Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
eduardo castro
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Pasco
Pasco High School
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
F 0-0 0:10
M. JR
Lake Wales
FHSAA 1A-R3
Round 3 (16 man)
138
02/24
W
FOR 0-0
A. Cine
Sarasota Military Academy
FHSAA 1A-R3
Round 2 (quarters and WB)
138
02/24
L
F 0-0 1:15
J. Casarez
Zephyrhills Christian Academy
FHSAA 1A-R3
Round 1 (16 Man)
138
02/17
L
F 0-0 1:58
A. Robinson
Avon Park
FHSAA 1A-D9
Placement Matches
138
02/17
W
F 0-0 0:51
D. Scott
Frostproof
FHSAA 1A-D9
Round 5 (consi semis)
138
02/17
L
F 0-0 5:21
L. Kimmel
McKeel Academy Of Technology
FHSAA 1A-D9
Round 4 (semis and WB)
138
02/17
W
F 0-0 3:12
D. Irving
Tenoroc
FHSAA 1A-D9
Round 2 (quarters and WB)
138
02/11
L
DEC 8-3
T. Keller
Hanford
4A Region 4 WIAA Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/11
W
MD 12-4
P. Davis
Central Valley
4A Region 4 WIAA Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/11
L
F 0-0
J. Morgan
Winter Haven
Brian Bain Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
02/11
W
F 0-0 4:00
G. Esgar
University
4A Region 4 WIAA Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/11
W
DEC 9-5
A. Robinson
Avon Park
Brian Bain Memorial
2nd Wrestleback (16 Man)
140
02/10
L
F 0-0 3:56
E. Gray
Lakeland Senior
Brian Bain Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
02/10
L
DEC 0-0
Y. Bogatyrev
Mead
4A Region 4 WIAA Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
132
02/10
W
F 0-0 5:24
D. Irving
Tenoroc Senior HS
Brian Bain Memorial
Round 1 (16 Man)
140
02/04
W
F 8-1 2:12
T. Bollinger
Walla Walla
Eastern S Girls Sub-Reg. / 4A MCC Dist
2nd Wrestleback (8 Man)
132
02/04
W
F 4-1 2:33
T. Keller
Hanford
Eastern S Girls Sub-Reg. / 4A MCC Dist
Placement Matches (8 Man)
132
02/04
L
MD 17-3
J. Miranda
---
Eastern S Girls Sub-Reg. / 4A MCC Dist
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/04
W
F 2-0 1:13
R. Shahan
Hanford
Eastern S Girls Sub-Reg. / 4A MCC Dist
Quarterfinals (8 Man)
132
01/21
L
MD 22-8
R. Seemann
Colville
Rumble In the Valley
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/21
W
TF 18-0 4:30
J. Briley
Wenatchee High School
Rumble In the Valley
2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/21
L
F 5-5 5:45
N. Pratt
Riverside
Rumble In the Valley
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/21
W
MD 13-5
M. Chavez
Eisenhower High School
Rumble In the Valley
Round 1 (16 Man)
132
01/13
W
F 2-0 1:09
T. Hall
Sandpoint
River CityDuals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
01/13
W
F 12-3 4:53
J. Gonzalez
Davis
River CityDuals
Quarterfinals (8 Team)
132
01/13
W
F 4-1 2:39
J. Warnick
Medical Lake
River CityDuals
Finals (8 Team)
132
01/13
L
F 6-0 2:39
K. Grigsby
Columbia
River CityDuals
Round 2 (3 Team)
138
12/22
L
F 4-3 4:34
E. Banister
Baker
Pasco BOTW Ind.
Round 2 Champ (32 Man)
138
12/22
W
DEC 6-3
W. Kirkpatrick
Hermiston2
Pasco BOTW Ind.
Round 1 (32 Man)
138
12/21
L
F 2-0 3:41
S. Nash
Sandpoint
Best Of The West
Round 2 (4 Team)
138
12/21
W
DEC 8-2
P. Acevedo
Wenatchee
Best Of The West
Champ - Round 1 (16 Team)
138
12/21
W
F 2-1 1:11
N. Koester
Auburn Mt.View
Best Of The West
Round 3 (4 Team)
138
12/21
W
DEC 9-4
T. Elliott
Washougal
Best Of The West
Round 1 (4 Team)
138
12/21
L
DEC 12-7
J. Miller
Deer Park
Best Of The West
Quarterfinals (16 Team)
138
12/10
L
MD 9-1
Y. Bogatyrev
Mead High School
2016 Inland Empire Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
138
12/10
W
DEC 5-2
O. Robinson
University High School
2016 Inland Empire Tournament
3rd WB
138
12/10
W
DEC 9-5
A. Johnson
Sandpoint High School
2016 Inland Empire Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
138
12/09
L
DEC 8-4
Z. Bowsky
East Valley High School
2016 Inland Empire Tournament
Round 1 (32 Man)
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
F 0-0 1:51
J. Miranda
---
MCC 2016 4A District Wrestling
Placement Matches (8 Man)
132
02/06
W
DEF 0-0
B. Ocampo
Walla Walla
MCC 2016 4A District Wrestling
2nd Wrestleback (8 Man)
132
02/06
W
MD 11-1
B. Salcedo
Walla Walla
MCC 2016 4A District Wrestling
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/06
L
F 0-0 3:35
N. Reyes
Richland
MCC 2016 4A District Wrestling
Quarterfinals (8 Man)
132
01/16
L
DEC 7-2
I. Casey
Peninsula
39th Matman Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/16
W
F 2-0 0:46
G. Bivens
Lake Washington
39th Matman Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/16
L
TF 17-2 5:17
J. Fernandez
Olympic
39th Matman Classic
Round 1 (16 Man)
138
01/15
L
F 0-0 5:01
C. Detmer
Southridge
Southridge @ Pasco
Round 1
138
01/09
L
F 5-0 2:23
Z. Lawson
---
2016 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 4 2nd Chance Pod (5 Man)
132 B
01/09
W
F 2-0 0:33
D. Lattimore
Clark
2016 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 3 2nd Chance Pod (5 Man)
132 B
01/09
L
DEC 6-2
B. Ocampo
Walla Walla
2016 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 1 2nd Chance Pod (5 Man)
132 B
01/08
L
F 8-0 3:45
J. Ross
---
2016 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 2
132
01/08
L
F 4-0 3:17
A. Martin
Eagle
2016 Rollie Lane Invitational
Champ Rnd 1
132
12/04
L
F 4-4 4:00
J. Jackson
Mtn View
2015 Buck`s Bags Duals
Round 1 Pod C
138
12/04
W
DEC 8-4
C. Mendoza
Skyview
2015 Buck`s Bags Duals
Round 3 Pod C
138
12/04
L
F 13-1 2:00
M. Miller
Rocky Mtn
2015 Buck`s Bags Duals
Round 2 Pod C
138
12/04
L
F 8-0 3:26
B. Borden
---
2015 Buck`s Bags Duals
Placement Matches 1-8 Pod C
138
12/04
L
F 9-0 3:51
A. Iorga
Capital
2015 Buck`s Bags Duals
Semis 13th - 16th
138
12/04
L
F 2-4 1:25
C. Eckhart
Fruitland
2015 Buck`s Bags Duals
Placement 13th - 16th
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
L
F 0-0
B. Solis
---
Best Of The West Individual
Champ. Round 1
132
01/03
L
F 4-0 1:46
A. Reed
Meridian
Mountain View JV Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/03
W
DEC 6-5
M. Stefanic
Timberline
Mountain View JV Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/02
W
DEC 6-4 SV
G. Pena
Caldwell
Mountain View JV Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
132
01/02
W
F 4-0 2:40
C. Cabrera
Fruitland
Mountain View JV Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/02
L
F 4-2 6:00
G. Moyes
Nyssa
Mountain View JV Invitational
Round 1 (32 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024