Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nathan Moore
Results
College Results
College
College
High School
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Southwest State University
University of Northern Colorado
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
F 2-0 0:58
J. Head
St. Cloud State
St. Cloud State @ Southwest Minnesota State
Round 1
165
01/29
L
DEC 5-1
C. Potts
---
Southwest Minnesota State @ Minot State (N.D.)
Round 1
165
01/29
L
DEC 5-3
L. Mushinsky
Mary
Southwest Minnesota State @ Mary
Round 1
165
12/05
L
DEC 6-4
E. Sterner
Southwest Minnesota State
2021 Dragon Open
Round 4
165
12/05
L
DEC 7-4
B. Ortloff
---
2021 Dragon Open
Round 2
165
11/20
L
Replay
DEC 4-1
J. Rider
Adams State
Younes Hospitality Open 2021
Placement Matches (32 Man)
157
11/20
W
Replay
MD 8-0
D. Rodriguez
Unattached
Younes Hospitality Open 2021
Round 2 Champ & WB (32 Man)
157
11/20
W
Replay
DEC 7-4
T. Stevenson
Hastings (Neb.)
Younes Hospitality Open 2021
Round 1 (32 Man)
157
11/19
W
DEC 13-10
R. Garcia
Colorado State University - Pueblo
Younes Hospitality Open 2021
Quarters & 3rd WB (32 Man)
157
11/15
W
F 2-0 0:48
C. Noehre
Colorado School Of Mines
Younes Hospitality Open 2021
Semis & 5th WB (32 Man)
157
11/13
L
DEC 10-7 SV
P. Beeler
Jamestown (N.D.)
Dakota Wesleyan Open
Round 7 WB
165
11/13
W
F 6-0 1:03
C. Osmond
Wayne State College
Dakota Wesleyan Open
Round 6 Quarters and WB
165
11/13
W
TF 16-1 5:00
T. Wentz
---
Dakota Wesleyan Open
Round 5 WB (64, 32)
165
11/13
L
DEC 3-2
J. Tvinnereim
Augustana (SD)
Dakota Wesleyan Open
Round 2 Champ & WB
165
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 6-1
T. Brisker
Air Force
Air Force Round Robin
Finals (2 Man)
157A
02/20
W
DEC 8-3
R. Bingham
Utah Valley
Air Force Round Robin
Finals (2 Man)
157G
02/11
W
F 7-2 4:39
B. Barnes
---
Southwest Minnesota State @ Minot State (N.D.)
Round 1
157
02/05
L
DEC 4-2
C. Moore
---
Northern State @ Southwest Minnesota State
Round 1
157
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
DEC 3-2
Z. Berry
Minot St.
NCAA DII Super Regional V
2nd Wrestleback (16 Man)
157
02/29
L
DEC 6-3
J. Tvinnereim
Augustana (SD)
NCAA DII Super Regional V
Round 1 (16 Man)
157
01/04
L
DEC 7-1
B. Wilson
---
Viking-Warrior Open
Finals
157
01/04
W
MD 14-0
M. Messersmith
---
Viking-Warrior Open
Round 4
157
01/04
W
F 2-0 0:13
Z. Willey
---
Viking-Warrior Open
Round 2
157
12/07
L
DEC 3-2
T. Pierce
st. Cloud state
BVU Open
Prelim Round 2
157
12/07
L
DEC 6-4
E. Williamson
st. Cloud state
BVU Open
Prelim Round 1
157
11/23
W
DEC 7-4
N. Parish
Rochester Comm/Tech
Auggie-Adidas Invite
Consol. Champ (16)
157
11/23
W
F 2-2 1:37
K. Krall
---
Auggie-Adidas Invite
Round 3
157
11/23
W
DEC 13-9
J. Hennen
St Johns
Auggie-Adidas Invite
Round 2
157
11/23
L
F 6-2 2:58
J. Diener
Morningside
Auggie-Adidas Invite
Round 1
157
11/09
L
TF 21-6 6:23
J. Tvinnereim
Augustana (SD)
Dakota Wesleyan Open
Semis & WB
157
11/09
W
DEC 5-2
B. Meyer
Briar Cliff (Iowa)
Dakota Wesleyan Open
Round 7 WB
157
11/09
W
F 3-1 3:52
C. Peterson
Northwestern (Iowa)
Dakota Wesleyan Open
Round 6 Quarters and WB
157
11/09
L
DEC 6-4 SV
W. Carr
---
Dakota Wesleyan Open
Round 4 Champ & WB
157
11/02
L
F 2-0 0:38
N. Miller-Johnston
Iowa Central Community College
Yellowjacket Open
Round 3 WB
157
11/02
L
DEC 7-5
N. Hertel
Wisconsin-La Crosse
Yellowjacket Open
Round 2
157
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024