Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Steven Tantchev
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Chicago (Taft)
Taft
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
F 11-5 5:45
J. Scott
Mather
2024 CPL Varsity & JV Boys Championships
Round 8 - Finals
V 175
01/28
W
DEF 0-0 0:23
E. Ellis
Westinghouse College Prep
2024 CPL Varsity & JV Boys Championships
Round 6 - Semi`s & WB (ALL)
V 175
01/27
W
F 2-0 1:21
D. Garland
Chicago Vocational Career Academy
2024 CPL Varsity & JV Boys Championships
Round 4 - Quarters & WB (ALL)
V 175
01/27
W
F 2-0 0:46
M. Allen
Noble/UIC
2024 CPL Varsity & JV Boys Championships
Round 2
V 175
01/23
L
F 0-0
d. costello
Chicago (Brother Rice)
Chicago (Taft) @ Chicago (Brother Rice)
Round 1
175
01/23
W
F 0-0
K. Manendez
Chicago (St. Ignatius)
Chicago (Taft) @ Chicago (St. Ignatius)
Round 1
190
01/23
W
F 0-0 2:31
A. Correa
Chicago (Back of the Yards)
Chicago (Taft) @ Chicago (Back of the Yards)
Round 1
175
01/23
L
F 0-0 0:49
P. Gilboy
Oak Park (Fenwick)
Chicago (Taft) @ Oak Park (Fenwick)
Round 1
175
01/23
W
F 0-0 1:10
A. Tomlin
Arlington Heights (St. Viator)
Chicago (Taft) @ Arlington Heights (St. Viator)
Round 1
172
01/22
W
F 0-0
O. Lazaro
Chicago (Schurz)
Chicago (Taft) @ Chicago (Schurz)
Round 1
175
01/20
L
F 0-0
J. Allen
Yorkville (Y. Christian)
Home Tri Meet With Taft and Brother Rice
Round 1
175
12/14
W
F 2-0 0:40
P. Mestousis
Skokie (Niles West)
Skokie (Niles West) @ Chicago (Taft)
Round 1
175
12/09
L
F 0-0 0:28
M. Davis
Chicago (Hancock)
Beat the Streets Boys H.S. Duals 2023
Round 2 (4 Team)
175
12/09
W
F 2-0 1:05
M. Bunch
Hillside (Proviso West)
Beat the Streets Boys H.S. Duals 2023
Round 1 (4 Team)
175
12/09
W
F 2-0 0:26
T. Bautista
Chicago (DePaul College Prep)
Beat the Streets Boys H.S. Duals 2023
Round 3 (4 Team)
175
12/09
W
F 2-0 0:52
C. Tillman
Chicago (Phoenix Military Academy)
Beat the Streets Boys H.S. Duals 2023
Semis (4 Team)
190
12/07
W
F 0-0
S. Gal
Wilmette (Loyola Academy)
Chicago (Taft) @ Wilmette (Loyola Academy)
Round 1
175
12/07
W
F 0-0
N. Berger
Chicago (Lane)
Chicago (Taft) @ Chicago (Lane)
Round 1
175
12/07
W
F 0-1 0:28
I. Martinez
Chicago (C. Hope Academy)
Chicago (Taft) @ Chicago (C. Hope Academy)
Round 1
175
12/02
W
DEC 3-1 SV
D. Lewitan
Naperville (Neuqua Valley)
Neuqua Valley Scuffle 2023
Placement Matches (8 Man)
175
12/02
W
DEC 3-1 SV
D. Lewiton
Naperville (Neuqua Valley)
Neuqua Valley Scuffle
3rd Place Match
175
12/02
W
F 10-4 4:45
G. Vargas
Bolingbrook
Neuqua Valley Scuffle 2023
2nd Wrestleback (8 Man)
175
12/02
L
F 1-2 1:53
B. Schlosser
Elk Grove Village (E.G.)
Neuqua Valley Scuffle 2023
Semis & 1st WB (8 Man)
175
12/01
W
F 0-0
J. Scott
Chicago (Mather)
Chicago (Taft) vs. Chicago (Mather)
Round 1
172
12/01
W
F 0-0
J. Norton
Chicago (Amundsen)
Tri Meet At Taft
Round 1
175
11/25
L
F 9-0 3:16
D. Mays
Johnsburg
Varsity Cougar Thanksgiving Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
175
11/25
L
F 2-0 0:55
K. Combs
Woodstock (North)
Varsity Cougar Thanksgiving Invitational
Quarters
175
11/25
L
F 0-0 1:45
H. Magad
Park Ridge (Maine South)
Maine South Turkey Extravaganza
Round 1
175
11/22
W
F 0-0 2:54
A. Patel
Des Plaines (Maine West)
Maine South Turkey Extravaganza
Round 1
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
F 6-4 5:12
N. Pinder
Kenwood
CPL CHAMPIONSHIPS 2023
Sun - Round 7 - WB (64/32/16)
V 170
01/28
L
F 2-2 0:46
L. McNeal
Gary Comer
CPL CHAMPIONSHIPS 2023
Quarters & WB (ALL)
V 170
01/28
W
F 12-9 5:48
A. Correa
Back of the Yards
CPL CHAMPIONSHIPS 2023
Round 4 - (64/32/16)
V 170
01/28
W
F 7-2 3:05
S. Body
Crane
CPL CHAMPIONSHIPS 2023
Round 2 (64 & 32)
V 170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024