Today · 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
May 4-5, 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
May 4, 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
May 4-5, 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
May 4-5, 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Bryce Zimmerer
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2016-2017
2015-2016
2012-2013
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 4-2 5:40
N. Scott
Randolph
2019 NSAA State Championships
Championship Finals
D170
02/16
W
DEC 6-1
J. Potts
---
2019 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
D170
02/14
W
TF 15-0 5:21
T. McGill
---
2019 NSAA State Championships
Quarterfinals
D170
02/14
W
DEC 3-0
K. Pofahl
---
2019 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
D170
02/09
W
DEC 6-3
C. Samuelson
Palmer
NSAA Class D District 3
Placements
170
02/09
W
DEC 4-1
T. Schumacher
Howells-Dodge
NSAA Class D District 3
Consi Semi
170
02/09
L
DEC 3-2
N. Scott
Randolph
NSAA Class D District 3
Semis and WB5
170
02/09
W
F 8-0 1:09
T. Stewart
Scribner-Snyder
NSAA Class D District 3
Quarters and WB3
170
01/26
W
DEC 1-0
N. Scott
Randolph
Plainview Invite
Round 6
170
01/26
W
F 2-0 0:23
A. Solorzano
Osmond
Plainview Invite
Round 4
170
01/26
W
TF 15-0 2:31
D. Spann
Wayne
Plainview Invite
Round 2
170
01/26
W
F 5-0 0:55
L. Schumer
Laurel-Concord/Coleridge
Plainview Invite
Round 1
170
01/18
L
DEC 5-1
N. Scott
Randolph
Lewis & Clark Conference
Round 5
170
01/17
W
F 4-0 0:48
L. Schumer
Laurel-Concord/Coleridge
Lewis & Clark Conference
Round 1
170
01/12
L
DEC 5-3
N. Scott
Randolph
Battle Creek Invitational
Finals
170
01/12
W
MD 12-1
T. Schumacher
Howells/Dodge
Battle Creek Invitational
Round 5
170
01/12
W
F 4-0 0:36
G. Chohon
Niobrara/Verdigre
Battle Creek Invitational
Round 3
170
01/12
W
F 2-0 0:21
T. Jensen
---
Battle Creek Invitational
Round 2
170
01/11
W
F 7-1 0:43
M. Middendorf
Norfolk Catholic
Norfolk Catholic @ Creighton
Round 1
182
01/05
W
MD 9-1
C. Ratkovec
East Butler
Wisner-Pilger Invitational
Round 6
170
01/05
W
TF 15-0 5:30
T. Schumacher
Howells-Dodge
Wisner-Pilger Invitational
Round 4
170
01/05
W
F 2-0 0:23
D. Boetel
Ralston
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
170
12/21
W
F 2-0 0:41
A. Pokorny
---
Creighton @ Clearwater/Orchard
Round 1
170
12/19
W
DEC 5-1
N. Scott
Randolph
Creighton Invite 2018
Finals
170
12/19
W
TF 16-0 4:48
M. Peterson
---
Creighton Invite 2018
Semis
170
12/18
W
F 8-0 0:45
T. Croghan
Battle Creek
Creighton Invite 2018
Round 2
170
12/18
W
F 2-0 0:08
E. Ruzicka
Niobrara/Verdigre
Creighton Invite 2018
Round 1
170
12/15
W
F 2-0 0:09
E. Pavlik
Creighton
Osmond Invite
Placement Matches (8 Man)
170
12/15
W
F 2-0 0:15
T. Jensen
Pierce
Osmond Invite
Round 3 (8 Man)
170
12/15
W
F 2-0 0:32
I. Felgate
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
170
12/15
W
F 9-1 1:01
N. Ramirez
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
170
12/14
W
F 8-0 1:03
H. Wheeler
Wayne
Wayne @ Creighton
Round 1
170
12/08
W
MD 11-0
A. Hanner
Kingsley-Pierson
2018 Westerner Invitational
1st & 3rd (12 Man)
170
12/08
W
F 0-0 1:49
J. Drake
Westwood
2018 Westerner Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
170
12/08
W
F 2-0 0:48
D. Jones
Sheldon South O`Brien
2018 Westerner Invitational
Quarterfinals (12 Man)
170
12/07
W
F 11-0 2:51
T. Weber
Boone Central/Newman Grove
Creighton @ Boone Central/Newman Grove
Round 1
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
DEC 6-0
J. Cox
Mullen
2017 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
145
02/25
L
F 2-0 0:40
M. Diederich
Southwest
2017 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
145
02/18
W
DEC 6-1
r. nichols
---
2017 NSAA State Championships
3rd and 5th Place
D145
02/18
L
DEC 4-2 SV
J. Judge
West Holt
2017 NSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
D145
02/18
W
DEC 5-2
T. Baasch
Amherst
2017 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
D145
02/17
W
DEC 3-0
N. Scott
Randolph
2017 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
D145
02/16
L
F 2-2 1:43
J. Elge
Nebraska Christian
2017 NSAA State Championships
Quarterfinals
D145
02/16
W
DEC 9-3
r. nichols
---
2017 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
D145
02/11
W
MD 9-1
S. Simants
---
NSAA - Class D - District 1
1st & 3rd (16 Man)
145
02/11
W
TF 15-0 4:44
K. Pofahl
Neligh-Oakdale
NSAA - Class D - District 1
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/11
L
F 2-0 5:42
C. Aschoff
Plainview
NSAA - Class D - District 1
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/10
W
MD 9-1
S. Simants
---
NSAA - Class D - District 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/10
W
F 5-1 1:25
T. Schumacher
Howells-Dodge
NSAA - Class D - District 1
Round 1 (16 Man)
145
01/28
W
DEC 3-2 TB1
D. Hupp
---
Plainview Invite
Round 6
145
01/28
W
DEC 7-1
C. Shoemaker
Ord
Plainview Invite
Round 5
145
01/28
L
DEC 3-0
C. Aschoff
Plainview
Plainview Invite
Round 4
145
01/28
W
DEC 3-1
N. Scott
Randolph
Plainview Invite
Round 2
145
01/28
W
F 2-0 0:22
S. Keiser
Wayne
Plainview Invite
Round 1
145
01/21
L
DEC 5-1
J. Judge
West Holt
Neligh-Oakdale Invitational
1st/2nd
145
01/21
W
DEC 5-2
J. McFarland
---
Neligh-Oakdale Invitational
Round 6
145
01/21
W
F 2-0 0:21
T. Shoemaker
St. Mary`s
Neligh-Oakdale Invitational
Round 4
145
01/21
W
F 2-0 0:13
T. Zimmerman
Clarkson/Leigh
Neligh-Oakdale Invitational
Round 2
145
01/20
L
DEC 3-1
C. Aschoff
Plainview
Lewis & Clark Conference Tournament
Round 5
145
01/19
W
MD 11-0
C. Krusemark
---
Lewis & Clark Conference Tournament
Round 4
145
01/19
W
F 2-0 0:09
C. Stanley
Laurel-Concord/Coleridge
Lewis & Clark Conference Tournament
Round 3
145
01/19
W
MD 14-0
I. Verzani
Wakefield
Lewis & Clark Conference Tournament
Round 2
145
01/19
W
DEC 3-1
N. Scott
Randolph
Lewis & Clark Conference Tournament
Round 1
145
01/14
W
DEC 7-2
N. Scott
Randolph
Battle Creek Invite 2017
Finals
145
01/14
W
DEC 3-1
J. McFarland
---
Battle Creek Invite 2017
Round 5
145
01/14
W
TF 16-1 3:56
D. Tegeler
Battle Creek
Battle Creek Invite 2017
Round 4
145
01/14
W
F 6-0 1:00
P. Hausmann
Norfolk Reserves
Battle Creek Invite 2017
Round 3
145
01/14
W
F 9-0 1:58
T. Schumacher
Howells/Dodge
Battle Creek Invite 2017
Round 2
145
01/07
L
DEC 5-2
D. Bohac
East Butler
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 6
145
01/07
W
DEC 4-2
B. Wardman
North Bend Central
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 4
145
01/07
W
TF 15-0 2:32
W. Tripp
Ralston
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 2
145
12/22
W
F 5-0 1:10
I. Verzani
Wakefield
Wayne Blue Machine Tournament
1st & 3rd (16 Man)
145
12/22
W
F 8-0 1:33
B. Peters
Pierce
Wayne Blue Machine Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/22
W
F 2-0 0:58
S. Keiser
Wayne
Wayne Blue Machine Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/16
W
TF 16-0 3:00
S. Keiser
Wayne
Wayne @ Creighton
Round 1
145
12/10
W
DEC 8-1
E. Marx
Elk Point-Jefferson
2016 Westerner Invitational
WB 16 man
145
12/10
L
MD 12-1
A. Rozeboom
Rock Valley
2016 Westerner Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/10
W
DEC 7-1
A. Donnelly
Westwood
2016 Westerner Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/09
L
F 4-4 4:19
G. Cornwell
Boone Central/Newman Grove
Creighton @ Boone Central/Newman Grove
Round 1
152
12/03
L
DEC 5-0
C. Aschoff
Plainview
Creighton Invite 2016
Finals
145
12/03
W
F 5-1 2:26
B. Oliver
Pender
Creighton Invite 2016
Semis
145
12/03
W
DEC 7-0
L. Honeywell
Crofton/Bloomfield
Creighton Invite 2016
Round 2
145
12/03
W
F 10-2 0:48
J. Hansen
Norfolk Reserves
Creighton Invite 2016
Round 1
145
12/02
W
MD 14-1
D. Tegeler
Battle Creek
Creighton @ Battle Creek
Round 1
145
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
W
MD 12-2
P. Vondra
Elkhorn Valley
2016 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
132
02/27
W
F 4-1 2:24
B. Cumpston
Amherst
2016 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
132
02/27
L
DEC 2-1
C. Stone
Sutton
2016 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
02/20
L
F 2-0 0:52
S. Simants
---
2016 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
D132
02/19
W
DEC 4-2 SV
B. Bogle
Elwood
2016 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
D132
02/19
W
MD 10-0
J. Wheelock
Hyannis
2016 NSAA State Championships
1st Wrestleback
D132
02/18
L
DEC 7-5
C. Stone
Sutton
2016 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
D132
02/13
W
DEC 7-2
R. Molacek
Howells-Dodge
NSAA - Class D - District 2
1st & 3rd (16 Man)
132
02/13
L
DEC 5-2
M. Escalera
Winside
NSAA - Class D - District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/13
W
DEC 5-4
B. Oliver
Pender
NSAA - Class D - District 2
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/12
W
DEC 5-2
A. Herley
Neligh-Oakdale
NSAA - Class D - District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/30
W
F 4-0 0:53
A. Seymour
Norfolk Catholic
Plainview Invite
Round 6
132
01/30
W
MD 14-5
B. Bloomquist
Randolph
Plainview Invite
Round 5
132
01/30
L
DEC 3-1
T. Steinkraus
---
Plainview Invite
Round 4
132
01/30
W
F 2-0 1:44
S. Miller
---
Plainview Invite
Round 2
132
01/23
W
TF 16-0 5:23
B. Bloomquist
Randolph
Neligh-Oakdale Invitational
1st/2nd
132
01/23
W
DEC 10-3
A. Herley
---
Neligh-Oakdale Invitational
Round 4
132
01/23
W
F 5-0 1:27
C. Beacom
Osmond
Neligh-Oakdale Invitational
Round 2
132
01/23
W
F 2-0 0:25
P. Vondra
Elkhorn Valley
Neligh-Oakdale Invitational
Round 1 (16 Man)
132
01/22
W
F 8-0 1:59
B. Bloomquist
Randolph
Lewis & Clark Conference
Round 5
132
01/21
L
F 6-0 4:52
M. Escalera
Winside
Lewis & Clark Conference
Round 4
132
01/21
L
DEC 3-1
T. Steinkraus
---
Lewis & Clark Conference
Round 3
132
01/21
W
F 2-0 0:34
C. Beacom
Osmond
Lewis & Clark Conference
Round 2
132
01/21
W
F 2-0 0:20
B. Chase
Wakefield
Lewis & Clark Conference
Round 1
132
01/17
W
DEC 4-1
R. Molacek
Howells/Dodge
2016 Battle Creek Invitational
Finals
132
01/16
L
F 5-5 3:31
M. Escalera
Winside
2016 Battle Creek Invitational
Round 5
132
01/16
W
F 12-0 3:54
C. Krusemark
Ponca
2016 Battle Creek Invitational
Round 4
132
01/16
W
F 2-0 0:28
J. Hudson
Scribner-Snyder
2016 Battle Creek Invitational
Round 3
132
01/16
W
F 5-0 0:23
J. Click
Stanton
2016 Battle Creek Invitational
Round 2
132
01/15
W
DEC 1-0
J. Heng
Norfolk Catholic
Creighton @ Norfolk Catholic
Round 1
132
01/10
W
DEC 6-0
T. Lowry-Berlin
Wisner-Pilger
Wisner-Pilger Invitational
Round 6
132
01/09
W
F 5-0 2:48
J. Murray
---
Wisner-Pilger Invitational
Round 4
132
01/09
W
F 8-0 1:30
B. Chase
Wakefield
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
132
01/09
W
F 5-0 1:12
T. Sillknitter
Millard West JV
Wisner-Pilger Invitational
Round 1
132
12/28
W
MD 15-4
B. Peter
Pierce
Osmond Invite
Placement Matches (8 Man)
132
12/28
L
DEC 4-3
R. McFarland
---
Osmond Invite
Round 3 (8 Man)
132
12/28
W
F 0-0 0:51
H. Drobny
Niobrara Verdigre
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
132
12/28
W
F 0-0 0:19
B. Chase
Wakefield
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
132
12/18
W
F 5-0 0:40
Y. Thijillo
Wayne
Creighton @ Wayne
Round 1
132
12/12
L
F 11-1 5:44
K. Oort
---
Westerner Invitational
Final WB Round
132
12/12
W
F 2-0 0:27
W. Messerlie
Ponca
Westerner Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/12
W
F 5-0 0:33
T. Welch
Elk Point-Jefferson
Westerner Invitational
WB 16 man
132
12/12
L
F 2-0 0:53
A. Rozeboom
Boyden Hull-Rock Valley
Westerner Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/12
W
MD 10-0
A. Nemesio
---
Westerner Invitational
Round 1 (16 Man)
132
12/11
W
DEC 3-2
N. Wondercheck
Boone Central/Newman Grove
Boone Central/Newman Grove @ Creighton
Round 1
132
12/05
L
DEC 7-3
B. OLIVER
---
Creighton Invite 2015
Round 4
132
12/05
W
MD 11-2
B. Bloomquist
Randolph
Creighton Invite 2015
Round 3
132
12/05
L
F 7-3 5:10
L. Miller
Crofton/Bloomfield
Creighton Invite 2015
Round 2
132
12/04
L
DEC 10-4
P. Bussey
Battle Creek
Battle Creek @ Creighton
Round 1
132
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
F 1-4 2:24
R. Loftis
Oakland-Craig
2013 Nebraska USA State
Round 5
90
03/16
W
DEC 11-5
J. Kellogg
Tekamah Herman Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 4
90
03/16
L
DEC 2-1
E. Waddington
Wood River
2013 Nebraska USA State
Round 2
90
03/16
W
DEC 7-2
K. Canoyer
MWC Wrestling Academy
2013 Nebraska USA State
Round 1 (32 Man)
90
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022