Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gaelyn Nooner
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Wylie
Wylie High
Wylie Hs
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 0-0 4:25
M. Florek
---
MSHSAA Class 4 District 1
Semifinals
138
02/10
W
F 0-0 4:27
G. Staggenborg
Parkway South
MSHSAA Class 4 District 1
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/10
L
F 0-0 3:45
A. Akins
---
MSHSAA Class 4 District 1
Quarterfinals
138
02/09
W
F 0-0 1:23
G. McClure
---
MSHSAA Class 4 District 1
Round 1 (16 Man)
138
01/27
L
FOR 0-0
E. Pulliam
Hazelwood West
Kyle Thrasher Tournament 2018
2nd Wrestleback (32 Man)
138
01/27
L
DEF 6-1 4:06
A. Javier
Lindbergh
Kyle Thrasher Tournament 2018
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/20
L
DEC 7-3
A. Chellew
Seckman
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 9 5th, 7th, 9th Place
138
01/20
L
DEC 4-0
A. Mikuls
Park Hill South
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 7 Champ Semi & 1st Rd WB, Conso Quarters
138
01/20
L
F 5-0 0:46
J. Merlo
---
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 6 Championship Bracket Quarters
138
01/20
L
MD 13-2
B. Berryman
Staley
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 5 (24 Man)
138
01/20
W
F 2-0 1:17
A. Braudrick
Oak Park
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 4 (24 Man)
138
01/19
W
F 3-2 2:57
K. Climer
Central St. Joseph
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 2 (24 Man)
138
01/19
W
F 10-0 3:06
P. Manion
---
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 1 (24 Man)
138
01/18
L
F 4-2 3:24
D. Javier
---
Lafayette (Wildwood) @ Lindbergh
Round 1
145
12/29
L
F 5-0 3:50
G. Kosowski
Huntley
2017 `Red` Schmitt Tourney
Consolation Round 2
138
12/29
W
DEC 4-3
J. HOLMES
Timberland
2017 `Red` Schmitt Tourney
Consolation Round 1
138
12/29
L
F 10-6 5:36
B. Berryman
Staley
2017 `Red` Schmitt Tourney
Round 5 (24 Man)
138
12/28
W
F 8-0 2:34
T. Ferguson
Marian Catholic (Chicago Heights)
2017 `Red` Schmitt Tourney
Round 4 (24 Man)
138
12/28
W
F 2-0 0:53
L. Alicea
Whitfield
2017 `Red` Schmitt Tourney
Round 3 (24 Man)
138
12/28
W
F 2-0 0:55
J. Averett
Mascoutah
2017 `Red` Schmitt Tourney
Round 2 (24 Man)
138
12/28
L
F 3-2 2:11
C. Null
Ft. Zumwalt South
2017 `Red` Schmitt Tourney
Round 1 (24 Man)
138
12/14
W
F 6-1 5:04
G. Moore
Seckman
Seckman @ Lafayette (Wildwood)
Round 1
145
12/13
W
F 4-0 3:24
R. Pruitt
Mehlville
Lafayette (Wildwood) @ Mehlville
Round 1
145
12/12
W
F 4-0 3:19
R. Pruitt
Mehlville
Lafayette-Parkway South-Mehlville Tri
Champ. Round 1
145
12/12
W
F 8-2 2:25
K. Myers
Parkway South
Lafayette (Wildwood) @ Parkway South
Round 1
145
12/02
L
DEC 9-6
G. Woods
---
Patriot Classic
Placement
145
12/02
L
DEC 9-6
J. Hays
---
Patriot Classic
Round 5 (12 Man)
145
12/02
W
F 0-0 5:26
J. Simmons
---
Patriot Classic
Round 2 (12 Man)
145
12/02
W
DEC 8-2
N. Uhrhan
Jackson
Patriot Classic
Round 1 (12 Man)
145
11/30
W
F 10-1 5:08
J. PANEITZ
Timberland
Timberland @ Lafayette (Wildwood)
Round 1
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/12
L
F 5-2 3:44
K. Hagen
---
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Round 2 6/12 10am
145
06/12
L
TF 16-1 6:00
N. Barnett
45 S.E.O. Wrestling
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
4th Wrestleback (16 Team)
145
06/12
W
F 6-0 3:18
J. Whalen
46 AYWO Rockets
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Round 1 6/12 8am
145
06/12
L
FOR 2-2
J. Clue
49 Mad Dawg Wrestling
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Round 4 6/12 2pm
145
06/12
L
F 7-5 2:00
N. Barnett
45 S.E.O. Wrestling
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Round 3 6/12 12pm
145
06/12
L
F 2-0 0:20
D. Quandt
34 Nebraska Gold
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Placement Matches (16 Team)
145
06/12
L
F 4-6 4:20
A. Dohl
42 Young Guns Blue
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Semis & 3rd WB (16 Team)
145
06/12
L
DEC 10-9
T. Jones
29 Flagler Palm Coast HS
AAU Scholastic Duals 2017 Developmental
Quarters & 1st WB (16 Team)
145
02/18
L
DEC 4-2
H. Clinton
Rockwall Heath
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
5th place on 1 mat
6A 145
02/18
L
DEC 9-2
C. Kinsella
Richardson Lake Highlands
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 7 Cons Semis on 3 mats
6A 145
02/18
W
F 2-2 1:21
D. Fischer
Lewisville Flower Mound
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 6 - Cons Quarters - on 3 mats
6A 145
02/18
W
TF 17-0 2:39
A. Ayala
Irving MacArthur
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 5 - Cons Round 2 on 3 mats
6A 145
02/17
L
F 4-1 0:57
D. Ramos
---
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 2 Quarter-Finals
6A 145
02/17
W
F 1-2 3:01
J. Montealegre
Coppell
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 145
02/11
W
DEC 7-0
M. Gosnell
Plano West
2017 UIL District 8-6A - Boys
4th Place Match (8 Man)
145
02/11
L
DEC 5-4
M. Mitchell
McKinney Boyd
2017 UIL District 8-6A - Boys
3rd and 5th place matches
145
02/11
W
TF 16-0 1:16
J. Fraze
McKinney
2017 UIL District 8-6A - Boys
Cons. Semis (8 Man)
145
02/11
L
MD 11-1
H. Gibson
---
2017 UIL District 8-6A - Boys
Semi-Finals and Cons 1
145
02/07
W
F 0-0
P. Millet
Richardson Berkner Hs
Wylie Hs @ Richardson Berkner Hs
Round 1
145
01/14
L
DEC 7-0
H. Clinton
Rockwall-Heath
Frank Halloran Ranger Classic
Consi Finals
145
01/14
W
MD 13-2
D. Carvajal
San Antonio Roosevelt
Frank Halloran Ranger Classic
Cons Semi
145
01/14
L
DEC 5-1
J. Montealagre
Coppell
Frank Halloran Ranger Classic
Semi and Consi Quarter
145
01/14
W
F 2-0 3:34
T. Bass
Plainview
Frank Halloran Ranger Classic
Round of 8
145
01/14
W
F 2-0 1:18
D. Fischer
Flower Mound
Frank Halloran Ranger Classic
Round 1 (16 Man)
145
12/11
W
F 0-0 1:16
T. Meier
Lewisville Marcus Hs
Marcus Six Way
Champ. Round 1
145
12/10
W
F 4-0 2:52
T. Holt
Frisco Reedy
Wylie Hs vs. Frisco Reedy
Round 1
145
12/09
L
DEC 7-2
M. DUVALL
Rockwall
Rockwall @ Wylie Hs
Round 1
145
12/03
L
F 4-2 1:34
T. Graham
Houston Westside
Rumble at the Rock
Placing Matches
145
12/03
W
DEC 3-1
A. Rodriguez
Morton Ranch
Rumble at the Rock
Cons Semi-Finals
145
12/03
L
TF 18-0 5:03
M. Duvall
Rockwall
Rumble at the Rock
Semi-Finals and Cons 3
145
12/03
W
F 3-7 2:32
T. Graham
Houston Westside
Rumble at the Rock
Round 2 and Cons 1
145
12/03
W
DEC 8-1
A. Rodriguez
Morton Ranch
Rumble at the Rock
Round 1 (16 Man)
145
11/17
W
F 0-0
W. Villegas
Allen Hs
Wylie Hs @ Allen Hs
Round 1
145
11/12
W
F 14-3 2:47
Z. Mazur
Bishop Lynch
Cougar Duals
Placement Matches (8 Team)
145
11/12
W
F 8-0 1:30
D. Adame
Ft. Worth Carter Riverside
Cougar Duals
Round 2 (8 Team)
145
11/12
L
MD 10-1
D. Ramos
Plano High
Cougar Duals
Round 1 (8 Team)
145
11/12
W
F 8-0 1:25
D. Weyandt
Trinity Christian Academy
Cougar Duals
Round 3 (8 Team)
145
11/12
W
F 9-0 3:26
L. Racy
The Colony High School
Cougar Duals
Cross Bracket (8 Team)
145
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
L
MD 12-4
A. Weatherspoon
Arlington
Frank Halloran Ranger Classic
Placement Bouts
145
01/16
W
DEC 6-2
T. Tamez
Marcus
Frank Halloran Ranger Classic
Cons Semi
145
01/16
L
DEC 10-3
C. Hubble
Coppell
Frank Halloran Ranger Classic
Semi and Cons 2
145
01/16
W
F 2-0 3:47
A. Nillpraphan
Flower Mound
Frank Halloran Ranger Classic
Round of 8
145
01/16
W
TF 19-2 5:43
A. Defreece
---
Frank Halloran Ranger Classic
Round 1 (16 Man)
145
01/08
W
F 11-2 3:41
A. Diab
Richardson Berkner Hs
Richardson Berkner Hs @ Wylie Hs
Round 1
145
12/19
L
TF 16-0 4:45
C. McComic
Independence
Wylie Invitational
Medals
145
12/19
W
DEC 10-3
C. Cooper
Richardson
Wylie Invitational
Cons Semi
145
12/19
L
DEC 9-7
C. Hosler
St. Mark`s School of Texas
Wylie Invitational
Semi-Finals
145
12/19
W
DEC 5-4
J. Abeyta
JJ Pearce
Wylie Invitational
Round 2
145
12/15
L
F 0-0
G. Tamez
Lewisville Marcus Hs
Marcus 6-Way
Champ. Round 1
145
12/14
L
TF 21-5
J. Winfrey
Euless Trinity Hs
Marcus 6-Way
Champ. Round 1
145
12/14
W
F 6-2
M. Meyers
Keller Hs
Marcus 6-Way
Champ. Round 1
145
12/12
L
DEC 9-3
J. Chambers
Justin Northwest Hs
Marcus 6-Way
Champ. Round 1
145
12/11
L
F 10-4 4:25
J. Noble
Rockwall Heath Hs
Rockwall Heath Hs @ Wylie Hs
Round 1
145
12/05
L
F 10-0 3:39
C. Watson
New Braunfels HS
Rumble at the Rock
Cons. Round 3
145
12/05
L
F 7-0 2:38
C. Watson
New Braunfels
Rumble at the Rock
Semi-Finals and Cons 3
145
12/05
W
F 11-5 4:53
J. Kaul
Highland Park
Rumble at the Rock
2nd Wrestleback (16 Man)
145
12/05
L
DEC 8-5
T. Tirevold
---
Rumble at the Rock
Round 2 and Cons 1
145
12/04
W
F 7-0 2:19
J. Rexford
Lucas Lovejoy Hs
Wylie Hs @ Lucas Lovejoy Hs
Round 1
145
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
TF 19-4 4:23
J. Perez
Carter-Riverside
2015 UIL Boys State Championship
Con 3
106 - 5A
02/21
W
F 9-0 3:45
S. Kerscher
Kingwood Park
2015 UIL Boys State Championship
Cons 2
106 - 5A
02/20
L
MD 12-0
G. Coapstick
Frisco Centennial
2015 UIL Boys State Championship
Quarters
106 - 5A
02/20
W
F 6-6 5:35
B. Pena
---
2015 UIL Boys State Championship
Round 1
106 - 5A
02/14
W
F 3-4 2:27
S. Kerscher
Kingwood Park
UIL Region 3 - 5A Boys
Placement (16 Man)
5A 106
02/14
W
F 5-4 4:34
M. Vigil
Humble
UIL Region 3 - 5A Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
5A 106
02/13
W
DEC 12-7
A. Salinas
Bryan
UIL Region 3 - 5A Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
5A 106
02/08
W
F 10-7 4:00
P. Jones
Lovejoy
5A Region 3 District 9 Varsity Tourn
1st Place Bouts
106
02/07
W
F 6-2 2:37
T. STEPHENS
Wylie East
5A Region 3 District 9 Varsity Tourn
Semi-Finals
106
01/30
W
MD 17-7
T. Stephens
Wylie East
Wylie East @ Wylie Hs
Round 1
106
01/17
L
MD 13-4
N. Saucedo
Arlington
Frank Halloran Ranger Classic
Placement Matches (16 Man)
106
01/17
W
F 7-5
J. Chapman
---
Frank Halloran Ranger Classic
4th Wrestleback (16 Man)
106
01/17
L
MD 14-4
K. Gonzalez
Coppell
Frank Halloran Ranger Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/17
W
DEC 9-7 SV
M. Wojcicki
---
Frank Halloran Ranger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/17
W
F 9-3 5:07
D. Avila
RL Turner
Frank Halloran Ranger Classic
Round 1 (16 Man) and Prelim Consolation
106
01/10
W
F 6-2 1:28
D. Cera
Palo Duro
THSWCA 5A State Duals
Round 2 (16 Team)
106
01/10
L
F 4-0 1:52
B. Mistr
Frisco Wakeland
THSWCA 5A State Duals
Round 1 (16 Team)
106
01/10
W
F 2-0 0:25
A. Hajj-Ali
College Station
THSWCA 5A State Duals
Round 3 (16 Team)
106
01/09
W
F 8-4 3:24
J. NGUYEN
Richardson Berkner Hs
Wylie Hs @ Richardson Berkner Hs
Round 1
106
01/02
W
F 2-0 1:09
E. Escudero
Frisco
Grapevine Duals
2nd Wrestleback (8 Team)
109
01/02
L
DEC 2-0
B. GREEN
Liberty
Grapevine Duals
Round 1 (10:30 am)
109
01/02
L
F 2-2 2:48
M. Cage
Ardmore
Grapevine Duals
Consolation Semi
109
01/02
L
DEC 10-4
K. Gonzalez
Coppell
Grapevine Duals
Placement Matches (8 Team)
109
12/20
L
DEC 7-5
B. GREEN
Frisco Liberty
Wylie Invitational
Medals and RR 3
106
12/20
L
F 10-0 2:46
B. Smith
---
Wylie Invitational
Round 2
106
12/20
W
F 14-0 5:14
E. Orta
Plano
Wylie Invitational
Round 1 and RR1
106
12/19
W
F 7-1 2:39
Q. Felder
Mckinney Hs
Mckinney Hs @ Wylie Hs
Round 1
106
12/17
L
MD 13-3
I. Hernandez
Paschal HS
Marcus Duals
Champ. Round 1
106
12/17
W
F 0-0
H. Williamson
Euless Trinity Hs
Marcus Duals
Champ. Round 1
106
12/13
L
F 7-8
M. Thomas
Justin Northwest Hs
Marcus Duals
Champ. Round 1
106
12/13
W
F 0-0
N. Jacobs
Lewisville Marcus Hs
Marcus Duals
Champ. Round 1
106
12/12
W
F 5-8 5:17
C. Palomar
Rockwall Heath Hs
Wylie Hs @ Rockwall Heath Hs
Round 1
106
12/06
L
F 9-1 0:56
J. Sleight
Keller Central
Rumble at the Rock
2nd Wrestleback (16 Man)
106
12/06
L
DEC 14-11
J. Mai
Hebron
Rumble at the Rock
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/05
W
F 2-0 1:40
J. Ayers
Lucas Lovejoy Hs
Lucas Lovejoy Hs @ Wylie Hs
Round 1
106
11/07
W
F 7-1 3:53
B. Solerto
Black and Maroon Dual
Black and Maroon Dual @ Wylie Hs
Round 1
106
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020