Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Brett Lemon
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 3-2
A. Dale
Hays
KSHSAA 4A -Lindsborg-Smoky Val- Reg
Consolation Semifinals
152
02/20
W
F 6-0 3:23
D. Campbell
---
KSHSAA 4A -Lindsborg-Smoky Val- Reg
Consolations Quarterfinals
152
02/20
W
DEC 11-5
A. Burian
---
KSHSAA 4A -Lindsborg-Smoky Val- Reg
Consolation Cross Bracking
152
02/19
L
DEC 4-0
T. Hoerner
---
KSHSAA 4A -Lindsborg-Smoky Val- Reg
Championship Quarterfinals
152
01/16
L
DEC 7-5 SV
S. Shelby
Blue Springs
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
01/15
W
FOR 0-0
T. Chrisjohn
---
Bobcat Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
152
01/15
L
DEC 3-2
J. Hand
Tonganoxie
Bobcat Classic
Round 1 (32 Man)
152
01/09
W
DEC 4-2
D. Campbell
---
Herington McMillen Tournament
Round 6
152
01/09
W
DEC 5-1
H. O`Brien
Chase County
Herington McMillen Tournament
Round 5
152
01/09
W
DEF 0-0
E. Moorman-Meador
Herington
Herington McMillen Tournament
Round 4
152
01/09
W
DEC 5-1
D. Laun
Abilene
Herington McMillen Tournament
Round 3
152
01/09
W
F 9-1 2:26
T. Hoffman
Wabaunsee
Herington McMillen Tournament
Round 2
152
12/11
W
DEC 4-1
C. Elliott
---
Chapman @ Smoky Valley High School
Round 1
152
12/05
W
DEC 5-3
Z. Speer
---
Mission Valley Invitational
1st & 3rd (16 Man)
152
12/05
W
DEC 6-1
B. Packard
Topeka High
Mission Valley Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
152
12/05
L
DEC 9-2
C. Tyler
---
Mission Valley Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/05
W
DEC 6-2
Z. Speer
---
Mission Valley Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/05
W
MD 12-2
M. Lindhorst
---
Mission Valley Invitational
Round 1 (16 Man)
152
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 4-2
A. Young
---
KSHSAA 4A - Hays - Regional
4th Wrestleback (16 Man)
138
02/21
L
TF 17-2
D. Carley
---
KSHSAA 4A - Hays - Regional
Semis (16 man)
138
02/20
W
DEC 6-4
C. Vajnar
Hays
KSHSAA 4A - Hays - Regional
Quarterfinals (16 Man)
138
02/20
W
DEC 8-6
J. Plante
Hays-TMP
KSHSAA 4A - Hays - Regional
Round 1 (16 Man)
138
02/13
W
DEC 11-4
T. Hoerner
---
Chapman @ Abilene
Round 1
138
01/23
W
DEC 2-0
A. Golden
---
Smoky Valley High School @ Chapman
Round 1
138
01/22
L
DEC 5-3 SV
A. Pierson
Wamego
Wamego @ Chapman
Round 1
138
01/17
L
MD 13-5
J. King
---
Bobcat Classic
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/16
L
TF 16-0 4:53
K. Frame
Goddard
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/16
W
DEC 4-3
D. Glynn
Blue Valley
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/11
L
NC 0-0
K. Droegemeier
Wabaunsee
Herington Invitational
7
138
01/10
W
MD 8-0
D. Steele
---
Herington Invitational
6
138
01/10
W
F 0-0 1:47
I. Alumbaugh
---
Herington Invitational
5
138
01/10
W
F 2-0 2:28
L. Boswell
Halstead
Herington Invitational
4B
138
01/10
L
F 7-2 4:17
K. Droegemeier
Wabaunsee
Herington Invitational
2
138
01/10
W
MD 10-0
W. Davis
Chase County
Herington Invitational
1
138
01/08
W
F 2-0 1:59
J. Lullor
Herington
Chapman @ Herington
Round 1
138
12/20
L
DEC 2-1
Z. Schneider
---
Ellsworth Round Robin
Champ. Round 1
138
12/20
W
DEC 8-5
C. Vajnar
Hays
Ellsworth Round Robin
Champ. Round 1
138
12/20
W
DEC 8-5
C. Vajnar
Hays
Ellsworth Inv
Champ. Round 1
138
12/04
L
DEC 11-5
D. Woods
Junction City
Chapman @ Junction City
Round 1
138
12/04
W
F 10-0 2:17
W. Alexander
Clay Center
Chapman @ Clay Center
Round 1
138
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
FOR 0-0
C. Ramsey
Scott Community
KSHSAA 4A - Colby Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/21
L
DEC 8-6
T. Elias
Colby
KSHSAA 4A - Colby Regional
Quarterfinals (16 Man)
120
02/21
W
F 0-0 5:05
B. Edwards
Concordia
KSHSAA 4A - Colby Regional
Round 1 (16 Man)
120
02/14
L
DEC 5-2
Z. Baugh
---
Abilene @ Chapman High School
Round 1
120
01/29
L
MD 9-0
J. Smith
Marysville High School
Chapman High School @ Marysville High School
Round 1
132
01/23
W
MD 18-4
C. Steele
Council Grove
Council Grove 3 Team Dual
Round 2 (3 Team)
120
01/23
W
F 10-0 3:43
J. Christie
Wamego
Council Grove 3 Team Dual
Round 1 (3 Team)
120
01/18
L
DEF 0-0
J. Gay
Topeka Seaman
Bobcat Classic
7th place
120
01/18
L
MD 12-0
B. Lamb
Smithville
Bobcat Classic
5th WB (32 Man)
120
01/18
W
DEC 4-3
D. Ballard
Bonner Springs
Bobcat Classic
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/18
W
DEC 8-1
K. Gonzales
Olathe North
Bobcat Classic
Semi & 3rd Wrestleback
120
01/17
L
DEC 12-5
B. Lamb
Smithville
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/11
L
DEC 5-2
F. Strauss
---
Herington Invitational
6
120
01/11
L
MD 8-0
Z. Baugh
---
Herington Invitational
3A
120
01/11
W
F 2-0 0:34
J. Brewer
Leon Bluestem
Herington Invitational
2
120
01/11
W
DEC 2-1
C. Wuthnow
Abilene
Herington Invitational
1
120
01/04
L
F 0-0 3:53
C. Sutterfield
---
Lincoln/Ellsworth Round Robin 2014
Round 5 (6 Man)
126
01/04
L
DEC 9-3
S. Leuthiphonh
---
Lincoln/Ellsworth Round Robin 2014
Round 4 (6 Man)
126
01/04
W
F 0-0 0:40
K. Street
Lincoln
Lincoln/Ellsworth Round Robin 2014
Round 3 (6 Man)
126
01/04
W
MD 11-3
D. Ellegood
Ellsworth
Lincoln/Ellsworth Round Robin 2014
Round 2 (6 Man)
126
01/04
W
F 0-0 3:48
L. Hall
Osborne
Lincoln/Ellsworth Round Robin 2014
Round 1 (6 Man)
126
12/15
W
DEC 11-4
M. Schottler
Lyons
Minneapolis Invite
Placement Matches (8 Man)
120
12/14
W
DEC 7-1
C. Steele
Council Grove
Minneapolis Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
120
12/14
L
F 0-0 1:45
J. Weller
---
Minneapolis Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
120
12/14
W
DEC 9-3
R. Hockett
---
Minneapolis Invite
Quarterfinals (8 Man)
120
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 0-0 0:59
C. Sare
---
KSHSAA 4A - Abilene Regional
4th Wrestleback (16 Man)
106
02/16
W
F 0-0 2:07
B. Edwards
Concordia
KSHSAA 4A - Abilene Regional
3rd WB (16 Man)
106
02/16
W
MD 9-0
J. Dunn
Hoyt-Royal Valley
KSHSAA 4A - Abilene Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/15
L
DEC 11-5
T. Gastineau
---
KSHSAA 4A - Abilene Regional
Quarterfinals (16 Man)
106
02/15
W
DEC 5-1
T. Cornwell
Topeka-Highland Park
KSHSAA 4A - Abilene Regional
Round 1 (16 Man)
106
01/27
L
DEC 13-6
C. Sare
---
Smoky Valley @ Chapman
Round 1
106
01/12
L
MD 13-2
J. Gay
Topeka Seaman
Bobcat Classic
4th Wrestleback (32 Man)
106
01/11
L
MD 13-0
M. Aldrich
Shawnee Mission East
Bobcat Classic
Quarters & 2nd WB (32 Man)
106
01/11
W
F 0-0 3:47
Q. Fowler
Lawrence Free State
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024