Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cole Brannigan
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Lemont
Lemont (H.S.)
Lemont Bears
Old Quarry Middle School
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 10-5
A. Marquez
Rock Island
IHSA 2A Sectional @ Sycamore
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/12
W
F 2-0 0:42
L. Schwartz
Freeport
IHSA 2A Sectional @ Sycamore
2nd Wrestleback (16 Man)
195
02/12
L
MD 15-5
D. Hidden
Washington
IHSA 2A Sectional @ Sycamore
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
02/12
W
F 9-1 3:17
K. Duboise
---
IHSA 2A Sectional @ Sycamore
Round 1 (16 Man)
195
02/05
W
F 0-0 1:25
M. Bannerman
Kankakee (Sr)
IHSA 2A Regional @ LaSalle (Peru)
Placement Matches
195
02/05
L
DEC 9-3
O. Gerdes
Joliet (Catholic Academy)
IHSA 2A Regional @ LaSalle (Peru)
Semis and WB3
195
01/22
L
DEC 10-9
A. Jackson
---
SSC Varsity Conference
Place Bouts
195
01/22
W
F 0-0 2:41
E. Velazquez
Blue Island (Eisenhower)
SSC Varsity Conference
Semis / 1/4 WB
195
01/22
W
F 0-0 0:45
F. Gomez
Oak Lawn (Community)
SSC Varsity Conference
Quarters/16-1stWB
195
01/15
L
DEC 7-3
J. Hoffer
Washington
Batavia Invitational
Placement Matches (16 Man)
195
01/15
W
DEC 11-6
J. Cronin
Andrew
Batavia Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
01/15
W
F 0-0 0:35
A. Delgado
Addison Trail
Batavia Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
F 12-7 5:22
M. Brown
Palos Heights (Shepard)
South Suburban JV Conference
Round 6
170
02/01
W
DEC 6-2
O. Villalobos
Oak Lawn (Community)
South Suburban JV Conference
Round 4
170
02/01
W
TF 17-1 3:41
G. Busillos
Summit (Argo)
South Suburban JV Conference
Round 2
170
01/11
W
MD 16-5
L. Stapleton
Downers Grove (South)
Bolingbrook HS JV Invite
Round 5
170
01/11
L
MD 16-4
B. Gonzalez
Yorkville (H.S.)
Bolingbrook HS JV Invite
Round 4
170
01/11
W
F 5-4 4:00
N. Antonietti
Naperville (Central)
Bolingbrook HS JV Invite
Round 2
170
01/11
W
TF 21-6 4:51
J. Lopez
---
Bolingbrook HS JV Invite
Round 1
170
12/21
W
F 0-0 2:44
G. Johnson
Lisle
Wilmington JV Tournament
Round 3 (4 Man)
170A
12/21
W
MD 14-1
A. Schott
Pontiac
Wilmington JV Tournament
Round 2 (4 Man)
170A
12/21
W
TF 17-2 3:42
L. Beherns
Clifton Central
Wilmington JV Tournament
Round 1 (4 Man)
170A
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
DEC 6-4
A. Urquijo
---
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
4th Wrestleback (16 Man)
145
03/03
W
F 11-0 4:11
L. Churulo
Bolingbrook
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
03/03
L
DEC 7-1
J. Mumm
---
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/26
W
DEC 4-2
J. Robinson
Midlothian (Bremen)
South Suburban JV Conference
Round 6
145
01/26
W
DEC 8-5
A. Nieszel
Oak Forest
South Suburban JV Conference
Round 4
145
01/26
W
F 14-4 5:10
R. Evans
Lansing (Thorton Fractional South)
South Suburban JV Conference
Round 2
145
12/08
L
DEF 0-0
D. McNeal
Rock Island
E-Rab `Mike West` JV Invitational by GEI
Finals Place Bouts
145
12/08
L
F 2-0 1:42
I. Sanchez
Dixon
E-Rab `Mike West` JV Invitational by GEI
Semi & Consi Semi (RR3)
145
12/08
W
MD 12-4
C. Bergheger
---
E-Rab `Mike West` JV Invitational by GEI
Quarters & 1st WB (RR1)
145
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/31
W
F 7-0 1:42
R. Beechy
Tinley Park Bulldogs
Naperville Wrestling Club Invitational
Final Round
M 131-138
12/31
L
DEC 5-4
M. Mcalpine
---
Naperville Wrestling Club Invitational
Round 1
M 131-138
12/16
L
F 11-3 1:40
K. Klapprodt
DeKalb Black
Homer Jr. High Invitational
Place Matches
135
12/16
W
DEC 2-1
B. Theres
Drauden Point
Homer Jr. High Invitational
Semis & WBs
135
12/16
W
F 2-0 0:18
J. Roman-Johnson
DeKalb Orange
Homer Jr. High Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
135
12/16
W
MD 12-2
J. Pullen
Troy Middle School
Homer Jr. High Invitational
Round 2
135
12/10
W
F 2-0 0:43
J. Loranger
---
Orland Park Pioneer Kick-Off Classic
Round 3
H 121-135
12/10
L
DEC 3-1
T. McAuliffe
Tinley Park Bulldogs
Orland Park Pioneer Kick-Off Classic
Round 1
H 121-135
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024