Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nolan Smith
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2016-2017
2014-2015
Team Name
Bolingbrook
Maryland
Paint Branch
South Lyon HS
Wentzville Timberland
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
W
F 6-2 4:22
J. Zimmerman
Lakeland HS
Lakes Valley Conference Championship
Placement Matches (16 Man)
135
02/02
L
F 8-0 1:21
B. Donnelly
Waterford Mott HS
Lakes Valley Conference Championship
4th Wrestleback (16 Man)
135
02/02
W
MD 11-2
W. Stephens
Walled Lake Western HS
Lakes Valley Conference Championship
Semis & 3rd WB (16 Man)
135
02/02
W
F 2-0 1:00
M. Azzopardi
Lakeland HS
Lakes Valley Conference Championship
2nd Wrestleback (16 Man)
135
02/02
L
F 6-1 1:26
J. Schroader
---
Lakes Valley Conference Championship
Quarters & 1st WB (16 Man)
135
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
DEC 4-1
T. Sita
Huntingtown
2017 MPSSAA State Championships
3rd/5th Placement Matches (16 Man)
4A/3A - 145
03/04
L
DEC 3-0
S. Acton
Urbana
2017 MPSSAA State Championships
Consolation Semifinals (16 Man)
4A/3A - 145
03/04
W
F 2-4 2:58
K. McDonald
Oakdale
2017 MPSSAA State Championships
3rd Wrestleback
4A/3A - 145
03/04
W
DEC 5-3
T. Watkins
Westminster
2017 MPSSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
4A/3A - 145
03/04
L
DEC 8-6
A. Mckahan
Stephen Decatur
2017 MPSSAA State Championships
Quarterfinals (16 Man)
4A/3A - 145
03/03
W
MD 11-2
J. Bromley
Linganore
2017 MPSSAA State Championships
Preliminaries (16 Man)
4A/3A - 145
02/26
L
DEC 10-3
R. Lawrence
Damascus
MPSSAA 4A-3A West Regional
Placement Matches (16 Man)
145
02/25
W
DEC 13-7
P. Kirlin
Bethesda-CC
MPSSAA 4A-3A West Regional
Semis (16 Man)
145
02/25
W
TF 15-0 3:59
T. Araujo
Rockville
MPSSAA 4A-3A West Regional
Quarters (16 Man)
145
02/18
L
MD 8-0
R. Lawrence
Damascus
2017 MCPS Wrestling Tournament
1st Place Matches
145
02/18
W
DEC 4-3
P. Kirlin
B-CC
2017 MCPS Wrestling Tournament
Semifinals
145
02/18
W
TF 16-1 3:07
T. Araujo
Rockville
2017 MCPS Wrestling Tournament
Quarterfinals
145
02/18
W
MD 10-1
J. Mackall
Whitman
2017 MCPS Wrestling Tournament
First Round
145
02/06
W
F 0-0 0:32
T. Cameron
Blake
Blake @ Paint Branch
Round 1
145
02/04
W
F 0-0 1:00
J. Strattonbey
Springbrook
Springbrook @ Paint Branch
Round 1
145
01/30
W
F 0-0 0:51
J. Grossman
Sherwood
Paint Branch @ Sherwood
Round 1
145
01/30
W
F 0-0 1:51
M. Masis
Gaithersburg
Paint Branch @ Gaithersburg
Round 1
145
01/26
L
F 6-0 2:52
J. Burkley
Morris
Morris @ Bolingbrook
Round 1
152
01/23
W
F 0-0 1:31
P. Rush
Seneca Valley
Paint Branch @ Seneca Valley
Round 1
145
01/23
W
F 0-0 1:33
S. Tritto
Wootton
Paint Branch vs. Wootton
Round 1
145
01/21
L
F 2-2 1:14
J. Wildschuetz
Francis Howell
GAC Freshman Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/21
L
F 4-0 1:07
C. Hlavaty
Washington
GAC Freshman Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
152
01/19
L
DEC 1-0
R. Lawrence
Damascus
Damascus @ Paint Branch
Round 1
145
01/12
W
F 0-0 1:06
P. Quinn
Walter Johnson
Walter Johnson @ Paint Branch
Round 1
145
01/12
W
F 0-0 1:16
C.
Kennedy
Paint Branch @ Kennedy
Round 1
145
01/07
L
F 6-0 2:14
D. Lange
Roselle (Lake Park)
Bolingbrook HS JV Tournament
Round 2
152
01/07
L
TF 19-2 2:23
J. Brown
Dolton (Thornridge)
Bolingbrook HS JV Tournament
Round 1
152
12/21
W
F 0-0 2:33
J. Mackall
Whitman
Whitman @ Paint Branch
Round 1
145
12/16
L
F 5-0 1:59
T. Kalns
Homewood-Flossmoor
Bolingbrook @ Homewood-Flossmoor
Round 1
152
12/14
W
MD 11-1
J. Snyder
Northwest
Paint Branch @ Northwest
Round 1
145
12/12
W
F 0-0 1:23
A. Younes
Stagg
Stagg @ Bolingbrook
Round 1
152
12/08
W
F 0-0
A. Khader
Wheaton
Wheaton @ Paint Branch
Round 1
145
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/09
L
TF 10-0 1:05
J. Hendricks
Pennsylvania 1
Cadet National Duals - Freestyle
Quarterfinals (8 Team)
145
06/09
L
F 4-4 1:04
D. Ironside
Iowa 2
Cadet National Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
145
06/09
W
DQ 5-4
S. Brown
Iowa 2
Cadet National Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
145
06/09
L
TF 10-0 0:58
M. Zaragoza
---
Cadet National Duals - Freestyle
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
145
06/09
L
TF 12-2 1:43
Z. Musselman
---
Cadet National Duals - Freestyle
2nd Wrestleback (8 Team)
145
06/09
L
F 9-4 2:09
S. Chavez
---
Cadet National Duals - Freestyle
Round 2 (8 Team)
145
06/09
L
TF 12-1 3:07
I. Luellen
---
Cadet National Duals - Freestyle
Round 3 (8 Team)
145
06/09
L
F 10-4 2:00
B. Ladd
---
Cadet National Duals - Freestyle
Round 1 (8 Team)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024