Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Landyn Sanders
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
De Soto
DeSoto
Desoto
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 6-2 5:30
N. Schoepp
Fennimore
WIAA D3 Reg CII @ Mineral Point
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/10
W
F 2-0 0:31
B. Best
Lancaster
WIAA D3 Reg CII @ Mineral Point
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/10
L
DEC 12-9
D. Sander
Boscobel/Wauzeka-Steuben
WIAA D3 Reg CII @ Mineral Point
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/03
W
DEC 5-0
K. Pyykkonen
Brookwood
Scenic Ridge & Rivers Conference 2024
Placement (12 Man) & Round 3 (3 Man)
132
02/03
W
F 0-0 4:16
B. Radavich
New Lisbon
Scenic Ridge & Rivers Conference 2024
Consolation Semis (12 Man)
132
02/03
L
F 0-0 0:51
J. Orloff
Pecatonica/Argyle
Scenic Ridge & Rivers Conference 2024
Semis & WB (12 Man)
132
02/03
W
F 0-0 1:43
A. Hora
Hillsboro
Scenic Ridge & Rivers Conference 2024
Quarters (12 Man)
132
02/02
W
F 0-2
D. Sander
Boscobel/Wauzeka-Steuben
Westby Triangular
Round 1
132
02/02
W
DEC 6-5
R. Hawkins
Westby
Westby Triangular
Round 1
138
01/27
L
F 0-2 3:34
T. Gauthier
Kewaunee
Deerfield Scramble 2024
Placement Matches (16 Man)
132
01/27
W
DEC 6-0
R. Skjolass
Stoughton
Deerfield Scramble 2024
Round 4 (16 Man)
132
01/27
W
DEC 6-1
M. Kressner
Lake Mills
Deerfield Scramble 2024
Round 3 (16 Man)
132
01/27
L
F 3-6 4:15
D. Redenius
Jefferson
Deerfield Scramble 2024
Round 2 (16 Man)
132
01/25
L
F 0-0 0:44
J. Orloff
Pecatonica/Argyle
Ridge & Valley Conference Duals 2024
Round 4 (6 Team)
132
01/25
W
F 0-0 2:42
O. Bedward
River Ridge
Ridge & Valley Conference Duals 2024
Round 3 (6 Team)
132
01/25
W
F 0-0 4:05
H. Moe
Ithaca/Weston
Ridge & Valley Conference Duals 2024
Round 5 (6 Team)
132
01/25
W
F 0-0 3:48
B. Ewing
Kickapoo/La Farge
Ridge & Valley Conference Duals 2024
Round 1 (6 Team)
132
01/24
L
DEC 9-5 TB1
B. Lenz
Lancaster
De Soto Triangular (Arcadia & Lancaster)
Round 1
138
01/11
W
DEC 5-0
L. Conrad
Arcadia
De Soto Triangular (Arcadia & Lancaster)
Round 1
138
12/29
L
DEC 5-0
H. Bozile
Oconto Falls
Bi-State Classic - Boys
Round 3 (Session #1C)
132
12/29
L
F 2-0 1:27
N. Johnson
Dodgeville
Bi-State Classic - Boys
Round 1 (Session #1A)
132
12/24
W
DEC 5-3
A. Klum
Viroqua
Cashton Quad
Round 1
132
12/24
W
F 0-0 1:30
A. Hora
Hillsboro
Cashton Quad
Round 1
132
12/02
L
DEC 3-1
L. Forrest
Stratford
BRF Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/02
W
F 8-0 4:16
S. Williams
Thorp
BRF Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/02
L
F 2-0 1:20
G. Gerber
Ladysmith
BRF Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/02
W
MD 12-0
W. Bosteder
Ladysmith
BRF Invite
Round 1 (16 Man)
132
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
TF 16-0 3:17
W. Doescher
Pecatonica/Argyle
WIAA D3 Reg. C2 @ Mineral Point
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/11
L
F 12-4 2:18
K. Rule
Mineral Point
WIAA D3 Reg. C2 @ Mineral Point
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/26
L
TF 18-2 0:21
W. Doescher
Pecatonica/Argyle
2023 Ridge and Valley Duals
Round 3 (6 Team)
132
01/26
L
F 2-0 1:36
J. Childs
River Ridge
2023 Ridge and Valley Duals
Round 1 (6 Team)
138
01/26
L
F 0-0 0:30
T. Pickel
Ithaca/Weston
2023 Ridge and Valley Duals
Round 5 (6 Team)
132
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
F 0-0 1:41
C. Gosda
Brookwood
Brookwood @ De Soto
Round 1
113
02/12
W
F 5-0 1:59
J. Louis
Ithaca/Weston
WIAA D3 Reg. C2 @ Ithaca/Weston
1st, 3rd, 5th (8 Man)
106
02/12
L
F 4-1 1:37
J. Grimsled
---
WIAA D3 Reg. C2 @ Ithaca/Weston
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
106
02/12
L
NC 0-0
J. Grimsled
---
WIAA D3 Reg. C2 @ Ithaca/Weston
2nd Place Match (8 Man)
106
02/05
L
DEC 10-3
J. Grimsled
---
Scenic Ridge & Rivers Conference 2022
Placement (12 Man)
106
02/05
W
F 6-0 3:02
O. Bedward
River Ridge/Cassville
Scenic Ridge & Rivers Conference 2022
Semis & WB (12 Man)
106
02/05
L
F 10-4 1:15
A. Gruenenfelder
Pecatonica/Argyle
Scenic Ridge & Rivers Conference 2022
Semis & WB (12 Man)
106
02/05
W
DEC 9-6
B. Rick
Royall
Scenic Ridge & Rivers Conference 2022
Quarters (12 Man)
106
01/29
L
DEC 5-1
L. Crook
---
Timberwolf JV Open
Round 4 (6 Man)
108-121
01/29
L
MD 11-3
J. Montes
---
Timberwolf JV Open
Round 3 (6 Man)
108-121
01/29
L
F 2-0 1:15
W. Hatfield
---
Timberwolf JV Open
Round 2 (6 Man)
108-121
01/29
L
DEC 6-1
A. Cushman
Belmont/Platteville
Timberwolf JV Open
Round 1 (6 Man)
108-121
01/28
W
F 2-0 1:46
O. Bedward
River Ridge
2022 Ridge and Valley Duals
Round 2 (6 Team)
106
01/28
L
F 2-0 0:40
J. Orloff
Pecatonica/Argyle
2022 Ridge and Valley Duals
Round 3 (6 Team)
113
01/28
L
F 4-1 1:30
J. Grimsled
North Crawford/Seneca
2022 Ridge and Valley Duals
Round 4 (6 Team)
106
01/15
L
DEC 8-6
C. Thiele
Holmen Varsity Reserves
Ithaca-Weston Invitational 2022
Placement Matches (16 Man)
106
01/15
W
F 7-0 2:54
E. Hady
Richland Center
Ithaca-Weston Invitational 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/15
W
F 2-0 0:18
K. Steele
Boscobel
Ithaca-Weston Invitational 2022
2nd Wrestleback (16 Man)
106
01/15
L
F 9-4 5:00
E. Hady
Richland Center
Ithaca-Weston Invitational 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/15
W
F 2-0 0:45
F. Hurley
Boscobel
Ithaca-Weston Invitational 2022
session 2
106
01/08
L
F 0-0 1:09
E. Hady
Richland Center
2022 Lee Griffin Invite
Round 5 (5 Man)
106
01/08
L
F 0-0 2:53
J. Grimsled
---
2022 Lee Griffin Invite
Round 3 (5 Man)
106
01/08
L
MD 10-2
J. Geier
---
2022 Lee Griffin Invite
Round 2 (5 Man)
106
01/08
W
F 0-0 0:48
F. Hurley
Boscobel
2022 Lee Griffin Invite
Round 1 (5 Man)
106
12/30
L
F 6-0 1:30
A. Schwab
---
Bi-State Classic
Round 4 (Session #2A)
106
12/29
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Prairie du Chien
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
106
12/29
L
F 4-0 0:53
C. Meudt
---
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
106
12/29
W
F 3-7 4:53
T. Modjewski
DC Everest
Bi-State Classic
Round 1 (Session #1A)
106
12/11
L
F 0-0 0:32
E. Eager
Regis/Altoona
2021 Tomah Scramble
Round 5
113
12/11
L
F 0-0 0:35
T. Jones
Gale-Ett.-Tremp./Melrose-Mindoro
2021 Tomah Scramble
Round 4
113
12/11
L
F 0-0 2:27
A. Winecke
Baraboo
2021 Tomah Scramble
Round 1
113
12/04
L
F 4-3 3:48
M. Strasser
Durand
BRF Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
113
12/04
L
F 4-0 1:30
B. Johnson
---
BRF Invite
Round 1 (16 Man)
113
12/02
W
MD 18-10
K. Anderson
---
NC/S Quad
Round 1 (4 Team)
113
12/02
L
F 6-0 3:45
J. Grimsled
North Crawford/Seneca
NC/S Quad
Round 3 (4 Team)
113
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023