Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jamie Palm
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
West Point-Beemer
West Point-Beemer JV
West Point-Beemer, NE
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 13-3
K. Bordovsky
---
NSAA - Class B District. 3
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/10
W
F 4-0 3:10
B. Rasmussen
Blair
NSAA - Class B District. 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
02/09
L
F 10-3 2:21
G. Eason
---
NSAA - Class B District. 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
02/03
L
MD 13-4
J. Reeg
Twin River
Crusader Invitational
Cons Semifinals
182
02/03
W
F 8-3 4:19
H. Schwaninger
Lincoln Christian
Crusader Invitational
Semifinals and Cons Quarters
182
02/03
W
F 3-2 1:32
N. Erickson
Central City
Crusader Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/03
L
TF 26-11 2:57
J. Reimers
---
Crusader Invitational
Quarterfinals
182
02/03
W
F 4-0 1:33
K. Wiese
Columbus Scotus
Crusader Invitational
Round 1
182
01/30
L
F 2-0 1:27
C. Novak
Schuyler
Schuyler @ West Point-Beemer
Round 1
182
01/27
L
DEC 7-5 SV
C. Throener
Howells-Dodge
2018 EHC Wrestling Tournament
Round 5
182
01/27
W
F 2-0 0:27
O. Hunt
Clarkson-Leigh
2018 EHC Wrestling Tournament
Round 4
182
01/27
L
F 9-0 2:32
J. Reeg
Twin River
2018 EHC Wrestling Tournament
Round 2
182
01/20
L
DEC 1-0
E. French
---
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 6
182
01/20
L
F 4-0 2:26
A. Hawthorne
Battle Creek
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 5
182
01/20
W
F 0-0 0:48
A. Arens
Norfolk Catholic
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 4
182
01/20
L
F 14-1 5:09
D. Mueller
---
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 2
182
01/13
L
F 2-0 0:34
K. Hughes
West Point-Beemer
West Holt Invitational 2017-2018
Rd 3 - Cons Rd 2(16s)
160
01/13
L
F 2-0 0:48
Z. Hintz
---
West Holt Invitational 2017-2018
Rd 2 - Quarterfinals & Cons Rd 1(16s)
160
01/06
W
FOR 0-0
B. Detimore
Marysville
Beatrice Invitational
Round 6
160
01/06
L
DEC 12-8
C. Weis
Omaha Gross Catholic
Beatrice Invitational
Round 5
160
01/06
L
F 8-0 2:50
P. Garcia
Lexington
Beatrice Invitational
Round 4 (9 Man)
160
01/06
W
F 8-0 1:30
J. Cude
Beatrice
Beatrice Invitational
Round 3 (9 Man)
160
01/06
L
F 6-0 2:50
C. Schendt
---
Beatrice Invitational
Round 1 (9 Man)
160
01/06
W
F 7-2 1:36
J. Cude
Beatrice
West Point-Beemer @ Beatrice
Round 1
160
01/03
W
F 3-2 2:53
A. Curiel
South Sioux City
West Point-Beemer @ South Sioux City
Round 1
160
12/15
L
F 13-1 1:48
L. Jarrett
Gretna
Flatwater Fracas
Round 1 (8 Team)
182
12/15
L
F 2-0 0:50
K. Grape
---
Flatwater Fracas
Round 5 (8 Team)
182
12/15
L
F 4-1 1:01
B. Ruffin
---
Flatwater Fracas
Round 4 (8 Team)
170
12/15
L
F 2-11 5:13
W. Schmitt
Battle Creek
Flatwater Fracas
Semis (4 Team)
182
12/15
L
F 6-0 3:51
B. Muehling
---
Flatwater Fracas
Round 7 (8 Team)
170
12/15
L
F 9-0 2:16
R. Kopf
Lexington
Flatwater Fracas
Round 2 (8 Team)
170
12/12
W
MD 11-2
B. Rasmussen
Blair
Blair, Wahoo, West Point Beemer Duals
Round 2 (3 Team)
182
12/12
L
F 6-2 2:57
K. Bordovsky
---
Blair, Wahoo, West Point Beemer Duals
Round 3 (3 Team)
182
12/09
W
F 4-4 3:29
T. Detwiler
Mount Michael
West Point Beemer Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
170
12/09
W
F 11-3 5:38
R. Korth
Wayne
West Point Beemer Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
170
12/09
L
F 6-2 3:04
R. Albertson
---
West Point Beemer Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
182
12/09
L
F 5-2 4:12
S. Baker
Westwood
West Point Beemer Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
170
12/01
W
F 8-0 2:56
C. Graser
Omaha Bryan
Friday Night Fracas
Round 2 (6 Team)
170
12/01
L
F 11-1 4:08
M. Yah
Millard North
Friday Night Fracas
Round 4 (6 Team)
170
12/01
L
F 9-1 2:45
R. Trail
Nebraska City
Friday Night Fracas
Round 5 (6 Team)
170
12/01
W
F 2-0 0:39
K. Thomas
---
Friday Night Fracas
Round 1 (6 Team)
170
12/01
L
F 6-2 1:27
B. Hull
---
West Point-Beemer @ Logan View
Round 1
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
MD 9-0
J. Marquez
Kearney Gold
Crusader Invitational
Quarterfinals
160
02/04
L
F 6-2 1:21
K. Petree
---
Crusader Invitational
Round 1
160
02/04
L
F 9-2 2:57
C. Dawe
---
Cyclone Invite
Round 6
160
02/03
W
F 0-2 1:24
C. Snider
---
Cyclone Invite
Round 5
160
02/03
W
F 2-2 2:15
D. Mangus
Fullerton
Cyclone Invite
Round 4
160
02/03
L
DEC 8-3
C. Dawe
---
Cyclone Invite
Round 2
160
01/14
L
FOR 0-0
B. Behlen
Lakeview
2017 Schuyler Wrestling Invite *Varsity*
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/14
L
DEF 6-0 2:51
J. Duncan
---
2017 Schuyler Wrestling Invite *Varsity*
Round 1 (16 Man)
170
01/11
L
DEC 12-9
A. Souvannavong
Wilber-Clatonia
Wilber-Clatonia Quad
Round 3 (4 Man)
182
01/11
L
F 2-0 0:25
L. Craig
Seward
Wilber-Clatonia Quad
Round 2 (4 Man)
182
01/11
L
F 5-0 1:58
P. Ondrak
Fairbury
Wilber-Clatonia Quad
Round 1 (4 Man)
182
01/10
L
F 17-10 4:48
A. Wagner
Logan View
O-C JV Invitational 2017
Medal Round
160
01/10
W
F 7-5 4:51
M. Pineda
Schuyler
O-C JV Invitational 2017
Round 4
160
01/10
W
F 2-0 1:54
W. Marxsen
Schuyler
O-C JV Invitational 2017
Round 2
160
01/09
W
F 2-0 0:50
D. Nelson
---
O-C JV Invitational 2017
Round 1 (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 0:49
S. Ballman
Marysville High School
2017 Beatrice JV Invitational
Round 5 (3-4 man Best of 3)
160-162
01/07
W
DEC 4-2
C. Weis
Omaha Gross Catholic
2017 Beatrice JV Invitational
Round 3 (3-4 man Best of 3)
160-162
01/07
W
DEC 7-6
J. Brees
Lincoln Northeast
2017 Beatrice JV Invitational
Round 2 (3-4 man Best of 3)
160-162
01/04
W
F 0-0 2:45
E. Perez
South Sioux City
South Sioux City @ West Point-Beemer
Round 1
170
12/30
W
F 2-0 1:22
A. Suarez
Winnebago
WISNER-PILGER JV INVITATIONAL
Scheme 2
160B
12/30
W
F 5-0 1:49
M. Pineda
Schuyler
WISNER-PILGER JV INVITATIONAL
Scheme 1
160B
12/16
L
F 4-0 2:53
T. Schneiderheinz
Central City
Flatwater Fracas
Round 3 (6 Team)
160
12/16
L
F 11-1 2:38
B. Ruffin
North Platte
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
170
12/10
L
F 6-2 0:48
D. Loberg
Randolph
West Point Beemer Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
160
12/02
W
F 2-7 1:52
A. Wagner
Logan View
Logan View @ West Point-Beemer
Round 1
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
W
F 2-4 2:43
C. Rossman
Lincoln Christian
Crusader Inv
2nd Wrestleback (16 Man)
152 JV
02/06
W
F 4-2 1:30
T. Naiberk
Aquinas
Crusader Inv
Round 1
152 JV
02/05
L
MD 8-0
B. Beard
North Central
Cyclone Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/05
L
F 15-2 3:12
D. Horejsi
Howells-Dodge
Cyclone Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/30
L
F 4-0 1:13
D. Stapleton
Elkhorn South
Elkhorn South JV Tournament
Round 5 (5 Man)
152B
01/30
L
F 2-0 1:30
N. Rothlisberger
Blair
Elkhorn South JV Tournament
Round 3
152B
01/23
L
TF 16-1 5:00
M. Jensen
Conestoga
Oakland - Craig Invitational 2016
Round 2
152
01/23
L
F 10-1 1:38
C. Kramer
Battle Creek
Oakland - Craig Invitational 2016
Round 1
152
01/16
L
F 8-0 0:46
G. Harvey
Valentine, NE
2016 Schuyler Wrestling Invite *JV*
Finals & Round Robin Round 5
152C
01/16
L
F 4-0 1:56
C. Ewoldt
Blair, NE
2016 Schuyler Wrestling Invite *JV*
2nd Wrestleback (16 Man) & Round 2 - Round Robins
152C
01/16
L
F 13-0 1:36
J. Kindler
Aquinas, NE
2016 Schuyler Wrestling Invite *JV*
Round 1 (16 Man & Round Robins Round 1)
152C
01/12
L
DEC 11-4
B. Cornett
Bennington
O-C JV Invitational 2016
Round 4
152b
01/11
L
F 2-0 0:50
Z. Frisch
Stanton
O-C JV Invitational 2016
Round 2
152b
01/09
L
DEC 6-0
B. Scott
Marysville High School
2016 Beatrice JV Invitational
Round 5 (3-4 man Best of 3)
145-148
01/09
W
F 3-2 1:04
I. Fields
Omaha Gross Catholic
2016 Beatrice JV Invitational
Round 3 (3-4 man Best of 3)
145-148
01/09
L
F 2-0 1:07
Q. Reis
Lincoln Southeast
2016 Beatrice JV Invitational
Round 2 (3-4 man Best of 3)
145-148
01/06
W
F 2-0 0:48
B. Ebaugh
South Sioux City
West Point-Beemer @ South Sioux City
Round 1
152
01/02
W
F 9-5 5:20
J. Valasco
Schuyler
Wisner-Pilger JV Inv.
Scheme 4
152A
01/02
L
DEC 3-1
R. Melcher
Norfolk Catholic
Wisner-Pilger JV Inv.
Scheme 2
152A
12/19
L
F 2-0 0:17
M. Pena
West Point Beemer
Valentine Invite
2nd Wrestleback (32 Man)
152
12/18
L
F 2-0 0:29
J. Miller
---
Valentine Invite
Round 1 16 Round 2 &WB 32man
152
12/15
L
F 2-0 0:59
N. Rothlisberger
Blair
Blair, Wahoo, WPB Triangular JV
Champ. Round 1
152
12/12
L
F 2-0 0:24
S. Keiser
Wayne
West Point Beemer Invite JV Matches
Champ. Round 1
152
12/12
L
F 2-0 1:26
C. Soucek
Gretna
West Point Beemer Invite JV Matches
Champ. Round 1
152
12/12
L
F 2-0 0:33
D. Loberg
Randolph
West Point Beemer Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024