Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Andon Barrick
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Ellsworth RTC
Iowa Falls
Iowa Falls-Alden
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
DEC 5-3
T. Clarken
Humboldt
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
2A-126
02/15
W
Replay
MD 15-5
T. Hanson
Okoboji/HMS
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
2A-126
02/15
W
Replay
F 10-3 4:49
B. Phelps
Creston
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
2A-126
02/14
L
Replay
F 4-2 3:28
C. Davis
Burlington Notre Dame
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
2A-126
02/14
W
Replay
F 6-0 3:39
D. Theisen
Central DeWitt
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
2A-126
02/10
W
F 6-1 2:31
E. Bergan
Crestwood, Cresco
IHSAA 2A District 6 @ Osage
2nd Place Match (12 Man)
126
02/10
L
DEC 5-2
J. Young
Charles City
IHSAA 2A District 6 @ Osage
Placement (12 Man)
126
02/10
W
F 0-0 5:00
T. Stangel
Osage
IHSAA 2A District 6 @ Osage
Semis & WB (12 Man)
126
02/10
W
F 5-0 1:22
K. VanHeiden
Dike-New Hartford
IHSAA 2A District 6 @ Osage
Quarters (12 Man)
126
02/03
L
DEC 3-1
J. Young
Charles City
Dieke Duals
Round 1
126
02/03
L
DEC 9-2
C. Showalter
Hampton-Dumont-CAL
Dieke Duals
Round 1
126
02/03
W
F 4-1 1:33
D. Winkler
Ames
Dieke Duals
Round 1
126
02/03
W
F 9-1 2:54
B. Norland
Forest City
Dieke Duals
Round 1
126
02/02
W
F 0-0 0:42
D. Winkler
Ames
IFA/Baxter/Ames/EM Quad
Round 1
126
02/02
W
MD 13-3
X. Slifer
East Marshall/GMG
IFA/Baxter/Ames/EM Quad
Round 1
126
02/02
W
F 5-0 0:42
D. Winkler
Ames
IFA/Baxter/Ames/EM Quad
Round 1
126
01/26
W
F 15-1 3:18
B. Loof
Roland-Story
IFA / Nevada / Ogden / Roland Story
Round 1
126
01/26
W
F 4-0 3:43
J. Smith
Nevada
IFA / Nevada / Ogden / Roland Story
Round 1
126
01/12
L
MD 14-3
C. Doolittle
Webster City
Humboldt / Iowa Falls-Alden / Webster City
Round 1
126
01/12
L
MD 14-2
T. Clarken
Humboldt
Humboldt / Iowa Falls-Alden / Webster City
Round 1
126
01/06
L
DEC 11-9
E. Branan
South Tama County
Mustang Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/06
W
F 2-0 1:25
B. Scheffers
Southeast Warren/Melcher-Dallas
Mustang Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/06
W
F 12-5 4:40
K. Kuhnen
Pleasantville
Mustang Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/06
W
F 16-3 2:17
C. Cunningham
Indianola
Mustang Invitational
Round 1 (16 Man)
126
12/20
W
F 4-1 2:33
N. Potter
Clear Lake
IFA/Clear Lake/St. Ed`s
Round 1
126
12/20
W
F 9-2 1:23
K. Henning
St. Edmond
IFA/Clear Lake/St. Ed`s
Round 1
126
12/08
W
F 2-0 0:51
M. Grafke
BCLUW-SH
DNH/GR, IFA, Union, Storm Quad
Round 1
126
12/08
W
F 2-0 0:40
L. Ragsdale
Dike-New Hartford
DNH/GR, IFA, Union, Storm Quad
Round 1
126
12/08
W
F 2-0 0:55
K.
Union, LaPorte City
DNH/GR, IFA, Union, Storm Quad
Round 1
126
12/02
W
F 12-2 2:28
J. Artz
Gilbert
Gilbert Duals 2023
Round 5 (6 Team)
126
12/02
W
F 6-2 1:12
C. Johnson
Southeast Valley
Gilbert Duals 2023
Round 3 (6 Team)
126
12/02
W
F 11-5 3:54
L. Runyan
Southeast Polk JV
Gilbert Duals 2023
Round 1 (6 Team)
126
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/08
W
F 9-1 4:29
B. Buxton
Chickasaw Elite Wrestling Club
River City Nationals
Round 6
HS-8
07/08
W
F 6-4 5:49
R. Mudd
Alber Athletics Wrestling Club
River City Nationals
Round 2
HS-8
02/16
L
Replay
DEC 9-2
L. McDonald
Grinnell
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
2A-126
02/15
L
Replay
F 3-2 1:10
M. Avila
Decorah
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
2A-126
01/21
W
F 3-3 5:04
N. Potter
Clear Lake
NCC Tournament 2023
Placement Matches (8 Man)
126
01/21
L
DEC 6-5
B. Henely
Webster City
NCC Tournament 2023
2nd Wrestleback (8 Man)
126
01/21
L
DEC 3-1
C. Showalter
Hampton-Dumont-CAL
NCC Tournament 2023
Semis & 1st WB (8 Man)
126
01/21
W
F 4-0 1:47
N. Potter
Clear Lake
NCC Tournament 2023
Quarterfinals (8 Man)
126
01/07
W
DEC 8-5
B. Scheffers
Southeast Warren/Melcher-Dallas
PCM Mustang Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/07
L
DEC 6-2
A. Chavez
South Tama County
PCM Mustang Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/07
W
MD 12-4
J. Winey
Earlham
PCM Mustang Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/07
W
F 4-1 1:04
J. Enfield
Southeast Warren/Melcher-Dallas
PCM Mustang Invitational
Round 1 (16 Man)
126
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023