Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Maxwell Johnson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2016-2017
Team Name
Oakridge
Portage
portage youth wrestling club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
MD 10-0
M. Johnson
Orchard View
Montague Wildcats Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/24
W
F 8-0 1:34
L. Morey
Ravenna
Montague Wildcats Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/24
W
F 2-1 1:25
R. Emrich
Spring Lake
Montague Wildcats Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/24
L
DEC 9-8
M. Lennard
Mason County Central
Montague Wildcats Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/27
L
F 2-4 1:21
J. Anderson
Parkview/Albany
Bruce Tourbier Memorial Scramble
Round 6 (10 Man)
157
01/27
W
F 2-0 0:35
A. Brown
Sheboygan South
Bruce Tourbier Memorial Scramble
Round 5 (10 Man)
157
01/27
W
F 6-4 3:47
B. Martin
Ripon
Bruce Tourbier Memorial Scramble
Round 4 (10 Man)
157
01/27
L
F 2-0 1:36
G. Zernicke
Chilton/Hilbert
Bruce Tourbier Memorial Scramble
Round 2 (10 Man)
157
01/27
L
F 6-3 1:25
C. Alaka
St. John`s NW Ac./Chest./Un. Lake
Bruce Tourbier Memorial Scramble
Round 1 (10 Man)
157
01/06
W
FOR 0-0
W. Bercher
Lodi
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Placement
157
01/06
L
F 4-0 2:38
O. Nico
Beaver Dam/Wayland Academy, WI
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Round 10
157
01/06
W
F 5-0 2:23
N. Fosshage
Sauk Prairie
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Semifinals
157
01/06
L
F 2-0 1:55
A. Hackney
Reedsburg Area
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Quarterfinals
157
01/06
W
F 2-0 0:20
K. Gieck
River Valley
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Round 2
157
12/28
W
F 5-0 0:39
B. Martin
Ripon
Sgt. Andrew Wallace Memorial Scramble
rd 6
157
12/28
W
F 2-0 0:35
A. Brown
Sheboygan South
Sgt. Andrew Wallace Memorial Scramble
rd 5
157
12/28
L
F 8-0 1:26
B. Abitz
Wautoma/Wild Rose
Sgt. Andrew Wallace Memorial Scramble
Round 4 before lunch
157
12/28
L
F 9-4 5:14
J. Thiele
Lakeside Lutheran
Sgt. Andrew Wallace Memorial Scramble
rd 2
157
12/09
L
F 10-5 3:08
P. Erickson
Edgar
2023 Duals in the Dells
Placement
165
12/09
L
F 2-0 0:55
M. Kuchta
Coleman
2023 Duals in the Dells
Round 1
165
12/06
L
F 0-0 1:09
C. Mackey
Pardeeville
Pardeeville Quad
Round 1
157
12/06
W
F 0-0 3:23
J. Jarona
Waterloo
Pardeeville Quad
Round 1
157
12/06
L
F 0-0 3:00
E. Garcia
Parkview/Albany
Pardeeville Quad
Round 1
157
12/02
L
DEC 8-6
C. Grassl
Auburndale
BRF Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
157
12/02
L
F 5-2 1:37
A. Sanchez
Sparta
BRF Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
12/02
W
DEC 7-4
H. Lefler
GET/Mel-Min
BRF Invite
Round 1 (16 Man)
157
12/02
L
F 0-0 1:59
G. Nelson
Stoughton
Portage @ Stoughton
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
L
F 0-0 2:27
K. Kocinski
Beaver Dam/Wayland Academy
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Round 4 Quarterfinals and Wrestleback
152
01/07
L
F 0-2 1:46
N. Stiefvater
Oshkosh West
WI Challenge Series Sauk Prairie Qual
Round 2 - Premlinary and WB
152
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
FOR 0-0
D. Klein
Deforest Gold Medal Wrestling
Stoughton `Toughman` Tournament
Round 3 (4 Man)
72-73
01/14
L
FOR 0-0
A. Meister
the club @damage inc
Stoughton `Toughman` Tournament
Round 2 (4 Man)
72-73
01/14
L
FOR 0-0
P. Kratochvil
OREGON YOUTH WRESTLING
Stoughton `Toughman` Tournament
Round 1 (4 Man)
72-73
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024