Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
DANIEL MCMANIGAL
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Columbus Lakeview
Lakeview
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
F 2-0 0:35
J. Nuckolls
Wahoo
NSAA Class B District 4
Placements
165
02/10
W
F 7-3 2:44
C. Herfel
Beatrice
NSAA Class B District 4
Consi Semis
165
02/10
L
MD 15-3
Z. Roggasch
Sidney
NSAA Class B District 4
Semis and WB3
165
02/10
W
F 6-1 3:02
B. Lozoya
Cozad
NSAA Class B District 4
Quarters and WB1
165
02/03
L
MD 12-3
A. Braniff
Tekamah-Herman
Clarkson-Leigh Invite
Round 6
165
02/02
W
MD 12-3
R. Hageman
East Butler
Clarkson-Leigh Invite
Round 5
165
02/02
L
F 12-2 3:50
W. Tramp
Crofton/Bloomfield
Clarkson-Leigh Invite
Round 4
165
02/02
W
F 5-0 2:53
E. Schuetze
Guardian Angels Central Catholic
Clarkson-Leigh Invite
Round 2
165
02/02
W
F 2-0 1:16
B. Coulter
Pierce
Clarkson-Leigh Invite
Round 1
165
01/27
W
F 6-3 3:43
J. Bernal
Schuyler
Central Conference Tournament (Boys)
3rd and 4th
165
01/27
W
F 2-0 0:58
N. Remington
Seward
Central Conference Tournament (Boys)
Consi Semis
165
01/27
L
DEC 7-5
I. Rodriguez
Lexington
Central Conference Tournament (Boys)
Semis
165
01/27
W
F 2-0 1:13
B. Wiseman
Adams Central
Central Conference Tournament (Boys)
Quarters
165
01/26
W
F 9-0 3:13
M. Krienke
Scotus Central Catholic
Scotus Central Catholic @ Columbus Lakeview
Round 1
165
01/20
L
F 4-2 2:18
K. Korth
Cedar Catholic
Madison Invite 2024
Medal rounds 8 and 16
165
01/19
W
TF 20-5 4:33
B. Frazey
Pender
Madison Invite 2024
Heart Break Round 8 and 16
165
01/19
L
F 4-1 1:27
T. Halsey
Elkorn Valley
Madison Invite 2024
Consolations Semi 8 and 16
165
01/19
W
F 8-4 5:00
M. Hernandez
Madison
Madison Invite 2024
Quarter Finals 8 and 16 man
165
01/17
L
DEC 6-3
Z. Cooley
Northwest
Northwest @ Columbus Lakeview
Round 1
165
01/05
W
F 2-0 0:45
O. Hall
Auburn
Tri County Duals
Round 4 (10 Team)
165
01/05
W
F 5-0 1:39
K. Strecker
Falls City
Tri County Duals
Round 3 (10 Team)
165
01/05
L
F 2-0 0:52
A. Dyke
Republic County
Tri County Duals
Round 6 (10 Team)
165
01/05
W
F 2-0 1:31
E. Fjell
Shelby Rising City
Tri County Duals
Round 8 (10 Team)
165
01/05
W
F 4-0 1:00
J. Anthony
Albany
Tri County Duals
Round 1 (10 Team)
165
01/05
W
F 2-0 1:04
B. Wiseman
Adams Central
Tri County Duals
Round 7 (10 Team)
165
01/05
L
F 13-5 3:23
T. Stassines
Fillmore Central
Tri County Duals
Round 9 (10 Team)
165
12/15
W
F 2-0 0:23
L. Magana
Schuyler
Columbus Lakeview @ Schuyler
Round 1
165
12/12
W
F 5-0 1:28
M. Tupa
Blair
Columbus Lakeview @ Blair
Round 1
165
12/09
L
F 2-0 0:53
Z. Cooley
Northwest
Holdrege Duster Wrestling Scramble
Round 6
165
12/09
L
F 3-0 3:40
C. Bailey
Holdrege
Holdrege Duster Wrestling Scramble
Round 5
165
12/09
W
F 2-2 1:07
C. Schwenka
Minden
Holdrege Duster Wrestling Scramble
Round 4
165
12/09
W
F 1-2 3:12
L. Pfannenstiel
Norton
Holdrege Duster Wrestling Scramble
Round 2
165
12/09
W
F 6-0 2:31
J. Woerdemann
Wayne
Holdrege Duster Wrestling Scramble
Round 1
165
12/02
W
F 4-0 2:06
E. Fjell
Shelby-Rising City
Lakeview Invite
Placement Matches (16 Man)
165
12/02
W
F 9-1 4:23
A. Tamayo
Gibbon
Lakeview Invite
Round 5 (Cons Semis)
165
12/01
L
DEC 6-4
C. Redstrom
Raymond Central
Lakeview Invite
Round 4 (Semis)
165
12/01
W
F 4-0 1:18
E. Fjell
Shelby-Rising City
Lakeview Invite
Round 2
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
MD 12-2
L. Parker
Powerhouse Wrestling Club
2023 AAU State Nebraska
4th Wrestleback (64 Man)
160
03/12
W
F 5-0 1:43
G. Rice
Ord
2023 AAU State Nebraska
Round 4 Champ & WB (64 Man)
160
03/11
L
DEC 8-5
J. Hernandez
Lexington High School
2023 AAU State Nebraska
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
160
03/11
W
F 10-0 2:37
J. Leighton
Nebraska Titans
2023 AAU State Nebraska
Round 1 (64 Man)
160
02/03
W
F 3-2 1:29
D. Williams
Thayer Central
Groundhog Invite
Round 5
160
02/03
W
F 5-0 1:16
J. Divis
David City
Groundhog Invite
Round 3
160
02/02
W
MD 10-1
T. Stoltenberg
Northwest
Groundhog Invite
Round 2
160
01/28
L
DEC 5-4
A. Creek
Beatrice
Raymond Central Varsity Girls/Boys JV Tournament
Round 5
160A
01/28
W
F 7-3 2:49
X. Reinick
Lincoln North Star
Raymond Central Varsity Girls/Boys JV Tournament
Round 3
160A
01/27
W
DEC 9-5
W. Short
Fort Calhoun
Raymond Central Varsity Girls/Boys JV Tournament
Round 2
160A
01/20
L
F 3-2 2:03
K. Korth
Cedar Catholic
Madison Invite 2023
Consolations Semi 8 and 16
160
01/20
W
F 4-1 1:56
L. Cooper
Bancroft-Rosalie
Madison Invite 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/20
L
MD 12-4
W. Tramp
Crofton
Madison Invite 2023
Quarter Finals 8 and 16 man
160
01/20
W
F 8-0 1:38
C. Hanson
Madison
Madison Invite 2023
Round 1 (16 Man)
160
01/18
W
F 2-0 1:02
T. Stoltenberg
Northwest
Columbus Lakeview @ Northwest
Round 1
160
01/14
W
F 2-0 0:34
J. Rodriguez
Fremont
Schuyler JV Tounament
Round 5
160 A
01/14
W
F 2-0 2:36
S. Hilger
Aquinas Catholic
Schuyler JV Tounament
Round 4
160 A
01/14
W
DEC 7-0
A. Jones
Bennington
Schuyler JV Tounament
Round 3
160 A
01/13
W
F 2-0 1:20
A. Damme
Blair
Schuyler JV Tounament
Round 2
160 A
01/06
W
F 6-0 3:10
J. Mirelez
Falls City
Tri County Duals
Round 9 (10 Team)
JV1
01/06
L
DEC 9-5
J. Keene
Weeping Water
Tri County Duals
Round 3 (10 Team)
JV1
01/06
W
F 2-0 1:00
A. Wiles
Albany
Tri County Duals
Round 8 (10 Team)
JV2
01/06
L
F 5-0
J. Hopkins
Tri County
Tri County Duals
Round 4 (10 Team)
JV1
01/06
W
F 2-0 1:12
C. Flores
Centura
Tri County Duals
Round 2 (10 Team)
JV1
01/06
W
F 2-0 1:05
T. Alexander
Falls City
Tri County Duals
Round 9 (10 Team)
JV4
12/10
W
F 2-0 1:13
B. Keifer
Omaha Westside
Fort Calhoun JV Invite
Finals
160A
12/10
W
F 6-1 1:50
Z. Reynolds
Millard West
Fort Calhoun JV Invite
Consol Semis
160A
12/10
W
FOR 0-0
N. Anderson
Creighton Preparatory School
Fort Calhoun JV Invite
Semis & Consol QF
160A
12/09
L
F 7-3 2:50
A. Smith
---
Fort Calhoun JV Invite
Quarterfinal
160A
12/03
L
MD 13-4
T. Halsey
---
2022 Lakeview Invite
3rd Round--2nd WB
160
12/02
L
F 4-1 1:44
J. KNOLL
Shelby-Rising City
2022 Lakeview Invite
2nd Round--Qtrs & 1st Consolation
160
12/02
W
F 2-0 1:29
J. Baumert
Scotus Central Catholic
2022 Lakeview Invite
1st Round
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 5-0 2:29
D. Peisiger
Kearney
Northwest JV Invite
Placement Matches (8 Man)
160
02/08
W
FOR 0-0
A. Metteer
Northwest
Northwest JV Invite
round 3
160
02/07
L
DEC 8-3
E. Borer
Norfolk
Northwest JV Invite
round 1
160
02/04
L
DEC 12-10
E. Valdovinos
Crete
Groundhog Invite
Round 4 (5 Man)
160
02/04
W
F 5-0 2:54
M. Gomez
Schuyler
Groundhog Invite
Round 5 (5 Man)
160
02/03
L
DEC 7-2
T. Hayek
Seward
Groundhog Invite
Round 2 (5 Man)
160
02/03
W
DEC 3-0
L. Methe
---
Groundhog Invite
Round 1 (5 Man)
160
01/15
W
DEC 5-0
M. Gomez
Schuyler
Schuyler JV Invitational
Round 3
152-160
01/15
W
F 2-2 2:27
B. Junck
Aquinas Catholic
Schuyler JV Invitational
Round 2
152-160
01/14
L
DEC 6-3
G. Martinez
---
Schuyler JV Invitational
Round 1
152-160
12/30
W
DEC 4-0
M. Gomez
Schuyler
Schuyler @ Columbus Lakeview
Round 1
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024