Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Caden Smith
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Alpena HS
GARDNER EDGERTON
Gardner Edgerton
Gardner Edgerton HS
Gardner-Edgerton
Trailblazers
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
Replay
MD 10-0
Z. Thomas
Derby
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons Quarters (16 Man)
6A-150
02/23
W
Replay
DEC 5-3
J. Radi
Manhattan
KSHSAA 6A-5A State Championships
2nd WB
6A-150
02/23
L
Replay
F 5-0 3:09
B. Frey
Olathe North
KSHSAA 6A-5A State Championships
Quarters (16 Man)
6A-150
02/23
W
Replay
F 2-2 1:27
C. Plank
Wichita-Heights
KSHSAA 6A-5A State Championships
Round 1 (16 Man)
6A-150
02/17
L
DEC 6-1
B. Mason
Mill Valley
KSHSAA 6A East Regional
1st Place Matches (16 man)
150
02/16
W
F 2-0 0:33
B. Frey
Olathe North
KSHSAA 6A East Regional
Ch Semis(16 Man)
150
02/16
W
F 2-0 0:23
C. Cummings
Shawnee Mission Northwest
KSHSAA 6A East Regional
Ch Quarters (16 Man)
150
02/16
W
F 2-0 0:15
A. Collins
Shawnee Mission West
KSHSAA 6A East Regional
Round 1 (16 Man)
150
02/09
L
F 4-0 4:39
A. Bartek
Spring Hill HS
Gardner Edgerton HS @ Spring Hill HS
Round 1
150
02/03
W
DEC 8-3
T. Bragg
Olathe East
Boys Sunflower League Championships
Placements
150
02/03
W
F 2-0 0:55
X. Hale
SM South
Boys Sunflower League Championships
Rd 5 - Cons Semi & 7th
150
02/03
L
MD 16-4
B. Mason
Mill Valley
Boys Sunflower League Championships
Rd 4 - Semi
150
02/03
W
DEC 8-5
A. Collier
Lawrence
Boys Sunflower League Championships
Rd 2 - Quarter & WB 1
150
02/03
W
F 2-0 0:37
A. Gleaves
Olathe South
Boys Sunflower League Championships
Rd 1
150
02/01
W
F 2-0 1:00
A. Taylor
Composite
Ogemaw Team Tournament
Round 1
132
02/01
L
F 2-0 1:00
G. Carper
Inland Lakes HS
Alpena quad
Round 1
132
01/28
W
DEC 7-1
R. Williamson
Topeka HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Placement Matches (16 Man)
150
01/27
W
F 2-0 0:48
G. Hartman
Tecumseh-Shawnee Heights HS
2024 Junction City Varsity Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
150
01/27
W
F 2-0 0:44
A. Smith
McPherson HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/27
W
F 2-0 0:36
R. Hardin
Solomon HS
2024 Junction City Varsity Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
150
01/27
L
DEC 8-3
C. Svitak
Herington HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/20
L
F 2-0 1:03
E. Newcomb
Oscoda HS
Ogemaw Team Tournament
Round 1
132
01/20
W
F 7-7 4:45
C. Peacock
Clare HS
Ogemaw Team Tournament
Round 1
132
01/19
W
F 2-0 1:18
C. Cummings
Shawnee Mission Northwest HS
Gardner Edgerton HS @ Shawnee Mission Northwest HS
Round 1
150
01/18
L
F 0-0 1:01
C. Thomas
Traverse City West HS
BNC Dual
Round 1
132
01/18
W
F 7-1 2:53
T. Conover
Olathe Northwest HS
Olathe Northwest HS @ Gardner Edgerton HS
Round 1
150
01/18
L
F 2-0 0:19
C. Slocum
Traverse City Central HS
BNC Dual
Round 1
132
01/13
L
F 7-0 3:40
E. Eck
Andale
61st Newton Tournament of Champions
5th Place - 32 Man WB-3rd (USA) - Day 2
150.0
01/13
L
F 2-1 2:48
G. Hagen
Lawrence Free State
61st Newton Tournament of Champions
WB Semis - 32 Man WB-3rd (USA) Day 2
150.0
01/13
L
DEC 5-1
B. Winsor
Pratt
61st Newton Tournament of Champions
Championship Semis - 32 Man WB-3rd (USA)
150.0
01/12
W
F 2-0 0:42
E. Eck
Andale
61st Newton Tournament of Champions
Championship Quarters
150.0
01/12
W
F 2-0 1:14
B. Bowers
Topeka Seaman
61st Newton Tournament of Champions
Championship Round 2 - 32 Man WB-3rd (USA)
150.0
01/12
W
F 2-0 0:34
R. Torres
Newton
61st Newton Tournament of Champions
Championship Round 1 - 32 Man WB-3rd (USA)
150.0
01/06
L
DEC 6-0
E. MacCuish
Platte County
BSHS Burns Mat Classic
Round 6b - 1st/3rd/5th matches
150
01/06
W
F 4-0 1:53
J. Drone
Bishop Miege
BSHS Burns Mat Classic
Round 5
150
01/06
L
DEC 6-5
D. Arrants
Grand Island
BSHS Burns Mat Classic
Round 4
150
01/06
W
F 2-0 0:24
N. Morgan
Ottawa
BSHS Burns Mat Classic
Round 2
150
01/06
W
F 2-0 0:35
J. Villasenor
Bishop Ward
BSHS Burns Mat Classic
Round 1
150
12/09
W
M FOR 0-0
P. Herbst
Totino-Grace
2023 Council Bluffs Wrestling Classic
All Placement Matches
150
12/09
L
DEC 8-4
R. Kruse
Lincoln East
2023 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 4
150
12/09
L
MD 9-0
B. Peacher
Bennington
2023 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 3
150
12/09
W
F 3-0 2:14
K. Kayser
LeMars
2023 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 2
150
12/09
L
F 0-0
T. Slezsak
Caro HS
Birch Run Duals
Round 1
126
12/09
L
TF 18-3 4:59
K. Marshall
Washburn Rural
2023 Council Bluffs Wrestling Classic
Championship Round 1 (32 & 40 Only)
150
12/09
L
F 12-3 1:46
G. Francek
Yale HS
Birch Run Duals
Round 1
126
12/07
W
F 2-0 0:38
I. Urban
Tawas Area HS
Tawas Area HS @ Alpena HS
Round 1
126
12/07
L
F 2-0 1:31
I. Spragg
Oscoda HS
Alpena Quad - Season Opener
Round 1
126
12/07
L
F 2-0 1:31
I. Spragg
Oscoda HS
Oscoda HS @ Alpena HS
Round 1
126
12/02
W
F 5-6 4:09
J. Radi
Manhattan
Gardner Edgerton Invitational 2023
PlaceMatches11th_15th_mats5-7
150
12/02
L
F 2-2 2:13
B. Hart
Salina
Gardner Edgerton Invitational 2023
ConsBrackets_3rds4ths
150
12/02
W
F 2-0 0:47
E. Monterroza
Dodge City
Gardner Edgerton Invitational 2023
Pool Rd 3
150
12/02
L
TF 17-2 3:15
T. Harrill
Omaha Skutt
Gardner Edgerton Invitational 2023
Pool Rd 2
150
12/02
L
DEC 8-2
M. Mann
Broken Arrow
Gardner Edgerton Invitational 2023
Pool Rd 1
150
11/30
W
F 2-0 0:59
D. Phommaseng
Lawrence HS
Lawrence HS @ Gardner Edgerton HS
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
F 2-0 0:24
R. Saugstad
Blue Valley
USAWKS 2023 District 1 Championships
Placement Matches (16 Man)
138
03/04
L
F 5-5 3:30
T. Eck
Bourbon Cowboys
USAWKS 2023 District 1 Championships
4th Wrestleback (16 Man)
138
03/04
W
F 0-0 0:04
A. Lanter
Ram
USAWKS 2023 District 1 Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
03/04
L
DEC 6-0
K. Cloud
Iola
USAWKS 2023 District 1 Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
03/04
W
F 12-2 1:29
J. Booth
Jr. Kaws
USAWKS 2023 District 1 Championships
Round 1 (16 Man)
138
02/25
L
Replay
DEC 8-1
J. Mendoza
---
KSHSAA 6A/5A Championships
2nd WB
6A - 126
02/24
W
Replay
F 4-0 2:28
W. Doyal
Topeka-Washburn Rural
KSHSAA 6A/5A Championships
1st WB
6A - 126
02/24
L
Replay
DEC 6-0
G. Hagen
Lawrence-Free State
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 126
02/18
W
F 2-0 0:41
M. Dismang
Olathe South
KSHSAA 6A East Regional
5th Place Matches (16 man)
126
02/18
L
DEC 6-0
D. Sanchez
Olathe West
KSHSAA 6A East Regional
WB Semis (16 Man)
126
02/18
W
F 2-0 0:40
T. Murphy
Olathe North
KSHSAA 6A East Regional
3rd Rd WB`s (16 man)
126
02/18
W
F 7-0 1:47
J. Estelle
Olathe East
KSHSAA 6A East Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/18
L
DEC 6-4
J. Mendoza
Shawnee Mission West
KSHSAA 6A East Regional
Ch Quarters (16 Man)
126
02/17
W
F 2-0 2:50
S. Bodian
Shawnee Mission Northwest
KSHSAA 6A East Regional
Round 1 (16 Man)
126
02/02
L
MD 12-0
R. Schulz
Traverse City Central HS
BNC at Traverse City West with Cadillac, Alpena, and Traverse City Central
Round 1
120
01/28
L
DEC 3-2
R. Carey
Junction City
2023 Junction City Invitational
Championship
126
01/28
W
F 6-2 2:56
J. Simmons
Kansas City Piper
2023 Junction City Invitational
Round 6
126
01/28
L
DEC 4-3
M. Kuebler
Topeka West
2023 Junction City Invitational
Round 4
126
01/28
W
F 2-0 1:10
C. Jones
DeSoto
2023 Junction City Invitational
Round 3
126
01/26
L
F 4-0 2:57
J. Mendoza
Shawnee Mission West
Gardner-Edgerton @ Shawnee Mission West
Round 1
126
01/26
W
F 8-3 1:59
Z. Smith
Overland Park-Blue Valley North
Gardner-Edgerton @ Overland Park-Blue Valley North
Round 1
126
01/19
L
F 3-0
L. Blanding
Olathe Northwest
Gardner-Edgerton @ Olathe Northwest
Round 1
126
01/19
L
F 8-4 2:00
N. Dion
Traverse City West HS
BNC at Traverse City West with Cadillac, Alpena, and Traverse City Central
Round 1
120
01/14
L
F 5-0 1:39
B. Latto
Paola
BOBCAT CLASSIC
4th Wrestleback (32 Man)
126
01/13
L
F 4-0 3:15
B. Ballard
Basehor-Linwood
BOBCAT CLASSIC
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
01/13
W
F 2-0 1:47
F. Marien-McManus
Shawnee Mission East
BOBCAT CLASSIC
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/12
W
F 2-2 1:31
B. Slavin
Carbondale-Santa Fe Trail
Carbondale-Santa Fe Trail @ Gardner-Edgerton
Round 1
126
01/08
L
DEC 4-0
D. Wainscott
Dodge City
5th Annual DC Tournament Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/08
W
DEC 5-0
R. Carey
Junction City
5th Annual DC Tournament Invitational
Round 4 (16 Man)
126
01/07
W
F 2-0 0:57
B. Crist-Funk
Manhattan
5th Annual DC Tournament Invitational
Round 3 (16 Man)
126
01/07
L
DEC 8-2
W. Shepard
Hoxie
5th Annual DC Tournament Invitational
Round 2 (16 Man)
126
01/07
L
DEC 7-4
I. Morales
Emporia
5th Annual DC Tournament Invitational
Round 1 (16 Man)
126
12/30
L
F 6-0 1:40
R. White
West Cabarrus
2022 Holy Angels Invitational
Cons Semifinals
119-122
12/30
L
F 4-0 1:34
N. O`Dell
West Forsyth
2022 Holy Angels Invitational
Semifinals
119-122
12/30
W
DEC 5-4
T. Beasley
Robbinsville
2022 Holy Angels Invitational
Quarterfinals
119-122
12/09
L
F 8-0 3:26
K. Butrick
Fort Dodge
2022 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 3
126
12/09
L
TF 26-11 6:00
M. Anderson
Millard South
2022 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 2
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
Replay
F 2-0 0:59
Z. Petrusky
---
KSHSAA 6A/5A Championships
2nd WB
6A - 120
02/25
W
Replay
DEC 9-2
L. Blanding
Olathe Northwest
KSHSAA 6A/5A Championships
1st WB
6A - 120
02/25
L
Replay
F 2-0 1:24
R. Hernandez
Dodge City
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 120
01/22
L
FOR 0-0
C. Wyrick
LABETT COUNTY
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
Placement
120
01/22
W
F 2-0 0:56
K. Jackson
HOLTON
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
semi/wrestle backs
120
01/22
W
DEC 8-5
L. Baetz
HOLTON
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/22
W
F 7-2 2:26
S. Morrissey
HOLTON
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
Round 5
120
01/22
L
F 4-0 2:55
C. Wyrick
LABETT COUNTY
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/22
W
F 2-0 0:42
J. Langill
Seneca-Nemaha Central
25th Gerald Sadowski Tournament Boys
Round 1 (16 Man)
120
12/11
L
DEC 10-8 SV
S. Philippi
Kearney
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
120
12/11
L
F 10-0 4:47
M. Cregan
Saint James Academy
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 4
120
12/11
W
F 7-7 2:46
R. Morehead
Plattsmouth
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 1
120
12/11
W
MD 13-2
S. Warren
Iowa City West
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Friday Night Round 6
120
12/10
W
F 3-2 1:24
K. Kuchma
Millard North
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 4
120
12/10
L
F 4-1 1:27
B. Canoyer
Waverly
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 3
120
12/10
L
F 4-0 0:27
H. McGivern
Washburn Rural
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 2
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024