Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Austin Sharpley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
East Ascension
East Ascension High School
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
W
DEC 9-6
D. White
Zachary
LHSAA State Championships
5th Place Matches
D 1 132
02/27
L
MD 11-2
L. Lafleur
Acadiana
LHSAA State Championships
Cons. Semis
D 1 132
02/27
L
F 12-3 3:48
E. Frost
Holy Cross
LHSAA State Championships
Top Semifinals
D 1 132
02/26
W
DEC 6-5
D. White
Zachary
LHSAA State Championships
Quarters
D 1 132
02/26
W
DEC 10-4
C. Bacot
Parkway
LHSAA State Championships
Round 2 Champ. (32 Man) & Round 1 Champ. (16 Man)
D 1 132
02/26
W
F 6-2 3:26
K. Sharon
Destrehan
LHSAA State Championships
Round 1 Champ. (32 Man Only)
D 1 132
11/24
W
F 3-13 3:57
L. Lafleur
---
2020 Spartan Invitational Varsity
Placement Matches (8 Man)
138
11/24
W
DEC 9-5
J. Chenevert
St. Amant
2020 Spartan Invitational Varsity
Semis & 1st WB (8 Man)
138
11/24
W
TF 16-1 6:00
D. Clark
Central Br
2020 Spartan Invitational Varsity
Quarterfinals (8 Man)
138
11/21
W
F 7-0 3:11
C. Detre
Zachary
Griffin Open
Round 4 (6 Team)
138
11/21
L
DEC 4-2 SV
L. Toups
Catholic Br
Griffin Open
Round 1 (6 Team)
138
11/21
W
DEC 10-7
J. Chenevert
St. Amant
Griffin Open
Round 5 (6 Team)
138
11/07
W
MD 10-1
D. Clark
Central Br
Live Oak 4
Round 3 (3 Man)
138
11/07
W
DEC 13-6
A. Lusby
Live Oak
Live Oak 4
Round 2 (3 Man)
138
11/06
W
F 0-0 0:16
L. Toups
Baton Rouge
Baton Rouge @ East Ascension
Round 1
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/21
W
F 0-0 1:07
M. Morrow
Sam Houston HS
2019 Bronco Holiday Dual
Round 4 (10 Team)
138
12/21
W
MD 13-5
D. Doucet
Southside
2019 Bronco Holiday Dual
Round 5 (10 Team)
138
12/21
W
F 0-0 0:39
R. Carrier
Rayne
2019 Bronco Holiday Dual
Round 1 (10 Team)
138
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
MD 12-0
M. Helouin
Catholic, BR
LHSAA State Championships
4th Wrestleback
D 1 126
02/08
W
F 2-0 0:37
J. DiMaria
Bonnabel
LHSAA State Championships
3rd Wrestleback (32 Man)
D 1 126
02/08
W
FOR 0-0
T. Silva
Chalmette
LHSAA State Championships
2nd Wrestleback (32 Man)
D 1 126
02/08
L
MD 14-0
S. Signorelli
St. Amant
LHSAA State Championships
Round 2 Champ. (32 Man) & Round 1 Champ. (16 Man)
D 1 126
02/08
W
F 13-0 0:48
C. Monte
Central BR
LHSAA State Championships
Round 1 Champ. (32 Man Only)
D 1 126
01/26
L
DEC 6-4
L. Toups
Parkview Baptist
50th Baton Rouge City Championship
Placement Matches (16 Man)
126
01/26
L
DEC 6-0
M. Martinez
Brusly
50th Baton Rouge City Championship
4th Wrestleback (16 Man)
126
01/26
L
DEC 7-3
M. Helouin
Catholic
50th Baton Rouge City Championship
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/26
W
DEC 12-6
J. Mark
Zachary
50th Baton Rouge City Championship
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/25
W
F 12-0 3:05
D. Wilkinson
St. Michael
50th Baton Rouge City Championship
Round 1 (16 Man)
126
01/19
L
DEC 7-2
M. Helouin
Catholic Br
46th Louisiana Classic
4th WB (400)
126
01/19
W
MD 13-1
J. Brown
DeLaSalle
46th Louisiana Classic
3rd WB (300)
126
01/19
W
DEC 11-4
J. Mark
Zachary
46th Louisiana Classic
2nd WB (200)
126
01/18
W
F 12-0 2:58
E. Hathaway
Mandeville
46th Louisiana Classic
1st WB (100)
126
01/18
L
MD 13-0
A. Surrency
Archbishop Shaw
46th Louisiana Classic
Round 1 (1000)
126
01/12
L
DEC 5-1
J. Geiger
Archbishop Hannan
43rd Annual Ken Cole Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
126
01/12
W
F 5-3 2:49
R. White
---
43rd Annual Ken Cole Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
01/12
W
F 3-0 1:09
J. Chenevert
Live Oak
43rd Annual Ken Cole Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
126
01/12
W
F 5-1 1:00
G. Davis
Dunham
43rd Annual Ken Cole Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/11
L
DEC 6-0
T. Trouth
Sulphur
43rd Annual Ken Cole Invitational
Round 1 (32 Man)
126
01/10
L
DEC 6-3
L. Bock
Archbishop Rummel
East Ascension @ Archbishop Rummel
Round 1
126
01/05
W
F 2-0 0:38
J. Ivey
Central BR
St. Amant Duals
Round 5 (10 Team)
126
01/05
W
F 7-0 5:47
J. Enriquez
St. Amant
St. Amant Duals
Placement
126
01/05
W
F 2-0 0:33
J. DiMaria
Bonnabel
St. Amant Duals
Round 4 (10 Team)
126
01/05
W
F 2-2 1:08
K. Chapaneri
Zachary High School
St. Amant Duals
Round 2 (10 Team)
126
01/05
W
F 2-0 0:46
B. Taylor
St. Michael
St. Amant Duals
Round 1 (10 Team)
126
12/28
W
F 2-0 0:26
J. LeBlanc
Tuerlings Catholic High School
Deep South Bayou Duals
Round 5 (6 Team)
126
12/28
L
DEC 5-3
N. Dyck
South Paulding High School
Deep South Bayou Duals
Round 3 (6 Team)
126
12/28
W
F 2-2 3:13
J. Geiger
Archbishop Hannan High School
Deep South Bayou Duals
Round 4 (6 Team)
126
12/28
L
MD 12-1
M. Owen
Wakulla High School
Deep South Bayou Duals
Champ Round 1 (16 Team)
126
12/28
L
DEC 8-2
T. Toussant
Catholic, BR
Deep South Bayou Duals
Placement (16 Team)
126
12/28
W
F 2-2 1:14
H. Wilkinson
Comeaux High School
Deep South Bayou Duals
Semis & WB (16 Team)
126
12/28
W
DEC 7-2
G. Wood
Catoosa High School
Deep South Bayou Duals
Round 2 (6 Team)
126
12/28
L
F 3-0 1:56
C. Duet
St. Pauls
Deep South Bayou Duals
Round 1 (6 Team)
126
12/22
W
DEC 6-4
L. Reese
---
2018 Trey Culotta Invitational
Placement Matches
132
12/22
W
F 4-3 3:37
R. Hawley
Rayne
2018 Trey Culotta Invitational
Semis & Consolation
132
12/22
W
F 3-2 1:46
J. Trosclair
Teurlings Catholic
2018 Trey Culotta Invitational
Quarterfinals
132
12/21
L
F 5-4 5:07
L. Reese
---
2018 Trey Culotta Invitational
Round 5 (24 Man)
132
12/21
L
DEC 7-5 SV
G. Nastasi
St. Pauls
2018 Trey Culotta Invitational
Round 4 (24 Man)
132
12/21
W
FOR 0-0
T. Fontenot
Parkway
2018 Trey Culotta Invitational
Round 3 (24 Man)
132
12/21
L
F 14-2 5:58
D. Teddlie
C.E. Byrd
2018 Trey Culotta Invitational
Round 2 (24 Man)
132
12/21
L
F 6-0 2:22
E. Billhimer
Pace
2018 Trey Culotta Invitational
Round 1 (24 Man)
132
12/16
W
DEC 6-3
N. Raspino
St. Paul
2018 Big Horse Open
24 - Placement
132
12/15
L
MD 12-1
S. Signorelli
St. Amant
2018 Big Horse Open
24 - Semis
132
12/15
W
DEC 5-5 UTB
H. Barraza
St. Michael
2018 Big Horse Open
24 - Quarters
132
12/15
W
F 2-0 0:29
J. Shirley
St. Amant
2018 Big Horse Open
24 - R2
132
12/14
W
F 1-28
F. Clavelle
Hahnville
Hahnville/Belle Chase/East Ascension Tri Meet
Champ. Round 1
132
12/13
W
F 0-0 4:48
S. Manuel
Belle Chasse
Hahnville/Belle Chase/East Ascension Tri Meet
Champ. Round 1
132
12/13
W
F 0-0
F. Clavelle
Hahnville
East Ascension @ Hahnville
Round 1
132
12/08
L
MD 8-0
A. Ayala
Palmetto Ridge H.S.
Border Wars VI
IBT 2nd Wrestleback (16 Man)
132 IBT
12/08
W
DEF 2-1 1:03
E. Coffelt
---
Border Wars VI
IBT Quarters & 1st WB (16 Man)
132 IBT
12/08
L
MD 12-2
J. Pratt
Soddy Daisy
Border Wars VI
IBT Round 1 (16 Man)
132 IBT
12/08
W
TF 15-0 4:00
E. Luna
Choctawhatchee
Border Wars VI
RR Round 5
132 RR
12/08
L
DEC 8-2
S. Weinthal
---
Border Wars VI
RR Round 4
132 RR
12/07
W
DEC 6-4 SV
J. Harvey
Wewahitchka
Border Wars VI
RR Round 3
132 RR
12/07
W
F 5-0 1:37
E. Coffelt
---
Border Wars VI
RR Round 2
132 RR
12/05
W
F 8-4 2:31
J. Trosclair
Teurlings Catholic
East Ascension @ Teurlings Catholic
Round 1
132
12/01
L
DEC 8-6 SV
P. Kelly
Catholic Br
2018 Catholic High Duals
Round 3 (10 Team)
132
12/01
W
F 4-1 4:30
E. Blakemore
Jesuit
2018 Catholic High Duals
Round 2 (10 Team)
132
12/01
W
MD 14-6
M. Martinez
Brusly
2018 Catholic High Duals
Round 4 (10 Team)
132
12/01
W
F 2-2 1:59
L. Watts
---
2018 Catholic High Duals
Placement
132
12/01
W
F 15-2 2:27
F. Clavelle
Hahnville
2018 Catholic High Duals
Round 5 (10 Team)
132
11/28
L
DEC 11-5
C. Viles
Brother Martin
East Ascension @ Brother Martin
Round 1
132
11/20
L
F 2-2 2:36
R. Ingram
Live Oak
2018 Spartan Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
132
11/20
W
DEC 4-3
B. Csaszar
Acadiana
2018 Spartan Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
11/20
W
F 2-0 0:52
K. Humphreys
Plaquemine
2018 Spartan Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
11/20
L
MD 11-2
S. Signorelli
St. Amant
2018 Spartan Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/20
W
MD 8-0
M. Jr
Comeaux
2018 Spartan Invitational
Round 1 (16 Man)
132
11/17
W
F 6-0 3:39
R. Richard
Dutchtown
2018 Griffin Open
1st & 3rd (16 Man)
132
11/17
W
F 10-1 1:40
C. Petite
Dutchtown
2018 Griffin Open
4th Wrestleback (16 Man)
132
11/17
L
F 6-1 3:57
D. Teddlie
C.E. Byrd
2018 Griffin Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
11/17
W
F 4-0 3:49
R. Richard
Dutchtown
2018 Griffin Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/15
W
F 0-0 1:06
C. Bodin
Lafayette
Lafayette @ East Ascension
Round 1
132
11/10
L
DEC 13-7
J. Gaubert
Archbishop Shaw
2018 Mandeville Open
1st & 3rd (16 Man)
132
11/10
W
DEC 7-4
J. Geiger
Archbishop Hannan
2018 Mandeville Open
4th Wrestleback (16 Man)
132
11/10
L
DEC 11-4
G. Sonnier
John Ehret
2018 Mandeville Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
11/10
W
F 9-3 4:54
C. Pierce
---
2018 Mandeville Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/10
W
F 2-0 1:06
D. Boteler
Pearl River
2018 Mandeville Open
Round 1 (16 Man)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 4-3 2:53
L. Fletcher
Comeaux
LHSAA State Championships
2nd Wrestleback (32 Man)
D 1 120
02/16
L
F 4-3 2:53
L. Fletcher
Comeaux
LHSAA State Championships
2nd Wrestleback (32 Man)
D 1 120
02/16
L
F 9-0 2:48
P. Ward
St. Pauls
LHSAA State Championships
Round 1 Champ. (32 Man Only)
D 1 120
02/16
L
F 9-0 2:48
P. Ward
St. Pauls
LHSAA State Championships
Round 1 Champ. (32 Man Only)
D 1 120
02/10
W
FOR 0-0
R. White
---
Baton Rouge JV City Championships
3rd and Finals
120
02/10
W
F 4-1 0:56
W. Langston
Zachary
Baton Rouge JV City Championships
Conso Semis
120
02/10
L
DEC 7-3
J. Cardwell
St. Amant
Baton Rouge JV City Championships
Semifinals
120
02/10
W
F 0-0 0:46
R. White
---
Baton Rouge JV City Championships
Round of 8
120
12/16
L
DEF 4-1 1:41
L. Naquin
St. Amant
2017 Zachary Big Horse Tournament
Placement Matches (16 Man)
126
12/16
W
DEC 11-7
A. Trahan
Brusly
2017 Zachary Big Horse Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/16
L
MD 10-1
A. Martina
Dutchtown
2017 Zachary Big Horse Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
11/18
L
DEC 6-2
H. Langley
---
2017 Griffin Open
Placement (8 Man)
132
11/18
L
F 11-1 3:00
C. Comeaux
St. Amant
2017 Griffin Open
Semis (8 Man)
132
11/18
W
F 4-0 2:56
E. Rivera
Dutchtown
2017 Griffin Open
Cons. Semis (8 Man)
132
11/18
L
F 4-0 3:24
H. Langley
---
2017 Griffin Open
Quarterfinals (8 Man)
132
11/11
L
F 10-0 3:29
B. Arbourgh
Belle Chasse
Central Wildcat Invitational
Placement Matches (16 Man)
132
11/11
L
TF 15-0 2:05
N. Zeringue
St. Michael the Archangel
Central Wildcat Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
132
11/11
W
F 5-8 1:54
E. Rivera
Dutchtown
Central Wildcat Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
132
11/11
L
F 2-0 0:27
B. Arbourgh
Belle Chasse
Central Wildcat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/11
W
F 2-0 0:21
A. Allotto
Comeaux
Central Wildcat Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
132
11/04
L
F 4-0 3:05
B. Hebert
Live Oak
Warrior Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/04
L
F 11-2 3:33
C. Queyrouze
Jesuit High School
Warrior Open
Round 1 (16 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024