Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Essick
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Oswego
Oswego
Oswego (H.S.)
Oswego (HS)
Oswego High
Oswego WC
Oswego Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/07
W
TF 15-4 4:07
D. Lazaris
Beat the Streets Chicago-Midway
Saint Viator Developmental FS/GR
Round 3 (4 Man)
163-165
04/07
W
F 14-10 2:18
K. Little
The Wrestling Academy
Saint Viator Developmental FS/GR
Round 3 (4 Man)
161-165
04/07
W
TF 12-2 3:32
N. Sanchez
Beat the Streets Chicago-Midway
Saint Viator Developmental FS/GR
Round 2 (4 Man)
161-165
04/07
L
TF 11-0 1:38
J. Slaastad
Unaffiliated
Saint Viator Developmental FS/GR
Round 1 (4 Man)
161-165
02/10
L
DEC 9-8
B. Ingram
Flossmoor (Homewood-F.)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
2nd Wrestleback (16 Man)
150
02/10
L
DEC 4-0
C. Cumbee
Joliet (Catholic Academy)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
02/09
W
DEC 8-5
A. Phillips
Alton (Sr.)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Round 1 (16 Man)
150
02/03
W
DEC 12-5
J. Sibley
Moline (H.S.)
IHSA 3A Regional @ Yorkville (H.S.)
Placement Matches
150
02/03
W
F 4-0 1:57
J. Bowen
Plainfield (Central)
IHSA 3A Regional @ Yorkville (H.S.)
Consi Semis
150
02/03
L
DEC 8-1
N. DEMARCO
Oswego (East)
IHSA 3A Regional @ Yorkville (H.S.)
Semis and WB3
150
02/03
W
F 7-0 3:18
S. Zito
Plainfield (North)
IHSA 3A Regional @ Yorkville (H.S.)
Quarters and WB1
150
01/25
W
F 5-0 1:15
R. O`Dell
Johnsburg
Oswego Tri
Round 1
150
01/25
W
F 5-0 1:06
D. Quinones
Romeoville (H.S.)
Oswego Tri
Round 1
150
01/20
W
F 4-0 3:33
J. Bowen
Plainfield Central
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Placement Matches (16 Man)
150
01/20
W
F 4-0 2:39
A. Brown
Joliet West
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Round 4 (16 Man)
150
01/20
L
MD 12-2
K. Meyer
Minooka
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Round 3 (16 Man)
150
01/06
W
F 2-0 0:52
C. Maniatis
Tinley Park (Andrew)
Oswego/Lincoln-Way West Mega Quad
Round 1
150
01/06
W
TF 17-0
S. Hamilton
Park Ridge (Maine South)
Oswego/Lincoln-Way West Mega Quad
Round 1
150
01/06
L
F 2-0 0:27
J. Salin
New Lenox (Lincoln-Way West)
Oswego/Lincoln-Way West Mega Quad
Round 1
150
12/29
L
F 4-3 1:29
K. Meyer
Minooka
The FLAVIN
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
150
12/29
W
MD 11-2
J. Gray
Yorkville (Y. Christian)
The FLAVIN
Round 3 (4 Team)
150
12/29
W
F 2-0 1:06
T. Majeskie
Pewaukee (WI)
The FLAVIN
Finals (8 Team)
150
12/29
W
DEC 6-5
D. Hudson
Lombard (Glenbard East)
The FLAVIN
Round 1 (4 Team)
150
12/29
W
F 7-2 3:49
A. Diorio
Lockport (Twp)
The FLAVIN
Quarterfinals (8 Team)
150
12/29
W
F 7-0 2:52
J. Rasof
Deerfield (HS)
The FLAVIN
Round 2 (4 Team)
157
12/14
L
TF 22-6
J. Ferguson
Yorkville (H.S.)
Yorkville (H.S.) @ Oswego (H.S.)
Round 1
150
12/09
W
F 4-1 1:23
D. Stribley
Aurora (Waubonsie Valley)
Oswego (H.S.) vs. Aurora (Waubonsie Valley)
Round 1
150
12/09
W
F 4-1 1:23
D. Stribley
Aurora (Waubonsie Valley)
Glenbard East Super Duals
Round 1
150
12/02
L
F 2-0 0:59
H. Taylor
Naperville (Central)
Mega Duals-St. Charles East
Round 1
150
12/01
L
DEC 6-4
R. Tota
Plainfield (North)
Oswego (H.S.) @ Plainfield (North)
Round 1
150
11/25
W
F 4-6 2:29
V. Gutierrez
Sandburg
2023 Chris Hruska Wrestling Classic
3rd Place
150
11/25
L
DEC 4-1
R. Kradle
Glenbard North
2023 Chris Hruska Wrestling Classic
Semis
150
11/25
W
F 2-0 1:18
P. Young
De LaSalle
2023 Chris Hruska Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
11/25
W
F 2-0 1:25
E. Guzman
Elgin
2023 Chris Hruska Wrestling Classic
Round 1 (16 Man)
150
11/22
W
F 0-0 1:15
B. CORREA
West Chicago (H.S.)
WWS Mega Quad
Round 1
150
11/04
L
Replay
F 2-0 1:20
G. Decker
Top Dawgs
Midwest Nationals Pre Season Open
2nd Wrestleback (16 Man)
155-169
11/04
L
Replay
DEC 6-2
M. Anderson
Big Game Wrestling Club
Midwest Nationals Pre Season Open
Round 2
155-169
11/04
W
Replay
F 5-0 0:44
C. Stevens
Springfield High School
Midwest Nationals Pre Season Open
Round 1
155-169
10/14
L
DEC 4-3
A. Carreon
Elmhurst
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
10/14
L
TF 17-2 4:45
F. Lopez
Beat the Streets-Chicago
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Round 1 (16 Man)
157
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/01
W
Replay
F 2-0 1:46
A. Larkin
Hoopeston Area Wrestling Club
Midwest Nationals
Placement
148-163
07/01
W
Replay
F 2-0 1:04
K. Bush
Camp Point
Midwest Nationals
Consi. Semi`s
148-163
07/01
W
Replay
F 6-2 2:34
M. Detwiler
Alber Athletics
Midwest Nationals
Semi`s
148-163
07/01
W
Replay
F 2-0 0:34
D. Kanzler
Greg Gomez Trained
Midwest Nationals
Round 3
148-163
07/01
L
Replay
F 2-0 1:22
E. Roberts
Quincy Senior High
Midwest Nationals
Round 2
148-163
07/01
W
Replay
DEC 6-5
A. Larkin
Hoopeston Area Wrestling Club
Midwest Nationals
Round 1
148-163
06/21
W
Replay
F 2-2 1:16
J. Folsom
Bulldog Wrestling
2023 AAU Scholastic Duals
Round 3 (6 Team)
152
06/21
W
Replay
F 5-4 2:50
C. Miller
Fight Barn WC
2023 AAU Scholastic Duals
Round 1 (16 Team)
152
06/21
W
Replay
F 2-0 1:05
D. Escalante
Explorer Wrestling
2023 AAU Scholastic Duals
Round 2 (16 Team)
152
06/21
L
Replay
DEC 4-2
C. Morgan
Glynn Coastal
2023 AAU Scholastic Duals
Round 5 (6 Team)
152
06/21
W
Replay
F 11-0 3:18
E. Schriver
Cedar Cliff High
2023 AAU Scholastic Duals
Round 3 (16 Team)
152
06/21
W
Replay
F 2-0 1:09
B. Gerber
Eagles Wrestling
2023 AAU Scholastic Duals
Placement Matches (16 Team)
152
06/21
W
Replay
F 0-2 3:20
A. Newdigate
Springboro 1
2023 AAU Scholastic Duals
Round 1 (6 Team)
152
06/21
W
Replay
F 2-0 1:19
S. Hall
Riverdale
2023 AAU Scholastic Duals
Round 4 (6 Team)
152
06/21
W
Replay
F 2-4 3:36
C. Perez
Maximum Performance
2023 AAU Scholastic Duals
Round 2 (6 Team)
152
06/21
W
Replay
F 5-0 1:15
A. Karistinos
Canes Wrestling
2023 AAU Scholastic Duals
Round 4 (16 Team)
152
06/03
L
TF 9-1 3:04
B. Kelly
Izzy Style Wrestling
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U GR
160
06/03
W
F 4-1 1:36
G. Sanchez
Hurricane
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U GR
160
06/03
L
TF 9-0 2:26
E. Leal
Headlock Wrestling Academy
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U GR
160
06/03
L
TF 9-0 2:26
E. Leal
Headlock Wrestling Academy
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U GR
160
03/12
L
Replay
MD 13-1
C. Etheridge
Princeton
IWCOA FroshSoph 2023 State
2nd WB
152
03/11
L
Replay
DEC 5-3
J. Humphreys
Warren Twp
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 16 (Mat 1-6)
152
03/11
W
Replay
MD 11-0
A. Esparza
Bremen
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 32
152
02/26
W
F 4-0 2:10
J. Cerny
Oswego east
IWCOA 2023 WC Reg Oswego East
combine
152
02/26
W
F 4-0 2:49
J. Flores
Wheaton North
IWCOA 2023 WC Reg Oswego East
combined
152
02/26
W
F 9-0 2:29
W. Wezeman
Oswego east
IWCOA 2023 WC Reg Oswego East
combined
152
01/28
L
TF 17-0 4:47
C. Pierceall
Plainfield South
SPC JV Tournament 2023
1st & 3rd (16 Man)
152
01/28
W
TF 15-0 4:00
A. Kittl
Joliet West
SPC JV Tournament 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/28
W
F 0-2 1:04
M. Bass
Yorkville
SPC JV Tournament 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/14
L
DEC 11-9 SV
R. McGovern
St. Charles (East)
Oswego Freshmen/JV Tournament
Placement Matches (8 Man)
152
01/14
W
F 3-2 1:50
A. Swenson
Park Ridge (Maine South)
Oswego Freshmen/JV Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/14
W
F 2-0 1:20
J. Parra
Lombard (Glenbard East)
Oswego Freshmen/JV Tournament
Quarterfinals (8 Man)
152
12/17
W
F 7-4 2:47
N. Ketcham
Bradley-Bourbonnais
Bengal Fresh/Soph
Combined 3
152
12/17
W
F 5-2 3:23
A. Jura
Tinley Park (Andrew)
Bengal Fresh/Soph
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/17
W
F 5-0 1:12
N. Nau
Wheaton (W. Warrenville South)
Bengal Fresh/Soph
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/17
W
F 5-0 3:39
A. Allende
Palatine
Bengal Fresh/Soph
Combined 1
152
10/29
L
DEC 5-0
I. Dvoriannikov
Built By Brunson
LiUNA Open Wrestling Tournament
Finals
145-152
10/29
W
Replay
F 7-1 3:35
B. Brooks
Pontiac High School
LiUNA Open Wrestling Tournament
Round 2
145-152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
W
Replay
MD 11-0
C. Mcinnis
West Bend East
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
148-149 B
06/29
W
Replay
DEC 2-0
R. Davidson
Princeton
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
148-149 B
06/29
W
Replay
MD 10-0
J. Gray
Cameron
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
148-149 B
06/27
L
Replay
F 4-1 1:58
C. Kimmell
Burlington Youth Wrestling
2022 Malecek Team Duals
Round 2 (4 Team)
145
06/27
L
Replay
DEC 2-0
A. Cook
CR Xavier
2022 Malecek Team Duals
Placement Matches (8 Team)
145
06/27
L
Replay
F 2-0 1:29
C. Sachs
Cambridge-Isanti Blue
2022 Malecek Team Duals
Round 1 (4 Team)
145
06/27
W
Replay
MD 8-0
A. Lavalle
Mahtomedi
2022 Malecek Team Duals
Quarterfinals (8 Team)
145
06/27
W
Replay
DEC 9-2
D. Wrestler
Reedsburg
2022 Malecek Team Duals
Semis & 1st WB (8 Team)
145
06/27
L
Replay
MD 9-0
H. Palmer
Waukon/MFL
2022 Malecek Team Duals
Round 3 (4 Team)
145
02/27
L
F 2-0 0:56
Z. Kruse
---
IWCOA 2022 WC Reg Oswego East
combine
145
02/27
W
F 0-0 2:14
J. Waters
Wheaton North
IWCOA 2022 WC Reg Oswego East
combined
145
02/27
W
F 4-0 2:02
L. Flavin
Montini
IWCOA 2022 WC Reg Oswego East
combined
145
02/27
L
F 7-0 1:43
H. Taylor
Naperville Central
IWCOA 2022 WC Reg Oswego East
combined
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024