Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Maximus Wiederspohn
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
F 2-0 0:22
G. McGrath
Mount Baker
WIAA 1A Region 1
5th Place
175
02/10
L
F 3-0 2:49
C. Ryer
Granite Falls
WIAA 1A Region 1
2nd Wrestleback (8 Man)
175
02/10
W
F 2-0 0:29
D. Shannon
Vashon Island
WIAA 1A Region 1
Semis & 1st WB (8 Man)
175
02/10
L
F 2-0 0:24
C. Qualey
Cascade Christian
WIAA 1A Region 1
Quarterfinals (8 Man)
175
02/03
L
DEC 1-0
V. Lawrence
Mount Baker
NORTHWEST 1A District 1
3rd Place
175
02/03
W
F 0-0 2:38
C. Kelman
Seattle Academy
NORTHWEST 1A District 1
Round 5
175
02/03
L
F 2-0
E. Veal
Sultan
NORTHWEST 1A District 1
Round 4
175
02/03
W
F 4-4 2:00
J. Veals
Blaine
NORTHWEST 1A District 1
Round 2
175
12/29
L
Replay
DEC 6-0
M. Oakley
Anacortes
GUT CHECK
Round 6 QTS
175
12/28
W
Replay
F 2-0 0:49
S. Lay
Selah
GUT CHECK
Round 5
175
12/28
L
Replay
F 4-2 1:39
V. Tirrell
Rogers (Puyallup)
GUT CHECK
Round 2
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 0-0
J. Veals
Blaine
WIAA 1A Region 1
5th Place
170
02/11
L
F 0-0
C. Ryer
Granite Falls
WIAA 1A Region 1
2nd Wrestleback (8 Man)
170
02/11
W
DEC 12-7
R. Kruse
East Jefferson
WIAA 1A Region 1
Semis & 1st WB (8 Man)
170
02/11
L
F 0-0
C. Qualey
Cascade Christian
WIAA 1A Region 1
Quarterfinals (8 Man)
170
02/04
W
F 0-0 1:20
L. Downey
Meridian
D1/D2 1A Sub-Regional
Placement Matches (16 Man)
170
02/04
L
F 2-0 1:00
J. Veals
Blaine
D1/D2 1A Sub-Regional
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/04
W
F 0-0 0:45
D. McKissick
Nooksack Valley
D1/D2 1A Sub-Regional
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/04
L
F 2-0 0:40
C. Ryer
Granite Falls
D1/D2 1A Sub-Regional
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
02/04
W
F 2-0 1:14
C. Campbell
Meridian
D1/D2 1A Sub-Regional
Round 1 (16 Man)
170
01/08
W
F 2-0 0:35
G. Leggett
Sehome
Everett Classic
Championship 8 man
173-175
01/07
W
F 5-1 0:48
J. Ingram
Burlington-Edison
Everett Classic
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
173-175
01/07
W
F 0-2 1:23
W. Brundage
Meadowdale
Everett Classic
Quarterfinals (8 Man)
173-175
12/03
W
Replay
F 4-0 1:49
J. Haneberg
Snohomish
Mariner Holiday Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
173-177
12/03
W
Replay
F 5-0 0:49
P. Monohan
Everett
Mariner Holiday Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
173-177
12/03
W
Replay
F 9-5 1:44
G. Mills
Kamiak
Mariner Holiday Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
173-177
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024