May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Anthony Severino
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Club not listed
Lindenhurst
Lindenhurst
Lindenhurst Sr HS
Prime Wrestling Club Red
Pro ex
ProEx
Town Wrestling Club
VHW
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/13
W
F 2-0 1:01
D. Newman
---
2024 BOTT: I-90 OPEN
Round 2
124+5A
04/13
W
TF 16-0 3:26
A. Fiscus
---
2024 BOTT: I-90 OPEN
Round 1
124+5A
03/30
W
Replay
DEC 1-0
B. Beres
Mt. Olive
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Finals
128-H lbs
03/30
W
Replay
DEC 1-0
J. Wellington
Toms River Wrestling Club
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Semi-Finals
128-H lbs
03/30
W
Replay
DEC 5-2
C. Cropanese
Rhino wrestling
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Quarter-Finals
128-H lbs
03/29
W
Replay
F 5-0 1:26
N. Hansell
Upper Merion
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Round of 16
128-H lbs
03/29
W
Replay
F 2-0 1:12
C. DiNovi
MacArthur
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Round of 32
128-H lbs
03/29
W
Replay
F 10-0 1:43
P. Santoro
Kenilworth Wrestling Club
2024 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Round of 64
128-H lbs
02/25
L
Replay
MD 14-2
E. Gursoy
Midwood
NYSPHSAA State Championships
1st Place
I-116
02/24
W
Replay
DEC 6-3
B. Kellison
Williamsville North/East
NYSPHSAA State Championships
Semis
I-116
02/23
W
Replay
DEC 3-0
A. Zimmerman
St Joseph Collegiate
NYSPHSAA State Championships
Quarters
I-116
02/23
W
Replay
DEC 2-0
M. McDermott
Smithtown East
NYSPHSAA State Championships
R2 (16)
I-116
02/11
W
DEC 3-2
A. Donohue
Rocky Point
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Placement Matches (32 Man)
116
02/11
W
DEC 2-0
M. McDermott
Smithtown East
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Semis & 5th WB (32 Man)
116
02/10
W
DEC 5-0
T. Pescatore
North Babylon
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Quarters & 3rd WB (32 Man)
116
02/10
W
F 2-0 1:21
A. Liedtke
East Islip
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Round 2 Champ & WB (32 Man)
116
02/03
W
DEC 6-0
M. Tietjen
Sachem East
SECTION 11-D1-LEAGUE 2 QUALIFIER
1st Place
116
02/03
W
F 0-0 6:43
J. Medina
Connetquot
SECTION 11-D1-LEAGUE 2 QUALIFIER
Semis (16 Man)
116
02/03
W
TF 15-0 3:34
J. Trotta
Connetquot
SECTION 11-D1-LEAGUE 2 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
116
02/03
W
F 0-0 3:28
A. Payton-Holly
Bay Shore
SECTION 11-D1-LEAGUE 2 QUALIFIER
Champ. Round 1 (16 Man)
116
01/27
L
DEC 3-0
J. Cusumano
Sachem North
Paul DiIorio Memorial Tournament
Championship Finals
124
01/27
W
DEC 11-4
E. Nunez
Newfield
Paul DiIorio Memorial Tournament
Semis
124
01/27
W
TF 15-0 1:45
S. Coellar
Bellport Sr HS
Paul DiIorio Memorial Tournament
Round 3
124
01/27
W
TF 16-0 4:25
J. Pitocco
Sachem East
Paul DiIorio Memorial Tournament
Round 2
124
01/27
W
F 5-0 1:26
C. Wolmart
Newfield
Paul DiIorio Memorial Tournament
Round 1
124
01/18
W
F 10-0 4:49
H. Barbagallo
Northport Sr High
Section XI Dual Meet Championships - D1 (Pre & Qtrs)
Round 1
124
01/07
W
DEC 4-0
T. Pescatore
North Babylon Sr High Sch
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Round 1
116
01/07
W
F 0-0 1:32
J. Stio
Babylon Sr HS
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Round 1
116
01/07
W
F 0-0 1:45
J. Pokirny
West Babylon Sr HS
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Round 1
116
01/07
W
F 0-0 0:16
R. D`Amico
Sachem East
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Champ. Round 16
116
12/30
W
F 0-0 1:44
S. Adnan
Brooklyn Technical-PSAL
Edie Melino Varsity Tournament
Round 1
116
12/30
W
TF 16-1 3:41
C. Davis
Port Jefferson
Edie Melino Varsity Tournament
Round 1
116
12/30
W
F 0-0 1:15
I. Markiewicz
Clarkstown South Sr HS
Edie Melino Varsity Tournament
Round 1
116
12/30
W
F 0-0 0:43
J. Viera
Central Islip Sr HS
Edie Melino Varsity Tournament
Round 1
116
12/17
W
TF 16-0
J. Pachedo
Bethpage
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
124
12/17
W
TF 15-0
J. Perez
Levittown Division HS
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
124
12/17
W
F 0-0 3:02
J. Maldonado
Uniondale Sr
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
131
12/16
W
TF 15-0
J. Perez
Levittown Division HS
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
126
12/03
W
TF 15-0 6:00
B. Emery
University High School
Lonnie Kittle/Norm Maisel Tournament
Round 1
124
12/03
W
F 0-0 0:54
C. Maldonado
Amityville Memorial HS
Lonnie Kittle/Norm Maisel Tournament
Round 1
124
12/03
W
DEC 5-3
C. Gillespie
University High School
Lonnie Kittle/Norm Maisel Tournament
Round 1
124
11/04
W
MD 10-1
E. Mayers
Barn Brothers
Veterans' All-American Classic featuring Rhode Island Open & The Schwartz Report New England Showcase
3rd Place
126 lbs
11/04
W
FOR 0-0
E. Brothers
Doughboy
Veterans' All-American Classic featuring Rhode Island Open & The Schwartz Report New England Showcase
Consi-Semis
126 lbs
11/04
L
DEC 4-2
G. Mangano
Shoreham-Wading River
Veterans' All-American Classic featuring Rhode Island Open & The Schwartz Report New England Showcase
Semi-Finals
126 lbs
11/04
W
F 11-0 1:09
D. Serrano
RI-7
Veterans' All-American Classic featuring Rhode Island Open & The Schwartz Report New England Showcase
Quarter-Finals
126 lbs
09/10
L
Replay
DEC 4-1
J. McGinty
Scorpions
2023 Waterway Duals
Quarter-Finals
114 lbs
09/10
W
Replay
F 9-2 3:48
J. Torres
Empire Wrestling Academy Gold
2023 Waterway Duals
RR Rnd 5
114 lbs
09/09
W
Replay
F 6-0 1:17
C. Cifelli
Olympic
2023 Waterway Duals
RR Rnd 4
114 lbs
09/09
W
Replay
F 4-0 3:48
C. Sigle
Steller Trained Hutt Clan
2023 Waterway Duals
RR Rnd 3
114 lbs
09/09
W
DEC 4-0
E. Valdisera
Team Diamond Fish
2023 Waterway Duals
RR Rnd 2
114 lbs
09/09
W
Replay
F 4-0 2:23
K. Barker
Grit Mat Club
2023 Waterway Duals
RR Rnd 1
114 lbs
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/08
L
DEC 9-3
A. Bonita
Apex
Tyrant Bison Open
Round 4 (5 Man)
115-120
07/08
W
F 3-2 2:54
T. Bensink
Unaffiliated
Tyrant Bison Open
Round 3 (5 Man)
115-120
07/08
W
DEC 14-7
J. Blunt
The Grit Mat Club
Tyrant Bison Open
Round 2 (5 Man)
115-120
07/08
W
F 10-0 4:21
E. Jackson
American Dream
Tyrant Bison Open
Round 1 (5 Man)
115-120
06/25
W
F 7-0 2:21
L. Mullarkey
Lancer WC
2023 SEPA Broncs Duals - High School Division
RR Rnd 1
116 lbs
06/25
W
DEC 5-2
O. Boyle
Immortals
2023 SEPA Broncs Duals - High School Division
RR Rnd 1
116 lbs
06/25
L
MD 10-2
C. Sheridan
Crusader Blue
2023 SEPA Broncs Duals - High School Division
RR Rnd 2
116 lbs
06/25
W
F 7-0 2:54
R. Buzby
Yale Street
2023 SEPA Broncs Duals - High School Division
RR Rnd 1
116 lbs
04/08
L
Replay
DEC 2-0
J. Lorper
Unattached
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
5th Place
115-H lbs
04/08
L
Replay
DEC 6-2
J. Celentano
North Hunterdon
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Consi-Semis
115-H lbs
04/08
W
Replay
DEC 4-2 UTB
B. Fournier
MarcAurele Youth
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Consi of 4
115-H lbs
04/08
W
Replay
DEC 1-0
D. Reinard
ProEx
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Consi of 8 #2
115-H lbs
04/07
W
Replay
DEC 3-2
R. Sherlock
Red Devil Wrestling Club
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Consi of 8 #1
115-H lbs
04/07
W
Replay
F 0-0 3:00 SV
N. Hansell
Upper Merion Wrestling Club
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Consi of 16 #2
115-H lbs
04/07
L
Replay
DEC 2-1
J. Celentano
North Hunterdon
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Round of 16
115-H lbs
04/07
W
Replay
DEC 4-3
D. Vazquez
North Bergen
2023 ACWA War At The Shore Folkstyle Nationals NJ
Round of 32
115-H lbs
03/27
W
Replay
DEC 2-0
B. Heckman
Alexander Tri-Town Wrestling
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
3rd Place
118
03/27
W
Replay
F 4-0 3:50
B. Pullen
Club not listed
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Consi Semis
118
03/27
W
Replay
DEC 6-0
T. DellaPenta
Eden Wrestling Club
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Consi Qtrs
118
03/27
W
Replay
MD 10-2
D. O`Dea
Mongoose Elite Wrestling
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Consi Rd 4
118
03/26
L
Replay
F 4-0 1:58
T. King
Malone Wrestling Club
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Quarters
118
03/26
W
Replay
DEC 5-2
B. Heckman
Alexander Tri-Town Wrestling
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Round 3 (Round of 16)
118
03/26
W
Replay
DEC 6-2
D. Castiglia
Niagara Falls Power Cats Wrestling
2023 NYWAY STATE CHAMPIONSHIPS
Round 1 (32 Man)
118
03/12
W
MD 11-2
K. Ayala
Club not listed
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
3rd Place
118
03/12
W
F 2-1 2:34
E. Sanchez
Club not listed
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
Consi Semis
118
03/11
L
DEC 2-0
N. Rodriguez
Club not listed
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
Semis
118
03/11
W
F 5-0 1:29
S. Diaz
Club not listed
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
Quarters
118
03/11
W
MD 13-5
E. Sanchez
Club not listed
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
Round 3 (Round of 16)
118
03/11
W
F 4-0 2:35
J. Custodia
5 Points Wrestling Club
2023 NYWAY Long Island Region Qualifier
Round 1 (32 Man)
118
01/28
W
F 10-0 2:26
E. Morales
Southampton
Paul DiIorio Memorial Tournament
Round 3
118
01/28
L
DEC 7-0
M. Tietjen
Sachem East
Paul DiIorio Memorial Tournament
Round 1
118
01/16
L
DEC 6-5
D. Sitler
Ward Melville Sr High
Lindenhurst Sr HS @ Ward Melville Sr High
Round 1
118
01/14
L
DEC 6-0
N. Minichiello
Massapequa
Baldwin Tourney
Champ. Round 3
118
01/12
L
F 0-0 0:54
M. Kerr
Connetquot
Connetquot @ Lindenhurst Sr HS
Round 1
118
01/08
W
F 0-0 1:45
C. Maldonado
Amityville Memorial HS
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Round 1
118
01/08
W
F 0-0 2:40
J. LaCorte
Riverhead Sr HS
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Round 1
118
01/08
W
F 0-0 1:55
J. Mosquea
Sewanhaka West
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Round 1
118
01/07
L
F 0-0 3:59
S. Campbell
Copiague
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Champ. Round 2
118
01/07
W
DEC 5-1
E. Funez
Bay Shore Sr HS
Lindenhurst Sr HS @ Bay Shore Sr HS
Round 1
118
01/04
L
DEC 7-0
J. Cusumano
Sachem North
Sachem North @ Lindenhurst Sr HS
Round 1
118
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021