Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Andrew Connow
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Pope John Paul
Pope John Paul II
Pope John Paul Ii
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
Replay
DEC 10-3
C. Rowlett
Boyd Buchanan
TSSAA Division II State Championships
3rd/5th Place(16 Man)
144
02/17
L
Replay
F 3-4 4:26
M. Butler
Christian Brothers
TSSAA Division II State Championships
Conso Semi (16 Man)
144
02/17
W
Replay
DEC 3-1
K. Dressel
Lakeway Christian Academy
TSSAA Division II State Championships
3rd WB (16 Man)
144
02/16
W
Replay
DEC 4-3
C. Bridgman
Chattanooga Christian School
TSSAA Division II State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
144
02/16
L
Replay
DEC 4-1
C. Rowlett
Boyd Buchanan
TSSAA Division II State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
02/10
L
MD 10-0
M. Butler
Christian Brothers
TSSAA II Division West
Placement Matches (16 Man)
144
02/10
W
F 4-1 2:48
A. Tenpenny
Father Ryan
TSSAA II Division West
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
02/10
W
TF 16-0 2:27
C. Norman
Briarcrest Christian School
TSSAA II Division West
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
02/05
W
F 0-0
D. Cardenas
Sycamore
JP2/Sycamore/Ensworth
Round 1
144
02/01
W
F 2-0 0:45
T. Sarnacke
Grace Christian Academy (Franklin)
DII small class west region duals
Round 1
144
02/01
W
F 5-0 1:05
T. Sarnacke
Grace Christian Academy (Franklin)
JPII Tri
Round 1
144
01/29
W
F 0-0
T. Carroll
Battle Ground Academy
DII small class west region duals
Round 1
144
01/14
W
F 2-0 1:20
L. McConnell
Goodpasture
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Championshps
144
01/13
W
F 6-0 1:46
A. Villalovos
Ravenwood
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
144
01/13
W
TF 18-2 5:20
D. Alexander
Martin Luther King
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
144
01/13
W
F 0-0 1:37
D. Dickerson
Bartlett
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
144
01/13
W
F 8-0 1:25
L. Buckett
White House Heritage
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Round 1 (32 Man)
144
01/05
W
F 2-0 0:23
K. Mills
Mosley
Panhandle Championships
Round 3 (20 Team)
144
01/05
L
F 2-0 1:58
J. Martinez
Ft Walton Beach H S
Panhandle Championships
Round 2 (20 Team)
150
01/05
W
MD 17-6
J. Simpson
DUNCAN
Panhandle Championships
Round 5 (20 Team)
144
01/05
W
F 2-0 0:49
O. Parry
Rocky Bayou Christian School
Panhandle Championships
Round 1 (20 Team)
144
12/21
L
DEC 8-6 SV
C. Rowlett
Boyd Buchanan
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Placement (4 Man)
144
12/21
W
F 2-0 1:38
N. Henry
Alcoa
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 3 (4 Man)
144B
12/21
W
DEC 10-4
A. Overby
Dalton
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 2 (4 Man)
144B
12/21
W
MD 10-2
B. Long
East Hamilton
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 1 (4 Man)
144B
12/09
W
F 2-0 1:48
L. Houser
Livingston Academy
Hawk Havok Duals
Placement (12 Team)
150
12/09
W
F 5-0 1:05
C. Hatfield
Station Camp JV
Hawk Havok Duals
Round 4 (12 Team)
150
12/09
W
DEC 10-8
A. Velazquez
Green Hill
Hawk Havok Duals
Round 2 (12 Team)
150
12/09
W
F 2-0 1:05
D. Boshers
Watertown
Hawk Havok Duals
Round 1 (12 Team)
144
12/06
W
DEC 7-3
H. Hervey
Battle Ground Academy
Battle Ground Academy @ Pope John Paul II
Round 1
150
11/12
L
DEC 6-0
A. Yazdani
Brentwood
Nolensville Knights Tournament
Round 3 (4 Man)
148-149 B
11/11
W
F 2-0 1:10
L. Roberts
Independence
Nolensville Knights Tournament
Round 2 (4 Man)
148-149 B
11/11
W
DEC 8-3
H. Minor
Franklin
Nolensville Knights Tournament
Round 1 (4 Man)
148-149 B
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
DEC 7-2
W. Emendorfer
Baylor School
TSSAA Division II State Championships
3rd/5th Place(16 Man)
132
02/18
W
Replay
DEC 7-3
B. Ryan
McCallie School
TSSAA Division II State Championships
Conso Semi (16 Man)
132
02/18
L
Replay
F 7-2 4:29
C. Helton
Lakeway Christian Academy
TSSAA Division II State Championships
Semis
132
02/17
W
Replay
DEC 8-4
J. Frazier
Montgomery Bell Academy
TSSAA Division II State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/27
W
F 0-0 2:37
C. Dunn
Brentwood Academy
BA, CA at Pope
Round 1
132
01/23
W
F 2-0 0:34
K. Monroe
Montgomery Central
Pope John Paul Tri
Round 1
132
01/14
W
F 2-0 0:58
T. Hix
Cookeville
Franklin Admiral Invitational 2023
1st & 3rd (16 Man)
132
01/14
W
MD 12-0
C. Jay
Franklin
Franklin Admiral Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/14
W
F 2-0 0:43
A. Ourk
Riverdale
Franklin Admiral Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/14
W
F 5-0 2:15
W. Marwill
Franklin Road Academy
Franklin Admiral Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
132
01/13
W
F 0-0
H. Tuberfield
Ensworth
Pope John Paul II @ Ensworth
Round 1
132
01/07
W
Replay
MD 15-7
J. Geiser
Houston
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
132
01/07
L
Replay
F 4-0 2:11
C. Helton
Lakeway Christian Aca
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. Semi`s
132
01/07
W
Replay
MD 10-1
C. Jay
Franklin
Johnny Drennan 85 Memorial
Semi`s and Consi. 5/7
132
01/07
W
Replay
MD 10-1
C. Walls
Caldwell County
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 4/6 (blood)
132
01/07
L
F 10-0 3:39
W. Anderson
Athens
Johnny Drennan 85 Memorial
Quarters
132
01/07
W
Replay
F 6-2 2:40
J. Geiser
Houston
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
132
01/06
W
Replay
F 6-1 1:22
M. Fors
St. Benedict
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
132
12/03
W
F 4-3 5:08
L. Athoe
Green Hill
Bear Brawl 2022
Round 3 (4 Team)
145
12/03
W
F 4-1 0:52
C. Goodrich
Antioch
Bear Brawl 2022
Round 2 (4 Team)
145
12/03
W
F 2-0 0:17
D. Correa
Lebanon
Bear Brawl 2022
Round 1 (4 Team)
145
11/05
W
DEC 4-2
R. Levendusky
Montgomery Central
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 3 (4 Man)
130-132
11/05
W
F 10-0 2:35
D. Williams
Rossview
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 2 (4 Man)
130-132
11/05
W
F 10-0 1:22
E. Chamberlain
Northeast
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 1 (4 Man)
130-132
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
MD 10-1
J. Jarrett
Baylor
TSSAA Division II State Championships
3rd Place ConsoFinals (8 Man)
120
02/19
W
Replay
DEC 9-5
B. Jones
Goodpasture
TSSAA Division II State Championships
ConsoSemis (8 Man)
120
02/18
W
Replay
F 2-0 0:25
N. Cooper
Grace Christian Academy Of Knoxville
TSSAA Division II State Championships
ConsoRd 1 (8 Man)
120
02/18
L
Replay
DEC 7-2
J. Jarrett
Baylor
TSSAA Division II State Championships
Quarterfinals (8 Man)
120
01/15
W
F 2-0 0:22
A. Hardoin
Nolensville
Franklin Admiral Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
01/15
W
F 2-0 0:52
H. Minor
Franklin
Franklin Admiral Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/15
W
F 2-0 0:44
J. Schwab
Mt. Juliet
Franklin Admiral Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/15
L
DEC 11-10
J. Miller
Rossview
Franklin Admiral Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/15
W
F 2-0 0:43
L. Kling
Cascade
Franklin Admiral Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/18
W
F 6-2 5:31
B. Hardy
Hoover
Beech Invitational
Placement
120
12/18
W
F 4-3 4:44
H. Fraizer
Montgomery Bell Academy
Beech Invitational
Semi
120
12/18
W
F 2-0 0:32
R. Lynch
Station Camp
Beech Invitational
Qtr & 1st WB (16 Man) / 2nd WB (32 Man)
120
12/18
W
F 4-0 0:35
L. Salinas
Hendersonville
Beech Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/11
W
MD 12-1
J. McKinney
Summit
Ramsey Rumble - Boys JV / Girls
Placement Matches (8 Man)
126
12/11
W
DEC 12-6
N. Sebastian
Independence
Ramsey Rumble - Boys JV / Girls
Semis & 1st WB (8 Man)
126
12/11
W
F 7-0 1:52
J. Shelton
Rossview
Ramsey Rumble - Boys JV / Girls
Quarterfinals (8 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024