Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
TRAVIS JENSEN
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
F 2-0 0:35
J. Stier
Bennington
NSAA Class B Sub-District 1A
Round 3 (Consi Semis)
285
02/06
L
F 2-0 0:21
G. Bailey
Nebraska City
NSAA Class B Sub-District 1A
Round 1 (Quarters)
285
01/30
L
F 2-0 1:17
B. Moore
---
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Semis
285
01/30
L
F 2-0 0:09
R. Thomsen
---
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Round 2
285
01/30
W
F 9-10 5:13
B. Kjar
---
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Round 1
285
01/29
L
F 3-0 3:34
G. Fraher
Guardian Angels Central Catholic
Mid State Conference
Round 5
285
01/29
W
DEC 6-3
B. Armstrong
Wayne
Mid State Conference
Round 4
285
01/28
W
F 2-1 1:41
L. Schafer
Wayne
Mid State Conference
Round 3
285
01/28
L
F 4-1 1:27
D. Rose
Boone Central/Newman Grove
Mid State Conference
Round 2
285
01/23
L
DEC 8-4
D. Garcia
Schuyler
Plattsmouth Varsity Invitational 2021
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/23
L
F 12-5 1:42
D. Hernandez
Ralston
Plattsmouth Varsity Invitational 2021
Quarterfinals (8 Man)
285
01/21
L
F 2-0 1:02
I. Wilcox
Norfolk Catholic
NC, Pierce, BC Triangular
Round 1 (3 Team)
285
01/21
L
F 2-0 0:20
D. Zlomke
Battle Creek
NC, Pierce, BC Triangular
Round 2 (3 Team)
285
01/16
L
F 2-0 0:33
G. Bailey
Central City
Northwest Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
285
01/16
L
F 6-1 2:34
Z. Protaskey
Elkhorn North
Northwest Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
285
01/09
L
F 5-0 2:46
B. McGlothlin
---
Millard South Varsity Invitational
Round 5
285
01/09
L
F 2-0 0:35
P. Welch
Bellevue East
Millard South Varsity Invitational
Round 3
285
01/09
L
F 2-0 0:30
N. Olafson
Millard South
Millard South Varsity Invitational
Round 1
285
01/02
L
F 2-0 2:09
C. Koenig
West Point-Beemer
Pierce Invite
Round 4
285
01/02
W
F 6-2 4:37
E. Hintz
Battle Creek
Pierce Invite
Round 3
285
01/02
W
F 2-2 3:40
A. Gubbels
Quad County Northeast
Pierce Invite
Round 2
285
01/02
L
F 0-0 0:06
R. Johnsen
---
Pierce Invite
Round 1
285
12/19
L
F 2-0 0:29
J. Hagedorn
West Point-Beemer
Osmond Invite
Round 5
285
12/19
W
DEC 10-6
B. Hrbek
Niobrara Verdigre
Osmond Invite
Round 4
285
12/19
L
F 3-2 2:24
P. Arnold
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 2
285
12/19
L
F 2-0 2:59
A. Koehlmoos
St. Mary`s
Osmond Invite
Round 1
285
12/18
L
F 2-0 1:52
T. Shabram
---
O`Neill vs. Pierce
Round 1
285
12/12
L
F 2-0 0:46
R. Gleason
Pierce
2020 NBC Invite
Round 4
285
12/12
W
F 4-0 1:45
J. Brezina
Aquinas Catholic
2020 NBC Invite
Round 3
285
12/12
L
F 2-0 0:42
Z. McGee
Logan View
2020 NBC Invite
Round 2
285
12/12
W
F 4-0 1:18
T. Krejci
Louisville
2020 NBC Invite
Round 1
285
12/05
L
F 3-2 2:28
T. Shabram
O`Neill High School
O`Neill Invite
Round 3
HWT
12/05
L
F 2-0 0:36
D. Rose
Boone Central/Newman Grove
O`Neill Invite
Round 1
HWT
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 2-0 0:55
D. Larsen
---
2020 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
195
02/08
L
F 2-0 0:39
E. Morara
Hastings
2020 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
195
02/07
L
F 2-0 0:57
N. Shabram
O`Neill
Mid State Conference
Cons. 3 (16)
195
02/06
W
F 3-3 1:52
C. Knobbe
Guardian Angels Central Catholic
Mid State Conference
Cons. 2 (16)
195
02/06
L
F 9-4 3:53
C. Arens
Norfolk Catholic
Mid State Conference
Quarterfinals and RR1
195
02/01
L
F 5-0 0:56
K. Grenier
O`Neill
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Round 3
195
02/01
L
F 2-0 0:43
R. Thomsen
St. Paul
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Round 1
195
01/24
L
F 2-0 1:11
M. Escamilla
---
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 4 (10 Team)
195
01/24
L
F 4-1 0:56
D. Bogard
Amherst
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Placement
195
01/24
L
F 9-1 3:03
G. Drumheller
Kearney Catholic
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 2 (10 Team)
195
01/24
L
F 7-0 3:25
J. Ottis
Battle Creek
Pierce @ Battle Creek
Round 1
195
01/24
L
F 2-2 1:16
C. Arens
Norfolk Catholic
Norfolk Catholic vs. Pierce
Round 1
195
01/17
L
F 5-0 0:42
C. Gale
---
Plainview @ Pierce
Round 1
195
01/07
W
F 2-5 3:09
C. Arens
Norfolk Catholic
Wisner-Pilger JV Tournament
Round 3 (4 Man)
195
01/07
L
F 2-0 1:02
D. Jerez
Schuyler
Wisner-Pilger JV Tournament
Round 2 (4 Man)
195
01/06
L
F 7-1 3:37
J. Ottis
Battle Creek
Wisner-Pilger JV Tournament
Round 1 (4 Man)
195
01/04
L
F 0-0 2:23
K. Casey
Quad County Northeast
Pierce Invite
Round 3
195
01/04
L
F 2-0 3:09
D. Bosveld
North Bend Central
Pierce Invite
Round 1
195
12/21
W
F 5-0 1:33
E. Brandt
Niobrara Verdigre
Osmond Invite
Round 6
220
12/21
L
F 2-0 0:40
D. Kuehler
---
Osmond Invite
Round 3
220
12/21
L
F 3-0 3:12
P. Arnold
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 2
220
12/14
L
F 2-0 0:14
T. Warner
Arlington
2019 NBC Wrestling Invite
Round 4
220
12/14
W
F 4-0 1:46
C. Harrifeld
Johnson County Central
2019 NBC Wrestling Invite
Round 3
220
12/14
L
F 2-0 0:37
N. Schultz
Aquinas Catholic
2019 NBC Wrestling Invite
Round 2
220
12/13
L
F 0-0 1:32
N. Shabram
O`Neill
O`Neill JV Invite
Round 1
220
12/13
W
F 0-0 3:32
M. Cuhel
O`Neill
O`Neill JV Invite
Round 5
220
12/13
W
F 0-0 0:53
H. Butts
O`Neill
O`Neill JV Invite
Round 3
220
12/07
W
F 1-0 5:08
I. Uma
Boone Central/Newman Grove
O`Neill JV Invite
Round 2
195
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
F 2-0 0:52
C. Hogan
Omaha Westside
Boone Central JV Meet
Round 2 (3 Man)
170
01/26
L
F 0-0 2:27
B. Peetz
St Paul
Boone Central JV Meet
Round 1 (3 Man)
170
01/19
L
F 9-1 1:37
T. Bellar
Clearwater-Orchard
Neligh-Oakdale Invitational
Round 5
170
01/19
L
F 2-0 0:30
K. Pofahl
---
Neligh-Oakdale Invitational
Round 2
170
01/12
L
F 5-0 2:50
G. Chohon
Niobrara/Verdigre
Battle Creek Invitational
Round 4
170
01/12
L
F 2-0 0:21
B. Zimmerer
---
Battle Creek Invitational
Round 2
170
01/05
L
F 2-0 0:33
J. Haase
Lincoln Christian
Aquinas Invitational
Round 2
170
01/05
L
F 4-0 0:55
S. Pohlman
Stanton
Aquinas Invitational
Round 1
170
12/31
L
F 7-0 3:21
Y. Arellanes
Crofton-Bloomfield
Pierce Invite
Round 3
170
12/31
L
F 5-0 1:51
Z. Paasch
West Point-Beemer
Pierce Invite
Round 2
170
12/31
L
F 6-2 1:02
C. Meier
Guardian Angels Central Catholic
Pierce Invite
Round 1
170
12/15
L
F 2-0 0:15
B. Zimmerer
---
Osmond Invite
Round 3 (8 Man)
170
12/15
L
F 2-0 0:35
N. Ramirez
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
170
12/15
L
F 2-0 0:41
I. Felgate
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
170
12/14
L
F 6-2 0:29
B. Schaecher
Elkhorn Valley
Elkhorn Valley vs. Pierce
Round 1
182
12/14
L
F 5-0 0:57
E. Sanchez
O`Neill
O`Neill/EV/Pierce/BC Quad
Champ. Round 1
182
12/08
L
F 9-3 4:51
A. Obershaw
North Bend Central
2018 NBC Wrestling Invite
Round 3
182
12/08
L
F 2-0 1:24
L. Booth
Logan View
2018 NBC Wrestling Invite
Round 1
182
12/05
L
F 14-4 3:51
Y. Arellanes
Crofton-Bloomfield
Pierce vs. Crofton-Bloomfield vs. Bon Homme/Scotland/Avon
Champ. Round 1
182
12/05
L
F 2-0 0:28
J. Gall
---
Pierce vs. Crofton-Bloomfield vs. Bon Homme/Scotland/Avon
Champ. Round 1
182
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-0 0:11
H. Thonen
Conestoga
NSAA - Class C District. 1
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/09
W
DEF 0-0
E. Rickords
Lincoln Lutheran
NSAA - Class C District. 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/09
L
F 2-0 0:23
D. Zoucha
Malcolm
NSAA - Class C District. 1
Round 1 (16 Man)
160
02/03
L
F 2-0 0:13
H. Hegge
Crofton
Norfolk Catholic Invite
Round 3 2nd wrestleback 16
160
02/03
L
F 14-0 1:11
C. Shaw
O`Neill
Norfolk Catholic Invite
Round 1 (16 Man)
160
02/02
W
DEC 8-3
E. Ruzicka
Niobrara/Verdigre
PENDER DUAL TOURNAMENT
Round 4 (6 Team)
152
02/02
L
F 12-1 2:23
A. Stammer
Oakland-Craig
PENDER DUAL TOURNAMENT
Round 3 (6 Team)
160
02/02
L
F 2-0 0:11
W. Messerlie
Ponca
PENDER DUAL TOURNAMENT
Round 5 (6 Team)
160
01/20
L
F 2-0 0:12
K. Fiala
Aurora
Aurora Duals
Round 1 (6 Team)
160
01/13
L
F 7-1 1:25
C. wathor
Randolph
Battle Creek Invitational 2018
Round 4
160
01/13
L
F 4-1 0:55
S. Pohlman
Stanton
Battle Creek Invitational 2018
Round 3
160
01/12
L
F 2-0 0:22
D. Bolling
Plainview
Plainview @ Pierce
Round 1
160
12/30
L
F 2-0 0:21
N. Emerson
Pierce
Pierce Invite
Round 3
152
12/30
L
F 5-0 0:23
T. Korth
Hartington Cedar Catholic
Pierce Invite
Round 2
152
12/30
L
F 0-0 0:24
E. Mullally
North Bend Central
Pierce Invite
Round 1
152
12/16
L
F 2-0 0:14
J. Kuhlman
---
Osmond Invite
Placement Matches (8 Man)
160
12/16
L
F 2-0 0:14
L. Ames
---
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
160
12/16
L
F 2-0 0:15
C. Christensen
Wakefield
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
160
12/09
L
F 0-0 0:11
K. Wilkins
Arlington
NBC Invite
Round 3
160
12/09
L
F 2-0 0:18
C. Caneva
Lincoln Christian
NBC Invite
Round 1
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024