Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
JOSHUA HARVEY
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Caesar Rodney H S
Kingsley-Piersen
Kingsley-Pierson
Morgan County
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/09
L
F 4-6 3:10
A. Riad
Eagles Landing Christian Academy
2023 South Metro Invitational Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
Varsity 165
12/09
L
F 0-2 1:53
C. Jr.
Eagles Landing
2023 South Metro Invitational Tournament
Round 1 (32 Man)
Varsity 165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
W
Replay
DEC 11-6
G. Hensch
Sibley-Ocheyedan
IHSAA 1A District 11 @ Western Christian
Placement (12 Man)
152
02/11
W
Replay
F 9-2 3:35
Z. Finzen
West Sioux, Hawarden
IHSAA 1A District 11 @ Western Christian
Cons. Semis (12 Man)
152
02/11
L
Replay
DEC 8-6
V. Klocke
Pocahontas Area
IHSAA 1A District 11 @ Western Christian
Semis & WB (12 Man)
152
02/11
W
Replay
DEC 5-2
G. Hensch
Sibley-Ocheyedan
IHSAA 1A District 11 @ Western Christian
Quarters (12 Man)
152
02/11
L
NC 0-0
V. Klocke
Pocahontas Area
IHSAA 1A District 11 @ Western Christian
2nd Place Match (12 Man)
152
02/01
W
F 5-2 4:56
Z. Finzen
West Sioux, Hawarden
1A Regional Duals E`Burg/W. Sioux/K-P
Round 1
152
01/28
W
F 6-0 1:54
C. Lopez
Carrollton
Rumble at the Reservation
Placement (24 Man)
157
01/28
L
F 2-0 0:35
T. Myrick
Woodward
Rumble at the Reservation
Round 2 (24 Man)
157
01/15
L
F 5-0 1:47
J. Bennett
.
2023 Rough Rodney
Round 3 (4 Man)
165
01/15
W
F 12-0 2:22
K. Lawson
LF
2023 Rough Rodney
Round 2 (4 Man)
165
01/15
L
DEC 4-0
J. Brown
.
2023 Rough Rodney
Round 1 (4 Man)
165
01/14
L
FOR 0-0
N. Shepherd
Ridge View
2023 WVC Tournament
Placement Matches (8 Man)
152
01/14
L
FOR 0-0
T. Heilman
Westwood
2023 WVC Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/14
L
FOR 0-0
Z. Butler
Woodbury Central
2023 WVC Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/14
W
DEC 9-4
N. Shepherd
Ridge View
2023 WVC Tournament
Quarterfinals (8 Man)
152
01/07
L
F 6-6 3:57
G. Deelstra
Sioux Falls Lincoln
West Sioux Invite 2023
Placement Matches (16 Man)
152
01/07
W
F 2-0 0:53
N. Shepherd
Ridge View
West Sioux Invite 2023
4th Wrestleback (16 Man)
152
01/07
L
F 2-6 2:14
K. Huss
MOC-Floyd Valley
West Sioux Invite 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/07
W
DEC 8-3
B. Kannegieter
Brookings
West Sioux Invite 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/07
W
F 4-0 2:00
S. Gruis
Central Lyon/George-Little Rock
West Sioux Invite 2023
Round 1 (16 Man)
152
12/04
L
F 3-0 2:17
D. Dorsey
Bob Jones
43rd Huntsville Invitational Varsity
7th-24th place
160
12/03
W
F 3-0 3:28
D. Dixon
Austin
43rd Huntsville Invitational Varsity
Conso Semis
160
12/03
W
FOR 0-0
J. (Forfeit)
Columbia
43rd Huntsville Invitational Varsity
Conso Quarters
160
12/03
L
F 2-2 0:48
B. Brandenburg
Wilson
43rd Huntsville Invitational Varsity
Round of 16
160
12/03
L
F 4-0 0:56
C. Crowell
Gulf Shores
43rd Huntsville Invitational Varsity
Rd 3
160
12/03
L
F 13-6 5:20
C. Sledge
Huntsville
43rd Huntsville Invitational Varsity
Rd 2
160
12/03
L
F 2-0 1:29
R. Butler
Brentwood
43rd Huntsville Invitational Varsity
Rd 1
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
L
DEC 3-2
C. Bruch
Tonganoxie
Herb Irgens Invitational
Cons. Round 3 (32 Man) - Friday
152
01/22
W
F 2-0 0:59
A. Pyle
Ridge View
Herb Irgens Invitational
Cons. Round 2 (32 Man) - Friday
152
01/21
L
F 2-0 2:24
C. Kelly
West Hancock, Britt
Herb Irgens Invitational
Champ. Round 1 (32 Man) - Friday
152
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
W
F 6-2 2:37
M. Lane
William Penn H.S.
DIAA Individual State Tournament
Placement Matches (32 Man)
145
03/03
L
DEC 6-4
D. Simpson
Delaware Military Academy
DIAA Individual State Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
145
02/27
W
DEC 6-1
T. Wood
St Andrews H S
DIAA Individual State Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
145
02/27
W
F 2-0 1:00
D. Fischer
Middletown
DIAA Individual State Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
145
02/27
W
F 8-2 1:53
A. Mora-Salas
Indian River H S
DIAA Individual State Tournament
Round 1 (32 Man)
145
01/25
W
DEC 7-5
C. Cope
Sussex Central H S
DIAA Individual State Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/13
L
F 2-0 1:30
L. Bender
Cape Henlopen H S
DIAA Individual State Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024