Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jarod Phillips
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2013-2014
2012-2013
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 2-0 0:45
E. Sherman
Crete
NSAA - Class B - District 3
WB
132
02/15
W
DEC 6-3
S. Stopak
---
NSAA - Class B - District 3
Semis
132
02/15
W
F 2-0 0:55
C. Rodriguez
Schuyler
NSAA - Class B - District 3
Conso 2 (16) & Conso 1 (8)
132
02/15
L
F 5-0 0:59
K. Sok
Northwest
NSAA - Class B - District 3
Quarterfinals (16 & 8) & 1st WB- 16
132
02/08
L
MD 12-2
E. Sherman
Crete
Central Conference Tournament
Finals
132
02/08
W
MD 13-4
L. SaBell
Aurora
Central Conference Tournament
Cons Semis
132
02/08
L
MD 12-2
H. Logston
Holdrege
Central Conference Tournament
Semis
132
02/08
W
DEC 7-4
E. Sherman
Crete
Central Conference Tournament
Qtrs
132
02/07
L
DEC 6-2
D. Schaad
Columbus Lakeview
Seward @ Columbus Lakeview
Round 1
132
01/31
L
F 8-0 3:40
H. Logston
Holdrege
Holdrege @ Seward
Round 1
132
01/31
W
F 7-4 3:28
D. Rush
Boys Town
Boys Town @ Seward
Round 1
132
01/25
W
DEC 5-3
R. Dickey
Gross Catholic
Plattsmouth Varsity Invite
6th Rd, Placement
132
01/25
L
DEC 13-6
B. Hoffman
Bellevue East
Plattsmouth Varsity Invite
5th Rd
132
01/25
L
TF 18-1 3:27
D. Shearer
Auburn
Plattsmouth Varsity Invite
4th Rd
132
01/25
W
F 3-0 3:54
Z. McDonald
Blair
Plattsmouth Varsity Invite
Quarters, 1st Rd 6
132
01/18
L
DEC 13-8
C. Stelter
Lincoln Christian
Neb City Duals
Round 1 (4 Team)
132
01/18
L
F 2-0 2:49
A. Christiansen
Nebraska City JV
Neb City Duals
Round 2 (4 Team)
126
01/18
L
F 2-11 2:48
C. Schaeffer
Waverly
Neb City Duals
Round 3 (4 Team)
132
01/18
L
DEC 13-6
R. Mastas
York
Neb City Duals
Semis (4 Team)
132
12/14
L
FOR 0-0
J. Reid
Ralston
Crete Invite
Round 6
126
12/14
L
DEC 6-1
C. Lambert
Ashland-Greenwood
Crete Invite
Round 5
126
12/14
W
F 2-0 0:54
S. Hayek
Wilber-Clatonia
Crete Invite
Round 4
126
12/14
W
F 2-0 0:43
A. Johnson
Tri County
Crete Invite
Round 3 (16 Man)
126
12/14
L
F 12-0 4:59
L. Pietzyk
Syracuse
Crete Invite
Round 2
126
12/14
W
TF 16-0 4:05
J. Dightman
Thayer Central
Crete Invite
Round 1 (16 Man)
126
12/07
L
F 4-1 0:55
D. Gilliland
Adams Central
Cozad Invitational
Semis (8 & 16), 3rd & 1st Cons., 2nd RR (4)
132
12/07
L
DEC 3-0
R. Lazo
Lexington
Cozad Invitational
Quarterfinals (8 & 16), 1st Cons. (16), 1st RR (4)
132
12/06
L
F 2-0 1:27
A. Red
York
York @ Seward
Round 1
132
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 6-5
C. Wrehe
---
2013 NSAA Championships
1st Wrestleback
B120
02/14
L
F 8-0 5:43
K. Francois
Nebraska City
2013 NSAA Championships
Round 1 (16 Man)
B120
02/09
L
F 2-0 0:31
D. Gilliland
Adams Central
NSAA - Class B - District 3
Finals
120
02/09
W
F 3-2 4:06
L. Sudbeck
Pierce
NSAA - Class B - District 3
WB
120
02/09
W
DEC 7-4
C. Shanno
Boone Central/Newman Grove
NSAA - Class B - District 3
Semis
120
02/09
W
F 14-2 4:26
R. Nichols
Crete
NSAA - Class B - District 3
Conso 2 (16) & Conso 1 (8)
120
02/08
L
F 11-1 2:38
D. Gilliland
Adams Central
NSAA - Class B - District 3
Quarterfinals (16 & 8) & 1st WB- 16
120
02/02
L
DEC 10-6
T. Vanderheiden
Aurora
Central Conference Meet
Cons Semis
120
02/02
L
MD 12-0
J. Dickinson
Central City
Central Conference Meet
Semis
120
02/02
W
F 4-0 3:14
R. Nichols
Crete
Central Conference Meet
Qtrs
120
02/01
L
DEC 10-3
L. Rodehorst
Columbus Lakeview
Columbus Lakeview @ Seward
Round 1
126
01/26
W
F 12-2 3:55
S. Weston
Papillion La Vista High School
Monarch Duals
Round 3 (8 Team)
126
01/26
L
DEC 6-4
A. Boldt
Elkhorn
Monarch Duals
Round 1 (8 Team)
120
01/26
W
F 7-10 5:56
G. Weyhrich
Fremont
Monarch Duals
Placement Matches (8 Team)
120
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022