Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Hayden Shirk
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
James Buchanan
Mercersburg
Mercersburg Academy
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 7-1 1:45
B. Chamberlain
Phelps School
PAISWT 2024
Placement Matches (16 Man)
175
02/17
W
DEC 4-1
J. Bowen
William Penn Charter School
PAISWT 2024
4th Wrestleback (16 Man)
175
02/17
W
F 6-0 4:23
S. Downing
Westtown School
PAISWT 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
175
02/17
W
F 13-0 2:44
R. Crowe
Episcopal Academy
PAISWT 2024
2nd Wrestleback (16 Man)
175
02/17
L
MD 15-4
B. Chamberlain
Phelps School
PAISWT 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
175
02/16
W
F 2-0 0:32
T. Asplundh
Academy Of The New Church
PAISWT 2024
Round 1 (16 Man)
175
02/09
W
F 0-0 1:42
B. Kalafer
Lawrenceville School
MAPL Duals
Round 1
175
01/27
W
F 2-0 0:50
R. Murray
Springside Chestnut Hill Academy
2024 PAISAA Duals
Placement Round 1
175
01/27
W
DEC 6-0
N. Porter
Friends Central
2024 PAISAA Duals
Pool Round 2
190
01/27
W
F 2-0 0:43
S. Downing
Westtown School
2024 PAISAA Duals
Placement Round 2b
190
01/27
W
DEC 6-0
Z. Silnutzer
Kiski School
2024 PAISAA Duals
Pool Round 3
190
01/17
W
F 4-1 2:12
A. Pierce
St. James School
Mercersburg Academy @ St. James School
Round 1
175
01/06
L
F 4-1 0:52
I. Perez
Northfield Mount Hermon School
2024 Bissell Invitational
Placements
175
01/06
W
DEC 8-1
N. Haughey
Gilman
2024 Bissell Invitational
Round 4 (6 Man)
175
01/06
W
MD 11-1
G. Kasparyan
Noble & Greenough School
2024 Bissell Invitational
Round 3 (6 Man)
175
01/06
L
DEC 6-3
C. Hall
Noble & Greenough School
2024 Bissell Invitational
Round 2 (6 Man)
175
01/06
L
MD 13-0
M. Rojas
Wyoming Seminary
2024 Bissell Invitational
Round 1 (6 Man)
175
12/17
L
Replay
DEC 7-0
B. Sullivan
Union Pines
Beast of the East 2023
Consolation Round 3 (11 Mats)
175
12/16
W
Replay
F 0-0 1:55
P. Ferrigno
Delbarton
Beast of the East 2023
Consolation Round 2 (11 Mats)
175
12/16
L
Replay
DEC 8-2
A. Verdi
St Peter Prepatory
Beast of the East 2023
Championship Round 2 (11 Mats)
175
12/16
W
Replay
DEC 6-0
N. Haughey
Gilman School
Beast of the East 2023
Championship Round 1 (11 Mats)
175
12/12
W
TF 19-4 2:15
N. Quattrone
Landon
Mercersburg Duals
Round 1
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 8-0 0:14
H. Melconian
Lawrenceville School
2023 MAPL Duals
Round 1
144
02/06
W
MD 8-0
C. Albert
The Hill School
2023 MAPL Duals
Round 1
144
02/04
W
MD 11-1
L. Garcia
Peddie
2023 MAPL Duals
Round 1
144
02/04
L
MD 16-3
L. Rozynski
Blair Academy
2023 MAPL Duals
Round 1
144
02/04
L
F 10-0 3:38
R. Meier
Blair Academy
2023 MAPL Duals
Round 1
113
01/29
L
DEC 7-0
H. Sloan
The Hill School
PAISAA Duals
Round 1
150
01/19
W
DEC 5-0
W. Gageby
Berkeley Springs
Mercersburg (PA) Tri
Round 1
144
01/14
W
F 2-0 0:35
H. Melconian
Lawrenceville School
2023 Haswell M Franklin `50 Gilman Duals
Placement (4 Team)
144
01/14
W
DEC 7-1
H. Warrick
Charlotte Latin School
2023 Haswell M Franklin `50 Gilman Duals
Semis (4 Team)
150
01/14
W
F 11-0 3:26
M. Janicki
Calvert Hall College
2023 Haswell M Franklin `50 Gilman Duals
Round 1 (3 Team)
144
01/14
W
F 6-0 3:48
J. Dermont
Green Farms Academy
2023 Haswell M Franklin `50 Gilman Duals
Round 2 (3 Team)
144
01/07
L
DEC 5-2
J. Sasson
Germantown Academy
2023 Bissell Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
150
01/07
W
DEC 4-2 SV
J. Bacon
Wyoming Seminary
2023 Bissell Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/07
W
DEC 6-4
W. Motley
Greens Farms Academy
2023 Bissell Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
150
01/07
L
MD 12-2
N. Liess
Wyoming Seminary
2023 Bissell Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/07
W
FOR 0-0
S. Forthman
Gilman
2023 Bissell Invitational
Round 1 (16 Man)
150
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/23
L
DEC 6-0
C. Taylor
Northern Garrett
37th Max Horz Holiday Invitational
Placement Matches (32 Man)
145
12/23
W
DEC 3-2
L. Kreamer
Fishburne Military School
37th Max Horz Holiday Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
145
12/23
W
DEC 6-4
K. Sullivan
Berkeley Springs
37th Max Horz Holiday Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/23
W
F 0-0 0:29
H. Radford
Jefferson
37th Max Horz Holiday Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
145
12/22
L
DEC 4-0
K. Sherman
Frankfort
37th Max Horz Holiday Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/22
W
F 0-0 3:26
H. Beach
Hurricane
37th Max Horz Holiday Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/18
L
Replay
MD 9-1
V. Genna
St Joseph Metuchen
Beast of the East 2021
Consolation Round 2 (11 Mats)
145
12/18
W
Replay
DEC 2-0 SV
B. Evans
Waynesburg
Beast of the East 2021
Consolation Round 1 (11 Mats)
145
12/18
L
Replay
DEC 8-1
K. Parker
Timberlane
Beast of the East 2021
Championship Round 1 (11 Mats)
145
12/04
W
MD 10-1
Q. Smith
Friends Of Baltimore
The Admiral Holloway Tournament
1st & 3rd (16 Man)
145
12/04
W
F 7-3 4:56
A. Harris
Georgetown Day School
The Admiral Holloway Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/04
W
DEC 3-1
M. Binder
Gerstell Academy
The Admiral Holloway Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
L
DEC 3-0
E. Lee
Lackawanna Trail
2019 MyHOUSE Trojan Wars HS
Consy RD 2
120
12/27
W
DEC 4-1
Z. Neaus
Milton
2019 MyHOUSE Trojan Wars HS
Consy RD 1
120
12/27
L
DEC 3-2
Z. Chase
Mercer
2019 MyHOUSE Trojan Wars HS
Championship Pigtails
120
12/27
W
DEC 6-3
C. Latchford
Donegal
2019 MyHOUSE Trojan Wars HS
Wrestleback pigtails
120
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023