Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Treyce Horton
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2016-2017
2014-2015
2013-2014
Team Name
Basin Bulldog Youth Wrestling
Peterson
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
F 8-2 2:43
D. Chavez
South Middle School
Southern Oregon Regional Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
85
03/04
W
F 2-0 1:03
G. Gallego
---
Southern Oregon Regional Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
85
03/04
W
F 0-0 0:29
I. Maulding
Eagle Point Middle School
Southern Oregon Regional Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
85
03/04
L
DEC 4-0
R. Bayne
Scenic Middle School
Southern Oregon Regional Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
85
03/04
W
F 2-0 0:43
K. Copeland
---
Southern Oregon Regional Tournament
Round 1 (16 Man)
85
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/10
W
F 2-0 1:14
A. Gilbert
South Medford Mat Club
Southern Oregon Classic Qualifier
1st & 3rd (16 Man)
65
01/10
W
F 2-0 0:46
J. Whipp
Caveman Mat Club
Southern Oregon Classic Qualifier
Semis & 3rd WB (16 Man)
65
01/10
W
DEC 7-2
J. Frost
Yreka Mat Club
Southern Oregon Classic Qualifier
Quarters & 1st WB (16 Man)
65
11/22
W
MD 11-2
L. Faust
Cowboy Mat Club
Rumble at the Rock
Placement Matches (32 Man)
65
11/22
W
FOR 0-0
K. Cunningham
Hi Desert Mat Club
Rumble at the Rock
6th Wrestleback (32 Man)
65
11/22
W
F 0-0 0:50
E. Hocker
Rock of Redmond Wrestling
Rumble at the Rock
Semis & 5th WB (32 Man)
65
11/22
W
DEC 2-0
E. Podoll
Oregon Basics Wrestling Academ
Rumble at the Rock
4th Wrestleback (32 Man)
65
11/22
W
F 0-0 0:20
I. Ecker
Lapine Blue Lightning Mat Club
Rumble at the Rock
Quarters & 3rd WB (32 Man)
65
11/22
W
F 0-0 0:11
Z. Wise
Oregon Basics Wrestling Academ
Rumble at the Rock
2nd Wrestleback (32 Man)
65
11/22
W
F 0-0 0:38
B. Osmon
Rock of Redmond Wrestling
Rumble at the Rock
Round 2 Champ & WB (32 Man)
65
11/22
L
MD 8-0
J. Potts
Deschutes Mat Club
Rumble at the Rock
Round 1 (32 Man)
65
11/08
W
F 2-0 0:32
P. Cole
Deschutes Mat Club
Bend Kids Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
62-63 A
11/08
W
F 2-0 0:43
J. Lhommedieu
Lava Bear Wrestling Club
Bend Kids Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
62-63 A
11/08
W
F 2-0 0:12
B. Osman
Rock of Redmond Wrestling
Bend Kids Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
62-63 A
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/12
L
F 4-5 2:56
A. McCovey
Del Norte
Southern Oregon Classic Qualifier
---
60
01/11
W
F 0-0 0:30
B. Miller
Umpqua Wrestling Club
Southern Oregon Classic Qualifier
---
60
01/11
L
DEC 10-7
T. Fry
Caveman Mat Club
Southern Oregon Classic Qualifier
---
60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024