May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gavin Goche
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 3-3 UTB
T. Dieren
Central Lyon/George-Little Rock
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
2nd Place Match (12 Man)
215
02/10
W
DEC 7-0
E. Wiersma
Okoboji/HMS
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Placement (12 Man)
215
02/10
W
F 2-0 1:41
S. Comstock
Cherokee, Washington
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Cons. Semis (12 Man)
215
02/10
L
DEC 6-5
J. Trenary
Clear Lake
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Semis & WB (12 Man)
215
02/10
W
F 2-0 1:19
P. Stearns
Garner-Hayfield/Ventura
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Quarters (12 Man)
215
02/03
L
Replay
DEC 4-3
O. Pettlon
West Delaware, Manchester
IHSAA State Dual Tournament
5th & 7th Place
215
02/03
W
Replay
DEC 6-4 SV
T. Williams
Mount Vernon
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
215
02/03
W
Replay
MD 9-0
G. Eddy
Independence
IHSAA State Dual Tournament
Consolation WB
215
01/31
L
F 4-0 1:37
B. McShane
NH/TV
2A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
215
01/26
L
DEC 3-2
D. Smith
West Hancock, Britt
West Hancock, Britt @ Algona
Round 1
215
01/24
W
F 2-0 1:07
A. Ramirez
Estherville Lincoln Central
ELC, Algona, Spirit Lake Park, Emmetsburg
Round 1
215
01/24
L
DEC 5-2
N. Saxton
Emmetsburg
ELC, Algona, Spirit Lake Park, Emmetsburg
Round 1
215
01/20
W
DEC 2-1 TB1
E. Kunert
Humboldt
NCC Varsity Boy Tournament
Placement Matches (8 Man)
215
01/20
W
DEC 4-2 TB1
M. Evans
Hampton-Dumont/CAL
NCC Varsity Boy Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
215
01/20
L
F 0-0 1:58
J. Trenary
Clear Lake
NCC Varsity Boy Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
215
01/20
W
MD 8-0
E. Kunert
Humboldt
NCC Varsity Boy Tournament
Quarterfinals (8 Man)
215
01/17
W
F 4-3 5:05
A. Grunhovd
Lake Mills
Rockford/Algona/Lake Mills
Round 1
190
01/12
L
DEC 6-1
J. Trenary
Clear Lake
Algona/Clear Lake/ Hampton
Round 1
215
01/12
W
DEC 6-5
M. Evans
Hampton-Dumont-CAL
Algona/Clear Lake/ Hampton
Round 1
215
01/06
L
MD 12-4
B. Shipler
algona
Clear Lake Invitational
Placement Matches (8 Man)
190
01/06
W
DEC 7-9 SV
D. Evenson
Clear Lake
Clear Lake Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
190
01/06
L
F 3-1 5:02
B. Shipler
algona
Clear Lake Invitational
Quarterfinals (8 Man)
190
01/05
W
F 5-0 5:58
E. Estlund
Webster City
St Edmond/Webster City/Algona
Round 1
215
12/20
W
F 6-2 2:55
P. Stearns
Garner-Hayfield/Ventura
GHV/Algona/Central Springs/Osage/West Fork
Round 1
215
12/15
W
F 4-4 1:59
T. Bailey
Iowa Falls-Alden
Algona/IFA/CGD Duals
Round 1
215
12/09
W
DEC 3-0
O. Potter
Woodward-Granger
2023 Ogden Dual Tournament
Round 1 (10 Team)
190
12/09
L
F 2-0 0:37
Q. Polking
Carroll
2023 Ogden Dual Tournament
Placement
190
12/09
W
F 6-3 4:00
K. Erpelding
East Sac County
2023 Ogden Dual Tournament
Round 2 (10 Team)
215
12/09
W
F 2-0 1:57
D. Boileau
Regina, Iowa City
2023 Ogden Dual Tournament
Round 3 (10 Team)
215
12/08
W
DEC 2-0
E. Kunert
Humboldt
Humboldt @ Algona
Round 1
215
12/02
L
Replay
DEF 3-1 2:35
I. Tripp
Roland-Story
Cliff Keen Independence Invitational
Placement Matches (32 Man)
190
12/02
L
DEC 6-4 SV
G. Helmle
Xavier, Cedar Rapids
Cliff Keen Independence Invitational
Semis & 2nd WB (32 Man)
190
12/02
L
Replay
DEC 4-2 SV
B. Shipler
Algona
Cliff Keen Independence Invitational
Quarters & 1st WB (32 Man)
190
12/02
W
Replay
DEC 10-4
M. Allen
Clarion-Goldfield-Dows
Cliff Keen Independence Invitational
Round 3 (32 Man)
190
12/01
W
Replay
F 2-0 3:05
J. Wandick
Tinley Park (Andrew)
Cliff Keen Independence Invitational
Round 2 (32 Man)
190
12/01
W
Replay
DEC 5-0
A. Tanay
Independence
Cliff Keen Independence Invitational
Round 1 (32 Man)
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
DEC 2-0
E. Kunert
Humboldt
NCC Tournament 2023
Placement Matches (8 Man)
195
01/21
L
DEC 4-2
E. Perez
Clarion-Goldfield-Dows
NCC Tournament 2023
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/21
L
F 5-1 3:46
C. Burmester
Hampton-Dumont-CAL
NCC Tournament 2023
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/18
W
F 7-2 4:38
E. Lawson
Lake Mills
Lake Mills/Algona/Rockford
Round 1
195
01/07
W
F 2-0 3:14
A. Welander
Pocahontas Area
2022-23 Forest City Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
01/07
W
F 4-2 3:42
E. Marso
Algona JV
2022-23 Forest City Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/07
L
DEC 4-2
T. Peterson
Charles City
2022-23 Forest City Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/07
W
F 5-1 3:37
H. Sunkle
Forest City
2022-23 Forest City Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021