Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Paden Memmott
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2013-2014
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/11
W
F 11-3 5:15
M. Pearce
Northridge
Northridge @ Layton
Round 1
145
01/10
W
F 6-1 2:30
B. Mackley
Weber
Layton @ Weber
Round 1
145
01/04
W
F 13-3 2:00
E. Sears
Davis
Davis @ Layton
Round 1
145
12/20
W
F 2-2 1:17
T. Hao
Clearfield
Clearfield @ Layton
Round 1
152
12/13
W
F 9-4 2:58
T. Belinski
Morgan
Morgan @ Layton
Round 1
152
12/01
L
DEC 10-9
B. Henson
---
L.I.T. 2018
5th place
152
12/01
L
DEC 7-1
B. Bennion
Uintah
L.I.T. 2018
Cons Semi`s
152
12/01
W
DEC 5-0
J. Stange
---
L.I.T. 2018
Semi`s-cons
152
12/01
W
DEC 12-8
J. Wardle
Bingham
L.I.T. 2018
Round 7
152
12/01
L
DEC 9-2
B. Henson
---
L.I.T. 2018
Round 6 (quarters)
152
11/30
W
TF 18-2 3:12
J. Christensen
---
L.I.T. 2018
Round 4
152
11/30
W
F 11-1 3:33
J. Stuart
Box Elder
L.I.T. 2018
Round 2
152
11/29
W
DEC 15-13 SV
T. Taylor
---
Layton @ Westlake
Round 1
152
11/20
W
F 10-6 5:11
Q. Jackson
---
Wrestling Against Cancer Duals
Finals (2 Team)
152
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/19
L
VFA 1:26 5-0
J. Johnson
Nebraska
2018 USMC/USAW Cadet & Junior GR Nationals
Consi of 32 #1
152 lbs
07/19
L
VFA 1:41 8-0
P. Cruz
New York
2018 USMC/USAW Cadet & Junior GR Nationals
Round of 64
152 lbs
07/15
L
VSU 10-0 0:32
J. Sowers
Washington
2018 USMC/USAW Cadet & Junior FS Nationals
Consi of 64 #1
152 lbs
07/15
L
VSU 11-0 0:41
K. Booker
North Dakota
2018 USMC/USAW Cadet & Junior FS Nationals
Round of 128
152 lbs
02/08
L
MD 14-4
M. Parker
Syracuse
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
3rd & 5th
6A 138
02/08
L
F 8-3 3:45
P. Clark
Bingham
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
Cons Semi-Finals
6A 138
02/08
W
DQ 0-0
K. Hyde
Davis
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
Cons Round 3
6A 138
02/08
W
DEC 7-0
C. Eden
---
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
Cons. Round 2
6A 138
02/07
W
F 4-2 2:47
C. Quintana
Cyprus
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
Cons. Round 1
6A 138
02/07
L
DEC 6-4 SV
Z. Edgmon
---
2018 UHSAA 5A/6A State Championships
Champ Round 1
6A 138
02/01
W
DEC 3-2
C. Eden
---
UHSAA 2018 6A DIV B
Rd 7 Placement Matches
138
02/01
L
F 15-10 5:40
P. Clark
BINGHAM
UHSAA 2018 6A DIV B
Round 6 Conso Semi`s
138
02/01
L
DEC 8-3
T. Humphreys
---
UHSAA 2018 6A DIV B
Round 5 - Semis
138
01/31
W
DEC 7-4
C. Eden
---
UHSAA 2018 6A DIV B
Round 3 - Quarters
138
01/31
W
F 4-0 1:55
L. Moore
LONE PEAK
UHSAA 2018 6A DIV B
Round 2 Champ
138
01/20
L
F 8-0 2:28
D. Rodriguez
Cimarron-Memorial
Rockwell Rumble
Consolation Round 5
138
01/20
W
MD 8-0
T. Murphy
Hurricane
Rockwell Rumble
4th Wrestleback (64 Man)
138
01/20
W
F 3-0 2:50
I. Gellis
Los Alamos
Rockwell Rumble
Round 4 Champ & WB (64 Man)
138
01/20
W
DEC 7-3
M. Hendrix
---
Rockwell Rumble
2nd Wrestleback (64 Man)
138
01/19
L
DEC 9-2
D. Chavez
Herriman
Rockwell Rumble
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
138
01/19
W
F 6-0 3:12
B. Borgonah
Cherokee Trail
Rockwell Rumble
Round 1 (64 Man)
138
01/19
W
F 9-0 2:24
T. Bearnson
Morgan
Rockwell Rumble
Prelims 1
138
01/06
W
DEC 12-9
D. Larsen
Copper Hills
2018 JV Richardson Memorial
Placement Matches (32 Man)
145
01/06
W
F 8-2 4:46
J. Ellis
---
2018 JV Richardson Memorial
6th Wrestleback (32 Man)
145
01/06
L
DEC 5-0
H. Wood
---
2018 JV Richardson Memorial
Semis
145
01/06
W
MD 11-1
D. Larsen
Copper Hills
2018 JV Richardson Memorial
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/05
W
DEC 10-7
J. Ellis
---
2018 JV Richardson Memorial
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/05
W
FOR 0-0
M. Minor
---
2018 JV Richardson Memorial
Round 1 (32 Man)
145
12/09
W
F 2-0 1:40
N. Payne
Skyline High School
Kawa Clash Memorial
Round 5 (6 Team)
145
12/09
L
MD 13-3
C. Walker
---
Kawa Clash Memorial
Round 1 (6 Team)
145
12/09
W
F 5-4 1:31
M. Zuniga
Kearns High School
Kawa Clash Memorial
Round 4 (6 Team)
145
12/09
W
F 4-0 1:17
M. Zuniga
Kearns High School
Kawa Clash Memorial
Round 5 (10 Team)
145
12/02
L
F 9-0 1:34
M. Rose
---
L.I.T. 2017
Round 6
138
12/01
W
F 4-3 4:23
W. Sampson
---
L.I.T. 2017
Round 5
138
12/01
L
F 5-0 1:05
R. Merkley
---
L.I.T. 2017
Round 2
138
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
W
F 2-0 2:35
B. Svedeen
Corner Canyon
Utah JV State & HS Girls State
Placement Matches (64 Man)
126
02/05
W
F 0-2 2:20
A. Ewart
Skyridge
Utah JV State & HS Girls State
8th Wrestleback (64 Man)
126
02/05
L
DEC 4-2
D. Kindlespire
Pleasant Grove
Utah JV State & HS Girls State
Semis & 7th WB (64 Man) & 8 man medals
126
02/05
W
F 7-2 2:50
A. Gordon
Provo
Utah JV State & HS Girls State
Quarters & 5th WB & 3 man rd 3
126
02/04
W
F 5-2 3:00
L. Longmore
Mountain Crest
Utah JV State & HS Girls State
Round of 16 Champ & WB (64 Man) & 8 man semis
126
02/04
W
F 4-0 1:27
K. Springer
Copper Hills
Utah JV State & HS Girls State
Round of 32 and 8 man rd 1
126
02/04
W
F 11-3 3:38
P. Howard
Box Elder
Utah JV State & HS Girls State
Round 1 (64 Man)
126
02/03
L
TF 16-0 2:16
C. Frandsen
TAYLORSVILLE
UHSAA 2017 5A DIVISION
Rd 7 Placement Matches
B 126
02/02
W
FOR 0-0
M. Orum
PLEASANT GROVE
UHSAA 2017 5A DIVISION
Round 5 Conso
B 126
02/01
L
DEC 9-7
W. Sampson
---
UHSAA 2017 5A DIVISION
Round 4 Conso
B 126
02/01
L
TF 19-2 5:19
B. Ostler
---
UHSAA 2017 5A DIVISION
Round 3 - Quarters (32 Man)
B 126
02/01
W
F 4-2 3:46
R. Craythorne
SYRACUSE
UHSAA 2017 5A DIVISION
Round 2 Champ
B 126
01/25
W
DEC 5-3
P. Bagley
Sky View
UHSAA 5a Dual State Championships
Semis & WB (16 Team)
128
01/25
L
F 2-9 3:55
W. Jones
---
UHSAA 5a Dual State Championships
Quarters & WB (16 Team)
134
01/25
L
F 13-2 3:52
L. Garcia
---
UHSAA 5a Dual State Championships
Champ Round 1 (16 Team)
128
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
DEC 6-4
R. Noble
Team Legacy
Utah Youth Super State
4th Wrestleback (32 Man)
100
02/08
L
F 5-0 1:18
T. Cluff
---
Utah Youth Super State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
100
02/08
W
F 7-0 2:34
S. Davis
Uintah utes
Utah Youth Super State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
100
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024