Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Payton Ramsey
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Crystal Lake (CENTRAL)
Crystal Lake (Central)
Crystal Lake Central
Illinois Cornstars - Kyle
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 6-1 5:32
Z. Westbrook
Sterling (H.S.)
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/10
W
DEC 9-4
C. Lenning
Morton
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/09
L
DEC 6-4
T. Tourdot
Rochelle
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
Round 1 (16 Man)
120
02/03
W
DEC 9-3
E. Foster
Yorkville (Y. Christian)
IHSA 2A Regional @ Crystal Lake (Central)
Placement Matches (8 Man)
120
02/03
W
F 0-0 2:41
L. Massart
Crystal Lake (Prairie Ridge)
IHSA 2A Regional @ Crystal Lake (Central)
2nd Wrestleback (8 Man)
120
02/03
L
DEC 10-5
B. Anderson
Morris
IHSA 2A Regional @ Crystal Lake (Central)
Semis & 1st WB (8 Man)
120
02/03
W
F 0-0 4:52
D. Wyruchowski
Burlington (Central)
IHSA 2A Regional @ Crystal Lake (Central)
Quarterfinals (8 Man)
120
01/30
L
DEC 3-2
B. Arbotante
Algonquin (Jacobs)
Algonquin (Jacobs) @ Crystal Lake (Central)
Round 1
120
01/24
W
F 0-0
C. Gerardo
Carpentersville (Dundee-Crown)
Crystal Lake (Central) @ Carpentersville (Dundee-Crown)
Round 1
120
01/20
L
F 10-1 4:14
G. Powell
LaGrange (Lyons)
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Placement Matches (16 Man)
120
01/20
W
F 4-4 5:53
B. Anderson
Morris
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/20
W
MD 13-5
R. Acevedo
Oak Park (O.P.-River Forest)
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/20
W
MD 16-4
A. Salmieri
Hampshire
Crystal Lake (Central) @ Hampshire
Round 1
120
01/06
L
F 9-2 2:36
A. Cordova
Round Lake
Waubonsie Valley Mega Duals
Round 1
120
01/06
L
F 10-0 7:21
A. Cohen
Deerfield (H.S.)
Waubonsie Valley Mega Duals
Round 1
120
12/16
L
Replay
F 4-2 3:33
A. Sutton
LOCKPORT (Twp)
35th Annual Al Dvorak Invitational
WB 2nd Round
120
12/16
W
Replay
F 3-2 3:07
J. Gutierrez
HUNTLEY
35th Annual Al Dvorak Invitational
Second Round, WB 1st Round
120
12/16
L
Replay
DEC 6-5
B. Teunissen
BELVIDERE (COOP)
35th Annual Al Dvorak Invitational
First Round, WB Prelim
120
12/14
W
F 7-0 3:09
I. Santander
Cary (C.-Grove)
Cary (C.-Grove) @ Crystal Lake (Central)
Round 1
126
12/09
W
F 8-0 5:48
H. Pittman
Tinley Park (Andrew)
Larry Gassen Dual Team Tournament
Round 3 (16 Team)
120
12/09
W
F 8-1 3:38
C. Miller
Geneseo
Larry Gassen Dual Team Tournament
Placement Matches (16 Team)
120
12/09
L
DEC 6-1
J. Dinwiddie
Downers Grove (South)
Larry Gassen Dual Team Tournament
Round 1 (16 Team)
120
12/09
L
DEC 12-7
C. Lindemuth
Coal City
Larry Gassen Dual Team Tournament
Round 2 (16 Team)
120
12/09
W
DEF 11-1 4:17
S. Gaertner
Park Ridge (Maine South)
Larry Gassen Dual Team Tournament
Round 4 (16 Team)
120
12/09
W
F 17-6 4:48
L. Massart
Crystal Lake (Prairie Ridge)
Crystal Lake (Central) @ Crystal Lake (Prairie Ridge)
Round 1
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/28
W
Replay
F 2-0 0:35
A. Sardelis
Red Lion
2023 NHSCA National Duals
RR Rnd 3
106 lbs
05/28
W
Replay
F 14-2 4:13
X. Kovacs
Great Bridge
2023 NHSCA National Duals
RR Rnd 1
106 lbs
05/27
L
Replay
DEC 5-2
B. David
Pit Crew Red
2023 NHSCA National Duals
RR Rnd 3
106 lbs
05/27
L
Replay
DEC 4-1
B. Schnelzer
Terps Xtreme
2023 NHSCA National Duals
RR Rnd 2
106 lbs
05/27
L
Replay
MD 14-1
B. Weaver
TSB
2023 NHSCA National Duals
RR Rnd 1
106 lbs
03/12
W
Replay
DEC 13-11
D. McGrew
Normal West
IWCOA FroshSoph 2023 State
Placement
106
03/12
L
Replay
DEC 11-5
H. Lenz
Carry Grove
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Semi`s
106
03/12
W
Replay
DEC 3-1
V. Jasinski
Grant
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi. 5/3 vs. Semis
106
03/12
W
Replay
DEC 6-5
T. Sebastian
Geneseo
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Quarters
106
03/12
W
Replay
DEC 8-6 SV
L. Munsterman
Coal City
IWCOA FroshSoph 2023 State
3/1 WB vs. Quarters)
106
03/11
W
Replay
DEC 9-4
T. Perry
Edwardsville
IWCOA FroshSoph 2023 State
2nd WB
106
03/11
L
Replay
DEC 9-4
G. Powell
LaGrange (Lyons)
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 16 (Mat 1-6)
106
03/11
W
Replay
F 4-1 1:38
N. Whitman
El Paso
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 32
106
03/05
L
DEC 7-4
H. Lenz
Carry Grove
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
1st & 3rd (16 Man)
106
03/05
W
MD 14-5
M. Lucansky
Carmel
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/26
W
F 11-11 4:24
H. Lenz
Carry Grove
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
1st & 3rd (16 Man)
106
02/26
W
F 9-2 1:50
A. Elias
Huntley
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/26
W
F 4-0 0:52
L. Massart
Prairie Ridge
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/27
W
F 18-3 4:22
C. Abordo
Huntley
Huntley @ Crystal Lake (Central)
Round 1
106
01/26
W
F 18-3 4:22
C. Abordo
Huntley
Huntley @ Crystal Lake (Central)
Round 1
106
01/21
L
DEC 10-9
J. Torres
Arrowhead
2023 OPRF Varsity Invitational
Placement Matches (8 Man)
106
01/21
W
F 17-9 4:24
T. McCarter
Unity
2023 OPRF Varsity Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
106
01/21
L
MD 21-10
G. Powell
Lyons Twp
2023 OPRF Varsity Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
106
01/21
W
F 9-5 3:36
B. White
Dakota
2023 OPRF Varsity Invitational
Quarterfinals (8 Man)
106
01/21
W
MD 14-0
H. Lenz
Cary (C.-Grove)
Crystal Lake (Central) @ Cary (C.-Grove)
Round 1
113
01/14
L
MD 10-2
D. Carrera
South Elgin
South Elgin @ Crystal Lake (Central)
Round 1
106
01/06
W
F 2-0 0:28
J. Doe
Crystal Lake (Prairie Ridge)
Crystal Lake (Prairie Ridge) @ Crystal Lake (Central)
Round 1
106
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
F 2-0 1:04
V. Serwan
Deerfield (H.S.)
IHSA 2A Team Sectional @ Woodstock (North)
Semifinals (4 Team)
106
01/22
W
F 5-4 3:26
R. Acevedo
Oak Park River Forest
2022 OPRF Varsity Invitational
Place Matches
106
01/22
W
F 10-1 3:47
T. Menon
Oak Park River Forest
2022 OPRF Varsity Invitational
2nd
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024