Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Austin Jensen
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2010-2011
Team Name
Freedom
Wisconsin
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
TF 15-0
M. Bertrand
---
D2 Sect. B - Seymour
1st Wrestleback (8 Man)
120
02/22
L
DEC 12-5
B. Vosters
---
D2 Sect. B - Seymour
Quarterfinals (8 Man)
120
02/15
L
F 6-1 4:13
W. Christensen
Seymour
D2 Reg. 1- Oconto Falls
1st, 3rd, 5th (8 Man)
120
02/15
W
TF 17-2 5:08
B. Stoinski
Oconto Falls
D2 Reg. 1- Oconto Falls
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
02/15
W
NC 0-0
B. Stoinski
Oconto Falls
D2 Reg. 1- Oconto Falls
2nd Place Match (8 Man)
120
02/01
W
F 2-1 1:46
S. Cook
---
Pulaski Invitational
Backside Finals
126
02/01
W
F 3-2 2:39
B. Shevy
Peshtigo
Pulaski Invitational
Backside Semifinals
126
02/01
W
F 5-0 2:04
N. Scott
Seymour
Pulaski Invitational
Backside Quarterfinals
126
02/01
L
TF 19-4 3:52
K. Jansen
Kaukauna
Pulaski Invitational
Prelims
126
01/18
L
MD 14-0
T. Smith
Marshfield
2014 Freedom Irish Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/18
L
F 5-2 1:52
H. Warden
Denmark
2014 Freedom Irish Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/18
W
DEC 9-2
J. Kasten
DePere
2014 Freedom Irish Invitational
Round 1 (16 Man)
138
01/04
W
F 8-6 3:52
R. Ellison
---
Omro Invitational
Placement Matches (10 Man)
126
01/04
W
F 5-0 1:37
A. Pintarro
Necedah
Omro Invitational
Round 5 (10 Man)
126
01/04
W
F 2-0 1:12
A. Pilgrim
Kewaunee
Omro Invitational
Round 3 (10 Man)
126
01/04
W
F 2-0 0:14
S. Youngs
---
Omro Invitational
Round 2 (10 Man)
126
01/04
W
MD 11-3
L. Meihack
Winnebago Lutheran Academy
Omro Invitational
Round 1 (10 Man)
126
12/28
L
DEC 10-4
J. Bartelt
Oshkosh West
2013 Lourdes Academy OTW Classic
Round 4
138
12/27
W
DEC 10-7
R. Rodriguez
Fond Du Lac
2013 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3b
138
12/27
L
F 0-0 0:10
I. Hebbe
---
2013 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2a
138
12/27
W
F 0-0 2:30
B. DeYoung
Illiana Christian
2013 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
138
12/21
W
F 5-2 4:40
C. Bungartz
Bloomer
Rapids Duals
Round 5 (6 Team)
138
12/21
W
F 2-0 1:15
L. Tabat
Greendale
Rapids Duals
Round 1 (6 Team)
138
12/21
L
DEC 9-5
T. Greene
---
Rapids Duals
Round 2 (6 Team)
138
12/21
L
F 2-0 1:43
E. Mercer
Wisconsin Rapids
Rapids Duals
Round 3 (6 Team)
138
12/15
L
MD 15-4
C. Rygiewicz
Muskego
Battle on the Bay
Championship
138
12/14
L
DEC 11-9 SV
E. Alt
River Valley
Battle on the Bay
Round 5 (24 Man)
138
12/14
W
F 2-0 1:16
M. Eisch
Seymour
Battle on the Bay
Round 4 (24 Man)
138
12/14
L
MD 10-0
J. Mcmahon
---
Battle on the Bay
Round 3 (24 Man)
138
12/07
W
F 2-0 0:49
J. Aguila
Port Washington
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 4 (6 Team)
138
12/07
L
F 6-0 3:29
C. Osmanski
---
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 1 (6 Team)
138
12/07
W
DEC 3-1
B. Weber
Hartland Arrowhead
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 2 (6 Team)
138
12/07
L
F 4-0 0:31
M. Berceau
---
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 3 (6 Team)
138
12/07
L
TF 16-0 5:26
A. Fitzgerald
---
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 5 (6 Team)
138
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/22
L
F 2-0 0:28
D. Kress
Menomonie
Rapids Summer Duals
Round 2 (6 Team)
126
06/22
W
F 4-0 2:33
G. Czerwonka
Wittenburg-Birnamwood
Rapids Summer Duals
Round 1 (6 Team)
120
06/22
W
F 2-0 0:49
O. Radtke
Weyawega-Fremont
Rapids Summer Duals
Round 3 (6 Team)
132
06/22
W
F 2-0 0:31
D. Gonzalez
Princeton
Rapids Summer Duals
Round 4 (6 Team)
126
01/27
L
MD 13-2
D. Leisgang
Seymour
Pulaski Invitational
Championship Finals
120
01/26
L
F 7-0 2:49
S. Konitzer
---
Pulaski Invitational
Semifinal Consolation Wrestleback
120
01/26
W
F 2-2 2:52
B. Shevy
Peshtigo
Pulaski Invitational
Quarterfinal Consolation Wrestleback
120
01/26
L
TF 19-4 4:11
J. Schaal
Coleman
Pulaski Invitational
Championship Quarterfinals
120
01/26
W
DEC 4-1
A. Lehman
Valders
Pulaski Invitational
Prelims
120
01/20
W
MD 16-3
O. Radtke
Weyauwega-Fremont
Weyauwega-Fremont @ Freedom
Round 1
120
01/20
W
F 0-0 1:12
A. Miller
---
Freedom @ Shiocton
Round 1
126
01/12
L
MD 13-2
D. Granatelli
---
Freedom Irish Invitational
5th place
120
01/12
W
MD 10-2
D. Klement
Marshfield
Freedom Irish Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/12
W
TF 15-0 5:00
C. Firnstahl
Oshkosh West
Freedom Irish Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/12
L
DEC 9-2
P. Breckheimer
---
Freedom Irish Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/12
W
F 2-0 1:31
A. Perez
Ashwaubenon
Freedom Irish Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/29
L
MD 15-4
J. Murray
---
2012 Lourdes Academy OTW Classic
Round 5b
120
12/29
W
F 0-0 0:45
I. Vosters
Menasha
2012 Lourdes Academy OTW Classic
Round 4
120
12/28
L
DEC 5-3 SV
P. Breckheimer
---
2012 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2a
120
12/28
W
F 0-0 3:35
A. Winchell
Oshkosh North
2012 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
120
12/15
W
F 2-0 2:59
J. Porter
---
Rapids Duals
Round 1 (6 Team)
120
12/15
L
F 4-1 1:11
D. Hall
Wisconsin Rapids
Rapids Duals
Round 3 (6 Team)
120
12/15
W
F 2-0 0:11
T. Nevermann
---
Rapids Duals
Round 4 (6 Team)
120
12/15
W
F 5-0 1:05
M. Vetter
Brookfield East
Rapids Duals
Round 5 (6 Team)
120
12/15
W
F 2-0 0:13
A. Johnson
Holmen
Rapids Duals
Round 2 (6 Team)
120
12/01
L
F 2-0 0:45
N. Rosado
Port Washington
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 4 (6 Team)
126
12/01
W
DEC 7-1
A. Zellner
---
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 2 (6 Team)
126
12/01
W
F 2-0 0:46
K. Dawson
Sheboygan Falls
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 3 (6 Team)
126
12/01
W
F 2-0 0:47
M. Vetter
Kewaskum
Luxemburg-Casco Spartan Duals
Round 5 (6 Team)
126
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/19
L
TF 6-0
H. Torres
Puerto Rico
2012 USAW Junior Freestyle Nationals
Junior Schedule
132
07/19
W
F 6-0 0:59
L. Blakeley
Wyoming
2012 USAW Junior Freestyle Nationals
Junior Schedule
132
07/19
L
F 6-0 0:27
R. Tarin
Colorado
2012 USAW Junior Freestyle Nationals
Junior Schedule
132
02/04
W
TF 18-2
C. Niederkorn
Ripon
Eastern Valley Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
138
02/04
L
TF 17-0
C. Avery
---
Eastern Valley Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
138
01/27
W
F 0-0 3:15
M. LaBuda
Berlin
Freedom @ Berlin
Round 1
126
01/22
W
F 0-0 0:11
B. Grimm
Manawa
CWC Multi-Dual
Champ. Round 1
---
01/14
L
MD 11-0
T. Fasulo
Ashwaubenon
Freedom Irish Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
126
01/14
L
DEC 7-4
J. Ausloos
Kiel
Freedom Irish Invitational
Round 1 (16 Man)
126
01/06
L
TF 15-0
L. Petroske
---
Freedom @ Waupaca
Round 1
126
12/30
W
DEC 3-1
D. Karban
Coleman
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Placement Matches 7th,9th,11th 3:00 PM
126
12/30
L
MD 13-2
A. Ratliff
Perry High School
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 10
126
12/30
L
DEC 11-4
E. Garcia
Green Bay Preble East
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 8
126
12/30
W
FOR 0-0
D. Gordon
Milwaukee Bradley Tech
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 7
126
12/30
W
F 6-2 2:16
I. Umarov
Waukesha South
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 5
126
12/29
L
F 0-0 2:19
J. Sell
Menasha
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 4
126
12/29
W
F 0-0 5:05
A. Albertini
Racine Park
Oshkosh Lourdes OTW Classic 2011
Round 2
126
12/09
W
DEC 6-4 SV
D. Zarnoth
Clintonville
Freedom @ Clintonville
Round 1
126
12/04
W
F 0-0 4:43
G. Shafer
Bonduel
Bonduel @ Freedom
Round 1
126
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
L
MD 9-1
M. Vandenberg
---
Eastern Valley Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
119
02/05
L
TF 15-0
J. Roycraft
---
Eastern Valley Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
119
02/05
W
F 0-0 0:50
M. Marshall
Xavier
Eastern Valley Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
119
12/18
L
F 0-0 1:25
T. Nieman
Marshfield
The Battle on the Fox
Round 4 (16 Team)
119
12/18
W
F 5-0 2:59
B. Sollers
Menominee
The Battle on the Fox
Round 3 (16 Team)
119
12/18
W
F 9-0 5:48
Z. Price
Homestead
The Battle on the Fox
Round 1 (16 Team)
119
12/18
L
DEC 3-2
A. Boggans
Wisconsin Lutheran
The Battle on the Fox
Round 2 (16 Team)
119
12/17
L
MD 9-1
P. Dimick
Clintonville
Clintonville @ Freedom
Round 1
119
12/05
L
F 0-0 1:29
T. Cina
Bonduel
Bonduel @ Freedom
Round 1
119
12/05
L
MD 21-8
D. Drephal
Seymour
Freedom @ Seymour
Round 1
119
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020