Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Colton Zwiefel
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
St Thomas Academy
St. Thomas Academy
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
TF 16-0 4:48
C. Larson
Blaine
MSHSL State Championships
Cons. Round 1 (16 Man)
132AAA
03/04
L
TF 22-6 4:20
C. Thoennes
St. Michael-Albertville
MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
132AAA
02/26
W
F 2-0 1:07
P. Erickson
---
MSHSL Section 3AAA
2nd Place Match (8 Man)
132
02/26
L
TF 15-0 5:17
G. Mullan
Park
MSHSL Section 3AAA
Placement Matches (8 Man)
132
02/26
W
MD 16-2
C. Thell
Two Rivers
MSHSL Section 3AAA
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/18
L
MD 12-3
Z. Silvis
Park
MSHSL Team Section 3AAA
Semifinals (8 Team)
126
02/04
W
MD 12-0
K. Soliman
Edina
St. Thomas Academy @ Edina
Round 1
132
01/29
L
DEC 5-3
J. Hamberger
Watertown Mayer- Mayer Luth.
Mankato East Cougar Tournament
3rd
126
01/29
W
F 5-0 0:49
C. Truebenbach
Mankato West
Mankato East Cougar Tournament
Round 3: Con. Semi
126
01/29
L
TF 20-4 5:14
L. Vick
---
Mankato East Cougar Tournament
Round 2: Sem`s & Con
126
01/28
L
MD 20-7
S. Bethke
Stillwater
Stillwater @ St. Thomas Academy
Round 1
126
01/25
L
DEC 5-2
L. Arends
Tartan
St. Thomas Academy @ Tartan
Round 1
120
01/22
L
DEC 5-2
B. Ness
Sauk Rapids Rice
Eastview Lightning Invite - Varsity
WB Round with Semi Finals
132
01/22
W
F 7-0 1:53
P. Aye
Roseville
Eastview Lightning Invite - Varsity
Round 3 WB Round 16 Man
132
01/22
L
F 14-2 4:00
C. Thell
Two Rivers
Eastview Lightning Invite - Varsity
Round 1 16 Man
132
01/15
W
F 10-0 2:46
E. Elvebak
Maple River/USC
PEM Invitational 2022
Placement Matches (16 Man)
126
01/15
W
F 6-0 1:06
E. Dodd
Lake City
PEM Invitational 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/13
W
DEC 7-3
C. Braasch
---
Baldwin-Woodville @ St. Thomas Academy
Round 1
126
01/11
W
F 0-0
P. Erickson
---
Hastings vs. St. Thomas Academy
Round 1
132
01/09
W
F 4-1 0:40
G. Gallegos
---
St. Thomas Academy @ South Saint Paul
Round 1
126
01/08
W
MD 12-2
C. Cushman
Wabasha-Kellogg
St. Thomas Academy @ Wabasha-Kellogg
Round 1
126
01/08
W
MD 9-0
T. Miller
Kenyon-Wanamingo
Kenyon-Wanamingo vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
01/08
W
MD 10-2
C. Cushman
Wabasha-Kellogg
St. Thomas Academy @ Wabasha-Kellogg
Round 1
126
12/18
L
Replay
MD 9-1
N. Korman
Albert Lea Area
2021 Minnesota Christmas Tournament
Cons Round 6
126
12/18
L
Replay
TF 17-2 5:02
J. Oehme
Brandon
2021 Minnesota Christmas Tournament
Quarters
126
12/17
W
Replay
F 4-0 1:38
A. Peterson
River Falls
2021 Minnesota Christmas Tournament
Round 2
126
12/17
W
Replay
F 2-0 1:06
Z. Olson
Farmington
2021 Minnesota Christmas Tournament
Round 1
126
12/16
W
F 0-0 1:25
A. Peterson
River Falls
River Falls vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
12/14
L
DEC 14-8
A. West
Anoka
Anoka vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
12/12
L
MD 12-4
Z. Silvis
---
Park vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
12/11
L
DEC 18-16 TB1
C. Wothe
Cambridge-Isanti
Cambridge-Isanti vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
12/09
W
F 9-1 1:20
A. Romero
Two Rivers
Two Rivers @ St. Thomas Academy
Round 1
126
12/09
L
DEC 6-2
J. Salas
Simley
Simley @ St. Thomas Academy
Round 1
126
12/04
L
DEC 5-0
S. Bethke
Stillwater
Faribault Dick Shiels Invite
3rd Place Matches
126
12/04
W
DEC 9-2
J. Sorenson
Owatonna
Faribault Dick Shiels Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
126
12/04
L
DEC 7-4
B. Bokman
Faribault
Faribault Dick Shiels Invite
Semis
126
12/04
W
TF 16-1 4:00
J. Gronli
Owatonna
Faribault Dick Shiels Invite
Quarterfinals (8 Man)
126
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/26
L
DEC 9-2
M. Koss
Annand-M Lk Lightning
MSHSL State Championships
5th place
120AA
03/26
W
F 6-1 2:39
N. Vanderbeek
Princeton
MSHSL State Championships
Wrestlebacks
120AA
03/26
L
TF 16-1 2:44
R. Nelson
Simley
MSHSL State Championships
Quarterfinals (8 Man)
120AA
03/20
L
TF 17-1 3:56
R. Nelson
Simley
MSHSL Ind State Prelim 1AA-4AA
1st Place
120
03/20
W
F 2-0 0:45
M. Beeler
South Saint Paul
MSHSL Ind State Prelim 1AA-4AA
Semifinals
120
03/20
W
F 2-0 0:21
J. Hernandez
St. Croix Lutheran
MSHSL Ind State Prelim 1AA-4AA
Quarterfinals
120
03/20
W
NC 0-0
M. Beeler
South Saint Paul
MSHSL Ind State Prelim 1AA-4AA
True Second
120
03/17
W
F 2-5 1:36
J. Zibrowski
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
MSHSL Section 1AA
Semis & 1st WB (8 Man)
120
03/17
W
F 5-0 1:35
N. Ford
Plainview-Elgin-Millville
MSHSL Section 1AA
Quarterfinals (8 Man)
120
03/10
W
F 2-0 0:47
J. Harlow
Plainview-Elgin-Millville
MSHSL Section 1AA Team
Quarterfinals (16 Team)
132
02/21
W
F 0-0 0:36
A. Tuttle
---
St. Thomas Academy vs. Stillwater
Round 1
126
02/20
W
F 4-2 1:01
C. Whalen
Mounds View
St. Thomas Academy @ Mounds View
Round 1
126
02/20
W
F 4-2 0:34
C. Whalen
Mounds View
St. Thomas Academy @ Mounds View
Round 1
126
02/18
W
F 12-1 1:16
K. Johnston
Irondale
Irondale @ St. Thomas Academy
Round 1
126
02/18
W
F 2-5 1:28
C. Thell
Henry Sibley
St. Thomas Academy @ Henry Sibley
Round 1
132
02/11
W
F 2-1 0:09
I. Grady
Minneapolis North Community
St. Thomas Academy @ Minneapolis North Community
Round 1
126
02/06
W
F 4-0 1:05
J.
---
St. Croix Lutheran @ St. Thomas Academy
Round 1
120
02/04
W
F 2-0 0:13
D. Ankeny
Robbinsdale Armstrong
Robbinsdale Armstrong vs. St. Thomas Academy
Round 1
126
02/04
L
MD 12-3
E. Sylvester
Totino-Grace
St. Thomas Academy @ Totino-Grace
Round 1
126
01/30
W
F 2-0 0:50
E. Dodd
Lake City
St. Thomas Academy @ Lake City
Round 1
126
01/28
W
F 2-0 1:12
H. Moo
Roseville Area
St. Thomas Academy @ Roseville Area
Round 1
126
01/23
W
F 7-0 2:40
D. Nathanson
White Bear Lake Area
St. Thomas Academy @ White Bear Lake Area
Round 1
120
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 2-0 0:55
P. Hitterdal
Kasson-Mantorville
MSHSL Section 1AA
Round 5 3rd WB
120
02/21
L
F 2-0 1:11
C. Peterson
Cannon Falls
MSHSL Section 1AA
Round 2 Quarterfinals
120
02/13
L
F 9-0 3:41
R. Nelson
Simley
MSHSL Section 1AA Team
Quarterfinals (16 Team)
120
02/13
W
F 0-0
L. Dube
Stewartville
MSHSL Section 1AA Team
Champ - Round 1 (16 Team)
120
02/06
W
F 5-0 1:30
D. Rowland
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran @ St. Thomas Academy
Round 1
120
02/01
W
F 9-1 4:20
a. torres
---
Mankato East Cougar Tournament
3rd place
113
02/01
W
F 2-0 0:41
B. Koberoski
Mankato West
Mankato East Cougar Tournament
Round 5
113
02/01
L
F 5-0 2:15
D. Steele
Sibley East
Mankato East Cougar Tournament
Round 4 Semis
113
02/01
W
F 5-2 2:16
a. torres
---
Mankato East Cougar Tournament
Round 2 Quarters
113
01/25
L
F 2-0 1:18
T. Wischnack
---
East Ridge Ruckus
5th Place
113
01/25
W
F 7-0 2:28
M. Pankonin
Orono
East Ridge Ruckus
Round 4: Cons. Semi`s
113
01/25
W
F 2-1 1:47
M. Guertin
Monticello
East Ridge Ruckus
Round 3: WB Rd 2
113
01/25
L
F 11-0 3:27
C. Larson
---
East Ridge Ruckus
Round 2
113
01/25
W
F 12-1 3:45
M. Vang
Menomonie
East Ridge Ruckus
Round 1: Rd of 16
113
01/24
L
F 0-0
L. Arends
Tartan
St. Thomas Academy vs. Tartan
Round 1
113
01/23
L
DEC 13-11
H. Moo
Roseville Area
St. Thomas Academy vs. Roseville Area
Round 1
120
01/23
W
F 0-0
C. Peterson
Hastings
Hastings @ St. Thomas Academy
Round 1
113
01/23
W
F 0-0
B. Lee
North
St. Thomas Academy @ North
Round 1
120
01/23
W
MD 11-1
P. Elftmann
Bloomington Kennedy
St. Thomas Academy @ Bloomington Kennedy
Round 1
120
01/15
L
F 2-4 3:51
N. Berchtold
South Saint Paul
South Saint Paul @ St. Thomas Academy
Round 1
113
12/12
W
F 2-0 0:33
C. Thell
Henry Sibley
St. Thomas Academy @ Henry Sibley
Round 1
113
12/12
L
F 6-7 4:06
P. Spychalla
---
Simley @ St. Thomas Academy
Round 1
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024