Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Connor Kohn
Results
High School Results
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
4a Philomath
Philomath
Philomath/Alsea
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
W
F 7-0 1:35
C. Newlan
Siuslaw
OWA 4A State Championship
Placing
220
06/26
W
F 2-0 0:43
T. Wells
McLoughlin
OWA 4A State Championship
Round 5
220
06/25
W
F 5-0 1:37
M. Mauck
Banks
OWA 4A State Championship
Round 2
220
06/25
W
F 2-0 1:00
H. Murphy
Marshfield
OWA 4A State Championship
Round 1
220
06/17
W
F 5-0 1:58
C. Newlan
Siuslaw
OSAA 4A Special District 2
Placement (16 Man)
220
06/17
W
F 2-0 1:14
J. Gentry
Siuslaw
OSAA 4A Special District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
06/17
W
F 2-0 0:15
D. Melkvik
Sweet Home
OSAA 4A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
06/10
W
F 2-0 1:00
J. Contreras
Tillamook
Philomath Tournament
Round 3 (6 Team)
220
06/10
W
F 7-0 2:16
M. Mauck
Banks
Philomath Tournament
---
220
06/01
W
F 2-0 0:23
B. Highburger
Elmira / Crow
Region #2 Elmira Duals
Round 1 (3 Team)
220
06/01
W
F 2-2 0:58
C. Newlan
Siuslaw
Region #2 Elmira Duals
Round 2 (3 Team)
220
05/22
W
F 13-0 5:17
S. Renslow
Henley
GFP Central Oregon Official`s Tournament 2021
Round 1 (3 Team)
220
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
DEC 10-5
I. Blackburn
Philomath/Alsea
OSAA/OnPoint State Championships
5th/3rd
4A-195
02/29
W
F 6-2 3:59
K. Zemke
Madras
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Semi
4A-195
02/29
L
TF 18-3 5:42
C. Woodworth
La Grande
OSAA/OnPoint State Championships
Semifinals
4A-195
02/28
W
F 2-0 1:35
R. Pereyda
McLoughlin/Weston McEwen
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters
4A-195
02/28
W
F 4-2 2:53
L. Nelson
Seaside
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
4A-195
02/22
W
F 5-0 2:51
I. Howerton
Sweet Home
OSAA 4A Special District 2
3rd Place
195
02/22
W
F 2-0 1:29
C. Crawford
Sweet Home
OSAA 4A Special District 2
Consolation Semi Finals
195
02/22
L
F 6-5 5:28
N. Brown
Elmira/Crow
OSAA 4A Special District 2
Semi Finals
195
02/21
W
F 2-0 0:40
T. Bradley
Cascade
OSAA 4A Special District 2
Champ 2 (Quarters)
195
02/06
W
F 2-0 0:23
G. Ochoa
Cascade
OWC Duals
Round 5 (6 Team)
195
02/06
W
F 3-0 1:14
I. Howerton
Sweet Home
OWC Duals
Round 4 (6 Team)
195
02/02
L
DEC 11-8
N. Brown
Elmira
Cottage Grove Invitational
Finals
195
02/01
W
F 6-2 2:21
D. Ruiz
Grants Pass
Cottage Grove Invitational
Semis
195
02/01
W
F 3-4 3:10
K. Zemke
Madras
Cottage Grove Invitational
Round 6
195
01/31
W
FOR 0-0
C. Simpson
Cottage Grove
Cottage Grove Invitational
Round 4
195
01/31
W
TF 15-0 4:08
E. Seaders
Corvallis
Cottage Grove Invitational
Round 2
195
01/24
L
DEC 9-2
C. Strauss
---
Mid-Valley Classic 2020
Placement Matches (8 Man)
195
01/24
W
F 2-2 1:51
G. Knox
Harrisburg
Mid-Valley Classic 2020
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/24
W
F 7-0 1:27
E. Seamster
Southridge
Mid-Valley Classic 2020
Quarterfinals (8 Man)
195
01/17
W
F 2-0 0:46
T. Wells
4a McLoughlin/Weston-McEwen/Griswold
Oregon Classic HS 2020
Round 3 (4 Team)
220
01/17
W
F 2-0 1:26
T. Hagen
4a Tillamook
Oregon Classic HS 2020
Round 2 (4 Team)
195
01/17
W
F 7-1 3:06
J. Turner
4a Estacada
Oregon Classic HS 2020
Round 1 (4 Team)
195
01/12
W
F 0-0 0:30
Z. McDonough
Riverside
2020 Santiam Christian Screamin` Eagle
Placement (16 Man)
220
01/11
W
F 0-0 0:23
A. Hunsaker
Sprague
2020 Santiam Christian Screamin` Eagle
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/04
L
DEC 10-9
W. Powell
Oakland
King of the Hill
Placement Matches (8 Man)
220
01/04
W
F 0-0 0:50
E. Cortess
Gervais
King of the Hill
Semis & 1st WB (8 Man)
220
01/04
W
F 0-0 1:42
S. Cyler
Oakland
King of the Hill
Quarterfinals (8 Man)
220
12/28
W
F 0-0 1:06
C. O`Brien
Corvallis
Dale Mosbaugh Memorial Benton County Championships
Finals (2 Man)
220
12/21
W
F 2-2 0:31
N. Winsor
Estacada
Molalla Mayhem 2019 Varsity
Finals
220
12/21
W
F 2-0 0:58
A. Shepard
Molalla
Molalla Mayhem 2019 Varsity
Semis & 1st WB (8 Man)
220
12/08
W
F 2-2 1:58
L. Byer
Crescent Valley
Perry Burlison Tournament
Placement Matches (16 Man)
220
12/07
W
FOR 0-0
J. Jimenez
Lebanon
Perry Burlison Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
220
12/07
W
F 11-8 3:44
C. Brickey
Myrtle Point
Perry Burlison Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/07
W
F 9-0 4:21
H. Hilderbrand
Crook County
Perry Burlison Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
220
12/07
L
DEC 16-11
C. Hise
---
Perry Burlison Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/07
W
F 8-0 0:47
J. Smith
Tigard
Perry Burlison Tournament
Round 1 (16 Man)
220
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 11-4 5:29
J. Acevedo
Newport
Oregon West Duals
Round 3 (6 Team)
195
02/02
W
F 2-2 1:23
G. Sandefur
Stayton
Oregon West Duals
Round 1 (6 Team)
195
02/02
L
F 2-0 0:41
N. Rice
Sweet Home
Oregon West Duals
Round 4 (6 Team)
195
02/02
L
F 2-0 0:35
M. Christman
---
Oregon West Duals
Round 5 (6 Team)
195
01/26
W
F 4-3 1:49
R. Brumble
Phoenix
Cottage Grove Invitational
5/3
195
01/26
W
F 6-4 2:58
D. Bright
Gold Beach
Cottage Grove Invitational
Cons Semi
195
01/26
L
DEC 6-4
J. Brecht
Douglas
Cottage Grove Invitational
Round 5
195
01/25
W
F 2-0 1:43
O. Piza
Madras
Cottage Grove Invitational
Round 3
195
01/25
W
F 0-2 0:13
D. Greenwood
Henley
Cottage Grove Invitational
Round 2
195
01/18
L
MD 13-2
C. Woodworth
---
Oregon Classic HS 2019
---
195
01/18
W
F 8-8 5:45
M. Clark
---
Oregon Classic HS 2019
Quarterfinals (8 Team)
195
01/18
W
F 2-0 1:48
A. Nichols
4a Banks
Oregon Classic HS 2019
---
195
01/18
W
F 2-0 0:30
H. Guzman
4a North Marion
Oregon Classic HS 2019
---
195
01/12
L
F 0-0 4:38
W. Simmons
---
2019 Santiam Christian Screamin` Eagle
Placement (16 Man)
195
01/12
W
F 0-0 1:05
C. Boen
Kennedy
2019 Santiam Christian Screamin` Eagle
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
01/05
W
DEC 15-12
B. Lutz
---
King of the Hill
1st & 3rd (16 Man)
220
01/05
W
F 0-0 3:34
J. North
Central Linn
King of the Hill
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/05
W
F 0-0 2:57
N. Knight
Douglas / Camas Valley
King of the Hill
round 2
220
12/08
W
F 0-0
C. Cook
---
Scio Holiday Wrestling Tournament
1st & 3rd (16 Man)
195
12/08
W
F 0-0
R. Zimmerman
Scio
Scio Holiday Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/08
W
F 0-0
J. Adair
Taft
Scio Holiday Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
MD 16-5
T. LeClaire
Madras
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Last Friday Conso
4A-170
02/16
W
DEC 11-6
W. Singleton
---
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Conso Full Round
4A-170
02/16
L
MD 14-0
C. Woodworth
---
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Full Round
4A-170
02/11
L
MD 11-0
W. Singleton
---
OSAA 4A Special District 2
Placement (16 Man)
170
02/10
W
F 3-10 3:46
Z. Culver
Yamhill-Carlton
OSAA 4A Special District 2
Cons. Semis (16 Man)
170
02/10
W
DEC 6-4
C. Dickerson
Stayton
OSAA 4A Special District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/09
W
F 4-2 1:00
D. Talbott
Yamhill-Carlton
OSAA 4A Special District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/09
L
DEC 8-7
A. Mettle
Newport
OSAA 4A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
02/09
W
F 2-0 0:31
O. Armstrong
Cottage Grove
OSAA 4A Special District 2
Round 1 (16 Man)
170
01/27
L
F 7-4 3:35
T. LeClaire
Madras
Cottage Grove Invitational
5/3
170
01/27
W
F 2-9 3:26
D. Swenson
Cottage Grove
Cottage Grove Invitational
Round 5
170
01/26
W
F 2-0 0:45
A. Hinojosa
Liberty
Cottage Grove Invitational
Round 3
170
01/26
W
F 2-0 1:49
E. Galatioto
Phoenix
Cottage Grove Invitational
Round 2
170
01/06
L
F 0-0 0:46
P. Johnson
---
2018 Santiam Christian Screamin` Eagle
Placement (16 Man)
182
01/06
L
TF 17-2
Z. Esplin
---
2018 Santiam Christian Screamin` Eagle
Cons. Semis (16 Man)
182
01/06
W
F 0-0 2:57
R. Imal
Scio
2018 Santiam Christian Screamin` Eagle
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/06
L
TF 18-2 5:00
I. Butler
Siletz Valley
2018 Santiam Christian Screamin` Eagle
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/06
W
F 0-0 1:41
S. Garcia
Corvallis
2018 Santiam Christian Screamin` Eagle
Round 1 (16 Man)
182
01/01
W
F 0-0 1:33
A. Murphree
Philomath High School
Benton County Championships
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/01
W
F 0-0 2:41
S. Garcia
Corvallis High School
Benton County Championships
Placement Matches (8 Man)
182
01/01
W
F 0-0 0:30
D. McGirl
Corvallis High School
Benton County Championships
Quarterfinals (8 Man)
182
01/01
L
MD 12-4
B. Love
Crescent Valley High School
Benton County Championships
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/21
L
TF 15-0 4:57
J. Fostveit
Taft High School
2017 Gladstone Invitational
Placement Matches (16 Man)
182
12/21
W
F 5-2 2:33
Z. Howell
Rex Putnam High School
2017 Gladstone Invitational
Round 4 (16 Man)
182
12/21
L
MD 14-4
M. Thorne
Elmira High School
2017 Gladstone Invitational
Round 3 (16 Man)
182
12/21
W
F 3-0 1:00
I. Brister
Jefferson High School
2017 Gladstone Invitational
Round 2 (16 Man)
182
12/21
L
F 7-2 3:39
K. Jones
Sutherlin High School
2017 Gladstone Invitational
Round 1 (16 Man)
182
12/10
L
F 0-0 2:44
B. Stearns
Philomath
2017 Scio Holiday Tournament
Placement (16 Man)
195
12/09
W
F 0-0 1:46
Z. Burr
Amity
2017 Scio Holiday Tournament
Semis
195
12/09
W
F 0-0 0:36
C. Byrum
Taft
2017 Scio Holiday Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
12/02
L
F 10-0 2:30
C. Ball
Evergreen
Perry Burlison Wrestling Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/02
W
F 5-0 1:21
L. Baird
Sweet Home
Perry Burlison Wrestling Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
195
12/02
L
F 2-2 2:44
C. leach
---
Perry Burlison Wrestling Classic
Round 1 (16 Man)
195
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024