Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kyle Critchfield
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Valentine
Valentine Badgers
Valentine High School
Valentine Wrestling Club
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
W
F 4-0 0:53
K. Gomez
Cozad
Broken Bow JV Invite
Round 4
170
02/05
L
F 2-0 1:55
P. Peterson
---
Broken Bow JV Invite
Round 2
170
02/05
L
F 2-6 4:34
Z. Platter
Gothenburg
Broken Bow JV Invite
Round 1
170
01/30
L
DEC 6-5
P. Hays
Sidney
Ainsworth Invite
Round 3
170
01/30
L
F 4-2 3:55
H. Nickless
Ainsworth
Ainsworth Invite
Round 2
170
01/22
L
F 2-8 4:40
B. Griffin
Campbell County
Chadron Invitational Wrestling 2016
2nd Wrestleback (32 Man)
170
01/22
L
F 2-0 1:15
T. Trout
Alliance
Chadron Invitational Wrestling 2016
Round 1 (32 Man)
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/09
L
F 4-4 2:50
C. Kennedy
Loomis/Bertrand
Burwell Invite
Consolation Semifinals
160
01/09
W
F 14-4 2:50
D. Flessner
Ravenna
Burwell Invite
Semifinals
160
01/09
L
TF 19-3 5:37
T. Spilinek
Arcadia/Loup City
Burwell Invite
Quarterfinals
160
01/09
W
F 6-1 3:26
C. Thompson
---
Burwell Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/20
L
F 8-0 3:42
K. Brozik
Winner, SD
Valentine Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
160
12/20
L
F 8-0 3:42
K. Brozik
Winner, SD
Valentine Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
160
12/19
W
F 7-0 1:22
P. Peterson
Gothenburg
Valentine Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/19
W
F 7-0 1:22
P. Peterson
---
Valentine Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/19
L
F 5-2 2:21
C. Ybarra
Gering
Valentine Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/19
L
F 5-2 2:21
C. Ybarra
Gering
Valentine Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/14
L
F 8-0 1:43
T. Cullers
Chadron
Valentine @ Chadron
Round 1
160
12/14
L
F 4-0 2:43
T. Cullers
Chadron
Gordon-Rushville Invitational 2014
Round 4
160
12/13
W
MD 10-0
D. Leibhart
Mullen
Gordon-Rushville Invitational 2014
Round 3
160
12/13
W
F 6-1 1:53
S. Dixon
Pine Ridge
Gordon-Rushville Invitational 2014
Round 2
160
12/13
L
F 4-1 2:48
Z. Borges
Sidney
Gordon-Rushville Invitational 2014
Pigtail
160
12/06
L
DEC 6-3
C. Shaw
O`Neill High School
O`Neill Wrestling Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
160
12/06
L
F 11-4 5:59
J. HUFF
---
O`Neill Wrestling Invitational
Quarterfinals (8 Man)
160
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
L
F 4-0 4:27
T. Huffman
Sargent/Burwell
Ainsworth Invitational
Round 3
152
02/01
L
F 13-0 2:26
D. Dibbern
Amherst
Ainsworth Invitational
Round 2
152
01/10
L
F 2-2 3:00
K. Rice
Ainsworth
Burwell Invite
Quarters
152
01/10
L
TF 18-1 3:42
T. Eklund
Valentine
Burwell Invite
Round 1 (16 Man)
152
12/17
W
F 0-0
D. Dougherty
Winner
Valentine JV Wrestlerama
Champ. Round 1
152
12/17
W
TF 15-0
T. Lechtenberg
O`Neill
Valentine JV Wrestlerama
Champ. Round 1
152
12/17
L
F 4-1
L. McClanahan
Winner
Valentine JV Wrestlerama
Champ. Round 1
152
12/08
L
F 5-4 4:43
J. Sterns
O`Neill JV
O`Neill Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
152
12/07
L
F 6-0 2:43
N. Brtek
Norfolk Catholic High School
O`Neill Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
MD 11-3
C. Ahrens
Gretna Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 7
150
03/17
L
F 7-1 3:07
T. Bassinger
Beatrice
2013 Nebraska USA State
Round 5
150
03/17
W
F 6-6 3:45
S. Swanson
Shamrock Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 4
150
03/17
L
F 6-7 3:31
L. BOWDER
---
2013 Nebraska USA State
Round 3
150
03/17
W
F 5-4 2:52
B. Ray
North Bend Matcats
2013 Nebraska USA State
Round 2
150
03/11
L
F 2-0 1:14
H. Brenn
Holdrege Harvesters
2013 Nebraska AAU State ***FOLKstyle***
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
03/11
L
MD 13-1
W. Olcott
ColumbusWrestlingOrganization
2013 Nebraska AAU State ***FOLKstyle***
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
03/11
W
F 2-0 1:07
C. MIller
---
2013 Nebraska AAU State ***FOLKstyle***
Round 1 (16 Man)
152
03/10
W
F 2-0 1:04
B. Hood
Alliance Wrestling Club
2013 Nebraska AAU State ***FOLKstyle***
Placement Matches (16 Man)
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024