Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chase Vail
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Minico
Minico 01
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 4-0 2:51
N. Johnson
Twin Falls
IHSAA 4A - District IV
3rd
182
02/16
W
DEC 7-4
J. Young
Jerome
IHSAA 4A - District IV
Round 5
182
02/16
W
F 4-0 0:43
J. Larsen
Jerome
IHSAA 4A - District IV
Round 4
182
02/16
L
F 6-5 4:28
C. Claborn
Canyon Ridge
IHSAA 4A - District IV
Round 2
182
02/09
L
DEC 5-0
J. Young
Jerome
Jerome @ Minico
Round 1
182
02/08
W
F 11-2 3:35
K. Rosling
Mountain Home
Minico @ Mountain Home
Round 1
170
02/03
W
F 2-0 0:13
E. Schulze
Valley
Cassia Clash
Cross Bracket (8 Team)
170
02/03
W
F 0-0 1:15
J. Green
Wendel
Cassia Clash
Round 8 (10 Team)
170
02/03
W
F 7-0 2:38
J. Martinez
Raft River
Cassia Clash
Round 3 (8 Team)
170
02/03
W
F 4-2 3:22
J. Chavez
Wendel
Cassia Clash
Round 1 (8 Team)
170
02/02
L
MD 20-8
L. Williams
Kimberly
Minico @ Kimberly
Round 1
160
02/02
W
F 7-0 5:29
F. Cruz
Wood River
Wood River vs. Minico
Round 1
160
01/31
L
DEC 9-4
T. Stringham
Oakley
Minico @ Oakley
Round 1
160
01/31
W
F 10-4 5:37
W. Bingham
Oakley
Minico @ Oakley
Round 1
160
01/27
L
F 6-5 2:37
D. Molina
Snake River
Red Halverson Invitational 2024
Cons Rnd 4
160
01/26
L
F 9-5 5:02
H. Lowe
Kuna
Red Halverson Invitational 2024
Champ Rnd 3/Cons 3
160
01/26
W
F 2-2 0:50
L. Saunders
Highland
Red Halverson Invitational 2024
Champ Rnd 2/Cons Rnd 1
160
01/20
W
F 2-2 2:02
T. Hawker
Weiser
2024 Tiger Grizz JV Invitational
Placement Matches (32 Man)
170
01/20
W
MD 11-0
J. Scott
Century
2024 Tiger Grizz JV Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
170
01/20
W
MD 10-0
M. Monterrosa
Weiser
2024 Tiger Grizz JV Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/19
W
F 6-6 2:51
L. Cefalo
Box Elder
2024 Tiger Grizz JV Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/19
W
F 6-0 2:08
D. Edstrom
Madison
2024 Tiger Grizz JV Invitational
Round 1 (32 Man)
170
01/06
W
DEC 15-12
C. Baker
Minico
Canyon Ridge JV Invitational
Championship
170
01/06
W
F 5-1 3:53
A. Hurshbarger
North Fremont
Canyon Ridge JV Invitational
Round 6
170
01/06
W
F 4-1 4:27
M. Rodriguez
Elko
Canyon Ridge JV Invitational
Round 4
170
01/06
W
F 4-2 1:25
L. Brizzee
Battle Mountain
Canyon Ridge JV Invitational
Round 2
170
12/21
W
F 11-8 5:37
J. Kunz
Star Valley
Star Valley @ Minico
Round 1
170
12/21
W
F 2-0 0:30
L. Haney
Snake River
Minico/ Fruitland/ SR/ SF Extra Matches
Round 1
170
12/20
W
F 2-0 0:58
G. Rodriguez
Fruitland
Minico/ Fruitland/ SR/ SF Extra Matches
Round 1
170
12/20
W
F 2-0 0:55
E. Schulze
Valley
Minico @ Valley
Round 1
170
12/01
W
F 2-0 0:37
K. Akau
Canyon Ridge
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
170
12/01
W
F 2-0 1:56
R. Thomas
Snake River
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
170
12/01
W
F 2-0 1:18
Z. Resendiz
American Falls
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
170
12/01
W
F 5-7 3:52
L. Robison
Twin Falls
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
170
12/01
W
F 2-0 0:44
D. Guthrie
Marsh Valley
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
170
12/01
W
F 0-0
E. Womack
Rigby
Dahlke Duels
Round 3 (3 Team)
170
12/01
W
F 8-0 3:38
E. Portillo
Burley
Burley @ Minico
Round 1
170
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 4-0 3:30
J. Young
Jerome
Minico @ Jerome
Round 1
170
02/02
W
F 2-0 0:56
T. Grush
Raft River
Minico @ Raft River
Round 1
160
01/31
L
F 0-0
E. Toribau
Oakley
Oakley vs. Minico
Round 1
160
12/17
L
F 2-0 2:05
L. Edwards
Highland
Wiley Dobbs Invitational
Round 4
160
12/17
W
F 0-5 1:50
B. Ellis
Ridgevue
Wiley Dobbs Invitational
Round 3
160
12/16
L
F 14-0 4:32
K. Rushing
---
Wiley Dobbs Invitational
Round 1
160
12/02
W
F 2-0 1:48
T. Holt
Burley
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
W
F 2-0 0:41
N. Klimes
Kimberly
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
L
F 8-0 4:42
E. Romero
Vallivue
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
W
F 0-0 1:06
K. Tolman
Salmon
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
W
F 2-0 0:40
K. Homolka
Canyon Ridge
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
W
F 0-0 1:20
J. Scott
Century
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
12/02
W
F 2-0 1:08
J. Pehrson
Buhl
Dahlke Duels
Finals (2 Team)
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/11
L
DEC 2-1
T. Easton
Burley
Tim Matthews Invitational
Round 2
152
12/10
L
F 6-3 4:48
S. Phillips
Declo
Tim Matthews Invitational
Round 1
152
12/09
W
F 2-0 0:56
H. Checketts
West Side
West Side Dual VS Minico, North Gem, Soda Springs
Champ. Round 1
152
12/08
W
F 4-2 2:00
G. McEwen
Soda Springs
West Side Dual VS Minico, North Gem, Soda Springs
Champ. Round 1
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024