Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Parker Deford
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
W
F 2-0 1:01
D. Thompson
North Salem
Cottage Grove Invitational
Placement Matches (32 Man)
195
02/06
L
F 4-0 3:36
J. Robbins
---
Cottage Grove Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
195
02/06
W
F 2-0 0:14
M. Drake
Springfield
Cottage Grove Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
195
02/06
W
F 0-3 2:04
J. Yates
---
Cottage Grove Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
195
02/05
W
FOR 0-0
A. Sellars
---
Cottage Grove Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
02/05
W
F 6-0 0:54
D. Bolduc
North Valley
Cottage Grove Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
195
02/05
L
F 2-2 2:00
H. Rust
Philomath
Cottage Grove Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
01/28
L
F 0-0 1:45
C. Coxen
Dallas
Crescent Valley @ Dallas
Round 1
182
01/10
W
F 0-0 1:50
H. Botek
Sprague JV
2016 Santiam Christian Screamin` Eagle
3rd and 5th Place Matches
182
01/09
L
F 0-0 3:42
I. Butler
Siletz Valley
2016 Santiam Christian Screamin` Eagle
4th Wrestleback (16 Man)
182
01/09
W
F 0-0 0:42
C. Stockton
Taft
2016 Santiam Christian Screamin` Eagle
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/09
W
F 0-0 4:08
c. Knott
Taft
2016 Santiam Christian Screamin` Eagle
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/09
L
F 0-0 3:49
A. Gonzalez
Dayton
2016 Santiam Christian Screamin` Eagle
Round 1 (16 Man)
182
01/05
L
F 0-0 0:47
C. Woodward
---
Reno- Tournament of Champions
Champ. Round 1
182
01/05
L
F 0-0 0:47
C. Woodward
---
Reno- Tournament of Champions
Champ. Round 1
160
01/02
W
DEC 4-3
I. Locke
Wilsonville
Carey Larson Memorial
Placement Matches (16 Man)
182
01/02
W
F 0-0 2:18
A. Shavlovsky
Oregon City
Carey Larson Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/02
W
FOR 0-0
E. Martinez
South Salem
Carey Larson Memorial
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/02
L
F 0-0 4:37
O. Price
Tualatin High
Carey Larson Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/02
W
F 11-0 3:19
I. Locke
Wilsonville
Carey Larson Memorial
Round 1 (16 Man)
182
12/31
W
F 0-0 3:13
Z. Esplin
Monroe
2015 Dale Mosbaugh Memorial
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/31
L
DEC 9-2
T. Kohn
---
2015 Dale Mosbaugh Memorial
Placement Matches (8 Man)
182
12/11
L
F 4-0 2:50
J. Main
Grants Pass
North Bend Coast Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
182
12/11
L
F 6-0 3:15
J. Maddux
Roseburg
North Bend Coast Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
12/11
W
F 5-0 1:33
M. Davis
Bend
North Bend Coast Classic
Round 1 (32 Man)
182
12/05
L
F 2-0 1:36
J. Vigue
---
Perry Burlison Wrestling Classic
Placement Matches (16 Man)
195
12/05
L
F 5-0 0:54
C. Coxen
Dallas
Perry Burlison Wrestling Classic
4th Wrestleback (16 Man)
195
12/05
L
F 4-0 4:00
C. Raymond
Crook County
Perry Burlison Wrestling Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/05
W
DEC 11-6
H. Calipano
---
Perry Burlison Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
DEC 6-4
R. Davenport
---
OSAA 5A Special District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/13
W
F 0-0 3:31
H. Calipano
---
OSAA 5A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
02/13
L
F 0-0 0:40
N. Smith
South Albany
OSAA 5A Special District 2
Round 1 (16 Man)
170
02/07
L
F 13-0 3:10
J. Hammers
---
Cottage Grove Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
182
02/07
W
DEC 7-1
B. Schultz
Douglas
Cottage Grove Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
02/07
W
F 2-3 1:55
H. Evans
---
Cottage Grove Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
182
02/06
L
FOR 0-0
M. Asher
Lowell
Cottage Grove Invitational
Round 1
182
02/05
L
DEC 9-2
D. Negrete
Central
Central @ Crescent Valley
Round 1
182
01/22
L
DEC 6-0
J. Naughton
---
Dallas @ Crescent Valley
Round 1
182
01/17
L
DEC 6-5
J. Garcia
---
Eagle Point Invitational 2015
2nd Wrestleback (16 Man)
184
01/17
L
DEC 5-1
J. Buehler
South Umpqua
Eagle Point Invitational 2015
Round 1 (16 Man)
184
01/15
L
F 2-0 2:28
D. Neuffer
Corvallis
Crescent Valley @ Corvallis
Round 1
182
01/10
W
F 4-4 3:06
C. Craigmyle
Santiam
Alsea Bay Classic
1st & 3rd (4 Man)
182
01/10
L
F 4-2 3:32
M. Asher
Lowell
Alsea Bay Classic
Semifinals (4 Man)
182
01/10
L
NC 0-0
M. Asher
Lowell
Alsea Bay Classic
2nd Place Match (4 Man)
182
01/03
L
F 7-2 1:36
L. Lewis
Warrenton
Bob Bishop Invitational 2015
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/03
L
DEC 6-2
O. Amezcua
Central
Bob Bishop Invitational 2015
Round 1 (16 Man)
182
12/31
L
F 4-1 1:00
C. Woodward
Crook County
Reno Tournament of Champions-High School
Champ. Round 1
182
12/30
L
F 0-0 1:35
D. Neuffer
Corvallis
2014 Dale Mosbaugh Memorial Tournament
Placement Matches (8 Man)
182
12/30
W
DEC 12-5
T. Marchino
Philomath
2014 Dale Mosbaugh Memorial Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
182
12/30
L
DEC 8-6 SV
T. Kohn
Philomath
2014 Dale Mosbaugh Memorial Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/27
L
DEC 5-0
K. Emmrich
McKay
Willamette Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/27
W
MD 10-0
A. Birkby
Springfield
Willamette Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
12/27
L
F 0-2 2:30
T. Marchino
Philomath
Willamette Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
12/19
L
F 0-0 1:26
T. Kump
---
Reno Tournament of Champions-High School
Cons. Round 1
182
12/19
L
F 0-0 1:11
C. Woodward
Crook County
Reno Tournament of Champions-High School
Champ. Round 1
182
12/06
L
DEC 10-3
D. Ingram
Camas
End of the Oregon Trail Challenge
Placement (32 Man)
182
12/06
W
F 0-0 1:18
R. Slater
Jefferson
End of the Oregon Trail Challenge
Semis & WB (32 Man)
182
12/06
L
F 0-0 1:10
E. Holt
Oregon City
End of the Oregon Trail Challenge
Quarters & WB (32 Man)
182
12/06
W
F 0-0 1:32
L. Ramirez
South Albany
End of the Oregon Trail Challenge
Round 2 Champ (32 Man)
182
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020