Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Walker Christensen
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2007-2008
Team Name
Kangaroo
Seymour
Seymour High School
Wisconsin
X-Factor Elite
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/18
L
DEC 7-7
Z. Smith
Ringers
AWA High School Freestyle State Duals
Round 2 (8 Team)
126
04/18
W
DEC 8-4
C. Ryan
---
AWA High School Freestyle State Duals
Round 1 (8 Team)
126
04/18
W
TF 10-0 0:43
N. Armstrong
---
AWA High School Freestyle State Duals
Placement Matches (8 Team)
126
04/18
W
DEC 4-2
R. Lull
---
AWA High School Freestyle State Duals
Round 3 (8 Team)
126
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
L
DEC 7-6
T. Wright
Wisconsin Lutheran
WIAA Individual State
Championship (Sat 6:00 p.m.)
D2-120
03/01
W
DEC 4-2 SV
D. Wheeler
Saint Croix Falls
WIAA Individual State
Semis (Fri. 7:00 p.m.)
D2-120
02/28
W
MD 12-4
J. McClelland
Viroqua
WIAA Individual State
D2/D3 Quarters (Fri. 11:15 a.m.)
D2-120
02/28
W
DEC 5-1
M. Riederer
Milwaukee Lutheran
WIAA Individual State
D2/D3 Prelim Round 1 (Thurs. 7:15 p.m.)
D2-120
02/23
W
F 0-0 5:31
B. Vosters
---
D2 Sect. B - Seymour
2nd Place Match (8 Man)
120
02/22
W
MD 10-1
M. Bertrand
---
D2 Sect. B - Seymour
1st & 3rd (8 Man)
120
02/22
W
F 0-0 3:18
G. Tessen
Waupaca
D2 Sect. B - Seymour
1st Wrestleback (8 Man)
120
02/22
L
DEC 8-2
T. Pelot
Two Rivers
D2 Sect. B - Seymour
Semis (8 Man)
120
02/22
W
DEC 7-5
J. Sarver
---
D2 Sect. B - Seymour
Quarterfinals (8 Man)
120
02/15
W
F 6-1 4:13
A. Jensen
---
D2 Reg. 1- Oconto Falls
1st, 3rd, 5th (8 Man)
120
02/15
W
F 5-0 0:41
N. VanSleet
Peshtigo
D2 Reg. 1- Oconto Falls
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
02/01
W
DEC 6-2
B. Shulfer
---
Pulaski Invitational
Championship Finals
120
02/01
W
MD 14-2
A. Lehman
Valders
Pulaski Invitational
Semifinal Consolation Wrestleback
120
02/01
L
F 3-2 2:45
Z. Smith
Port Washington
Pulaski Invitational
Championship Semifinals
120
02/01
W
F 6-1 3:55
G. Oswald
---
Pulaski Invitational
Championship Quarterfinals
120
01/25
L
DEC 9-2
J. Schaal
Coleman
Coleman @ Seymour
Round 1
126
01/24
W
MD 14-5
H. Tenor
Denmark
Seymour @ Denmark
Round 1
132
01/12
W
DEC 11-6
B. Statz
Waunakee
Seymour @ Waunakee
Round 1
126
12/21
W
MD 11-2
T. Woepse
Kiel
Kewaunee Invitational
Placement Matches (8 Man)
126
12/21
W
F 0-0 2:54
H. Folkman
West DePere
Kewaunee Invitational
Cross Bracket (8 Man)
126
12/21
W
F 0-0 1:38
B. Kasten
Brillion
Kewaunee Invitational
Round 3 (8 Man)
126
12/21
W
F 0-0 1:44
C. Swetlik
Manitowoc Lutheran/Roncalli
Kewaunee Invitational
Round 2 (8 Man)
126
12/21
W
F 0-0 3:33
J. Delfosse
Bay Port
Kewaunee Invitational
Round 1 (8 Man)
126
12/20
W
F 0-0 1:05
D. Niemi
Marinette
Seymour @ Marinette
Round 1
132
12/15
L
F 2-0 1:59
C. FARR
---
Battle on the Bay
Championship
126
12/14
W
DEC 5-3 UTB
I. Lodise
Pewaukee
Battle on the Bay
Round 5 (24 Man)
126
12/14
W
DEC 10-6
D. Jensen
Freedom
Battle on the Bay
Round 4 (24 Man)
126
12/14
W
TF 17-1 4:00
A. Perez
---
Battle on the Bay
Round 3 (24 Man)
126
12/14
W
MD 15-4
J. Stoinski
Oconto Falls
Battle on the Bay
Round 1 (24 Man)
126
12/13
W
DEC 8-2
J. Heinz
Pulaski
Pulaski @ Seymour
Round 1
126
12/08
W
F 6-0 1:30
B. Mellgren
Oshkosh West
Oshkosh West @ Seymour
Round 1
126
12/08
W
F 6-0 5:20
D. Parson
Shawano Community
Shawano Community @ Seymour
Round 1
126
12/08
W
DEC 9-3
J. Tuttle
Waupun
Waupun @ Seymour
Round 1
126
12/08
W
TF 21-5 5:45
B. Shevy
Peshtigo
Peshtigo @ Seymour
Round 1
126
12/06
W
MD 16-7
J. Stoinski
Oconto Falls
Seymour @ Oconto Falls
Round 1
126
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/15
L
DEC 10-7
Z. Schaub
---
2013 USAW Junior Greco Nationals
Junior Schedule
120
07/15
L
TF 10-2 1:01
S. Franks
Texas
2013 USAW Junior Greco Nationals
Junior Schedule
120
05/25
L
TF 11-0 2:13
H. Pizzino
Ohio
2013 FILA Cadet Nationals - FS
FILA Cadet
58 KG
05/25
L
DEC 12-4
S. Persaud
New Jersey
2013 FILA Cadet Nationals - FS
FILA Cadet
58 KG
05/24
L
F 4-0 0:39
A. Day
---
2013 ASICS FILA Cadet Nationals - GR
FILA Cadet
54 KG
05/24
L
TF 16-8 2:53
W. Kui
New Jersey
2013 ASICS FILA Cadet Nationals - GR
FILA Cadet
54 KG
05/24
W
DEC 8-2
D. Shear
---
2013 ASICS FILA Cadet Nationals - GR
FILA Cadet
54 KG
02/22
L
DEC 7-2
D. Wheeler
Saint Croix Falls
WIAA Individual State
D2/D3 Prelim Round 1 (Thurs. 7:15 p.m.)
D2-106
02/06
W
MD 12-4
C. Diedrich
Hortonville
Seymour @ Hortonville
Round 1
106
01/27
L
DEC 9-6
B. Lor
Wausau West
Pulaski Invitational
Championship Finals
106
01/26
W
DEC 5-3
M. Rosado
Port Washington
Pulaski Invitational
Championship Semifinals
106
01/26
W
F 2-0 0:33
C. Demlow
Luxemburg-Casco
Pulaski Invitational
Championship Quarterfinals
106
01/23
W
F 5-0 3:44
B. Champagne
Coleman
Seymour @ Coleman
Round 1
113
01/19
L
DEC 6-1
T. Pelot
Two Rivers
Raider invite
Placement Matches (16 Man)
113
01/19
W
DEC 5-2
J. Mudlaff
Random Lake
Raider invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/19
W
F 14-2 0:58
R. Mcginnes
---
Raider invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/19
W
F 5-0 0:41
K. Konopacky
Stevens Point
Raider invite
Round 1 (16 Man)
113
01/18
W
F 8-0 1:13
M. Kolarik
Denmark
Denmark @ Seymour
Round 1
113
01/11
W
F 2-0 1:37
C. Demlow
Luxemburg-Casco
Luxemburg-Casco @ Seymour
Round 1
113
01/06
W
F 4-1 1:12
C. Harper
---
Evansville/Albany @ Seymour
Round 1
113
01/06
W
F 5-0 0:35
M. Tomany
Mosinee
Mosinee @ Seymour
Round 1
113
01/06
W
DEC 7-2 SV
B. Statz
Waunakee
Waunakee @ Seymour
Round 1
113
01/04
W
TF 18-1 6:00
A. Malueg
New London
Seymour @ New London
Round 1
113
12/15
W
DEC 6-0
C. YAUCH
---
Kewaunee Invitational
Placement Matches (8 Man)
113
12/15
W
F 0-0 3:45
T. Woepse
Kiel
Kewaunee Invitational
Cross Bracket (8 Man)
113
12/15
W
MD 9-0
I. Brockman
Cedar Grove/Belguim
Kewaunee Invitational
Round 3 (8 Man)
113
12/15
W
F 0-0 1:40
C. Pepin
Bay Port
Kewaunee Invitational
Round 2 (8 Man)
113
12/15
W
F 0-0 2:52
G. Kohls
Gillett/Suring
Kewaunee Invitational
Round 1 (8 Man)
113
12/14
W
F 4-0 1:00
J. Espinoza
West De Pere
West De Pere @ Seymour
Round 1
113
12/09
W
DEC 4-0
I. Lodise
Pewaukee
Battle on the Bay 2012
Championship
113
12/08
W
MD 11-0
M. Jisko
Wisconsin Rapids Lincoln
Battle on the Bay 2012
Round 5 (24 Man)
113
12/08
L
DEC 7-3
D. Micke
---
Battle on the Bay 2012
Round 4 (24 Man)
113
12/08
W
F 7-0 2:25
L. Shrader
Little Chute
Battle on the Bay 2012
Round 3 (24 Man)
113
12/08
W
F 2-0 0:35
V. Nazario
Muskego
Battle on the Bay 2012
Round 1 (24 Man)
113
12/07
W
F 14-5 1:52
A. Vandenheuvel
Oconto Falls
Oconto Falls @ Seymour
Round 1
113
12/02
W
F 2-0 0:30
G. Siolka
Bonduel
Bonduel @ Seymour
Round 1
113
12/02
W
F 8-0 3:37
A. Maye
Peshtigo
Peshtigo @ Seymour
Round 1
113
12/02
W
F 10-0 1:44
R. Bell
Shawano Community
Shawano Community @ Seymour
Round 1
113
11/30
W
DEC 5-1
A. Rottier
---
Seymour @ Pulaski
Round 1
113
11/03
L
F 2-0 0:56
H. Pohlmeyer
Johnston Wrestling Club
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R7 - WB (128, 64, & 32)
106
11/03
L
MD 10-2
A. Bosco
---
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
106
11/03
W
DEC 6-1
T. Heng
mwc
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
106
11/03
W
DEC 5-2
J. Venia
---
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R2
106
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/13
L
DEC 3-1
M. McKee
Minnesota
2012 Cadet National Duals - FS
---
106
06/13
L
DEC 2-1
G. Doback
Florida Red
2012 Cadet National Duals - FS
---
106
06/13
W
DEC 4-3
T. Sakow
Florida Blue
2012 Cadet National Duals - GR
2nd Wrestleback (8 Team)
106
06/13
W
DEC 7-1
C. Lump
Virginia
2012 Cadet National Duals - FS
---
106
06/13
L
DEC 4-0
L. Kirby
Idaho Red
2012 Cadet National Duals - GR
Quarterfinals (8 Team)
106
03/17
W
MD 11-3
D. Micke
---
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 6 & 32 Man Rd 8
106
03/17
L
MD 14-2
T. Leon
KauKauna Grapplin` Ghosts
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 5 & 32Man Rd 7
106
03/17
W
DEC 1-0
Z. Leonard
---
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 4 & 32 Man Rd6
106
03/17
W
MD 12-1
C. Dietrick
Evansville Demons Wrestling
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 3 & 32 Man Rd 4
106
03/17
L
DEC 4-2
B. Mayer
---
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 2 & 32 Man Rd 3
106
02/03
W
F 8-1 3:11
A. Malueg
New London
New London @ Seymour
Round 1
106
01/28
L
DEC 9-2
J. Schaal
Coleman
Pulaski Invitational
Championship Finals
106
01/28
W
DEC 7-5
B. Lor
Wausau West
Pulaski Invitational
Championship Semifinal Wrestleback
106
01/28
W
DEC 4-3
S. Collin
Luxemburg-Casco
Pulaski Invitational
Championship Quarterfinal Wrestleback
106
01/28
L
DEC 6-1
N. Rosado
Port Washington
Pulaski Invitational
Championship Quarterfinals
106
01/27
W
FOR 0-0
J. Schaal
Coleman
Coleman @ Seymour
Round 1
106
01/21
L
F 2-0 1:37
T. Pelot
Two Rivers
Raider Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
01/21
W
MD 9-0
B. Burmesch
Oostburg
Raider Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/21
W
F 10-0 2:30
B. Verbruggen
Little Chute
Raider Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/20
W
DEC 11-6
H. Warden
Denmark
Seymour @ Denmark
Round 1
106
01/13
W
DEC 8-2
C. Thern
---
Hortonville @ Seymour
Round 1
106
01/08
L
MD 9-0
J. Clapper
Lodi
Lodi Team Tournament
Champ. Round 1
---
01/06
W
DEC 4-2
S. Collin
Luxemburg-Casco
Seymour @ Luxemburg-Casco
Round 1
106
12/17
L
F 0-0 1:40
T. Pelot
Two Rivers
Kewaunee Invitational
Placement Matches (8 Man)
106
12/17
W
F 0-0 0:58
G. Fischer
Gillett/Suring
Kewaunee Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
106
12/17
W
F 0-0 0:44
S. Hamechek
Manitowoc Roncalli
Kewaunee Invitational
Quarterfinals (8 Man)
106
12/16
W
DEC 7-2
M. Friedman
Oconto Falls
Seymour @ Oconto Falls
Round 1
106
12/11
W
MD 14-0
J. Whitehouse
---
Battle on the Bay
Championship Round
106
12/10
L
DEC 6-1
M. Friedman
Oconto Falls
Battle on the Bay
Round 5 (18 Man)
106
12/10
W
DEC 5-3
S. Collin
Luxemburg-Casco
Battle on the Bay
Round 4 (18 Man)
106
12/10
W
MD 10-1
B. Fitzgerald
---
Battle on the Bay
Round 3 (18 Man)
106
12/09
W
F 4-0 0:51
G. Martin
West De Pere
Seymour @ West De Pere
Round 1
106
12/04
W
F 2-0 0:20
J. Rodriguez
Shawano Community
Seymour Tournament
Champ. Round 1
---
12/04
W
DEC 6-1
M. Manteuffel
Freedom
Seymour Tournament
Champ. Round 1
---
12/04
W
F 8-0 1:51
A. Siolka
---
Seymour Tournament
Champ. Round 1
---
12/02
W
DEC 3-0
B. Prentice
---
Pulaski @ Seymour
Round 1
106
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/25
L
TF 6-0
T. Pelot
X-Factor Elite
WWF State Freestyle Tournament
Novice
60
04/25
W
TF 5-6
B. Temple
X-Factor Elite
WWF State Freestyle Tournament
Novice
60
04/25
L
TF 7-1
H. Marko
Amery
WWF State Freestyle Tournament
Novice
60
04/25
L
TF 7-1
H. Marko
Amery
WWF State Freestyle Tournament
Novice
60
04/18
L
DEF 0-0
T. Pelot
X-Factor Elite
WWF State Greco Tournament
Novice
60
04/18
L
TF 8-1
H. Marko
Amery
WWF State Greco Tournament
Novice
60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024