Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Valdez
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Betterman Elite
Colorado
Falcon
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
Replay
DEC 7-0
W. Dalton
Pueblo East
CHSAA State Championships
Placements
145-4A
02/19
W
Replay
DEC 13-7
D. Cerda
Riverdale Ridge
CHSAA State Championships
Champ Semis
145-4A
02/18
W
Replay
DEC 6-5
A. Wiseman
Grand Junction Central
CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
145-4A
02/17
W
Replay
F 12-1 3:15
C. Dowling
Pueblo County
CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
145-4A
02/12
W
DEC 6-1
I. Padgett
Loveland
CHSAA 4A Region 1
1st Place Matches
145
02/12
W
F 6-6 3:00
K. Raper
Eagle Valley
CHSAA 4A Region 1
Semis
145
02/11
W
F 4-1 1:09
J. Griego
Pueblo South
CHSAA 4A Region 1
Quarterfinals and WB1
145
01/23
W
F 2-0 1:01
T. Trevino
Mesa Ridge
2022 COS Metro Wrestling Championships
R9 - Finals
145
01/22
W
DEC 6-2
L. Diehl
Coronado
2022 COS Metro Wrestling Championships
R6 - Semis
145
01/22
W
TF 16-1 4:00
T. Keenan
Pine Creek
2022 COS Metro Wrestling Championships
R4 - Quarters
145
01/22
W
F 2-0 0:24
R. Losey
Mitchell
2022 COS Metro Wrestling Championships
R2 - Champ & WB
145
01/21
W
F 7-1 4:29
T. Charles
Cheyenne Mountain
2022 COS Metro Wrestling Championships
R1 - Champ
145
01/08
L
FOR 0-0
A. Domenico
Mullen
Cheyenne Mountain Classification Clash
Cons with Semis
145
01/08
L
FOR 0-0
A. Domenico
Mullen
Cheyenne Mountain Classification Clash
Cons with Semis
145
01/08
W
DEC 2-1
J. Schacht
Cheyenne Mountain
Cheyenne Mountain Classification Clash
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/08
W
DEC 2-1
J. Schacht
Cheyenne Mountain
Cheyenne Mountain Classification Clash
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/08
L
DEC 4-2
J. Tribbett
---
Cheyenne Mountain Classification Clash
Quarters
145
01/08
L
DEC 4-2
J. Tribbett
Eaton
Cheyenne Mountain Classification Clash
Quarters
145
01/08
W
F 2-0 0:45
L. Ruvalcaba
Liberty
Cheyenne Mountain Classification Clash
Round 1 (16 Man)
145
01/08
W
F 2-0 0:45
L. Ruvalcaba
---
Cheyenne Mountain Classification Clash
Round 1 (16 Man)
145
12/18
W
Replay
DEC 4-3
S. Rock
Brighton
2021 Jimmy John`s NCCT
Finals
145
12/18
L
Replay
MD 12-3
J. Malovich
Platte Valley
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 9 Consi Semis
145
12/18
W
Replay
DEC 3-1
M. Gutierrez
Adams City
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 8 Semis/Rd 7 Consi
145
12/18
W
Replay
MD 10-0
J. Rivera
Colorado Springs Christian School
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 7 Consolation Round 6
145
12/18
L
Replay
DEC 5-3
E. Ortega
Canon City
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 5 Quarter Finals & Consolation Round 4
145
12/17
W
Replay
F 2-0 1:24
R. Fox
North Platte
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
145
12/17
W
Replay
F 2-0 0:37
A. Pomeroy
Boulder
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
145
12/11
W
F 2-0 0:55
K. Schuman
Cherokee Trail
41st Annual Harold McCray Invitational
1st and 3rd Finals
145
12/11
W
F 2-0 0:38
D. Santillan
Greeley Central
41st Annual Harold McCray Invitational
Round 4 Semis Cons Semis
145
12/11
W
F 2-0 1:52
E. Allen
Garden City
41st Annual Harold McCray Invitational
Round 2 Quarters/Cons 1
145
12/11
W
F 4-0 0:58
M. Ramaqa
Rampart
41st Annual Harold McCray Invitational
Round 1 (16-man) Champ Rd 1
145
12/09
W
F 2-0 0:16
B. Bjork
---
D49 Championship TRI
Champ. Round 1
145
12/02
W
F 17-4 4:42
N. Hoyt
---
Widefield @ Falcon
Round 1
145
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/22
L
Replay
VSU1 13-2 5:13
N. Ruiz
California
2021 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Consi of 64 #2
152 lbs
07/22
L
Replay
VSU 10-0 1:55
T. Michaelson
Washington
2021 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Round of 64
152 lbs
07/18
L
Replay
VFA 2:06 4-11
J. Lomeli
Oklahoma
2021 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Consi of 64 #1
152 lbs
07/18
L
Replay
VSU 10-0 1:13
N. Novak
---
2021 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Round of 128
152 lbs
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
W
DEC 9-7
J. Baldessari
Cherry Creek
CUSAW 2020 Fresh/Soph State
Round 10
132 Boys
03/07
W
F 3-2 2:55
L. Byers
---
CUSAW 2020 Fresh/Soph State
Round 8
132 Boys
03/07
W
F 2-2 1:31
P. Daggett
Unattached
CUSAW 2020 Fresh/Soph State
Round 4
132 Boys
03/07
W
F 2-0 0:39
T. Archuleta
---
CUSAW 2020 Fresh/Soph State
Round 3
132 Boys
02/22
W
F 6-1 4:25
J. Sepeda
Greeley Central
2020 CHSAA State Championships
Placements
120-4A
02/22
L
MD 12-0
J. Guajardo
---
2020 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
120-4A
02/22
W
DEC 5-2
B. Baker
Windsor
2020 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
120-4A
02/22
W
F 8-0 2:30
B. Barila
Longmont
2020 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
120-4A
02/22
L
F 8-4 4:00
J. Guajardo
---
2020 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
120-4A
02/21
W
F 8-7 4:55
Z. Holzwarth
---
2020 CHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
120-4A
02/15
L
MD 15-2
N. Grizales
---
CHSAA 4A Region 1
3rd and 5th Place Matches
120
02/15
W
F 11-2 4:37
D. Ballage
Pueblo South
CHSAA 4A Region 1
Consi Semis
120
02/15
L
DEC 6-4 SV
A. Mota
---
CHSAA 4A Region 1
Semis and WB3
120
02/14
W
F 5-0 2:19
J. Flores
---
CHSAA 4A Region 1
Quarterfinals and WB1
120
02/14
W
NC 0-0
J. Flores
---
CHSAA 4A Region 1
4th Place Matches
120
02/07
W
F 2-0 1:22
I. Perkins
The Classical Academy
Falcon @ The Classical Academy
Round 1
120
02/06
W
DEC 7-4
S. Hunt
Lewis - Palmer
Lewis - Palmer @ Falcon
Round 1
120
01/25
W
F 2-0 0:51
R. Smith
---
2020 COS Metro Wrestling Championships
R8 - Consolation Finals
120
01/25
W
FOR 0-0
M. Robles
Doherty
2020 COS Metro Wrestling Championships
R7 - Cons. Semis
120
01/25
W
DEC 6-0
D. Mills
Sierra
2020 COS Metro Wrestling Championships
R6 - Cons. Round 5
120
01/25
W
FOR 0-0
A. Peltier
---
2020 COS Metro Wrestling Championships
R5 - Wrestlebacks
120
01/25
L
DEC 10-6
N. Grizales
---
2020 COS Metro Wrestling Championships
R4 - Quarters
120
01/24
W
F 2-0 0:14
A. Diotalevi
Mitchell
2020 COS Metro Wrestling Championships
R2 - Champ & WB
120
01/22
W
F 4-1 1:46
Z. Holzwarth
---
Falcon @ Discovery Canyon
Round 1
120
01/11
W
DEC 4-2 SV
N. Trujillo
---
2020 Conflict at Cleveland
R13 A
120
01/11
W
DEC 5-2
T. Gabaldon
Cleveland
2020 Conflict at Cleveland
R 9A
120
01/10
W
DEC 9-4
C. Apodaca
---
2020 Conflict at Cleveland
R 5A
120
01/10
W
F 2-0 1:14
C. Abeyta
Rio Rancho
2020 Conflict at Cleveland
R2A
120
12/21
L
MD 14-2
B. Jones
---
2019 Jimmy John`s NCCT
Rd 5 Quarter Finals & Consolation Round 4
126
12/20
W
F 7-1 2:23
M. Brooks
---
2019 Jimmy John`s NCCT
Rd 4 Consolation Round 3
126
12/20
W
F 4-0 2:37
C. Schaffer
Valley
2019 Jimmy John`s NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
126
12/20
L
DEC 9-2
D. Ollier-Monell
Coronado
2019 Jimmy John`s NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
126
12/20
W
F 2-0 1:37
B. Machock
Mullen
2019 Jimmy John`s NCCT
Rd 1 Champ
126
12/19
W
F 9-0 2:43
H. Gilman
Rampart
Falcon @ Rampart
Round 1
126
12/14
L
DEC 10-4
K. Montano
Pueblo West
40th Annual Harold McCray Invitational
Round 4 Semis Cons Semis
126
12/14
W
FOR 0-0
A. Kammerer
Cherokee Trail
40th Annual Harold McCray Invitational
1st and 3rd Finals
126
12/14
W
DEC 1-0
D. Ollier-Monell
Coronado
40th Annual Harold McCray Invitational
Round 2 Quarters/Cons 1
126
12/14
W
F 2-10 3:00
E. Maes
Sand Creek
40th Annual Harold McCray Invitational
Round 1 (16-man) Champ Rd 1
126
12/13
W
MD 8-0
Z. Hovanetz
---
Falcon @ Castle View
Round 1
126
12/06
L
MD 12-1
J. Romero
---
Battle of the Best - 9th Annual
Round 3 (6 Team)
126
12/06
W
F 8-7 5:03
B. Anderson
Eaglecrest
Battle of the Best - 9th Annual
Round 3 (4 Team)
126
12/06
W
F 10-6 5:25
H. Gilman
Rampart
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (4 Team)
126
12/06
L
MD 10-1
K. Montano
Pueblo West
Battle of the Best - 9th Annual
Round 5 (6 Team)
126
12/06
W
F 2-0 1:15
B. Bornstein
Liberty
Battle of the Best - 9th Annual
Round 2 (4 Team)
126
12/06
W
F 4-3 5:46
j. riggs
Fountain Fort Carson
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (6 Team)
126
12/06
W
DEC 6-5
L. McCrimmon
Thompson Valley
Battle of the Best - 9th Annual
Round 2 (6 Team)
126
12/06
W
F 2-0 1:36
J. Robb
Widefield
Falcon @ Widefield
Round 1
126
10/26
L
F 2-0 0:36
E. Taylor
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 7 Cons Rd 3
132
10/25
L
DEC 6-0
J. HALSEY
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 2
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024