Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cason Howle
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Blue Chip Wrestling Club
Greenwood
South Carolina
Stronghold
Team Palmetto
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/09
W
TF 18-2 3:07
Z. Johnson
Valhalla Wrestling Club
2024 SCUSA Wrestling Folkstyle State
Placement Matches (8 Man)
215
03/09
W
TF 19-3 2:23
M. Whiting-Allen
Bluffton
2024 SCUSA Wrestling Folkstyle State
Semis & 1st WB (8 Man)
215
02/25
W
Replay
TF 18-2 2:12
D. Hawthorne
Greenville
SCHSL State Championships
1st Place
4A 190
02/24
W
Replay
TF 20-3 3:28
C. Gross
Lugoff-Elgin
SCHSL State Championships
Semis
4A 190
02/23
W
Replay
TF 15-0 2:41
J. Brown
James Island
SCHSL State Championships
Quarters
4A 190
02/17
W
TF 21-4 3:10
D. Hawthorne
Greenville
SCHSL 4A Upperstate Qualifier
Finals (16 Man)
190
02/17
W
TF 20-5 3:58
O. Farmer
Westside
SCHSL 4A Upperstate Qualifier
Semis (16 Man)
190
02/17
W
TF 20-5 4:32
J. Wilson
South Pointe
SCHSL 4A Upperstate Qualifier
Quarters (16 Man)
190
12/03
W
DEC 3-2
C. Mccloskey
Buford
2023 Southern Slam
Finals
190
12/02
W
MD 18-4
C. Benson
Jefferson
2023 Southern Slam
Champ Semis
190
12/02
W
TF 21-5 3:43
W. Tossie
Mortimer Jordan
2023 Southern Slam
Champ Quarters
190
12/02
W
TF 15-0 2:19
T. Mcdougald
Archer
2023 Southern Slam
Champ Round 2
190
12/02
W
F 7-1 0:56
K. Potter
Lovett
2023 Southern Slam
Champ Round 1
190
09/16
L
MD 12-2
T. McCollom
Oklahoma Black Ops
Elite 8 Duals- Folk 2023
Round 1 (6 Team)
182
09/16
L
Replay
DEC 5-1
B. Woodward
Team Carnage
Elite 8 Duals- Folk 2023
Round 3 (6 Team)
182
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/22
L
Replay
VFA 1:13 4-2
C. Kennedy
Utah
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 16 #2
182 lbs
07/22
L
VPO1 5-5
M. Rojas
Indiana
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 16
182 lbs
07/21
W
Replay
VPO1 3-1
T. Hoose
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 32
182 lbs
07/21
W
Replay
VFA 1:46 9-0
H. Rydwelski
Illinois
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
182 lbs
07/18
L
Replay
VSU1 11-1 3:54
A. Kroninger
Ohio
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 8 #1
182 lbs
07/18
W
Replay
VSU 11-0 2:33
R. Schneider
Connecticut
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 16 #2
182 lbs
07/18
W
Replay
VPO1 5-2
T. Hoose
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 16 #1
182 lbs
07/18
W
Replay
VSU 10-0 3:46
J. Armstrong
Washington
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #2
182 lbs
07/18
L
Replay
VPO1 7-6
B. Koester
Iowa
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 32
182 lbs
07/17
W
Replay
VSU 10-0 0:55
E. Contreras
Colorado
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
182 lbs
07/17
W
Replay
VFA 3:08 15-4
M. Morgan
Minnesota
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
182 lbs
02/26
W
Replay
DEC 3-0
T. Prew
South Florence
SCHSL State Championships
1st Place
4A 182
02/25
W
Replay
TF 20-5 3:11
J. Echeverria
May River
SCHSL State Championships
Semis
4A 182
02/24
W
Replay
TF 17-2 4:15
R. Mitchell
Ac Flora
SCHSL State Championships
Quarters
4A 182
01/12
W
DEC 15-8
M. Parsons
---
May River Shark Invitational
Champ. Round 1
182
01/01
W
TF 18-3
L. McNamara
Pottsville Area Hs
May River Shark Invitational
Champ. Round 2
182
12/31
W
TF 16-0
A. Marsden
Denmark
May River Shark Invitational
1st Place Match
182
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/05
W
Replay
MD 18-4
N. Williams
Funky Monkey
Bootleggers HS Duals
Round 1 (4 Team)
180
06/05
L
Replay
DEC 10-3
S. Blackledge
Dogtown
Bootleggers HS Duals
Round 2 (4 Team)
180
06/05
W
Replay
F 2-0 2:27
L. Dingus
Ky Extreme
Bootleggers HS Duals
Finals (8 Team)
180
06/05
W
Replay
DEC 9-3
A. Zinser
Ky Extreme
Bootleggers HS Duals
Round 3 (4 Team)
180
06/05
W
Replay
DEC 6-3
S. Blackledge
Dogtown
Bootleggers HS Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
180
02/26
W
Replay
DEC 4-2 TB1
G. Juarez
May River
SCHSL State Championships
1st Place
4A 170
02/26
W
Replay
TF 22-3 5:02
A. Johnson
---
SCHSL State Championships
Semis
4A 170
02/25
W
Replay
F 8-1 3:19
J. Mangione
Aiken
SCHSL State Championships
Quarterfinals (8 Man)
4A 170
02/19
W
MD 9-0
B. Leonard
Eastside
2022 AAAA Upperstate Championships
3rd Place Matches, Mat 2 (16 Man)
170
02/19
W
TF 15-0 5:35
L. Hucks
Dreher
2022 AAAA Upperstate Championships
Semis, Mats 1-2 (16 Man)
170
02/19
W
TF 18-3 3:10
E. Weisner
Walhalla
2022 AAAA Upperstate Championships
Quarters, All Mats (16 Man)
170
02/19
W
TF 16-1 4:31
J. Howell
Irmo
2022 AAAA Upperstate Championships
Champ Round 1, All Mats (16 Man)
170
01/26
W
F 0-0
D. Patrick
Laurens District 55 HS
Greenwood @ Laurens District 55 HS
Round 1
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024