Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
John Sims
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Kanab
Kanab High School
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 12-6 5:43
W. Jessen
Altamont
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A 3rd & 5th
2A 160
02/10
W
F 5-0 1:23
B. Rowley
Enterprise
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Semis Finals
2A 160
02/10
L
F 2-2 0:53
T. Ringel
---
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Semifinals
2A 160
02/09
W
DEC 14-7
H. Booth
Gunnison
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Quarterfinals
2A 160
02/09
W
F 5-0 1:29
C. Tanner
North Sevier
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Champ Round 1
2A 160
02/03
W
F 2-0 1:36
B. Robins
Millard
UHSAA 2A Division B Championships 2018
Placement (16 Man)
160
02/03
W
F 5-0 1:29
J. Potter
Duchesne
UHSAA 2A Division B Championships 2018
4th Wrestleback 7th & 9th (16 Man)
160
02/03
L
MD 14-6
J. Whitaker
---
UHSAA 2A Division B Championships 2018
Semis
160
02/02
W
F 13-0 2:11
F. Hadden
North Summit
UHSAA 2A Division B Championships 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/02
W
F 6-0
D. Anderson
Hurricane
Hurricane @ Kanab
Round 1
170
01/27
W
F 14-5 4:25
Q. Olsen
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Finals 3rd and 4th
170
01/27
W
TF 17-2 4:28
T. Phillips
Altamont
Enterprise High School Tournament
Round 7 Saturday Cons Semis
170
01/27
L
F 2-0 0:59
G. Henrie
Moapa Valley
Enterprise High School Tournament
Round 6 Saturday Semi Finals and Cons 5
170
01/27
W
F 7-0 0:44
R. Richins
Desert Hills High School
Enterprise High School Tournament
Round 4 Friday quarter finals and Cons 3
170
01/26
W
F 11-3 1:28
I. Potter
Canyon View
Enterprise High School Tournament
Round 2 Friday Championship 2 and Cons 1
170
01/05
W
MD 18-7
S. Hunt
---
2A State Duels 2018
Round 8 (10 Team)
160
01/05
W
F 2-0 0:58
R. Pyles
Beaver
2A State Duels 2018
Round 3 (10 Team)
160
01/05
W
DEC 13-7
B. Rowley
Enterprise
2A State Duels 2018
Round 6 (10 Team)
160
01/05
W
TF 18-2
B. Robins
Millard
2A State Duels 2018
Round 1 (10 Team)
160
01/05
W
DEC 8-2
G. Salinas
Parowan
2A State Duels 2018
Round 7 (10 Team)
170
01/05
W
F 7-0 1:19
J. Potter
Duchesne
2A State Duels 2018
Round 9 (10 Team)
160
01/05
L
F 6-3 1:27
T. Ringel
---
2A State Duels 2018
Round 2 (10 Team)
160
01/05
L
F 8-6 5:55
J. Whitaker
---
2A State Duels 2018
Round 4 (10 Team)
160
12/21
W
DEC 6-2
K. Begay
Page
Thunder Holiday Duels
Champ. Round 1
170
12/15
W
F 4-2 3:34
C. Hyder
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (4 Team)
170
12/15
L
DEC 7-1
N. Oveson
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (6 Team)
170
12/15
L
TF 18-1 6:00
L. Fowles
Manti
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (20 Team)
170
12/15
W
DEC 7-4
B. Barnes
Milford
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (4 Team)
170
12/15
L
F 9-2 5:16
D. Sorenson
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (6 Team)
170
12/15
L
F 8-2 2:21
T. Yardley
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (6 Team)
170
12/15
W
TF 16-0 4:00
T. Phillips
Altamont
Manti Varsity Holiday Classic
Round 5 (6 Team)
170
12/15
W
F 5-0 1:15
K. Curtis
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (20 Team)
170
12/15
W
F 7-0 0:53
D. Thorpe
Ben Lomond
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (4 Team)
170
12/14
W
DEC 11-5
B. Rowley
Enterprise
Enterprise @ Kanab
Round 1
160
12/11
W
TF 20-5 4:00
Q. Olsen
Enterprise
Thunder Duels
Champ. Round 1
170
12/09
W
F 7-2 3:20
C. Hyder
---
Kanab vs. Union
Round 1
170
12/07
W
F 0-0
B. Jensen
Piute
Kanab @ Piute
Round 1
170
12/07
W
DEC 6-5
B. Barnes
Milford
Kanab @ Milford
Round 1
170
12/02
L
DEC 19-12
E. Kitchen
Sierra Vista
Panguitch Invitational
1st Place
170
12/02
W
DEC 4-0
B. Barnes
Milford
Panguitch Invitational
Semis & WB
170
12/02
W
MD 12-2
G. Salinas
Parowan
Panguitch Invitational
Quarters & WB
170
12/02
W
MD 20-7
T. Payne
---
Panguitch Invitational
Round 5 (12 Man)
170
12/02
W
DEC 9-7
K. Begay
Page
Panguitch Invitational
Round 4 (12 Man)
170
12/01
W
F 4-0 2:21
M. Chee
Page
Panguitch Invitational
Round 3 (12 Man)
170
12/01
L
DEC 9-6
E. Kitchen
Sierra Vista
Panguitch Invitational
Round 2 (12 Man)
170
12/01
W
FOR 6-4
J. Mabson
White Pine
Panguitch Invitational
Round 1 (12 Man)
170
11/29
W
MD 9-0
K. Begay
Page
Page @ Kanab
Round 1
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEC 11-9
R. Jordan
Beaver
2017 UHSAA 1A/2A/3A State Championships
2A/3A Cons Round 2
2A 160
02/10
L
F 9-2 2:41
j. hatch
---
2017 UHSAA 1A/2A/3A State Championships
2A/3A Quarters
2A 160
02/10
W
F 14-13 4:00
E. Anderson
---
2017 UHSAA 1A/2A/3A State Championships
2A/3A Champ Round 1
2A 160
02/04
L
F 4-0 3:18
B. Maxwell
North Sevier
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
Placement (16 Man)
Div B 160
02/04
W
DEC 10-8
G. Simpson
---
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
4th Wrestleback 7th & 9th (16 Man)
Div B 160
02/04
W
F 6-6 5:11
R. Jordan
Beaver
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
3rd WB
Div B 160
02/03
W
DEC 9-7
L. Huntsman
Emery
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
2nd Wrestleback (16 Man)
Div B 160
02/03
L
F 15-2 5:00
K. Mosher
North Summit
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
Div B 160
02/03
W
F 14-1
E. Rodriguez
North Summit
UHSAA 2A Divisional Championships 2017
Round 1 (16 Man)
Div B 160
01/28
L
DEC 9-8
R. Jordan
Beaver
Enterprise High School Tournament
Round 10
160
01/28
L
F 9-7 4:07
B. Tullis
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Round 9
160
01/28
W
F 9-5 2:40
D. Huff
Desert Hills High School
Enterprise High School Tournament
Round 8
160
01/28
W
F 7-1 3:00
K. Ricks
Desert Hills High School
Enterprise High School Tournament
Round 7
160
01/28
W
MD 10-2
K. Bredsgaurd
Wayne
Enterprise High School Tournament
Round 4
160
01/27
W
F 6-1 2:14
J. Nez
Cedar City
Enterprise High School Tournament
Round 1
160
01/06
L
F 2-0 1:40
K. Kirkman
Manti
2A Duels 2017
Round 3 (8 Team)
160
01/06
L
F 2-0 1:44
R. Jordan
Beaver
2A Duels 2017
Round 2 (8 Team)
160
01/06
L
F 2-0 1:02
B. Tullis
Enterprise
2A Duels 2017
Round 7 (8 Team)
160
01/06
L
DEC 10-5
N. Oveson
---
2A Duels 2017
Round 1 (8 Team)
160
01/06
L
F 12-1 2:49
K. Mosher
North Summit
2A Duels 2017
Round 3 (8 Team)
160
01/06
W
DEC 9-5
B. Maxwell
North Sevier
2A Duels 2017
Round 6 (8 Team)
160
01/06
W
DEC 13-9
G. Simpson
---
2A Duels 2017
Round 5 (8 Team)
160
01/06
W
F 8-0 4:00
B. Troutt
Grand County
2A Duels 2017
Round 4 (8 Team)
160
12/17
L
DEC 11-7
D. Viera
Boulder City High School
Desert Storm Classic 2016
Round 7 - 32 Round 5 Cons, 16 Round 3 Cons
160
12/17
W
DEC 10-9
K. Barlow
Pine View High School
Desert Storm Classic 2016
Round 6 - 32 Round 4 Cons, 16 Round 2 Cons
160
12/17
W
F 2-4 2:48
R. Orton
Canyon View High School
Desert Storm Classic 2016
Round 5 - 32 Round 3 Cons, 16 Round 1 Cons.
160
12/16
L
F 21-6 7:00
J. Lee
North Sanpete High School
Desert Storm Classic 2016
Round 2 - 32 Round 2 Champs, 16 Round 1 Champ
160
12/03
W
MD 16-5
K. Jensen
Richfield
Panguitch Invitational
Round 9 (10 Man)
160
12/03
W
TF 17-1 4:20
T. Speakman
Cedar
Panguitch Invitational
Round 8 (10 Man)
160
12/03
L
F 0-2 1:48
B. Jensen
Piute
Panguitch Invitational
Round 7 (10 Man)
160
12/03
L
F 4-0 0:54
K. Kirkman
Manti
Panguitch Invitational
Round 6 (10 Man)
160
12/03
W
F 18-7 1:08
R. Thompson
Milford
Panguitch Invitational
Round 5 (10 Man)
160
12/03
L
F 11-2 3:46
K. Ricks
Desert Hills
Panguitch Invitational
Round 4 (10 Man)
160
12/02
L
TF 16-0 3:28
K. Mooney
Panguitch
Panguitch Invitational
Round 3 (10 Man)
160
12/02
W
DEC 12-7
K. Shin
Hurricane
Panguitch Invitational
Round 2 (10 Man)
160
12/02
W
F 4-0 2:58
C. Connors
Sierra Vista
Panguitch Invitational
Round 1 (10 Man)
160
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 10-3
R. Rodriguez
---
2016 UHSAA 1A/2A/3A Utah State Champions
2A/3A Cons Round 1
2A 145
02/12
L
MD 17-7
K. Dick
South Summit
2016 UHSAA 1A/2A/3A Utah State Champions
2A/3A Champ Round 1
2A 145
02/06
W
DEC 6-2
L. Huntsman
Emery
2016 2A Divisionals
4th Wrestleback 7th & 9th (16 Man)
Div B 145
02/06
L
F 11-7 4:44
T. Gardner
Emery
2016 2A Divisionals
3rd WB
Div B 145
02/05
W
F 5-0 1:00
K. Peterson
Enterprise
2016 2A Divisionals
2nd Wrestleback (16 Man)
Div B 145
02/05
L
F 13-0 2:14
T. Ringel
---
2016 2A Divisionals
Quarters & 1st WB (16 Man)
Div B 145
02/05
W
DEC 10-5
L. Huntsman
Emery
2016 2A Divisionals
Round 1 (16 Man)
Div B 145
01/30
W
MD 11-0
C. Gale
Beaver
Enterprise High School Tournament
Round 10
145
01/30
L
DEC 12-7
J. Jimenez
---
Enterprise High School Tournament
Round 9
145
01/30
W
DEC 12-8
M. Wimmer
Snow Canyon High School
Enterprise High School Tournament
Round 8
145
01/30
L
F 10-0 2:52
J. Mathews
---
Enterprise High School Tournament
Round 7
145
01/30
L
DEC 9-4
T. Langston
Beaver
Enterprise High School Tournament
Round 6
145
01/30
W
FOR 0-0
D. McDonald
---
Enterprise High School Tournament
Round 5
145
01/30
L
F 2-0 1:18
K. Ricks
Desert Hills High School
Enterprise High School Tournament
Round 4
145
01/29
W
F 5-6 4:23
L. Holm
---
Enterprise High School Tournament
Round 2
145
01/08
L
F 12-1 5:47
K. Walker
Delta
2A State Duels
Round 6 (8 Team)
145
01/08
W
F 4-1 0:22
K. Peterson
Enterprise
2A State Duels
Round 2 (8 Team)
145
01/08
L
F 8-4 3:02
T. Staley
North Summit
2A State Duels
Round 1 (8 Team)
145
01/08
L
F 4-0 0:59
T. Ringel
---
2A State Duels
Round 4 (8 Team)
145
01/08
L
F 8-2 2:49
J. Grant
South Sevier
2A State Duels
Round 2 (8 Team)
145
01/08
W
F 7-4 3:19
C. Olson
Manti
2A State Duels
Round 1 (8 Team)
145
01/08
L
F 9-0 0:59
C. Leos
Beaver
2A State Duels
Round 7 (8 Team)
145
01/08
L
MD 17-9
T. Gardner
Emery
2A State Duels
Round 3 (8 Team)
145
12/19
L
DEC 6-3
D. Winterton
---
Desert Storm Classic JV 2015
Round 7 JV
145
12/19
L
DEC 12-11
B. Holt
---
Desert Storm Classic JV 2015
Round 6 JV
145
12/19
W
F 2-0 0:44
C. Whaley
Canyon View High School
Desert Storm Classic JV 2015
Round 5 JV
145
12/19
W
MD 14-2
J. Peterson
Desert Hills High School
Desert Storm Classic JV 2015
Round 4 JV
145
12/19
W
DEC 6-1
G. Salinas
Parowan High School
Desert Storm Classic JV 2015
Round 3 JV
145
12/19
L
DEC 13-7
N. Thompson
Desert Hills High School
Desert Storm Classic JV 2015
Round 2 JV
145
12/18
W
DEC 10-6
L. Cornelius
South Sevier High School
Desert Storm Classic JV 2015
Round 1 JV
145
12/05
L
F 4-1 2:04
P. Thurston
North Sevier
Panguitch Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
145
12/04
L
F 2-0 1:04
J. McArthur
Desert Hills
Panguitch Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/04
W
F 10-2 0:23
B. Rowley
Parowan
Panguitch Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024