Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alexander Jones
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Gallatin
South Mecklenburg
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 3-0 1:54
P. Szpara
Hendersonville
TSSAA Region 5 Class AA
2nd Wrestleback (8 Man)
190
02/10
W
F 4-0 2:37
D. Mays
Lebanon
TSSAA Region 5 Class AA
Semis & 1st WB (8 Man)
190
02/10
L
F 4-1 2:00
E. Easter
Cookeville
TSSAA Region 5 Class AA
Quarterfinals (8 Man)
190
02/02
L
F 2-0 1:49
A. Taylor
White House Heritage
Cheatham & Gallatin @ WH- Heritage HS
Round 1
190
02/02
W
F 2-0 1:06
J. Orrego
Cheatham Co. Central
Cheatham & Gallatin @ WH- Heritage HS
Round 1
190
01/26
L
DEF 0-0
D. House
Hunters Lane
Tri - Gallatin, Hunters Lane, Beech
Round 1
190
01/24
L
F 0-0
P. Szpara
Hendersonville
Gallatin @ Hendersonville
Round 1
190
01/12
L
F 0-0
E. Easton
Cookeville
Quad - Watertown, Gallatin & Cookeville
Round 1
190
01/12
L
F 0-0
J. Stacey
Green Hill
Quad - Watertown, Gallatin & Cookeville
Round 1
190
01/12
L
F 0-0
J. Stacey
Green Hill
Green Hill, Watertown, Cookeville, Gallatin Dual
Round 1
190
01/12
L
F 0-0 0:54
E. Easton
Cookeville
Green Hill, Watertown, Cookeville, Gallatin Dual
Round 1
190
01/10
L
DEC 9-4
A. Edwards
Greenbrier
Beech Quad Gallatin, Watertown, Greenbrier
Round 1
190
01/05
L
F 0-0
K. White
Spring Hill
Spring Hill Quad
Round 1
190
12/15
L
F 0-0
A. Taylor
White House Heritage
Kirkwood & WH Heritage @ Gallatin
Round 1
190
12/13
L
F 4-0 2:26
G. Moseley
Mt. Juliet
Tri - Mt. Juliet & Gallatin
Round 1
190
12/09
W
F 4-2 4:48
J. Ratcliff
Station Camp JV
Hawk Havok Duals
Round 1 (12 Team)
190
12/09
L
F 4-0 3:56
B. True
John Overton
Hawk Havok Duals
Round 3 (12 Team)
190
12/09
W
DEC 8-4
A. Oukeshto
Green Hill JV
Hawk Havok Duals
Placement (12 Team)
190
12/09
L
F 2-4 2:59
N. Utley
Watertown
Hawk Havok Duals
Round 4 (12 Team)
190
12/09
L
DEC 5-3
B. True
John Overton
@Gallatin w/ Friendship and Overton
Round 1
190
12/08
W
F 0-0 1:01
A. Conley
Friendship Christian School
@Gallatin w/ Friendship and Overton
Round 1
190
12/08
L
F 0-0
A. Edwards
Greenbrier
@Gallatin w/ Friendship and Overton
Round 1
190
12/06
L
F 0-0
K. Shaw
Northwest
Tri with Northwest/Gallatin
Round 1
190
12/01
W
F 0-0
N. Merrifield
Hillsboro
Tri Match- Gallatin/Springfield/Hillsboro
Round 1
190
11/29
L
F 2-0 0:34
G. Forsythe
Cheatham Co. Central
Cheatham @Northwest / Montgomery Central / Gallatin
Round 1
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
F 3-1 4:34
A. Roberts
Fuquay-Varina
NCHSAA State Championships
3rd and 5th
4A 195
02/18
W
Replay
DEC 6-1
B. Schiano
Hough
NCHSAA State Championships
Consi Semis
4A 195
02/18
L
Replay
TF 31-13 4:23
T. Brooker
Hickory Ridge
NCHSAA State Championships
Semifinals
4A 195
02/17
W
Replay
DEC 7-5
P. White
Hoggard
NCHSAA State Championships
Quarterfinals
4A 195
02/16
W
Replay
DEC 6-4 SV
P. Gwyn
Ronald Reagan
NCHSAA State Championships
16 Man Round 1 & 8 man Quarterfinals
4A 195
02/11
W
DEC 11-8
B. Schiano
Hough
NCHSAA 4A West Regional
1st
195
02/11
W
DEC 4-0
B. Stines
McDowell
NCHSAA 4A West Regional
Semis
195
02/11
W
F 4-0 2:28
J. Williams
Mallard Creek
NCHSAA 4A West Regional
Quarters
195
01/21
L
F 2-0 0:54
H. Drazek
Brentwood
MTWOA Grand Championships 2023
4th Wrestleback (16 Man)
F182
01/21
W
DEC 6-1
C. Deas
Rockvale
MTWOA Grand Championships 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
F182
01/21
W
MD 9-0
B. Anderson
Clarksville
MTWOA Grand Championships 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
F182
01/21
W
DEC 10-5
J. Hadley
Stewarts Creek
MTWOA Grand Championships 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
F182
01/21
W
F 2-1 1:05
B. Farmer
Myers Park
2023 SoMeck 4A Conference
1st place
195
01/21
L
F 2-0 0:47
H. Drazek
Brentwood
MTWOA Grand Championships 2023
Round 1 (16 Man)
F182
01/21
W
F 9-1 3:32
A. Grier
Berry Academy
2023 SoMeck 4A Conference
Semifinals
195
01/16
W
F 0-0
A. Lofton
East Gaston
East Gaston Warrior Duals
Champ. Round 1
195
01/15
W
DEC 6-5
B. Schiano
Hough
East Gaston Warrior Duals
Champ. Round 1
195
01/14
W
F 0-0 1:46
K. Davis
Ashbrook
East Gaston Warrior Duals
Champ. Round 1
220
12/30
W
F 2-0 0:37
T. Mckinney
Polk County
Carolina Clash High School Duals
Round 2 (16 Team)
220
12/30
W
F 2-0 3:12
T. Bridges
Pisgah
Carolina Clash High School Duals
Round 3 (16 Team)
195
12/30
W
F 6-2 2:42
P. Campfield
Chase
Carolina Clash High School Duals
Round 4 (16 Team)
195
12/30
W
F 2-0 0:50
K. Johnny
Asheville
Carolina Clash High School Duals
Placement Matches (16 Team)
195
12/30
W
DEC 5-0
C. Norman
Gibbs
Carolina Clash High School Duals
Round 1 (16 Team)
195
12/23
W
F 5-1 4:44
A. Lahners
Cannon School
2022 Elizabeth Barry Memorial Clash
Placement Matches (32 Man)
195
12/23
W
MD 12-1
Z. Evans
Bandys
2022 Elizabeth Barry Memorial Clash
Semis & 5th WB (32 Man)
195
12/23
W
F 9-0 3:01
A. Love
Northwestern
2022 Elizabeth Barry Memorial Clash
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
12/22
W
F 4-1 2:00
D. Watts
A.L. Brown
2022 Elizabeth Barry Memorial Clash
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
12/09
W
F 0-0
M. Togbe
Rocky River
Tri meet S. Meck & Rocky River at AK
Champ. Round 1
220
12/08
W
F 0-0
E. Brantley
Ardrey Kell
Tri meet S. Meck & Rocky River at AK
Champ. Round 1
220
12/01
L
DEC 3-1
D. Davis
North Gaston
North Gaston Quad - South Meck, CATA, Hunter Huss
Champ. Round 1
220
11/30
W
MD 10-0
C. Smith
Hunter Huss
North Gaston Quad - South Meck, CATA, Hunter Huss
Champ. Round 1
220
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
W
Replay
DEC 3-2
A. Roberts
Fuquay-Varina
NCHSAA State Championships
3rd and 5th
4A 182
02/19
L
Replay
DEC 2-1 TB1
R. Hyder
Pinecrest
NCHSAA State Championships
Consi Semis
4A 182
02/19
W
Replay
F 2-0 2:58
A. Tauszky
Corinth Holders
NCHSAA State Championships
16 Cons Rd 3 and 8 Man Cons Rd 1
4A 182
02/18
W
Replay
DEC 7-3
D. Hunt
East Mecklenburg
NCHSAA State Championships
16 Man Cons Quarters
4A 182
02/18
W
Replay
F 5-10 2:35
A. Jessup
Page
NCHSAA State Championships
16 man -1st Wrestleback
4A 182
02/18
L
Replay
DEC 3-2
R. Hyder
Pinecrest
NCHSAA State Championships
16 Man Round 1 & 8 man Quarterfinals
4A 182
02/12
L
DEC 8-3
N. Dahlstrom
Alexander Central
NCHSAA 4A West Regional
3rd
182
02/12
W
F 6-3 4:17
G. Clemmer
Butler
NCHSAA 4A West Regional
Cons SF
182
02/12
L
DEC 5-2
D. Hunt
East Mecklenburg
NCHSAA 4A West Regional
Semifinals
182
02/12
W
F 4-0 1:41
D. Pretrick
Asheville
NCHSAA 4A West Regional
Quarterfinals
182
02/12
W
F 5-0 1:04
W. Suddreth
South Caldwell
NCHSAA 4A West Regional
Round of 16
182
01/27
W
F 6-2 4:06
A. Caldwell
Harding
2022 SoMeck 4A Conference Tournament
3rd place
182
01/27
W
F 10-2 2:22
K. Sanders
Berry Academy
2022 SoMeck 4A Conference Tournament
Cons Semifinals
182
01/27
L
DEC 6-1
M. Byrd
Myers Park
2022 SoMeck 4A Conference Tournament
Semifinals
182
12/30
L
Replay
F 3-0 2:02
K. Gardner
Clover
2021 Holy Angels Invitational
Cons Round 5
182
12/29
W
Replay
F 4-2 3:22
J. Cupp
Porter Ridge
2021 Holy Angels Invitational
Cons Round 4
182
12/29
L
Replay
F 7-0 3:37
L. Peters
Northern Guilford
2021 Holy Angels Invitational
Round of 16
182
12/18
L
DEC 4-2 SV
N. Dahlstrom
Alexander Central
Elizabeth Barry Memorial Clash
Placement Matches (32 Man)
195
12/18
L
F 5-0 0:29
N. Lee
Northwestern
Elizabeth Barry Memorial Clash
6th Wrestleback (32 Man)
195
12/18
W
DEC 4-2
D. Hunt
East Mecklenburg
Elizabeth Barry Memorial Clash
Semis & 5th WB (32 Man)
195
12/18
W
F 4-1 2:09
C. Midgett
Northwest Cabarrus
Elizabeth Barry Memorial Clash
4th Wrestleback (32 Man)
195
12/18
L
DEC 12-9
N. Dahlstrom
Alexander Central
Elizabeth Barry Memorial Clash
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
12/18
W
F 4-1 2:39
C. Steen
---
Elizabeth Barry Memorial Clash
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
12/12
W
F 2-2 3:04
D. Hunt
East Mecklenburg
2021 Al Kessie Invitational
Round 7 (placement)
195
12/11
L
F 2-0 1:15
G. Odoemena
Butler
2021 Al Kessie Invitational
Round 6
195
12/11
W
OTHER1 5-6
D. Gainey
Anson County
2021 Al Kessie Invitational
Round 3
195
12/11
W
FOR 0-0
J. Schultz
Central Cabarrus
2021 Al Kessie Invitational
Round 4
195
12/11
W
F 2-0 0:52
T. Richardson
Parkwood
2021 Al Kessie Invitational
Round 2
195
12/09
W
F 0-0
J. Stepp
Ardrey Kell
South Meck w/ Ardrey Kell
Champ. Round 1
195
12/04
L
DEC 3-1
D. Hunt
East Mecklenburg
2021 Jim Hayes Invitational
Cons Semis
195
12/04
L
F 4-1 1:41
N. Lee
---
2021 Jim Hayes Invitational
Semifinals
195
12/04
W
F 4-0 2:55
T. Broxterman
Charlotte Catholic
2021 Jim Hayes Invitational
Quarterfinals
195
12/02
W
F 0-0
D. Valenta
Charlotte Catholic
Charlotte Catholic and Myers Park at South Mecklenburg Tri
Champ. Round 1
195
11/26
W
F 2-0 1:58
C. Hill
Cox Mill
2021 Holy Angels Invitational
Round of 32
182
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
L
F 2-0 1:51
J. Zaitawi
West Forsyth
NCHSAA State Championships
Champ. Round 1 (16 Man)
4A 182
06/15
W
DEC 7-5 SV
X. Dorn
East Mecklenburg
NCHSAA 4A West Regional
Placement (16 Man)
182
06/15
L
F 2-0 0:50
M. Pepe
Hough
NCHSAA 4A West Regional
Semis (16 Man)
182
06/15
W
F 3-17 2:31
K. Cook
Mallard Creek
NCHSAA 4A West Regional
Quarters (16 Man)
182
06/07
W
F 0-0
E. Jordan
Philip O. Berry Academy of Technology
Philip O. Berry Academy of Technology @ South Mecklenburg
Round 1
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 4-0 1:44
Z. Bell
Harding University
NCHSAA 4A West Regional
Cons QF
160
02/15
W
F 5-11 4:43
J. Hood
East Mecklenburg
NCHSAA 4A West Regional
Cons 2
160
02/15
L
F 6-5 1:35
L. Goodin
Mooresville
NCHSAA 4A West Regional
Quarterfinals
160
02/15
W
F 6-8 4:43
B. Shore
South Caldwell
NCHSAA 4A West Regional
Round of 16
160
02/01
W
F 6-4 2:15
A. Vetal
Ardrey Kell
2020 SoMeck 7 4A Conference Tournament
3rd place
160
02/01
W
F 9-4 3:36
c. bell
---
2020 SoMeck 7 4A Conference Tournament
Cons Semifinals
160
02/01
L
F 0-2 0:52
N. Rupp
---
2020 SoMeck 7 4A Conference Tournament
Semifinals
160
12/28
L
DEC 7-3
E. Blowers
Mooresville
2019 Holy Angels JV Invitational
Cons QF
158-164
12/28
W
F 2-0 0:52
B. Norris
Laney
2019 Holy Angels JV Invitational
Cons 2
158-164
12/28
L
F 2-0 1:00
A. Hafer
Cape Fear
2019 Holy Angels JV Invitational
Quarterfinals
158-164
12/27
W
DEC 4-1
A. Warner
---
2019 Holy Angels JV Invitational
Round of 16
158-164
12/21
L
F 9-0 2:11
D. Peters
Providence Day
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Cons 3
160
12/21
L
F 5-0 1:38
L. Goodin
Mooresville
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Round of 16
160
12/14
L
F 2-1 1:46
E. Martinez
---
2019 Al Kessie Invitational
Cons 2
160
12/14
L
F 9-0 0:22
A. Cowart
---
2019 Al Kessie Invitational
Round of 16
160
12/07
L
F 2-1 2:06
E. Wakins
West Charlotte
2019 Jim Hayes Invitational
Cons Quarters
160
12/07
W
F 2-2 0:33
R. Sanders
Rocky River
2019 Jim Hayes Invitational
Cons 3
160
12/07
L
F 5-0 2:34
H. John
Marvin Ridge
2019 Jim Hayes Invitational
Quarters and Cons Pigtails
160
12/07
W
F 3-2 1:59
C. Hall
Sun Valley
2019 Jim Hayes Invitational
Round of 16
160
11/16
W
F 2-5 1:00
C. Brown
Vance
2019 Western Scrimmage Tournament
Round 4
161-164
11/16
L
F 9-7 1:38
J. McConnihead
West Charlotte
2019 Western Scrimmage Tournament
Round 2
161-164
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023