Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
William Bertaud
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 9-1 5:01
K. Conway
Barrington
IHSA 3A Team Sect @ Huntley
Semifinals (4 Team)
138
01/20
L
DEC 7-3
A. Blonski
---
Lake County Tournament
Consi Round 2
145
01/20
L
DEC 12-5
J. Jens
Grayslake
Lake County Tournament
Quarters & 1st WB
145
01/20
W
DEC 4-2
L. Abanero
Lakes
Lake County Tournament
Round 1
145
12/02
W
DEC 7-1
C. Fialka
St. Charles East
Libertyville @ St. Charles East
Round 1
138
12/02
W
DEC 7-2
R. Wright
Waukegan
Libertyville @ Waukegan
Round 1
138
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 6-3
B. Zisman
Lincolnshire (Stevenson)
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Consi Semis
138
02/04
W
F 0-0 1:58
A. Pacheco
Mundelein (h.s.)
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Semis and WB3
138
02/04
L
DEC 3-2
A. Tuttle
Lake Forest (h.s.)
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Quarters and WB1
138
01/28
L
DEC 4-3
A. Tuttle
Lake Forest
Lake County Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
01/28
L
MD 13-1
S. Welter
---
Lake County Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
138
01/28
L
F 2-0 2:00
D. Terranova
Lakes
Lake County Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/28
W
DEC 8-7
M. Smith
Zion
Lake County Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/27
W
F 5-2 3:26
D. Arroyo
Waukegan
Lake County Invitational
Round 1 (16 Man)
138
01/13
W
DEC 6-0
J. Mrazek
Lake Zurich
Lake Zurich @ Libertyville
Round 1
138
12/17
L
F 0-0 0:57
T. Husko
Wauconda
Rus Erb 2016
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/17
W
DEC 5-4
B. Edwards
Sycamore
Rus Erb 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/16
L
F 0-0 5:25
R. Salinas
Evanston
Rus Erb 2016
Round 1 (16 Man)
138
12/03
W
F 2-2 1:55
D. Arroyo
Waukegan
Waukegan @ Libertyville
Round 1
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/06
L
DEC 2-0
U. Calderon
Waukegan
IWCOA 2016 N Sect Lake Zurich
4th Wrestleback (16 Man)
113
03/06
W
DEC 1-0
T. Rogan
Grant
IWCOA 2016 N Sect Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
03/06
W
DEC 7-0
B. Soto
Dundee Crown
IWCOA 2016 N Sect Lake Zurich
2nd Wrestleback (16 Man)
113
03/06
L
DEC 4-1
J. Ridle
---
IWCOA 2016 N Sect Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
03/06
W
DEC 6-1
C. Villchez
Prospect HS
IWCOA 2016 N Sect Lake Zurich
Round 1 (16 Man)
113
02/28
L
F 4-0 1:00
U. Calderon
Waukegan
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 6 Placement Matches
113
02/28
W
DEC 3-2
A. Madrigal
Wheeling
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 5 Semi WB (8 & 16)
113
02/28
W
F 3-2 2:00
J. Gunther
Lakes HS
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 4 Semis (8 & 16) 1st WB (8) 3rd WB (16)
113
02/28
W
MD 10-0
C. Villanueva
Stevenson
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 3 2nd Wrestleback (16 Man)
113
02/28
L
F 9-3 3:00
U. Calderon
Waukegan
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 2 Q (8 & 16) 1st WB (16)
113
02/28
W
MD 10-0
A. Riber
Stevenson
IWCOA 2016 N Reg Lakes
Round 1 (16 Man)
113
02/06
L
F 0-0 5:28
Q. Dailey
Lake Forest (h.s.)
IHSA 3A Regional @ Deerfield
Placement Matches
113
02/06
W
F 0-0 2:23
L. Storey
---
IHSA 3A Regional @ Deerfield
Consi Semis
113
02/06
L
MD 17-6
J. Vandervere
---
IHSA 3A Regional @ Deerfield
Semis and WB2
113
02/06
W
DEC 8-1
R. Durlacher
---
IHSA 3A Regional @ Deerfield
Round 2
113
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
DEC 4-3
S. Maldonado
Grant HS
IWCOA NC Sect Lake Zurich
Semis & 1st WB (8 Man)
113
03/08
W
F 2-0 1:00
L. Leon
Crystal Lake Central
IWCOA NC Sect Lake Zurich
prelim round 2
113
03/08
L
DEC 4-3
C. Burns
Crystal Lake Central
IWCOA NC Sect Lake Zurich
Quarterfinals (8 Man)
113
01/26
L
F 0-0 5:16
A. Pinter
Cary Grove High School
Libertyville @ Cary Grove High School
Round 1
106
01/17
L
MD 13-4
B. Zisman
Linconshire Stevenson High School
Libertyville @ Linconshire Stevenson High School
Round 1
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024