Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kamryn Rhodes
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Faulkton
Faulkton Area
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
F 7-1 2:38
L. Foster
Clark/Willow Lake
SDHSAA Region 1B
5th Place Match
132
02/17
L
F 5-0 3:50
G. Nielson
Kingsbury County
SDHSAA Region 1B
Consi Semis
132
02/17
W
F 2-0 0:40
B. Heitkamp
Britton-Hecla
SDHSAA Region 1B
Semis and WB3
132
02/17
L
DEC 12-7
L. Foster
Clark/Willow Lake
SDHSAA Region 1B
Round 2 - Quarters and WB1
132
02/09
L
F 2-0 1:55
D. Anderson
Chamberlain
MCM Round Robin Duals
Round 1
132
02/09
L
F 4-4 0:48
K. Prehiem
Marion-Freeman
MCM Round Robin Duals
Round 1
132
02/09
L
F 8-0 2:25
G. Larson
Lennox
MCM Round Robin Duals
Round 1
132
02/02
W
F 4-0 0:30
A. Vetter
Warner/Northwestern
Lake Region Conference
Round 1
132
01/27
L
TF 16-0 4:26
O. Rigg
Elk Point-Jefferson
Wagner Invite
Round 5 2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/27
W
F 8-1 1:28
T. VanHolland
Garretson
Wagner Invite
Round 4 quarters
132
01/27
L
F 15-6 4:31
K. Prehiem
Marion/Freeman
Wagner Invite
Round 2 (16 Man)
132
01/26
L
F 4-4 1:07
G. Nielson
Kingsbury County
Miller/Highmore Quadrangular
Round 1
138
01/17
L
F 2-2 1:15
T. Surat
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
KWLPG Quad
Round 1
138
01/17
W
F 2-0 0:56
L. Carda
Wagner
KWLPG Quad
Round 1
144
01/16
L
F 4-2 2:15
R. Sandine
McCook Central/Montrose
KWLPG Quad
Round 1
144
01/12
L
F 2-0 1:10
J. Schafer
Miller/Highmore-Harrold
Miller/Highmore Triangular
Round 1
138
01/12
W
F 3-0 1:32
L. Olson
Mobridge-Pollock
Miller/Highmore Triangular
Round 1
138
01/06
L
F 5-0 1:45
T. Weborg
Burke/Gregory
Bob Lager Invitational
Round 5 2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/06
L
F 12-1 3:29
C. Finn
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
Bob Lager Invitational
Round 4 quarters
138
01/06
W
TF 21-5 4:11
A. Understock
Redfield
Bob Lager Invitational
Round 2 (16 Man)
138
01/06
W
F 5-0 3:43
T. Baker
Mount Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Wolsey-Wessington Triangular
Round 1
138
12/19
W
F 10-4 2:54
A. Understock
Redfield
Faulkton Area @ Redfield
Round 1
144
12/19
L
F 2-0 1:03
T. Shaw
Stanley County
Faulkton Area vs. Stanley County
Round 1
144
12/02
W
F 4-4 2:58
T. Merkel
Clark/Willow Lake
Clark/Willow Lake WBC Invitational
Placement Matches
138
12/02
W
DEC 9-8
L. Foster
Clark/Willow Lake
Clark/Willow Lake WBC Invitational
Round 6
138
12/02
L
F 0-0
G. Nielson
Kingsbury County
Clark/Willow Lake WBC Invitational
Round 5
138
12/02
W
F 4-0 2:42
D. Horsley
Pierre JV
Clark/Willow Lake WBC Invitational
Round 3
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
W
MD 10-0
T. Lightfield
Pierre Governors
2023 SD Middle School State
Placement Matches (32 Man)
Boys 113
02/12
L
F 2-2 1:47
A. GoodIron
Rapid City Central
2023 SD Middle School State
Round 6
Boys 113
02/12
W
F 6-0 3:14
H. Wiechmann
Wagner
2023 SD Middle School State
Round 5
Boys 113
02/11
W
DEC 9-8 UTB
K. Barry
Wall
2023 SD Middle School State
Round 4
Boys 113
02/11
W
F 2-0 1:31
J. Jodozi
Parkston
2023 SD Middle School State
Round 3
Boys 113
02/11
W
F 9-0 3:33
M. Suther
Britton Hecla
2023 SD Middle School State
Round 2
Boys 113
02/11
L
F 2-5 2:01
E. Dressen
Beresford/Alcester-Hudson
2023 SD Middle School State
Round 1
Boys 113
02/03
L
F 4-0 1:14
B. Unser
Ipswich/Bowdle
LRC
Round 1
120
01/28
L
F 4-0 1:36
W. Zoellner
Groton Area
Groton Wrestling Tournament
Round 6 Placement Matches
113
01/28
W
F 4-2 2:24
J. Giles
Milbank JV
Groton Wrestling Tournament
Round 5 Couns Semi`s
113
01/28
L
F 5-0 0:52
N. Schlachter
Potter County
Groton Wrestling Tournament
Round 4 Semi`s Rd 1 Wb 8, Rd 3 Wb 16
113
01/28
W
F 7-0 2:49
A. Folk
Milbank JV
Groton Wrestling Tournament
Round 2 Quarters & RD 1 Wb 16
113
01/24
L
DEC 8-5
J. VanDerWerff
Miller
Ipswich middle school tournament
Round 3 (4 Man)
104-113
01/24
W
F 8-2 3:34
T. Atkinson
Britton
Ipswich middle school tournament
Round 2 (4 Man)
104-113
01/24
W
DEC 8-5
J. Sumner
Aberdeen Central
Ipswich middle school tournament
Round 1 (4 Man)
104-113
01/20
W
F 2-0 1:00
T. Gruis
Sully Buttes
Mobridge-Pollock Quad
Round 1
120
01/20
W
F 2-0 1:58
G. Goldade
Linton-HMB
Mobridge-Pollock Quad
Round 1
113
01/07
L
DEC 8-4
O. Menzel
Philip Area
Miller/Highmore/Harrold Invitational
Rd 3 2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/07
L
F 4-1 1:31
J. Kniffen
Parkston
Miller/Highmore/Harrold Invitational
Rd 1 (16 Man)
113
01/07
W
F 12-0 5:52
H. Christensen
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington @ Faulkton Area
Round 1
113
01/07
L
F 2-0 0:34
J. Carter
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington @ Faulkton Area
Round 1
113
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022