May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Rustyn Joseph
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Beaver
Beaver 2
Beaver High
Beaver JV
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 7-2 2:39
J. Crittenden
Enterprise
2021 UHSAA Boys 2A State Championships
Round 3 - 2nd Wrestleback (16 Man)
2A 138
02/13
W
F 2-0 0:33
W. Francom
---
2021 UHSAA Boys 2A State Championships
Round 2 - 1st WB
2A 138
02/13
L
F 2-0 1:37
B. Webb
Altamont
2021 UHSAA Boys 2A State Championships
Round 1 (16 Man)
2A 138
01/28
W
F 5-0 2:55
C. Bailey
Monticello
UHSAA 2A Division A
Placement Matches (16 Man)
138
01/28
L
F 2-0 1:31
K. Sanchez
---
UHSAA 2A Division A
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/28
W
F 2-1 2:48
S. Bailey
North Summit
UHSAA 2A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/08
W
F 6-0 3:32
K. Reis
---
Canyon View Iron Town Duels
Round 1 (8 Team)
145
01/08
L
F 2-0 1:40
B. Jack
Hurricane
Canyon View Iron Town Duels
Placement Matches (8 Team)
145
01/08
L
DEC 3-0
C. Cook
Provo
Canyon View Iron Town Duels
Round 2 (8 Team)
145
01/08
L
F 2-0 1:22
T. Esplin
Desert Hills
Canyon View Iron Town Duels
Cross Bracket (8 Team)
145
01/07
W
DEC 7-5 SV
L. Degraffenried
---
Millard @ Beaver
Round 1
145
12/30
L
F 6-2 2:49
K. Lewis
---
2A Duels/Round Robins
Round 6
145
12/29
W
DEC 2-1
K. Davenport
Millard
2A Duels/Round Robins
Round 5 (10 Man)
145
12/29
L
F 2-0 0:39
D. Rees
---
2A Duels/Round Robins
Round 4
145
12/29
W
F 7-3 5:22
B. Gardner
Enterprise
2A Duels/Round Robins
Round 3
145
12/29
L
F 12-4
B. Messersmith
---
2A Duels/Round Robins
Round 1
145
12/17
W
F 4-0 2:42
B. Messersmith
Juab
Beaver @ Juab
Round 1
145
12/17
L
DEC 7-0
C. Shaheen
Juab
Beaver @ Juab
Round 1
145
12/12
L
F 2-0 1:04
J. Armstrong
---
Days of Thunder Duals
Champ. Round 1
152
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 7-2 4:00
T. Blackburn
Duchesne
2020 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Round 2
2A 138
02/07
W
F 4-2 2:51
M. Miller
---
2020 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Round 1
2A 138
02/07
L
F 2-0 0:40
K. Huff
---
2020 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Champ Round 1
2A 138
02/01
L
F 10-1 2:28
S. Wright
Beaver
2020 UHSAA 2A Division B
Placement (16 Man)
138
02/01
L
F 2-0 2:00
L. Aguilar
---
2020 UHSAA 2A Division B
4th Wrestleback (16 Man)
138
02/01
W
DEC 9-3
D. Jones
North Summit
2020 UHSAA 2A Division B
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
02/01
W
F 4-1 3:50
L. Hercher
Kanab
2020 UHSAA 2A Division B
2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/31
L
F 2-0 0:48
J. Hall
Enterprise
2020 UHSAA 2A Division B
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/25
L
F 2-0 0:47
E. Terpstra
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Round 5 Friday Cons 4
132
01/25
W
F 7-5 2:42
L. Jiles
Crimson Cliffs High
Enterprise High School Tournament
Round 4 Friday quarter finals and Cons 3
132
01/25
W
F 3-2 0:49
S. Harris
Diamond Ranch Academy
Enterprise High School Tournament
Round 3 Friday Cons 2
132
01/24
L
F 2-0 0:26
B. Messersmith
---
Enterprise High School Tournament
Round 2 Friday Championship 2 and Cons 1
132
01/24
W
F 0-0 3:33
W. Lorentzen
Dixie High School
Enterprise High School Tournament
Round 1 Friday Championship round 1
132
01/17
W
F 9-5 5:30
P. Jackson
Parowan
Parowan @ Beaver
Round 1
132
01/10
L
F 2-0 1:09
C. Johnson
---
Iron Town Duals
Round 5 (10 Team)
132
01/10
L
F 2-0 2:22
X. Shelley
North Sanpete
Iron Town Duals
Round 4 (10 Team)
132
01/10
W
F 2-0 1:37
C. Ballenger
Cheyenne
Iron Town Duals
Round 6 (10 Team)
132
01/10
W
DEC 6-5
T. Haeda
Independent
Iron Town Duals
Round 7 (10 Team)
132
01/10
L
F 2-0 1:19
J. Bonar
---
Iron Town Duals
Round 2 (10 Team)
132
01/10
L
TF 19-4 4:36
H. Anderson
---
Iron Town Duals
Round 3 (10 Team)
132
01/10
L
F 6-5 3:31
H. Bright
Diamond Ranch Academy
Iron Town Duals
Round 1 (10 Team)
132
01/10
L
F 2-0 0:51
J. Maloney
---
Iron Town Duals
Round 8 (10 Team)
132
01/10
W
F 11-0 3:56
T. Batt
Millard
Beaver @ Millard
Round 1
132
01/04
L
F 2-4 2:03
J. Lott
South Summit
2A/3A JV tournament
Round 6 (8 Man)
130-134
01/04
W
F 2-0 1:30
D. Gines
Morgan
2A/3A JV tournament
Round 5 (8 Man)
130-134
01/04
L
F 2-0 1:10
W. Sorenson
---
2A/3A JV tournament
Round 3 (8 Man)
130-134
01/03
L
DEC 6-1
E. Mcghee
---
2A/3A JV tournament
Round 2 (8 Man)
130-134
01/03
W
F 10-4 5:19
R. Lyman
Enterprise
2A/3A JV tournament
Round 1 (8 Man)
130-134
12/07
W
F 2-0 1:07
G. Smith
Lone Peak
Skyhawk Showdown J.V. 2019
Round 5 (6 Man)
138B
12/07
W
DEC 6-0
P. Carly
Salem Hills
Skyhawk Showdown J.V. 2019
Round 4 (6 Man)
138B
12/07
W
F 2-0 0:50
C. Boren
Emery
Skyhawk Showdown J.V. 2019
Round 3 (6 Man)
138B
12/06
W
F 4-0 2:18
Z. Pilcher
Cyprus
Skyhawk Showdown J.V. 2019
Round 2 (6 Man)
138B
12/06
L
F 2-4 2:24
R. Painter
Riverton
Skyhawk Showdown J.V. 2019
Round 1 (6 Man)
138B
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
DEC 6-4 UTB
R. Bosshardt
North Sevier
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Round 1
2A 113
02/08
L
F 2-1 1:12
B. Richins
North Summit
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Champ Round 1
2A 113
02/02
L
FOR 0-0
E. Orion
Altamont
2019 UHSAA 2A Division A
4th Wrestleback (16 Man) Cons semis & 7th & 9th
113
02/02
L
F 2-0 1:04
P. Bollinger
---
2019 UHSAA 2A Division A
3rd WB
113
02/01
L
FOR 0-0
E. Clayburn
---
2019 UHSAA 2A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/12
W
F 4-0 1:41
D. Long
Page
Iron Town JV Tournament
Round 5
120B
01/12
W
F 12-5 3:15
B. Jones
---
Iron Town JV Tournament
Round 3
120B
01/12
W
FOR 0-0
B. Mayo
Salem Hills
Iron Town JV Tournament
Round 2
120B
01/11
W
F 2-1 1:57
D. Green
Page
Iron Town JV Tournament
Round 1
120B
01/05
L
F 2-0 0:59
H. Hopes
Emery
2A/3A Duels Extras
Round 7 (8 Man)
120-122
01/05
W
F 7-1 2:52
H. Mobley
Parowan
2A/3A Duels Extras
Round 6 (8 Man)
120-122
01/05
L
F 4-0 2:52
C. Bird
Duchesne
2A/3A Duels Extras
Round 5 (8 Man)
120-122
01/05
W
F 9-2 2:46
H. Monson
Carbon
2A/3A Duels Extras
Round 4 (8 Man)
120-122
01/05
L
F 2-0 1:35
C. Shaheen
Juab
2A/3A Duels Extras
Round 3 (8 Man)
120-122
01/05
W
MD 13-4
T. Adams
Richfield
2A/3A Duels Extras
Round 2 (8 Man)
120-122
01/04
W
F 2-2 1:23
L. Duran
Gunnison
2A/3A Duels Extras
Round 1 (8 Man)
120-122
12/08
L
F 8-3 3:48
K. Atkin
Panguitch High
Paul Williamson Memorial
Conso Champ
126
12/08
W
F 2-0 1:12
L. Trapp
Piute
Paul Williamson Memorial
Round 5 (12 Man)
126
12/08
L
F 2-0 1:13
K. Wunderlich
Milford High
Paul Williamson Memorial
Round 4 (12 Man)
126
12/08
L
DEC 9-4
K. Atkin
Panguitch High
Paul Williamson Memorial
Round 3 (12 Man)
126
12/08
W
F 4-0 1:58
E. Rose
Cedar High
Paul Williamson Memorial
Round 2 (12 Man)
126
12/01
L
F 1-2 4:17
B. Warren
Spanish Fork
Skyhawk Showdown J.V. 2018
Round 5 (6 Man)
126C
12/01
L
F 2-0 0:52
S. Guymon
Tooele
Skyhawk Showdown J.V. 2018
Round 3 (6 Man)
126C
11/30
L
F 3-0 4:17
C. Thurston
Timpanogos
Skyhawk Showdown J.V. 2018
Round 2 (6 Man)
126C
11/30
L
F 2-0 0:40
Z. Hirschi
Hurricane
Skyhawk Showdown J.V. 2018
Round 1 (6 Man)
126C
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021