Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Scott Cullen
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Dallas Center Grimes
Dallas Center-Grimes
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
DEF 2-0 0:17
S. Peterman
Pella
Pella @ Dallas Center-Grimes
Round 1
220
01/14
W
DEC 5-1
W. Feudner
Oskaloosa
Dallas Center-Grimes @ Oskaloosa
Round 1
220
12/17
W
F 7-1 1:22
C. Slagle
Carroll
Gilbert, DCG @ Carroll
Champ. Round 1
220
12/10
L
MD 8-0
J. Naughton
Indianola
Indianola @ Dallas Center-Grimes
Round 1
220
12/03
L
DEC 5-0
G. Kimball
Norwalk
Norwalk @ Dallas Center-Grimes
Round 1
220
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/22
L
F 0-6 2:30
J. Smith
---
Warren County Freestyle Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
220
05/22
W
F 2-0 0:34
C. Teem
Urbandale
Warren County Freestyle Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
220
05/22
L
TF 11-0 2:27
J. Thiry
Union KWC
Warren County Freestyle Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
220
02/13
L
DEC 6-3
S. Zaragoza
Marshalltown
IHSAA 3A Dist 6
1st and 3rd Place
182
02/13
L
DEC 6-2
J. Angle
---
IHSAA 3A Dist 6
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
182
02/13
W
F 2-0 1:32
G. Wisehart
Ankeny Centennial
IHSAA 3A Dist 6
Quarterfinals (8 Man)
182
01/30
W
F 2-0 1:33
N. Parsons
Pella
Little Hawkeye Conference 2021
Placement Matches (8 Man)
182
01/30
W
F 2-0 0:59
O. Louden
Grinnell
Little Hawkeye Conference 2021
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/30
L
F 2-0 0:58
J. Darr
Indianola
Little Hawkeye Conference 2021
Semis & 1st WB (8 Man)
182
01/30
W
F 5-1 3:59
W. Campbell
---
Little Hawkeye Conference 2021
Quarterfinals (8 Man)
182
01/23
L
F 3-7 2:27
K. Church
Ames
Ed Winger Classic
3rd Wrestleback (16 Man)
182
01/23
W
MD 9-1
L. Lowney
Fort Madison
Ed Winger Classic
Semis & 2nd WB (16 Man)
182
01/23
W
F 13-1 3:58
J. Currier
Greene County
Ed Winger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/23
L
F 2-0 0:25
Z. Schwager
Dowling Catholic
Ed Winger Classic
Champ Round 1 (16 Man)
182
01/22
W
DEC 6-4 SV
E. Milligan
Pella
Dallas Center-Grimes @ Pella
Round 1
182
01/16
L
F 9-2 3:10
M. Mayberry
---
ADM Tiger Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
182
01/16
W
F 6-2 1:42
C. Woten
Nevada
ADM Tiger Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
182
01/15
W
F 2-0 1:47
W. Campbell
---
Oskaloosa @ Dallas Center-Grimes
Round 1
182
01/09
L
F 2-0 1:30
R. Young
Cedar Rapids Washington
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 3: Consolation Quarter-Finals
182
01/09
L
F 10-0 2:30
L. Walton
East Marshall/GMG
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 1: First Round Matches
182
01/08
L
DEC 5-3
D. Trigg
ADM
Dallas Center-Grimes @ ADM
Round 1
182
01/02
W
F 5-0 3:33
J. Mohler
Valley, West Des Moines
Johnston Invite
Round 3
182
01/02
L
F 2-0 0:17
S. Mooberry
Osage
Johnston Invite
Round 2
182
01/02
L
DEC 9-5
J. McCabe
Valley, West Des Moines
Johnston Invite
Round 1
182
12/19
W
DEC 3-0
E. Stater
Ottumwa
2020 Al Garrison Duals
Round 5 (6 Team)
182
12/19
L
F 2-4 1:39
J. Wilkinson
Ballard
2020 Al Garrison Duals
Round 3 (6 Team)
182
12/19
W
DEC 3-1
M. Schwery
---
2020 Al Garrison Duals
Round 4 (6 Team)
182
12/19
L
F 12-4 1:01
G. Gammell
Waukee
2020 Al Garrison Duals
Round 2 (6 Team)
182
12/19
W
F 6-0 2:45
R. Davis
Sioux City North
2020 Al Garrison Duals
Round 1 (6 Team)
182
12/18
W
F 4-1 1:22
K. Pollich
Woodward-Granger
DCG vs WG and Grinnell
Champ. Round 1
182
12/18
L
DEC 6-5 TB1
M. Loveall
---
DCG vs WG and Grinnell
Champ. Round 1
182
12/12
W
F 4-1 1:03
B. Peters
Mason City
Indianola Varsity Tourney Dec. 12
Round 5
182
12/12
L
F 2-0 0:59
M. Hagarty
Waverly-Shell Rock
Indianola Varsity Tourney Dec. 12
Round 4
182
12/12
L
DEC 7-4
B. Flores
Hampton-Dumont-CAL
Indianola Varsity Tourney Dec. 12
Round 3
182
12/12
L
F 2-0 1:24
J. Darr
Indianola
Indianola Varsity Tourney Dec. 12
Round 1
182
12/11
L
F 4-0 3:11
J. Darr
Indianola
Dallas Center-Grimes @ Indianola
Round 1
182
12/05
W
F 2-0 1:13
C. Woten
Nevada
DCG Mustang - Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
182
12/05
W
F 2-0 1:32
K. Street
---
DCG Mustang - Dual Tournament
Cross Bracket (8 Team)
182
12/05
L
F 9-1 1:05
M. Hagarty
Waverly-Shell Rock
DCG Mustang - Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
182
12/05
W
F 4-2 2:43
W. Vanderpool
PCM, Monroe
DCG Mustang - Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
182
12/04
W
F 2-0 1:03
G. Peterson
Ballard
Ballard vs. Dallas Center-Grimes
Round 1
182
12/03
L
F 4-1 1:53
N. Marker
Norwalk
Dallas Center-Grimes
Champ. Round 1
182
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 3-2
C. Schable
Carroll
IHSAA 3A Dist 2
5th Place
182
02/15
W
F 6-3 5:34
T. Fender
Denison-Schleswig
IHSAA 3A Dist 2
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
182
02/15
L
F 2-0 0:40
B. Underwood
Valley - WDM
IHSAA 3A Dist 2
Quarterfinals (8 Man)
182
02/08
W
F 2-0 0:34
M. Dell
---
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
182
02/08
W
MD 13-1
M. Douglas
Ankeny Centennial Silver
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
195
02/08
W
F 2-0 1:11
E. Frisk
Johnston
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
182
02/08
L
F 7-1 3:06
C. Winter
Waukee
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
195
02/04
W
F 6-2 3:08
G. Heitz
ADM
DCG JV Invitational
Round 3 (4 Man)
Bracket 41
02/04
L
F 2-0 0:39
B. McCabe
Valley, West Des Moines
DCG JV Invitational
Round 2 (4 Man)
Bracket 41
02/03
L
DEC 7-4
W. Whalen
---
DCG JV Invitational
Round 1 (4 Man)
Bracket 41
02/01
W
F 8-4 5:45
B. McCabe
Valley WDM
Valley Willadsen/Wong Tournament
Finals (8 Man)
Bracket 26
02/01
W
F 5-1 2:45
B. Doe
Des Moines Lincoln
Valley Willadsen/Wong Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Bracket 26
02/01
W
TF 19-3 4:42
M. Dillon
Des Moines Roosevelt
Valley Willadsen/Wong Tournament
Quarterfinals (8 Man)
Bracket 26
01/31
W
F 4-1 3:02
J. Nichols
Newton
Dallas Center-Grimes @ Newton
Round 1
195
01/24
W
F 2-0 1:04
T. Weesner
Pella
Pella @ Dallas Center-Grimes
Round 1
182
01/17
W
F 9-1 2:13
D. Guthrie
---
Dallas Center-Grimes @ Oskaloosa
Round 1
170
01/11
W
F 6-1 1:59
T. McKimmey
Humboldt
Ogden JV Tournament
Round 3 (4 Man)
28
01/11
W
F 2-0 0:41
T. Hansen
Carroll
Ogden JV Tournament
Round 2 (4 Man)
28
01/11
W
F 5-0 1:52
K. Fogarty
Woodward-Granger
Ogden JV Tournament
Round 1 (4 Man)
28
12/21
W
F 2-0 0:51
J. Norton
---
Indianola JV Worlds 2019
Finals (8 Man)
Bracket 33
12/21
W
F 10-2 4:49
C. Mendoza
Norwalk
Indianola JV Worlds 2019
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Bracket 33
12/20
W
F 7-1 1:14
M. Hoogestraat
Council Bluffs Thomas Jefferson
Indianola JV Worlds 2019
Quarterfinals (8 Man)
Bracket 33
12/14
W
DEC 2-0
J. Hemsted
Carlisle
Saydel Junior Varsity Tournament
Round 3 (4 Man)
170-170
12/14
W
F 2-0 1:59
Z. Miller
Norwalk
Saydel Junior Varsity Tournament
Round 2 (4 Man)
170-170
12/13
W
DEC 3-1
E. Reha
Bondurant-Farrar
Saydel Junior Varsity Tournament
Round 1 (4 Man)
170-170
12/13
L
F 2-0 1:26
J. Darr
Indianola
Indianola @ Dallas Center-Grimes
Round 1
182
12/07
W
F 9-0 4:50
T. Gardner
North Polk
Winterset JV Tournament
Round 3 (4 Man)
Bracket 38
12/07
L
DEC 9-5
T. Darr
---
Winterset JV Tournament
Round 2 (4 Man)
Bracket 38
12/07
W
F 2-0 1:31
B. Scheffler
---
Winterset JV Tournament
Round 1 (4 Man)
Bracket 38
12/06
W
F 2-0 1:17
Z. Miller
Norwalk
Norwalk @ Dallas Center-Grimes
Round 1
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024