Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
jacob monnett
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2011-2012
2010-2011
2009-2010
Team Name
ORLAND PARK PIONEERS
Orland Park Pioneers
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
F 2-0 0:37
C. Gross
X-Factor Elite
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 5 (6 Man)
60
03/17
W
DEF 0-0
Q. Gehrmann
Ringers
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 4 (6 Man)
60
03/17
L
F 7-4 2:23
J. Weaver
Riverton Hawks Wrestling
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 3 (6 Man)
60
03/17
L
F 4-0 0:39
P. Creese
Apple Valley Wrestling Club
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 2 (6 Man)
60
02/25
L
F 0-0 1:10
T. Conroy
Orland Park Pioneers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 6
62
02/25
L
MD 12-2
E. Barnes
Rich Rattlers Wrestling Club
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 4
62
02/25
W
DEC 7-2
O. Gerdes
Little Celtic Wrestling Club
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 2
62
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 6-0
B. Ramirez
Orland Park Pioneers
IKWF South Chicago Sectional
consolation pre-lims; 4-man finals
55
03/05
L
DEC 6-0
A. Molton
---
IKWF South Chicago Sectional
Round 1 (16 Man)
55
02/26
W
DEC 3-2
S. Saylor
Manteno Jr. Panthers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 8
55
02/26
L
F 0-0 0:31
J. Randolph
Little Celtic WC
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 7
55
02/26
L
DEC 2-1
A. Talamonti
Manteno Jr. Panthers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 4
55
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
MD 12-0
T. Conroy
ORLAND PARK PIONEERS
South Chicago Regional-Providence
Round 5
55-57
02/27
W
F 0-0 2:18
V. Santoro
LITTLE CELTIC WC
South Chicago Regional-Providence
Round 3
55-57
01/03
L
F 0-0 0:55
G. Garcia
MORTON LITTLE MUSTANGS
Roth Rumble
Placement (4 Man)
54-55 A
01/03
L
F 2-0 0:38
J. Bujan
LITTLE CELTIC WC
Roth Rumble
Semis (4 Man)
54-55 A
12/29
W
DEC 4-2
W. Blackwell
LITTLE CELTIC WC
Crosstown Classic
Round 2
54-55
12/27
L
DEC 11-9
K. Mayo
RENEGADES
Crosstown Classic
Round 1
54-55
12/06
W
F 0-0 0:47
A. Meyers
WILMINGTON
Plainfield Wrestling Club Open
Round 2
53-53
12/06
L
DEC 7-6
K. Smith
MUSTANGS
Plainfield Wrestling Club Open
Round 1
53-53
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024