F 0-0
B. Lehnerr
Aquinas
Aquinas Tri
Round 1
215
02/01
L
F 0-0 1:27
B. Lehnerr
Aquinas
Aquinas Tri
Round 1
215
01/28
L
DEC 7-3
O. Sjoberg
Watertown
Wisconsin Dells Invitational
rd 5
190
01/27
W
DEC 8-4
J. Martin
Berlin
Wisconsin Dells Invitational
rd 4
190
01/27
W
F 4-1 1:05
J. Sarratt
Waubeno Laona Three Lakes
Wisconsin Dells Invitational
rd2
190
01/26
W
F 0-0 2:35
A. Sytsma
Onalaska/Luther
Onalaska/Luther @ La Crosse Logan/Cent.
Round 1
190
01/20
W
F 10-1 5:19
B. Kelley
Florence
Wausau East Lumberjack Invitational
Placement (16 Man)
190
01/20
W
F 7-0 4:38
D. Pagel
D.C. Everest
Wausau East Lumberjack Invitational
Semis & WB (16 Man)
190
01/20
W
F 4-0 1:12
J. Ostrowski
Marathon
Wausau East Lumberjack Invitational
Quarters & WB (16 Man)
190
01/19
W
MD 9-0
B. Goyette
Holmen
Holmen Triangular
Round 1
190
01/19
W
F 6-2 1:14
A. Walters
Sparta
Holmen Triangular
Round 1
190
01/13
W
F 11-0 5:05
N. Nicholson
LaCrosse Logan
PEM Invitational 2024
Placement Matches (8 Man)
189
01/13
W
F 8-3 1:41
C. West
Lake City
PEM Invitational 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
189
01/13
W
F 2-0 2:22
L. Peterson
Plainview Elgin Millville
PEM Invitational 2024
Quarterfinals (8 Man)
189
01/12
W
F 4-1 1:09
A. Early
Viroqua
Tri - Viroqua, Westby, LAX
Round 1
190
12/30
L
DEC 5-3
G. Reed
Goodhue
Bi-State Classic - Boys
Session 3 - 11th Place
190
12/30
L
F 2-0 1:28
H. Gyllin
Mauston/Necedah
Bi-State Classic - Boys
Round 9 WB (Session #3D)
190
12/30
L
F 2-0 2:44
T. Martin
Aquinas
Bi-State Classic - Boys
Round 8 WB (Session #3C)
190
12/30
W
DEC 4-1 TB1
G. Empey
Stoughton
Bi-State Classic - Boys
Round 6 WB (Session #3A)
190
12/30
W
MD 11-2
B. Owen
Baraboo
Bi-State Classic - Boys
Round 5.2 WB (Session #2C)
190
12/30
W
F 5-0 1:50
F. Austin
Cuba City/Benton/Southwestern
Bi-State Classic - Boys
Round 4 (Session #2A)
190
12/29
W
F 3-0 1:59
M. Oertel
Stratford
Bi-State Classic - Boys
Round 3 (Session #1C)
190
12/29
L
DEC 8-7
D. Armendariz
Port Washington
Bi-State Classic - Boys
Round 2 (Session #1B)
190
12/29
W
FOR 0-0
F. Forfeit
GET/Melrose-Mindoro
Bi-State Classic - Boys
Round 1 (Session #1A)
190
12/20
L
DEC 4-2
B. Owen
Baraboo
Baraboo Tri-Dual
Round 1
190
12/20
W
F 8-0 5:12
J. Rathfelder
Verona Area
Verona Area @ La Crosse Logan/Cent.
Round 1
190
12/17
W
DEC 5-2
O. Burling
Lake Mills
Badger State Invitational
Placement (32 Man)
190
12/16
W
DEC 4-2 SV
C. Loshaw
Sugar River
Badger State Invitational
Semis & WB (32 Man)
190
12/16
W
MD 8-0
L. Gauger
Burlington
Badger State Invitational
Quarters & WB (32 Man)
190
12/16
W
F 3-0 3:12
L. Bower
East Troy
Badger State Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
190
12/15
W
F 0-0 2:58
D. Downy
Tomah
Aquinas Tri
Round 1
215
12/02
W
F 0-0 2:38
M. Williams
Milwaukee Riverside
Reedsburg Duals
---
215
12/02
L
DEC 7-1
J. Gonzalez
Reedsburg
Reedsburg Duals
---
215
12/02
W
F 0-0 0:37
J. Seippel
Lancaster
Reedsburg Duals
---
215
12/01
W
F 6-0 5:02
M. Olson
West Salem/Bangor
GET Duals
Round 1
215
12/01
W
DEC 5-1
A. Wieczorek
Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.
GET Duals
Round 1
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 12-2 3:04
G. Bramwell
Holmen
Holmen @ La Crosse Logan/Cent.
Round 1
182
01/21
L
F 8-1 4:48
J. Ormond
Stratford
Wausau East Lumberjack Invite
Championship
182
01/21
W
F 2-0 1:42
R. Pagel
Crandon
Wausau East Lumberjack Invite
Semis & WB (16 Man)
182
01/21
W
F 2-0 0:21
R. Zernzach
Lourdes
Wausau East Lumberjack Invite
Quarters & WB (16 Man)
182
01/14
W
F 9-1 4:48
C. Sass
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves, MN
PEM Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
182
01/14
W
F 10-2 4:39
C. Olson
Eau Claire North
PEM Invitational 2023
4th Wrestleback (16 Man)
182
01/14
L
MD 8-0
J. Borman
St. Thomas Academy
PEM Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/14
W
F 4-2 5:48
C. Sass
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves, MN
PEM Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/13
L
TF 15-0 4:10
D. Malin
Aquinas
Aquinas @ La Crosse Logan/Cent.
Round 1
182
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
W
F 0-0 2:06
T. Lepien
Hartford Union
Wisconsin Dells Invitational
seventh place
170
01/29
L
F 5-2 3:22
K. Rynes
Riverdale
Wisconsin Dells Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/29
W
F 0-0 1:24
Z. Gehling
Grand Meadow Leroy Ostrander Southland
Wisconsin Dells Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/29
L
TF 19-3 2:19
B. Otto
Brookfield Central
Wisconsin Dells Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/29
W
MD 16-6
P. Metz
Wisconsin Dells
Wisconsin Dells Invitational
Round 1 (16 Man)
170
01/15
L
DEC 3-2
C. Baum
Eau Claire North
PEM Invitational 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/15
L
F 2-0 1:52
O. Sass
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves, MN
PEM Invitational 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/29
L
F 6-0 2:35
B. Hanson
Mineral Point
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
170
12/29
L
F 2-0 0:41
C. Dennee
Marshfield
Bi-State Classic
Round 1 (Session #1A)
170
12/04
W
MD 11-2
L. Pape
River Valley
Reedsburg Duals
Round 1 (8 Team)
182
12/04
L
F 0-0 1:13
D. Judd
Reedsburg
Reedsburg Duals
Placement Matches (8 Team)
182
12/04
W
F 0-0 0:53
T. Paulsen
Wisconsin Dells
Reedsburg Duals
Round 2 (8 Team)
182
12/04
L
MD 14-1
B. Galle
Lancaster
Reedsburg Duals
Cross Bracket (8 Team)
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024