Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
2017 Georgia Freshman State
2017 Georgia Freshman State
Brackets
Results
Results
Round
Placement Matches (32 Man)
6th Wrestleback (32 Man)
1st & 3rd (16 Man)
Placement Matches (8 Man)
Semis & 5th WB (32 Man)
4th Wrestleback (16 Man)
4th Wrestleback (32 Man)
2nd Wrestleback (8 Man)
Semis & 3rd WB (16 Man)
Quarters & 3rd WB (32 Man)
2nd Wrestleback (16 Man)
Semis & 1st WB (8 Man)
2nd Wrestleback (32 Man)
Quarters & 1st WB (16 Man)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
Quarterfinals (8 Man)
Round 1 (16 Man)
Round 1 (32 Man)
Team Name
706 Wrestling
Alcovy High School Wrestling
Alexander High School Wrestlig
Alpha Omega Wrestling Of South
Armuchee Wrestling
Blessed Trinity
Brookwood High School
COLQUITT COUNTY WRESTLING
Camden County High School Wres
Cedartown
Chattahoochee County HS
Chattooga Indians
Cherokee High School
Collins Hill High School Wrest
Dragons Wrestling Club
East Coweta Wrestling
East Hall Wrestling
East Paulding High School
Elite Training Center
Fannin wrestling
Fayette County HS
Flowery Branch
Forsyth Central HS Wrestling
Gatewood Gators
Gilmer Bobcat Wrestling
Habersham Jr Raiders
Hiram Jr. Hornets Wrestling Cl
Jackson County Panthers
Jackson County Youth Wrestling
John Wayne Corcoran Wrestling
Kell Longhorns High School
LaGrange Grangers
Level Up Wrestling Center
Liberty Wrestling Club
Lumpkin County Wrestling
McDonough
Newnan High School Wrestling
Nort Paulding High School
North Atlanta High School
North Forsyth
North Forsyth High School
North Forsyth Takedown Club
North Georgia Blackhawks Wrest
North Gwinnett Wrestling Club
North Hall Jr Trojans Wrestlin
Osborne
Peachtree Ridge Wrestling Club
Pinecrest Academy
Powder Springs
Raisin` Canes WC
Red Storm
Redskin Takedown Club
Richmond Hill Wrestling Club
Rockdale County High
Roswell High School
Sonoraville
South Effingham
South Effingham County
South Forsyth High School
South Georgia Athletic Club
Statesboro
The Legion Wrestling Club
The Storm Wrestling Center
The Wrestling Academy
Tifton Takedown
Toombs County Kids Wrestling C
Troup Wrestling
Veterans HS
Vidalia
Walnut Grove High School
Ware County Gators
West Forsyth Wrestling
Woodland High School
Woodward High School Wrestling
unattached
Weight Class
100
106
113
120
126
132
138
145
152
160
170
182
195
220
285
Placement Matches (32 Man)
View All
10
Cedric Snider
C. Snider
McDonough
W
F 2-0 0:24
100
13
Zachary Clegg
Z. Clegg
32
Hector Arbos
H. Arbos
F 2-0 0:55
100
W
19
William Shores
W. Shores
25
Grayson Patterson
G. Patterson
Gilmer Bobcat Wrestling
F 11-2 0:43
106
W
10
Caden McCrary
C. McCrary
Woodland High School
17
Jayce Derryberry
J. Derryberry
Sonoraville
DEC 5-4
106
W
32
Jordan Hampton
J. Hampton
South Georgia Athletic Club
28
Easton Bishop
E. Bishop
MD 9-1
113
W
6
Joesph Metz
J. Metz
6th Wrestleback (32 Man)
View All
10
Cedric Snider
C. Snider
McDonough
W
DEC 8-3
100
8
Trent Williams
T. Williams
22
Kaleb Duckworth
K. Duckworth
Lumpkin County Wrestling
DEC 4-3
100
W
13
Zachary Clegg
Z. Clegg
22
Nathan Orum
N. Orum
Camden County High School Wres
DEC 3-2
106
W
17
Jayce Derryberry
J. Derryberry
Sonoraville
32
Jordan Hampton
J. Hampton
South Georgia Athletic Club
W
FOR 0-0
106
20
Caleb Picard
C. Picard
Camden County High School Wres
18
Ethan Dooley
E. Dooley
Alpha Omega Wrestling Of South
W
DEC 11-8
113
17
Eli Griffin
E. Griffin
1st & 3rd (16 Man)
View All
4
Mason Sterner
M. Sterner
The Legion Wrestling Club
W
MD 15-6
120
2
Trevor Hands
T. Hands
8
Aaron Baynon
A. Baynon
F 7-5 1:26
120
W
14
Conner White
C. White
8
Cannon White
C. White
South Georgia Athletic Club
DEC 6-0
132
W
11
Gareth Chaney
G. Chaney
13
Reece Poe
R. Poe
unattached
MD 12-2
132
W
10
Francis Morrissey
F. Morrissey
9
Camron Starks
C. Starks
Brookwood High School
W
F 5-2 1:25
138
2
Charles Morton
C. Morton
Camden County High School Wres
Placement Matches (8 Man)
1
Kyle Cline
K. Cline
Nort Paulding High School
W
DEC 5-0
170
2
Nicholas Ramsayer
N. Ramsayer
South Forsyth High School
8
Seth Carlton
S. Carlton
F 6-2 4:47
170
W
4
Colin Venable
C. Venable
Semis & 5th WB (32 Man)
View All
2
Tristan Kendzierski
T. Kendzierski
Newnan High School Wrestling
DEC 9-7
100
W
22
Kaleb Duckworth
K. Duckworth
Lumpkin County Wrestling
18
Ja`mir Smith
J. Smith
Rockdale County High
F 4-0 0:27
100
W
8
Trent Williams
T. Williams
19
William Shores
W. Shores
W
F 9-4 1:12
100
10
Cedric Snider
C. Snider
McDonough
32
Hector Arbos
H. Arbos
W
F 1-4 0:22
100
13
Zachary Clegg
Z. Clegg
7
Cameron Espy
C. Espy
Armuchee Wrestling
DEC 1-0
106
W
17
Jayce Derryberry
J. Derryberry
Sonoraville
4th Wrestleback (16 Man)
View All
8
Aaron Baynon
A. Baynon
W
F 4-0 1:30
120
13
McCoy Pace
M. Pace
Woodward High School Wrestling
16
Justin Ivey
J. Ivey
Redskin Takedown Club
MD 10-0
120
W
14
Conner White
C. White
8
Cannon White
C. White
South Georgia Athletic Club
W
DEC 4-2
132
5
Jacob Sickler
J. Sickler
Alexander High School Wrestlig
7
Malachi Wiley
M. Wiley
Red Storm
DEC 8-2
132
W
11
Gareth Chaney
G. Chaney
15
Kevin `Alex` Reynolds
K. Reynolds
Veterans HS
W
F 2-0 1:00
138
11
William Gooch
W. Gooch
4th Wrestleback (32 Man)
View All
12
Gavin Zuegel
G. Zuegel
McDonough
F 2-0 1:50
100
W
2
Tristan Kendzierski
T. Kendzierski
Newnan High School Wrestling
5
Elias Koehler
E. Koehler
North Forsyth High School
DEC 7-6
100
W
18
Ja`mir Smith
J. Smith
Rockdale County High
8
Trent Williams
T. Williams
W
F 10-1 0:51
100
27
Joseph Sci
J. Sci
Roswell High School
9
Taylor Cantrell
T. Cantrell
Alexander High School Wrestlig
DEC 9-3
100
W
22
Kaleb Duckworth
K. Duckworth
Lumpkin County Wrestling
32
Jordan Hampton
J. Hampton
South Georgia Athletic Club
W
F 2-0 0:59
106
3
Nate Mayfield
N. Mayfield
2nd Wrestleback (8 Man)
8
Seth Carlton
S. Carlton
W
F 11-8 1:52
170
3
Hunter Tindall
H. Tindall
South Effingham
4
Colin Venable
C. Venable
W
F 8-0 1:03
170
6
Michael DuBose
M. DuBose
Woodward High School Wrestling
Semis & 3rd WB (16 Man)
View All
1
Mason Lumpkin
M. Lumpkin
Troup Wrestling
MD 13-0
120
W
13
McCoy Pace
M. Pace
Woodward High School Wrestling
14
Conner White
C. White
DEC 6-2
120
W
2
Trevor Hands
T. Hands
8
Aaron Baynon
A. Baynon
F 7-7
120
W
4
Mason Sterner
M. Sterner
The Legion Wrestling Club
5
Terry Adams
T. Adams
South Georgia Athletic Club
F 12-1
120
W
16
Justin Ivey
J. Ivey
Redskin Takedown Club
9
Ashton Fine
A. Fine
Chattahoochee County HS
F 8-0
132
W
5
Jacob Sickler
J. Sickler
Alexander High School Wrestlig
Quarters & 3rd WB (32 Man)
View All
10
Cedric Snider
C. Snider
McDonough
W
F 2-0 1:35
100
2
Tristan Kendzierski
T. Kendzierski
Newnan High School Wrestling
5
Elias Koehler
E. Koehler
North Forsyth High School
DEC 9-8
100
W
13
Zachary Clegg
Z. Clegg
32
Hector Arbos
H. Arbos
W
F 2-2 2:06
100
8
Trent Williams
T. Williams
9
Taylor Cantrell
T. Cantrell
Alexander High School Wrestlig
W
DEC 6-4
100
16
Jacob Gabriel
J. Gabriel
East Coweta Wrestling
29
Landon Galloway
L. Galloway
Fannin wrestling
FOR 0-0
100
W
12
Gavin Zuegel
G. Zuegel
McDonough
Event Info
2017 Georgia Freshman State on Feb 18, 2017 in Cumming, GA.