Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
DANIEL SANDOVAL
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2014-2015
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 2-1
Y. Morales
Royal
Mat Classic XXXI
Round 2 Champ & WB (Place 8)
1A 126
02/15
L
F 1-0 4:25
D. Sahota
Colville
Mat Classic XXXI
Round 1 (Place 8)
1A 126
01/05
W
F 4-0 0:45
M. Garcia-Ramirez
Marysville Getchell
Sky Valley Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
132
01/05
W
DEC 7-2
L. Tonsgard
Granite Falls
Sky Valley Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/05
W
MD 14-3
W. Bennett
---
Sky Valley Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/05
L
F 6-0 5:08
K. Nahaku
Auburn Mountainview
Sky Valley Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/05
W
DEC 12-8
C. Pease
---
Sky Valley Invitational
Round 1 (16 Man)
132
12/15
L
F 10-6 6:18
H. Mallicoat
La Center (Male)
Cashmere Invite
Champ. Round 1
132
12/09
L
DEC 2-0
f. rangel
---
Tony Saldivar Iron Man
Placement Matches (16 Man)
132
12/08
L
DEC 9-3
J. Seely
Cascade Leavenworth
Tony Saldivar Iron Man
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/08
W
DEC 5-2
I. Salcedo
Granger
Tony Saldivar Iron Man
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/08
W
DEC 2-0
J. Weakley
Forks
Tony Saldivar Iron Man
Round 1 (16 Man)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 5-3 SV
L. Miller
Deer Park
WIAA 1A Region 4 Boys
5th Place
126
02/10
L
DEC 9-2
A. Gonzalez
---
WIAA 1A Region 4 Boys
2nd Wrestleback (8 Man)
126
02/10
W
MD 15-3
C. Venegas
Chelan HS
WIAA 1A Region 4 Boys
Semis & 1st WB (8 Man)
126
02/10
L
F 7-3 3:25
D. Sahota
Colville HS
WIAA 1A Region 4 Boys
Quarterfinals (8 Man)
126
12/09
L
DEC 6-2
A. Troncoso
Zillah
Granger Invite
Placement Matches (16 Man)
126
12/09
W
DEC 2-0
G. Cisneros
Zillah
Granger Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/09
W
DEC 8-4
T. Lakey
Prosser
Granger Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
126
12/09
L
DEC 7-2
F. Ortega
Sunnyside
Granger Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
F 0-0 3:02
S. Allen
---
Valley @ Albuquerque Academy
Round 1
132
02/19
L
F 0-0 1:16
A. Medley
Eldorado
Valley @ Eldorado
Round 1
132
01/31
L
FOR 0-0
L. Lopez
---
APS Metro Wrestling Championships
Day 1 2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/30
L
FOR 0-0
A. Martinez
Cibola
APS Metro Wrestling Championships
Day 1 Round 1 (16 Man)
132
01/22
L
DEF 0-0
C. Robinson
Atrisco Heritage Academy
Atrisco Heritage Academy @ Valley
Round 1
138
01/16
L
FOR 0-0
S. Lujan
---
APS Joe Vivian Classic
Day 1 Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/15
L
F 0-0 0:20
M. Gonzales
West Mesa
Valley @ West Mesa
Round 1
138
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
MD 18-5
K. Holloway
Rio Rancho High School
2013 NMAA Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
5A 138
02/23
W
MD 10-0
D. Fasatelli
Eldorado High School
2013 NMAA Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
5A 138
02/22
L
F 0-0 2:56
G. Lyons
Atrisco Heritage Academy
2013 NMAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
5A 138
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
DEC 9-3
S. Saiz-Gomez
Robertson
Greater Southwest Tournament
Placement Matches (8 Man)
135
03/04
W
DEC 10-5
K. McCarty
Taos
Greater Southwest Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
135
03/04
L
DEC 1-0
D. Gomez
RAVEN JR WRESTLING
Greater Southwest Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
135
03/03
W
DEC 5-0
G. Torres
West Mesa Junior Wrestling
Greater Southwest Tournament
Quarterfinals (8 Man)
135
03/03
L
NC 0-0
D. Gomez
RAVEN JR WRESTLING
Greater Southwest Tournament
2nd Place Match (8 Man)
135
01/29
W
F 0-0
E. Portillo
Volcano Vista Hawks
NMJW District 2 (North) Tournament
Round 2 (Best of 3)
138
01/29
W
DEC 8-3
E. Portillo
Volcano Vista Hawks
NMJW District 2 (North) Tournament
Round 1 (Best of 3)
138
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
F 0-0
J. Picon
HUB CITY WRESTLING
2011 Greater Southwest Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
125
02/27
L
F 0-0
A. Romero
Lincoln Lancers
2011 Greater Southwest Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
127
02/26
W
MD 13-0
P. Chavez
Ravens
2011 Greater Southwest Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
125
02/26
L
MD 10-0
C. Gallegos
Tiger Tuff
2011 Greater Southwest Tournament
Round 1 (16 Man)
125
02/26
L
F 0-0
D. Udero
SOUTHERN BRAWLERS
2011 Greater Southwest Tournament
Round 1 (32 Man)
127
02/20
L
DEC 5-4
Z. Vigil
Cibola Jr Wreslting
NMJW 2011 Mid-High Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
125
02/20
W
F 0-0
D. Gonzales
Team Rio
NMJW 2011 Mid-High Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
125
02/20
L
F 0-0
C. Gallegos
Tiger Tuff
NMJW 2011 Mid-High Championships
Round 1 (16 Man)
125
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024