Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joshua Swope
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2007-2008
Team Name
Team Walton
Walnut Grove
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/11
W
F 9-0 2:38
N. Martin
---
Locust Grove Varsity Scramble
Placement Matches (8 Man)
145
11/11
W
F 17-6 5:45
G. Christian
Jackson
Locust Grove Varsity Scramble
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
11/11
W
DEC 10-5
K. Berisko
Morgan County
Locust Grove Varsity Scramble
Quarterfinals (8 Man)
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
W
F 0-0
T. Webb
Oconee County
warrior rumble
Champ. Round 1
138
02/10
L
DEC 8-5
K. Alexander
Arabia Mountain
2017 GHSA State Championships
Consolation Quarters (All Class)
5A-132
02/10
W
TF 15-0 4:00
C. Mendelson
Kell
2017 GHSA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
5A-132
02/09
L
DEC 9-4
D. Woods
---
2017 GHSA State Championships
Quarterfinals (16 Man)
5A-132
02/09
W
F 2-0 0:40
L. Ibarra
Locust Grove
2017 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
5A-132
02/04
W
F 3-2 1:56
L. Sawyer
Carrollton
GHSA Class 5A - B Sectional
Placement (16 Man)
132
02/04
W
F 3-2 3:24
K. Alexander
Arabia Mountain
GHSA Class 5A - B Sectional
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/04
W
F 9-0 4:58
D. Kurashima
Hiram
GHSA Class 5A - B Sectional
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/04
W
F 4-0 0:42
B. Benton
Decatur
GHSA Class 5A - B Sectional
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/04
L
TF 15-0 6:00
D. Woods
---
GHSA Class 5A - B Sectional
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/03
W
F 5-0 1:55
X. Evans
Columbia
GHSA Class 5A - B Sectional
Round 1 (16 Man)
132
01/31
W
DEC 7-2
T. Webb
Oconee County
Hurricane Duals
Champ. Round 1
138
01/28
L
TF 19-4
B. Bergey
---
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Placement Matches (8 Man)
132
01/28
W
F 0-0 1:47
C. Smith
---
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
132
12/27
W
MD 8-0
H. Cook
West Forsyth
Hurricane Duals
Champ. Round 1
138
12/22
W
F 5-0 0:44
I. Sallee
Parkview
Hurricane Duals
Champ. Round 1
138
12/17
W
DEC 11-5
H. Cook
West Forsyth
Coal Mountain Classic
1st Place Match
138
12/17
W
F 2-0 1:19
J. McKay
Cambridge
Coal Mountain Classic
Champ. Round 1
138
12/10
L
DEC 3-0
B. Gilbreath
Jackson County
MC Christmas Classic
Medal Matches (1st thru 6th)
138
12/10
W
MD 8-0
T. Webb
Oconee County
MC Christmas Classic
Championship Semifinals
138
12/10
W
F 2-0 1:35
C. Parham
Monroe Area
MC Christmas Classic
Championship Quarterfinals
138
12/10
W
F 4-0 2:51
C. Atkinson
Athens Christian
MC Christmas Classic
Round 1
138
11/19
L
MD 13-2
E. Ceren
Buford HS
Buford Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
11/19
W
MD 11-0
Z. Chastain
Clarke Central
Buford Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
138
11/19
W
FOR 0-0
G. Pierson
Starr`s Mill
Buford Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
138
11/19
L
F 4-3 3:14
E. Ceren
Buford HS
Buford Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
11/19
W
DEC 12-6
T. Rickert
West Forsyth
Buford Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 4-2
D. Sprague
North Oconee
2016 GHSA State Championships
1st WB (16 Man)
4A-132
02/11
L
F 2-0 0:33
L. Patterson
Gilmer
2016 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
4A-132
02/06
L
DEC 11-4
C. Kindel
Stephens County
GHSA Class 4A - A Sectional
Placement (16 Man)
132
02/06
L
DEC 8-5
T. Boley
Eastside
GHSA Class 4A - A Sectional
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/06
W
F 2-0 1:37
L. Rogers
---
GHSA Class 4A - A Sectional
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/06
L
DEC 10-5
S. Jones
Burke County
GHSA Class 4A - A Sectional
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/05
W
F 2-0 1:24
D. Colbert
Redan
GHSA Class 4A - A Sectional
Round 1 (16 Man)
132
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
W
DEC 6-2
G. Britt
The Wrestling Academy
Ola HS Mustage Open
1st & 3rd (16 Man)
65
02/02
W
DEC 6-2
O. Brown
Fayette County Thrashers WC
Ola HS Mustage Open
4th Wrestleback (16 Man)
65
02/02
L
MD 8-0
B. Rush
Union Grove Jr. Wolverines WC
Ola HS Mustage Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
65
02/02
W
DEC 5-0
G. Britt
The Wrestling Academy
Ola HS Mustage Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
65
02/02
W
MD 10-0
L. Vinson
Union Grove Jr. Wolverines WC
Ola HS Mustage Open
Round 5 (6 Man)
60
02/02
W
F 0-0 1:33
G. Poore
Union Grove Jr. Wolverines WC
Ola HS Mustage Open
Round 4 (6 Man)
60
02/02
W
MD 10-1
C. Coulter
Grayson WC
Ola HS Mustage Open
Round 3 (6 Man)
60
02/02
W
DEC 7-6
J. Cole
Jefferson USA WC
Ola HS Mustage Open
Round 1 (6 Man)
60
12/08
L
DEC 6-1
D. Bates
Madison County Grapplers
Shiloh Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
60
12/08
L
DEC 2-0
G. Smith
The Wrestling Academy
Shiloh Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
60
12/08
W
F 0-0 2:24
C. Hawkes
Madison County Grapplers
Shiloh Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
60
12/08
W
FOR 0-0
R. Quisling
Peachtree Ridge WC
Shiloh Tournament
Round 1 (16 Man)
60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024