Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chase Coghlan
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Boys Valley City
Valley CIty
Valley City
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
M FOR 0-0
J. Kahl
Central Cass
NDHSAA Class A East Region
2nd Wrestleback (16 Man)
107
02/10
L
F 6-0 2:34
R. Samuelson
Devils Lake
NDHSAA Class A East Region
Quarters & 1st WB
107
02/10
W
F 5-0 1:41
B. Dick
Fargo South
NDHSAA Class A East Region
Round 1 (16 Man)
107
02/02
L
F 3-0 4:36
H. Schall
Fargo Davies
Fargo Davies @ Valley City
Round 1
107
02/01
W
DEC 6-4
J. Kahl
Central Cass
Central Cass @ Valley City
Round 1
107
01/27
L
DEC 4-1
M. Anderson
Boys Lemmon/McIntosh
2024 Boys Lee Wolf Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
Boys 106
01/27
L
F 2-0 0:49
C. Kendrick
Boys Canton
2024 Boys Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
Boys 106
01/27
W
DEC 9-5
J. Sumner
Boys Aberdeen Central
2024 Boys Lee Wolf Invitational
Round 1 (16 Man)
Boys 106
01/26
W
F 6-0 2:08
L. Hettenbaugh
West Fargo
West Fargo @ Valley City
Round 1
107
01/20
L
MD 15-2
J. Loegering
LaMoure
2024 Storhaug Invitational
Quarters/ WB1
107
01/20
W
MD 12-0
B. Ptacek
Linton-HMB
2024 Storhaug Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
107
01/19
L
F 3-4 4:43
G. Swenson
Kindred
2024 Storhaug Invitational
Round of 16
107
01/19
W
F 12-0 4:57
Z. Jensen
Breckenridge/Wahpeton
2024 Storhaug Invitational
Round of 32
107
01/12
W
F 5-0 1:01
M. Bucheit
Fargo South
VC/FS/Waubun Triangular
Round 1
114
01/11
L
F 9-0 3:32
T. Neisen
Mahnomen-Waubun
VC/FS/Waubun Triangular
Round 1
107
01/06
L
F 8-0 2:42
B. Miller
Bismarck St. Mary`s
2024 Bismarck Rotary - JV
Placement Matches (8 Man)
114B
01/06
W
MD 15-6
B. Huffman
Rapid City Central
2024 Bismarck Rotary - JV
Semis & 1st WB (8 Man)
114B
01/06
W
F 7-0 2:38
B. Kleingartner
West Fargo
2024 Bismarck Rotary - JV
Quarterfinals (8 Man)
114B
01/05
L
MD 9-1
A. Mutschelknaus
Mandan
2024 Bismarck Rotary - Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
107
01/05
L
TF 15-0 4:07
D. Mosset
Bismarck St. Mary`s
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
107
12/29
L
F 2-0 0:39
A. Mutschelknaus
Mandan
2023 Rumble on the Red - JV
Semis & WB6
107
12/29
L
F 5-0 1:47
I. Hackman
Velva
2023 Rumble on the Red - JV
QTRS & WB4
107
12/29
W
F 3-10 4:29
T. Hanson
West Fargo Sheyenne
2023 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
107
12/28
W
MD 12-0
J. Carlson
Elk River
2023 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
107
12/28
W
DEC 7-1
B. Drietz
Canby
2023 Rumble on the Red - JV
R1
107
12/15
L
DEC 3-0
R. Safratowich
Grand Forks Central
Valley City @ Grand Forks Central
Round 1
107
12/08
L
MD 10-0
R. Safratowich
Grand Forks Central
49th Sertoma Wrestling Tournament
CL Semifinals (1:00 PM)
107
12/08
W
F 2-0 0:01
Z. Jensen
Breckenridge-Wahpeton
49th Sertoma Wrestling Tournament
Cons Bracket - SEMIS (10:00 AM)
107
12/07
L
F 2-0 0:50
T. Burchill
Breckenridge/Wahpeton
BW/Lisbon/Valley City Tri
Round 1
114
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 2-0 1:13
T. Johnson
West Fargo
West Fargo HS/Valley City/Grand Forks RR Triangular
Round 1
106
02/07
L
F 2-0 1:04
J. Mattern
West Fargo Sheyenne
VC/WFS/GFRR Triangular
Round 1
106
02/07
L
F 2-0 0:38
B. Ray
Grand Forks Red River
VC/WFS/GFRR Triangular
Round 1
106
01/14
L
F 7-4 1:40
C. Ouradnik
Bowman County/Beach
2023 Panther Booster Tourney
3rd WB 32 and 1st 16 WB
106
01/13
W
F 11-5 3:45
C. Savey
Central Cass
2023 Panther Booster Tourney
2nd Wrestleback (32 Man)
106
01/13
L
F 2-0 0:33
W. Mosbrucker
New Salem
2023 Panther Booster Tourney
Prequarters
106
01/07
L
MD 10-0
T. Martin
Bismarck Century
2023 Bismarck Rotary - JV
Placement Matches (8 Man)
106A
01/07
W
F 11-1 3:48
H. Schall
Fargo Davies
2023 Bismarck Rotary - JV
2nd Wrestleback (8 Man)
106A
01/07
L
F 2-2 1:30
D. Mosset
Bismarck St. Mary`s
2023 Bismarck Rotary - JV
Quarterfinals (8 Man)
106A
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023