Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Connor Tarver
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
MD 10-2
H. Keller
The Classical Academy
Falcon @ The Classical Academy
Round 1
132
02/06
L
F 14-2 2:27
S. Blackmon
---
Lewis - Palmer @ Falcon
Round 1
132
01/22
L
F 7-0 2:25
C. Hittle
Discovery Canyon
Falcon @ Discovery Canyon
Round 1
138
01/16
W
F 4-0 2:31
D. Newby
Liberty
Falcon @ Liberty
Round 1
132
12/19
W
DEC 7-0
A. Benitez
Rampart
Falcon @ Rampart
Round 1
132
12/13
L
F 0-0
M. Houser
Castle View
Falcon @ Castle View
Round 1
132
12/06
W
F 7-4 5:07
E. Simon
---
Falcon @ Widefield
Round 1
132
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/25
L
MD 12-2
I. Diffendaffer
---
Cheyenne Mountain @ Falcon
Round 1
132
01/16
W
DEC 8-5
T. Dantzler
---
Discovery Canyon @ Falcon
Round 1
132
01/12
L
DEC 3-1
C. Clark
Palisade
Palisade vs. Falcon
Round 1
126
01/11
W
F 2-0 1:26
M. Torbit
Liberty
Liberty @ Falcon
Round 1
126
12/21
L
DEC 4-1
A. Gonzales
---
Castle View @ Falcon
Round 1
132
12/07
L
F 2-0 0:48
S. Long
Widefield
Widefield @ Falcon
Round 1
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
F 2-0 1:06
J. Porreco
---
Falcon @ Discovery Canyon
Round 1
126
01/13
W
DEC 7-5
J. Chacon
---
Taos vs. Falcon
Round 1
126
01/12
W
F 2-0 0:48
L. Robinson
Palmer Ridge
Palmer Ridge @ Falcon
Round 1
126
01/05
L
TF 18-1 4:00
R. Stark
Cheyenne Mountain
Falcon @ Cheyenne Mountain
Round 1
126
12/22
W
F 2-0 0:22
E. Mycke
Castle View
Falcon @ Castle View
Round 1
132
12/21
W
F 7-0 0:18
X. Jensen
Liberty
Liberty @ Falcon
Round 1
138
12/15
W
MD 13-2
M. Tolman
Rampart
Falcon @ Rampart
Round 1
132
12/08
L
TF 16-0
T. Gutierrez
---
Falcon @ Widefield
Round 1
132
12/07
W
F 8-1 3:44
T. Mellem
Mitchell
Falcon @ Mitchell
Round 1
132
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEC 13-6
S. Long
Widefield
CHSAA 4A - Region 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/11
W
DEC 7-3
A. Blackstock
---
CHSAA 4A - Region 3
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/10
L
F 3-2 1:48
L. Hansen
Evergreen
CHSAA 4A - Region 3
Round 1 (16 Man)
120
01/28
L
F 2-0 0:43
B. Reichel
Adams City
33rd Annual Les Mattocks Invitational
Consolation quarterfinals
120
01/28
W
F 13-3 4:10
D. Deane
Denver North
33rd Annual Les Mattocks Invitational
Quarters and consolation
120
01/28
L
F 2-0 1:26
T. Lozano
Vista Peak
33rd Annual Les Mattocks Invitational
Round 2
120
01/28
W
MD 9-0
I. Castro
---
33rd Annual Les Mattocks Invitational
Round 1
120
01/21
L
F 4-1 4:09
C. Murray
Peyton
2017 COS Metro Wrestling Championships
R3 - Wrestlebacks
120
01/20
L
F 2-0 0:28
C. Stephenson
Lewis Palmer
2017 COS Metro Wrestling Championships
R1 - Champ
120
01/20
W
DEC 10-6
D. Schwartz
Sand Creek
Falcon @ Sand Creek
Round 1
126
01/14
L
TF 17-0 5:00
A. Castro
Rock Canyon
2017 Bulldog Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/14
W
F 8-0 2:27
J. Moreno
Dolores Huerta
2017 Bulldog Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/14
L
TF 15-0 3:47
B. Bancroft
---
2017 Bulldog Invitational
Round 1 (16 Man)
120
01/12
W
F 0-0 4:47
S. Bastin
Palmer Ridge
Falcon @ Palmer Ridge
Round 1
120
01/07
L
FOR 0-0
C. Foisy
Pine Creek
Southern Colorado JV Metros
Final Placement Rounds
120
01/07
W
DEC 3-2 UTB
M. Story
---
Southern Colorado JV Metros
Round 4
120
01/07
W
F 7-0 3:00
S. Harris
Mesa Ridge
Southern Colorado JV Metros
Round 3
120
01/07
W
F 2-0 0:34
D. Scruggs
Mesa Ridge
Southern Colorado JV Metros
Round 2
120
01/07
W
MD 10-0
A. Hollingsworth
---
Southern Colorado JV Metros
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/07
L
F 8-4 5:10
C. Foisy
Pine Creek
Southern Colorado JV Metros
Round 1
120
12/16
L
F 7-2 3:02
B. Bancroft
Rampart
Falcon @ Rampart
Round 1
120
12/13
W
F 4-0 4:32
M. O`Neill
Canon City
Pueblo West JV Duals
Champ. Round 1
126
12/13
W
F 1-6 4:42
D. Lampe
Canon City
Pueblo West JV Duals
Champ. Round 1
126
12/09
L
DEC 7-3
S. Long
Widefield
Widefield @ Falcon
Round 1
120
12/08
L
F 12-2 4:45
R. Menge
Mitchell
Falcon @ Mitchell
Round 1
120
12/02
L
F 11-0 3:06
K. Howsmon
Centauri
Battle of the Best - 6th Annual
Round 2
120
12/02
L
F 2-0 0:32
N. Fitzgerald
Castle View
Battle of the Best - 6th Annual
Round 3
120
12/02
L
DEC 7-5
M. Martinez
Pueblo South
Battle of the Best - 6th Annual
Round 1 (3 Team)
120
12/02
L
TF 16-1 5:30
J. Fisher
Mesa Ridge
Battle of the Best - 6th Annual
Round 6
120
12/02
W
DEC 4-0
T. Pitts
Lewis Palmer
Battle of the Best - 6th Annual
Round 4
120
12/02
L
F 2-0 0:33
N. Bonham
Pueblo County
Battle of the Best - 6th Annual
Round 7
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024